Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Dosť klamstvám!


Podľa výročnej správy Amnesty international (AI) medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv, Slovenskí Rómovia aj napriek záväzkom vlády čelia diskriminácii v oblasti bývania, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Zarážajú ma tieto klamstvá, mám dosť večného vyplakávania Rómov, večného ukazovania prstom na tých druhých, večných sťažností a vlastnej slepoty.
Pýtam sa ,, o akú diskrimináciu v oblasti bývania ide? ,, Každý obyvateľ slovenskej republiky má právo na slušný život, či je biely, čierny, žltý, záleží iba na ňom, ako si svoj životný štandard nadstaví. Ak sa chová ako prasa, rozhadzuje odpadky okolo seba, devastuje, tak rozhodne nemôzeme hovoriť o nejakej diskriminácii v oblasti bývania. Diskriminovaní sú tí, čo sú nútení žiť v blízkosti týchto neprispôsobivých obyvateľov, znášať večné útoky na svoj majetok, ale aj životy, ak sa rozhodnú brániť sa. Nečudujme sa, že stavajú múry, že nechcú Rómov za susedov, ako inak sa už majú brániť? Všetko so všetkým súvisí, ak chodí dieťa do školy špinavé, otrhané, bez pomôcok na vyučovanie, nepripravené na vyučovací proces, neovláda poriadne spisovný jazyk, ako môže zvládnuť učivo? Deti vedia byť detsky kruté a tak nepríjmu takéto deti medzi seba, posmievajú sa, vylúčia ich na okraj kolektívu. Je to diskriminácia? Podľa mňa nie, sami by ste zakázali hrať sa svojmu dieťaťu s takýmito deťmi, aby nenachytali vši a rôzne bakteriálne ochorenia. Učitelia ak sa snažia komunikovať s rodičmi, sú napádaní, alebo ignorovaní. Na zdravotnú starostlivosť má právo každý, nechápem dobre význam slova ,,diskriminácia,, v tejto oblasti. Idete k lekárovi, ak ste chorí, lekár je povinný vás ošetriť, dokonca neraz som počula príbehy o tom, že ked´ doniesli na pohotovosť dieťa z blízkej osady, prvé čo urobili, dieťa nakŕmili. A často toto bol jediný zdravotný problém.
Kto za toto všetko môže? Skutočne vláda? Nemôžu si za toto Rómovia sami? Prestaňme už vidieť v každom nepriateľa, hľadať vinníkov. Začnime objektívne od seba, snažme sa zmeniť myslenie týchto problémových Rómov, naučme ich pracovať na sebe, na svojej budúcnosti, ale aj budúcnosti ich detí. Beriem to tak, že AI musí dokázať, že je potrebná a že si svoj plat zaslúži, ale nech nešíri do sveta klamstvá, je to vizitka nás všetkých.
Helena Kmeťová.

Komentáre

  1. Pani Kmeťová, Váš príspevok sa mi veľmi páči! Teší ma, že sú Rómovia, ktorí si túto skutočnosť uvedomujú. Súhlasím s Vami. V oblasti bývania ktože je diskriminovaný? Veď či nedostali Rómovia od štátu byty? Ale ako vidno na obrázku, takto si tam žijú. A to je diskriminácia? Veď nikto cudzí, len oni sami si tam robia ten hrozný neporiadok. A ešte niečo. V zdravotníctve - keď príde nejaký chudák pacient, na prvý pohľad sociálny prípad, bez kartičky poistenca, je mu síce poskytnutá pomoc, ale neskôr samozrejme sa od neho vyžaduje, aby si za ošetrenie alebo hospitalizáciu zaplatil, ak sa zistí, že nebol poistený v žiadnej zdravotnej poisťovni. Ak nezaplatí, čaká ho vymáhanie, a to môže vyústiť až do tej miery, že príde aj o to málo, čo ešte má, alebo skončí v base. To bola reč o slovenskom občanovi. Keď je na jeho mieste Róm, teda to isté - nepoistený v zdravotnej poisťovni a vyžaduje sa od neho, aby zaplatil za ošetrenie a hospitalizáciu, tak to nikam nepovedie. On proste nemusí zaplatiť. Veď nemá z čoho. A keby tá suma bola od neho vymáhaná súdne, aj tak to nikam nedospeje, a ešte k tomu by slovenské zdravotníctvo rozmazávali v celej EÚ, aký tu máme rasistický prístup k rómskym pacientom. A čo sa týka vzdelávania, veď im nikto nebráni vzdelávať sa. Nech sa páči, dvere škôl sú otvorené. Lenže väčšina z nich nevydrží pri ničom dlhšie ako 5 minút. Majú rôzne poruchy správania, za čo môže prostredie, v ktorom vyrastajú, a výchova, či skôr nevýchova ich rodičov. Pre takéto deti sú špeciálne učebne so špeciálnym prístupom, a to ako pre Rómov, tak pre bielych, lebo veď aj medzi bielymi sú takéto deti. Na tom nie je nič pohoršujúce a rodičia týchto detí by mohli byť radi, že takáto možnosť vôbec existuje, že sa ich dieťaťu vôbec dostane nejakého vzdelania. Lenže im sa nikdy nič nebude páčiť, a Amnesty International ich takými bludmi, aké vyhlasuje, bude v tom len podporovať. Dalo by sa o tom rozprávať ešte veľmi dlho, ale už sa mi nechce. Myslím, že bude najlepšie odsťahovať sa z tohto Slovenska čím skôr preč.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…