Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 26. mája 2011

Matka je len jedna

Si dospelý, máš svoju vlastnú rodinu, dom, prácu a umierajúcu matku... Trpí škaredou chorobou, rakovinou. Vidíš ako trpí, ako jojká od bolesti, ako plače, zvracia, prevaľuje sa na posteli z boka na bok, zo strany na stranu a nie je jej lepšie. Chceš jej pomôcť a nevieš ako. Snažíš sa jej podať liek od bolesti, čaj na zapitie a ďalej sa nevieš pohnúť, ako jej  pomôcť, lebo si proti tejto chorobe bezmocný. Neskôr jej donesieš obed, podávaš jej ho s tanierom, ale ona hlasno na teba kričí: "Nechcem!"

V tom momente si spomenieš, ako na teba kričala, keď si urobil niečo zle, ako ťa bila, keď si neposlúchol, ako si musel trpieť nevlastného otca a jeho príkazy, zákazy, rozkazy. Veľakrát si sa vrátil domov zo školy a nemal si čo jesť, lebo tvoja matka pila s nevlastným otcom a priateľmi. Zamkla ti dvere a nevpustila ťa dnu, lebo si neposlúchol a nešiel si večer do večierky kúpiť pivá a víno. Musel si spať vonku na terase a posledný schod ti bol vankúšom.

Nerád si chodil domov cez víkendy z internátu, lebo si musel poslúchať ich rozkazy... Nemohol spať pre hluk hudby, zápach cigariet a alkoholu, pretože tvoja matka robievala víkendové party. Keď si si pýtal od nej peniaze do školy, dostal si facku.
Čakal si, že tvoja matka bude stáť pri tebe, lebo ťa zbil nevlastný otec, no ona stála pri ňom a jemu dala za pravdu. Vyhodila ťa z domu, lebo si sa postavil zoči voči jej partnerovi.


Postavil si sa na vlastné nohy, vyštudoval si a začal pracovať. Vybudoval si si vlastnú rodinu, kúpil si si dom a auto. Veril si, že tvoja matka bude mať z teba radosť a čakal si, že ti popraje veľa šťastných kilometrov s autom. No ona iba: "Takže máš peniaze, čo? Požičaj mi 5000 korún!" Poznala ťa, iba keď potrebovala pomoc. No keď zomrel jej partner, prijal si ju k sebe do svojho domu, staral si sa o ňu, aby sa cítila u teba dobre a pohodlne.

Nemôžeš ju nechať samú, odoprieť ju pre jej zlobu, ani sa jej pomstiť, lebo je to tvoja matka. A iba vtedy môžeš byť šťastný, keď vieš, že si jej pomohol, a odpustil jej.
Neskôr ju napadla zlá rakovina a nosil si ju do nemocníc, platil jej lieky a všetky jej účty. Chcel si jej pomôcť ako si len vedel a mohol. Súcit, ľútosť a láska k matke ťa hnal robiť pre ňu všetko, čo by jej pomohlo a zlepšilo jej  stav.

A dnes sedíš vedľa nej na posteli, v dlani držíš jej ruku, hladkáš ju, s ľútosťou sa na ňu dívaš a prosíš ju: "Mama nezomieraj, potrebujem ťa!"
Je jedno aká to bola matka, ale je to tvoja matka, ktorá ťa porodila a kojila. Matka je len jedna ...Lucia Curejová

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

2 komentáre:

  1. Ahoj Lucia tak tento clanok je pisani len zo zivota ,velmi pekne si to opisala :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. ahoj lucko ten članek je moc pekni a zajimavi je to jen ozivote moc super

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...