Preskočiť na hlavný obsah

... rómsky "nekorunovaný" kráľ...


Ján Farkaš s manželkou 
Jeho "veličenstvo" v královskom... 

Vo svojej limuzíne 
Rómsky kráľ Ján Farkaš hovorí, " za to, že som kráľ rómov výhody boli také, že som dostal 4/5 roka, čiže ma zavreli, dostal som dva infarkty, moja manželka dostala mozgovú porážku, no a pripravili ma skoro o takých 100 miliónov korún"...

..."s 15 štátov sa zišli delegáti, no a bol som navrhnutý, aby som prijal funkciu "kráľ". Zo začiatku som nechcel s tým súhlasiť, no keď som si to premyslel, tak som s tým súhlasil. Bol som jednohlasne zvolený za kráľa žijúcich rómov na celom svete," povedal pre rómsku televíziu Ján Farkaš.

...tu sa robila zbierka rómskeho národa na kráľovské klenoty. Vyzbieralo sa približne 12 až 13 kg zlata, no a z toho zlata sa potom dali urobiť klenoty kráľovske. Keď boli královské klenoty hotové, boli odnesené do Ríma, cez colní úrad v Rimavskej Sobote sme dostali povolenie, že kráľovsku korunu a klenoty môžeme zobrať do Ríma na vysvätenie. Kráľovskú korunu som dostal, dve kráľovské, jednu veľkú, jednu malú, žezlo, jablko, tabatierku, nejaké prstene...Sú tam diamanty, zafíry, rubíny, smaragd, perla, je tam asi dohromady 150 až 200 drahokamov"...

Pre rómsku televíziu Ján Farkaš povedal," tieto kráľovske klenoty sa finačne ohodnotiť nedajú, nakoľko je to prvá kráľovska koruna, ktorá bola vysvätená" Ján Farkaš zdôrazňuje," nie je to môj majetok, je to majetok rómov"... Podľa jeho slov, koruna, a titul kráľ sa bude dediť s pokolenia na pokolenie, sám prehlásil " nemusí sa dediť s pokolenia na pokolenie, keď priami moji potomkovia nebudú mať záujem, alebo keď rómsky národ zistí, že následník po mne sa nejaví ako kráľ rómov, nemusí byť za kráľa rómov zvolený, to je moje rozhodnutie"...

JÁN FARKAŠ (65) je v Rimavskosobotskom okrese známy, donedávna sa netajil obrovským majetkom. Jeho hodnota sa odhadovala na 6 638 783,77 eura (200 miliónov korún). V čase veľkej slávy sa nechával rozvážať na svoje bielej limuzíne zn. Lincoln z druhej polovice 70-tich a prvej polovice 80-tich rokov. Okrem toho mal malé lietadlo a platil si bodygardov. Korunovačné klenoty, majú približnú hodnotu 199 163,51 eura (6 miliónov Sk). K samotnej korunovácii nikdy neprišlo, a je otázne, či by ho ako Ján Farkaš tvrdí, korunovala hlava rímskokatolickej cirkvi, vtedy ešte pápež Ján Pavol II. Pred tromi rokmi kúpil od mesta päťposchodový panelák za 1 659,7 eura (50-tisíc korún). V zdevastovanej bytovke bez pitnej vody a elektriny bývali notorickí neplatiči. Dnes je situácia iná. Tridsaťšesť bytov si ich obyvatelia s finančnou podporou Farkašovcov opravili. „Obnovili sme dodávky elektriny, ale neplatičov nemáme. Zaviedli sme jednoduchý systém. Každá domácnosť má vlastnú prípojku a elektrinu si predpláca. Keď si limit prečerpajú, odpojíme ich,“ vysvetľuje Ján Farkaš, ktorý s novinkami na sídlisku nekončí.
„Chceme otvoriť ešte herňu s hracími automatmi. Vodovodnú prípojku do paneláka už máme, byty na ňu budeme pripájať v dohľadnom čase,“ dodáva Farkaš.
Po troch rokoch vyzera panelák v Rimavskej Sobote, ktorý vlastní rómsky král Ján Farkaš, asi takto

Z výpisu zo živnostenského registra sa dozvieme, že v súčastnosti Ján Farkaš okrem sprostredkovania obchodu a priameho predaja, sa venuje poskytovaniu úverov a pôžičiek...

V  roku 2009 otvoril na sídlisko Dúžavská cesta pri Rimavskej Sobote, kde má aj odkúpený spomínaný panelák, hostinec a potraviny,v ktorých sa platí raz mesačne.
Ráno na rómskom sídlisku panuje zhon. Ženy s malými deťmi sa hrnú do potravín. Na dračku ide chlieb, múka, mäso, zemiaky, kapusta a sladkosti. „Zásoby dopĺňame dva- až trikrát denne,“ hovorí Ján Farkaš, najstarší syn samozvaného kráľa (37). Niektoré potraviny sú tu lacnejšie ako v tri kilometre vzdialenej Rimavskej Sobote. Kilo zemiakov kúpite za 0,23 eura (7 korún), kilo múky za 40 centov (12,05 koruny) a kilo chleba za euro (30,126 koruny). „V byte nás býva osem a denne sa u nás zjedia dva chleby alebo 40 rožkov,“ hovorí Božena. Jej suseda Natália so synom Gejzíkom prišla do obchodu kúpiť pečivo. Pri sebe peniaze nemá a vôbec jej to neprekáža. „Platím raz mesačne, keď dostanem materský príspevok. Za február to bolo 181 eur (5 452 Sk),“ hovorí mladá mamička. Predavačom v obchode je ďalší syn „rómskeho kráľa“ Juraj Farkaš. 

Najznámejší vo svete je samozvaný kráľ z Rumunska Florin Cioaba, ktorý sa narodil 17. novembra 1954. Je známi vodca Rómov, ktorý bol vyhlásený po smrti svojho otca Iona Cioaba, ktorý bol tiež kráľ, 23. februára 1997 za kráľa rómov. Teší sa obrovskej popularite vo svete. Toho istého roku bol vyhlasený za medzinárodného kráľa rómov. Za svojho kráľa ho považujú predovšetkým rómovia v Rumunsku. Rozdiel medzi ním a Janom Farkašom je, že minimálne 3 milióny rómov v Rumusku ho považuje za svojho kráľa. Florina Cioabu tichým súhlasom rešpektujú ako kráľa rómov aj medzinárodne organizácie, dokonca niektoré štáty sa v minulosti snažili o dialóg, ako s predstavitelom rómov na svete.

Florin Cioaba 
Jozef  Kmeťo
Zdroj: Gipsytv.eu  Nový Čas  Sme.sk   KorzárZaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…