Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 5. mája 2011

Každý človek je iný, ale všetci sme ľudia..


Rôznorodosť zaručuje zaujímavosť tohto sveta. Veď keby sme vyzerali všetci rovnako, koho by ľudia s komplexom „chorej menejcennosti“ a so zarytým strachom pred modernou spoločnosťou trýznili, znásilňovali a zabíjali? Existujú ľudia, ktorí sú názoru, že ich rasa je nadradená a ostatnými opovrhujú. Hlásajú, že medzi rasami sú rozdiely rozumové, intelektuálne a biologické. Táto teóría bola zneužitá mnohými ľuďmi. Najviac sa ňou preslávil a postúpil na vrchol rebríčka „rasista storočia“ Hitler, ktorý vďaka svojím „predstavám a snom“ o veľkej nadradenej Árijskej ríši behom pár sekúnd potvrdil mnohým ľuďom cestovný lístok na večný odpočinok.
Medzi najpočetnejšie menšiny na Slovensku patria aj Rómovia. Často sú im pripisované nie príliš lichotivé predsudky a stereotypy. Rómovia sú považovaní za klamárov, zlodejov a lenivcov, ktorí nechcú pracovať. Jednoducho všetko čo je rómske, musí byť automaticky zlé. Skoro všetci si určite uvedomujú, aké je ich postavenie v dnešnej spoločnosti bez vzdelania. Mnohí z nás nechápu ako sa sami navzájom dokážeme ponižovať, ako radi žijeme stereotypným životom a bojíme sa nových vecí. Mali by sme sa zobudiť a zamyslieť sa nad sebou. Ak nechceme žiť v ústraní a potvrdiť teóriu, že Róm nič nevie!
O boji proti rasizmu by sme mali premýšľať každý deň. A nepoľaviť v ostražitosti. Začať treba príkladom a uvážlivým používaním slov. Slová sú nebezpečné. Niektoré môžu raniť a pokoriť, iné podnecujú nedôveru, ba až nenávisť. Ďalšie sa používajú v prekrútenom zmysle a napádajú k hierarchizácii a diskriminácii. A potom sú slová pekné a vhodné. Treba sa vzdať hotových predstáv a niektorých zovšeobecňujúcich prísloví a porekadiel, ktoré môžu vyústiť do rasizmu. Bolo by dobré, keby sa Vám napokon podarilo vypustiť zo svojho slovníka výrazy obsahujúce falošné a zhubné predstavy. Boj proti rasizmu začína cibrením reči. Tento boj si vyžaduje aj vôľu, vytrvalosť a predstavivosť. Už nestačí, že sa budeme rozhorčovať nad rasistickými rečami a správaním. Musíme aj konať a nedopustiť nijakú rasistickú úchylku. Nikdy si nesmiete povedať: „to nič“. Ak ľuďom dovolíme takto konať a hovoriť, umožníme, aby rasizmus prekvital a rozvíjal sa aj u tých, ktorí by nemuseli podľahnúť tejto pliage. Keď nad tým mávneme rukou a nič proti tomu neurobíme, rasizmus zovšednie a začne sa prejavovať ešte bezočivejšie.
Chceme aby ste vedeli, že existujú zákony, ktoré trestajú podnecovanie k rasovej nenávisti a tiež združenia a hnutia boja, proti všetkým formám rasizmu. Napokon Vám chceme povedať, že každá tvár je zázrak, lebo je jedinečná. Nikdy neuvidíte dve rovnaké tváre. Nezáleží na tom, či je krásna alebo škaredá. To je relatívne. Každá tvár je symbolom života. A každý život si zaslúži úctu. Nikto nemá právo pokoriť iného. Každý má právo na svoju dôstojnosť. Úctou voči inému, vzdávame cez neho hold životu so všetkým, čo je v ňom pekné, zázračné, odlišné a nečakané. Náležitým prístupom k iným vyjadrujeme úctu voči sebe. Toto je náš názor, týkajúci sa rasizmu. Nečakáme, že s tým budete súhlasiť. Stačí ak sa nad tým zamyslíte a utvoríte si svoj vlastný.
Lucia Váňova, a Ingrid Váňova  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...