Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Každý človek je iný, ale všetci sme ľudia..


Rôznorodosť zaručuje zaujímavosť tohto sveta. Veď keby sme vyzerali všetci rovnako, koho by ľudia s komplexom „chorej menejcennosti“ a so zarytým strachom pred modernou spoločnosťou trýznili, znásilňovali a zabíjali? Existujú ľudia, ktorí sú názoru, že ich rasa je nadradená a ostatnými opovrhujú. Hlásajú, že medzi rasami sú rozdiely rozumové, intelektuálne a biologické. Táto teóría bola zneužitá mnohými ľuďmi. Najviac sa ňou preslávil a postúpil na vrchol rebríčka „rasista storočia“ Hitler, ktorý vďaka svojím „predstavám a snom“ o veľkej nadradenej Árijskej ríši behom pár sekúnd potvrdil mnohým ľuďom cestovný lístok na večný odpočinok.
Medzi najpočetnejšie menšiny na Slovensku patria aj Rómovia. Často sú im pripisované nie príliš lichotivé predsudky a stereotypy. Rómovia sú považovaní za klamárov, zlodejov a lenivcov, ktorí nechcú pracovať. Jednoducho všetko čo je rómske, musí byť automaticky zlé. Skoro všetci si určite uvedomujú, aké je ich postavenie v dnešnej spoločnosti bez vzdelania. Mnohí z nás nechápu ako sa sami navzájom dokážeme ponižovať, ako radi žijeme stereotypným životom a bojíme sa nových vecí. Mali by sme sa zobudiť a zamyslieť sa nad sebou. Ak nechceme žiť v ústraní a potvrdiť teóriu, že Róm nič nevie!
O boji proti rasizmu by sme mali premýšľať každý deň. A nepoľaviť v ostražitosti. Začať treba príkladom a uvážlivým používaním slov. Slová sú nebezpečné. Niektoré môžu raniť a pokoriť, iné podnecujú nedôveru, ba až nenávisť. Ďalšie sa používajú v prekrútenom zmysle a napádajú k hierarchizácii a diskriminácii. A potom sú slová pekné a vhodné. Treba sa vzdať hotových predstáv a niektorých zovšeobecňujúcich prísloví a porekadiel, ktoré môžu vyústiť do rasizmu. Bolo by dobré, keby sa Vám napokon podarilo vypustiť zo svojho slovníka výrazy obsahujúce falošné a zhubné predstavy. Boj proti rasizmu začína cibrením reči. Tento boj si vyžaduje aj vôľu, vytrvalosť a predstavivosť. Už nestačí, že sa budeme rozhorčovať nad rasistickými rečami a správaním. Musíme aj konať a nedopustiť nijakú rasistickú úchylku. Nikdy si nesmiete povedať: „to nič“. Ak ľuďom dovolíme takto konať a hovoriť, umožníme, aby rasizmus prekvital a rozvíjal sa aj u tých, ktorí by nemuseli podľahnúť tejto pliage. Keď nad tým mávneme rukou a nič proti tomu neurobíme, rasizmus zovšednie a začne sa prejavovať ešte bezočivejšie.
Chceme aby ste vedeli, že existujú zákony, ktoré trestajú podnecovanie k rasovej nenávisti a tiež združenia a hnutia boja, proti všetkým formám rasizmu. Napokon Vám chceme povedať, že každá tvár je zázrak, lebo je jedinečná. Nikdy neuvidíte dve rovnaké tváre. Nezáleží na tom, či je krásna alebo škaredá. To je relatívne. Každá tvár je symbolom života. A každý život si zaslúži úctu. Nikto nemá právo pokoriť iného. Každý má právo na svoju dôstojnosť. Úctou voči inému, vzdávame cez neho hold životu so všetkým, čo je v ňom pekné, zázračné, odlišné a nečakané. Náležitým prístupom k iným vyjadrujeme úctu voči sebe. Toto je náš názor, týkajúci sa rasizmu. Nečakáme, že s tým budete súhlasiť. Stačí ak sa nad tým zamyslíte a utvoríte si svoj vlastný.
Lucia Váňova, a Ingrid Váňova  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…