Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 17. mája 2011

Košickú osadu Demeter mesto zrovnalo so zemou

Na mestských pozemkoch nelegálne postavené príbytky v lokalite Demeter pri Sídlisku Ťahanovce sú oddnes minulosťou. Chatrče zrovnali so zemou ťažké mechanizmy. Tým, čo požiadali o núdzové bývanie, postavili na Demetri stan. 

Lokalitu obsadili desiatky mestských policajtov odetých aj v tzv. protiúderových kompletoch, chlapi z Civilnej ochrany Mesta Košice, zamestnanci Kositu, objavil sa bager, traktor s radlicou a ťažké nákladné autá


Rómovia odísť odmietli 

"Prvoradým záujmom mesta je chrániť život a zdravie obyvateľov. Pri tomto zásahu sa riešia všetky nelegálne stavby postavené na mestských pozemkoch. Čo sa týka ľudí, ktorí v prístreškoch žili, všetci majú trvalý pobyt v iných častiach mesta, boli vyzvaní, aby sa tam vrátili," poskytla stanovisko hovorkyňa mesta Martina Viktorínová s tým, že osada bola nekontrolovateľná a hrozila epidémia i premnoženie hlodavcov.

Pri búraní chatrčí sa obyvatelia pod kontrolou polície správali pokojne, menší rozruch narobili iba traja muži z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Žiadali, aby bola celá akcia okamžite zastavená.

"Považujeme to za nelegálne vysťahovanie," tvrdí Marián Fečo. "Nie je na to žiadny súdny príkaz, mesto sa opiera o zákon o drobných stavbách, ktorý hovorí o odpade, nie o bývaní. A tu býva 80 ľudí. Podáme trestné oznámenie."

Keďže väčšina vysťahovaných z chatrčí má trvalé bydlisko v Košiciach alebo mimo mesta, o núdzové ubytovanie požiadalo dnes najprv desať ľudí, neskôr ich počet stúpol na dvadsať.

Pôvodne ich chceli presťahovať do stanu na sídlisku Lunik IX, čo však odmietli. Nechceli ani nastúpiť do autobusu, ktorý ich tam chceli previezť. Preto im postavili stan na Demetri.

Na problém sa upozornovadlo minulý rok

V utorok 10. novembra sa na Miestnom úrade mestskej časti Košíc Ťahanovce-obec konalo verejné zhromaždenie, ktorého témou bola likvidácia nelegálnych obydlí v lokalite zvanej Na Demetri. Ide približne o 50 chatrčí, v ktorých žijú Rómovia a ktoré sú pozbíjané z rôznych odpadových materiálov. Takéto bývanie nespĺňa žiadne normy či hygienické požiadavky. V týchto obydliach žije zhruba 200 ľudí.

Majiteľmi pozemkov v tejto lokalite sú okrem mesta Košice prevažne obyvatelia mestskej časti Košíc Ťahanovce-obec. Tamojšia samospráva im preto poskytla právnu pomoc a už v marci tohto roka požiadala Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky o príkaz na vypratanie týchto pozemkov a likvidáciu nelegálnych obydlí, ktoré sa tam nachádzajú.

Na verejnom zhromaždení sa okrem obyvateľov mestskej časti Ťahanovce-obec, vlastníkov pozemkov a miestnej samosprávy zúčastnili i Elena Buksová, riaditeľka odboru stratégie a regionálnej politiky Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (USVSR RK), Anton Hrabovský štátny radca pre oblasť bývania USVSR RK a konateľ Bytového podniku mesta Košice (BPMK) Gabriel Hrabovský. Na stretnutí sa však nakoniec nehovorilo len o Demetri ale aj o iných lokalitách v meste Košice, kde žijú Rómovia. O vyjadrenie sme požiadali aj Magistrát mesta Košice (MMK). MMK nám ho poskytne v najbližších dňoch.

Prepis z vyjadrení riaditeľa BMPK Gabriela Hrabovského:

Gabriel Hrabovský: Ja viem, že nie ste kľudní, ani ja nie som kľudný, lebo to, čo nám ponúka Úrad vlády (splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity – pozn,. red.), to nerieši vašu vec. Presný opak chcete, aby odišli, nie aby zostali. .. To čo nám pán doktor vysvetlil, je právny stav, a nemôžme si dovoliť minúť sa nejako právnych rámcov, to znamená zobrať právo do vlastných rúk. Nedá sa to. Trošku z vašej strany musíme mať trpezlivosť a pokúsim sa vám vysvetliť, ako môže bytový podnik pomôcť.

Neviem, ktorí viete, ale cez médiá sme vyhlásili takzvaný vodný režim. Vymyslel som ho asi preto, aby sme obmedzili zdroje, zdroje preto, aby mali dôvod minimálne niektorí odísť. Aby mali menší objem vody. Pokiaľ budú mať zdroje, nijakým spôsobom neodídu. Ak ich necháte s prepáčením vysmädnúť, tak budú rozmýšľať… To je jedna možnosť, čo môže bytový podnik urobiť: môže obmedziť prístup vody v rámci určitých noriem.Nemôžeme úplne zavrieť...

Takisto sa budem snažiť vyháňať ich a nie držať ich tuná v tejto lokalite, lebo tiež som Košičan

Problém vyriešený 

Chudobné príbytky mesto zbúralo, niektorým rómov mesto Košice zo spoluprácou s mestskou časťou Ťahanovce dalo náhradné ubytovanie, len sa zabudlo poznamenať v správe aké to ubytovanie vlastne tým ľudom dali, a pre ostatných je tu vojenský stan, ešte že je tu pomali leto...  Aj takto sa reší rómsky problém.... Ľudia sa spokojný, špinanvý  "cigani" sú vo vojenských stanoch, ktoré  potom spolu s nimi niekam odpracú ako odpad tejto spoločnosti.

O Demeteri je následujúca správa z ruku 2005 v rozhovore  pre (RPA) Cyril Betuš starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce vyjadril takto : Koncepcia sociálneho bývania mesta Košice do roku 2010 okrem iného uvádza, že lokalita zvaná Demeter, ktorá sa nachádza v košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, má byť zrušená. Jej obyvatelia, zväčša Rómovia, budú odsťahovaní do iných zatiaľ neurčených lokalít. (Myslel tým vojenské stany .... ? ) v lokalite Demeter evidujeme 36 bytových jednotiek. Rómovia na bývanie však využívajú aj prístrešky, ktoré mali pôvodne slúžiť na palivo. Vedenie MČ nie je kompetentné ovplyvňovať rozhodnutia košického mestského zastupiteľstva, pretože nie je vlastníkom bytových jednotiek v tejto časti. Ako však ďalej dodal, aj napriek tomu chce MČ riešiť situáciu na Demeteri. ( A problém sa vyriešil, nie ....? )


Aj takto sa riešia problemy......
Jozef Kmeťo
Zdroj: Korzár.sk
Rómska Tlačová Agentúra ( RPA)

2 komentáre:

  1. čo teraz ludia su vonku stanuju deti na tu horučavu .ak niektore dieta odpadne alobo zomrie som zvedavi či magistrat si vezme na seba. žijeme 21 storoči aludi vyhazujeme ako hceme.nečake ani na rozhodnutie sudu.atak bereme siju dovlasnih ruk. ak hovori magistrat že nemaju trvali pobyt tak niekto pride a preukažeme pravdu. meska policia spisali ludmi papjere.kde su a prečo neukažu každemu na chatrčiah čislo a kto tam býva.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Takmer nic Ti nie je rozumiet, vdaka pravopisu a stylistike. Kazdy z nich ma svoje trvale bydlisko a tam patri. Este aj pes sa dokaze vratit domov a zit so svojim panom. To, ze si tito asociali neuvedomuju, akym rizikam vystavuju svoje deti a zaroven devastuju okolie, je ich interny problem. Bez debaty, nalozit a dopravit na miesto trvaleho bydliska. Ked nema podmienky na uzivenie seba sameho, tak naco robi deti ako na beziacom pase ? Chore mozgy..

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...