Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 24. mája 2011

Extrémisti medzi nami...

Marián Mišun a policia

Mestský policajt z Trnavy Marián Mišún vlani o Rómoch povedal, že väčšina z nich vie iba „klamať, vraždiť, požierať psy a robiť dementné deti“. Nazýval ich asociálmi a parazitmi. Deti z kriminálneho prostredia by odňal rodičom a dospelých by poslal do pracovných táborov.

Na internete je niekdajší šéf Matice v Púchove Marián Mišún podpísaný pod textom, v ktorom sa hovorí o nútenej sterilizácii ako „najlepšom riešení“ problémov s asociálmi.

Už štyri roky je mestským policajtom v Trnave. Študuje politológiu, v Púchove kandidoval za primátora. Tento týždeň bol prednášať v základnej škole, deťom vysvetľoval, kto je zlodej.

Je vraj pod kontrolou 

„Záležitostiam svojej strany sa v žiadnom prípade v školách nevenuje, je pod kontrolou preventistu,“ povedal o Mišúnovi Igor Keleši, náčelník Mestskej polície v Trnave a viceprezident združenia šéfov mestských polícií. Nevidí dôvod Mišúna na prednášky nepúšťať.

Častý rečník na stretnutiach bývalého šéfa extrémistickej Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu svoje názory prezentoval aj pred nástupom do práce. Vzali ho. Prepustiť ho teraz nemôžu, odvolávajú sa na Zákonník práce.

„Za osobné názory nemôžeme nikoho vyhodiť. Buď porušuje zákon, alebo neporušuje,“ povedal za mesto hovorca Pavol Tomašovič.

Vedenie mesta neoficiálne pripúšťa, že prinajmenšom prednášky v školách sú problém a že Mišún s nimi zrejme skončí. Oficiálne nijaké kroky neplánujú.

Nesťažujú sa 

„Čakala by som viac odvahy vo vzťahu k extrémizmu,“ hovorí Irena Bihariová, šéfka združenia Ľudia proti rasizmu. Na mestskú políciu podľa nej takýto človek vrhá zlé svetlo. „Je na zamyslenie, či už len spojitosť s takýmito výrokmi nie je dôvodom na ukončenie takejto funkcie,“ myslí si.

Na Mišúna nedávno podali trestné oznámenie za výroky na mítingu v Česku. Vinu odmieta. „Beriem to zo srdca, úprimne, v dobrom,“ hovorí. Vždy vraj ako policajt presadzuje spravodlivosť a svoje názory v školách nešíri. Svoje výroky Mišún často obhajuje aj tým, že nehovorí o Rómoch, ale o klamároch.

„Patrí medzi aktívnych a vzorných policajtov. Za celé štyri roky na neho nemám jedinú sťažnosť od Rómov na jeho správanie,“ tvrdí Keleši.

Poškodení Rómovia podľa Bihariovej bývajú poslední, kto by hľadal ochranu u policajných šéfov.


V Nitre je policajtom strelec na „Hedvigu“  

Radovan Hegyi
Mestským policajtom v Nitre je Radovan Hegyi. V roku 2008 musel odísť zo štátnej polície, keď sa na internete objavilo video streľby na „Hedvigu“. Partia policajtov sa natočila pri streľbe na terč, ktorý volali po vtedy zbitej dievčine.

Novému zamestnávateľovi video neprekážalo. „Informácie o incidente neuvádza ani jeho predchádzajúci zamestnávateľ,“ povedal Andrej Jančovič z Mestského úradu v Nitre.

Hegyi v roku 2007 napísal do časopisu Polícia, že mu prekáža kontrola šéfov vo voľnom čase. „Nie sme väzni ani otroci.“

Policajné prezídium si však myslí, že ani mestskí policajti by nemali robiť hanbu. Ministerstvo vnútra sa plánuje zaoberať bezúhonnosťou a spoľahlivosťou členov obecných polícií.


Extrémisti nám nebudú diktovať! 

V 2008, šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš sa stretol v Bruseli s maďarskou rezortnou kolegyňou Kingou Gönczovou. Na adresu extremitov sa vyjadril v suvisloti s napätou situáciou Maďarsko-Slovenských vsťahov zo strany nacionalistov na oboch stranách takto. "Je to niečo neprijateľné. Potvrdil som politiku absolútne nulovej tolerancie pokiaľ ide o extrémizmus, nacizmus a podobne a že takto budeme zasahovať vždy, či už na štadiónoch alebo mimo štadiónov," Uviedol v súvislosti zo zásahom "kuklačov" na futbalovom stadione v Dunajskej Strede.

Pochod proti Rómskej kriminalite. Pridali sa aj početní občania mesta rok 2009. 

Ľudia sú nespokojný. Situácia sa v problémových častiach Slovenska, kde bývaju romovia zhoršuje. Pri sledovaní následujúce videa z jednej takej akcie v Šarišských Michaľanoch, som si uvedomil aké je nebezpečné aby rezonujúci problem v spoločnosti, mala možnosť riešiť, extrémistická skupina ľudí, ktorý sa hlásia k ideológii fašizmu.

Obyvatelia Krompách hovoria o svojich problémov so spolunažívaním s Rómami. Samozrejme že ich výpovede do objektívov kamier sú trošku podfarbené s nenávisťou a s preháňaním už nezvládnutím situácie zo spolunažívaním s rómami s Krompách.  Netreba to brať na ľahkú váhu, ty ľudia sú už unavený, úrady nič nezmôžu a svoj problém ako ho vyriešiť vidia už len v prívržencoch extrémistických skupín.

Ako vyriešiť tento problém ? Neviem ! Ale viem že tento problém sa nevyrieši s mávnutím prútika, že by ho vyriešil Herry Potter ? No radšej keby ho riešil Herry Potter , ako by ho mali začať riešiť prívrženci extrémistických skupín. Trošku som žartoval, ale pri pohľade na video mi nič iné nezostáva, lebo celá situácia je skôr do revu... 

Nesmieme dovoliť bez rozdielu rasy, aby takýto ľudia mali tú možnosť" riešiť napríklad rómsky problém" Ktorý z tých ludi ktorý vystupujú na videu, a rozhorčene komentujú, políciu, úrady, a ľudí ktorí nesúhlasia s takýmito pochodmi extrémistických skupín, by si zobrali na svedomie, keby prívrženci dostali tú možnosť vyriešiť "rómsky" problém, smrť nevinných ľudí. Alebo čo si myslia ľudia na videu ? Ako by to dopadlo ? Dopadlo by to genocídou, o tom som presvedčený. Problém sa musí začať riešiť, postupne, efektívne, zo spoluprácou s rómskymi organizáciami, nezahrabávať problém pod koberec sociálnych dávok, sprístupniť problém širokej verejnosti, nie v podobe atraktívnych scén z geta na televíznych obrazovkách, a začať širokú debatu na riešenie tohto horúceho problému našej spoločnosti skôr, ako genocída dostane zelenú.


Dnes...

Čo sa zmenilo ? Nič ! Extrémisti sú medzi nami, dokonca môžu chrániť našu bezpečnosť, prednášať v škole deťom a my o tom ani nevieme...  Každý deň sme svedkami narastajúceho napätia medzi majoritou a minoritou, čo samozrejme hrá do kariet príslušníkov extrémistickych organizácii.Jozef Kmeťo 
Zdroj- Sme.sk


 

 

1 komentár:

  1. Skuste verejnosti dokazat, ze Misunove slova sa nezakladaju na pravde. O tomto fakte je presvedcenych 90% obcanov.

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...