Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Nechceme aktivačné práce

Balogh Imre
Maďarskí Rómovia hlasno kričia: "Nechceme aktivačné práce!"
100 000 Rómov by do roku 2015 malo dostať šancu na zamestnanie. Vyznieva to podľa rámcovej dohody medzi maďarským premiérom Viktorom Orbánom a predsedom Celoštátnej rómskej samosprávy (ORÖ) Flóriánom Farkasom.
Kde budú pracovať a v akej oblasti im trh práce umožní voľné miesta, je otázne pri dnešnej problematike nezamestnanosti."Vyzerá to tak, že Viktor Orbán má skutočný záujem začať riešiť rómsky problém v Maďarku!" vyjadril sa Imre Balog, predseda rómskej menšinovej samosprávy mesta Barcs.
Podľa neho Rómovia nebudú dlho čakať na prácu. Už teraz začiatkom júna by sa malo niečo pohnúť.
"Rámcova dohoda je iba kľúčom, ako začať pracovať s Rómami. Ide o ťažkú prácu. Rómovia sa na tom budú musieť sami podieľať aj spolu s nerómami. "V žiadnom prípade nedovolíme, aby 100 000 voľných miest bolo vytvorených v rámci aktivačných prác. To sme už vopred zamietli Orbánovi," vysvetľoval Imre Balogh.
Viktor Orbán aj Farkas Flórián podľa Imre Balogha kvôli voľným miestam,  začnú apelovať na zamestnávateľov veľkých podnikov, na živnostníkov a fabriky...
Dokonca bude vytvorený program pre podporu podnikania malých a stredných podnikov pre Rómov.

Imre Balogh sa zúčastnil 20.mája tohto roku stretnutia s Viktorom Orbánom, Farkasom Floránom a ďalšími rómskymi predsedami, poslancami a autoritami vo väčšom priestore parlamentu v Budapešti. Témou bola dohoda a informovanie o možnostiach zamestnania Rómov a financovanie. Rómske menšinové samosprávy čakajú, že budú taktiež zapojení do programu.
Balog Imre verí, že ak každá rómska rodina z Barcsu bude mať na živobytie, tak už to je určitá výhra a pomoc pre všetkých. Neverí, že sa dá vyriešiť rómsky problém, dokonca potvrdil, že sa vôbec nedá vyriešiť, ale je optimistom."Správne cielené programy, reformy, novely či projekty na pomoc a zlepšenie rómskej situácie môžu určitou častou zlomiť bremená a ťažkosti Rómom, no vyriešit rómsky problém je nereálne!"

Orbán ďalej informoval o podporení mladých Rómov a vytvorení podmienok pre ich vzdelávanie.
Podľa Orbána v rámci reorganizácie vzdelávania vytvoria podmienky na to, aby na 50-tich školách mohlo získať kvalifikáciu v profesiách, potrebných pre trh 20.000 mladých Rómov. Ďalším cieľom vlády je, aby najmenej 10.000 Rómov získalo maturitu a 5000 malo vytvorené možnosti na absolvovanie vyššieho školského vzdelania. V zmysle dnešnej dohody sa vláda ďalej zaviazala zabezpečiť kurzy na rozvíjanie schopností pre 80.000 dospelých Rómov, ktorí majú základné vzdelanie.
Takže, ak si Orbán praje, aby sa zvýšila vzdelávacia úroveň Rómov, tak už dnes bude musieť apelovať na základné školy pre ukončenie segregácie a diskriminácie rómskych detí. Ako sa dostanú na stredné a vysoké školy bez tvrdého apelovania z hora??!

Dokonca si neviem odpustiť otázku: "Ako donútia zamestnávateľov zamestnať Rómov, a hlavne tých zamestnávateľov, ktorí sú protirómsky naladení?.
Diskriminácia Rómov nechýba totiž ani na trhu práce.
Žijeme v krízovej dobe. Miera nezamestnanosti v Maďarsku je 11,5 percent. Analytik Zoltan Torok z firmy Raiffeisen Bank predpovedal, že miera nezamestnanosti už výraznejšie neporastie. Dodal však, že pokles bude veľmi pomalý, takže na konci tohto roka bude jej úroveň naďalej presahovať 11 percent, napísala agentúra Reuters.

Na otázku, ako si predstavuje zlepšenie rómskej problematiky v oblasti zamestnania v meste Barcs s podporou rámcovej dohody, Imre Balogh odpovedal, že situácia sa nezlepší na 100 percent, ale vždy je lepšie "niečo", ako "nič"... Verí, že Rómovia začnú podnikať. Taktiež dúfa, že sa situácia zlepší hlavne po dvoch rokoch, kedy Chorvátsko vstúpi do Európskej Únii a otvoria sa hranice.


Lucia Curejová
Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

 1. Pollák by nemal kecať do vetra,ale mal by začať podnikať.
  Otvoriť si živnosť a zamestnať svojich súkmeňovcov.
  Urobil by lepšie a možno by aj zistil čo cigáni potrebujú.

  Tak im dajte postaviť fabriku hoci na Luníku.Nech sa tam zamestnajú všetci cigáni z okolia. Biely nie
  ! Verím že ani jeden biely sa nebude sťažovať za diskrimináciu.
  Ale vám garantujem,že nebude dlho trvať a fabrika skončí.Nebude z čoho vyrábať a ani na čom vyrábať.

  Rozkradnú všetko.
  ďalšia otázka:
  Ako sa cigánom robí s tej bagetárni,ktorú z prostriedkov EU dali postaviť výlučne pre cigánov?
  Pretože ja som počul že to skončilo skôr,ako stihli vyrobiť jedinú bagetu.
  Tak isto skončila výroba bicyklov .Cigáni už na začiatku všetko rozkradli a nakoniec aj zabetonované
  káble,ktoré napájali stroje elektrinou.
  Zamestnajte si ich v parlamente.
  Rád budem prispievať daňou na pracujúceho cigáňa v parlamente,ako "rómskeho" zlodeja z osady.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…