Preskočiť na hlavný obsah

Translate

S Oskarom Radičom z Romano Stilo na chate (čete)

Príjemnú chvíľku som na Facebookovom chate strávila so sympatickým, milé ženy, slečny, veľkým fešákom Oskárom Radičom, spevákom Romano Stilo ensemble. Romano Stilo je trošku netypická cimbalová kapela, ktorú v roku 2006 založil František Rigo starší. Za svojej krátkej existencie kapela dosiahla mimoriadne úspechy, hlavne v Českej republike. Do svojho projektu Gipsy way si ich vybral svetoznámy Český  husľový virtuóz, Pavel Šporcl. Ide o úpravy klasických diel svetových autorov, pre cimbalovú hudbu. Odohrali spolu množstvo koncertov doma, aj v zahraničí, vyšlo im aj mimoriadne úspešné spoločné CD s rovnakým názvom Gipsy way, za ktoré získali platinovú platňu. Romano stilo vydali aj svoje debutové samostatné CD s názvom Cigánsky sen, ktoré je plné nádherných Rómskych, ale aj Slovenských piesní. Kapela hrá v tomto zložení :Oskár Radič spev, Patrik Žigmund prvé husle, Nikola Šléz druhé husle, László Onodi viola, gitara, František Rigo starší cimbal, František Rigo mladší klavír,Ján Rigo kontrabas. Na budúci mesiac, 1 júna sa môžu na nich tešit aj Slovenskí fanúšikovia, v Bratislavskom Music gallery club u Dežmára a 20. júna v rámci Gipsy way tour v Bratislave s Pavlom Šporclom, vo výstavnej sieni kostola Klarisiek. Tento koncert by mal odštartovať ich spoločnú Gipsy way po Slovensku, ale necháme sa prekvapiť,o tom vás určite budeme ešte informovať.  
Ahoj Oskar, môžeme? Takto cez FB hmmmm. Môžeme takto priamo cez chat. OK tak sa pytaj Helenka, okrem môjho súkromia hahaha Nooo klebety som odmietla zbierať, aj keď to pôvodne odo mňa chceli. To ma teší. A ak chceš, tak niečo aj zo súkromia. Dobre takže...vek, stav, deti, frajerky? :) hahaha to vážne? Nie žartujem. Romano Stilo, spievaš s nimi od začiatku? Ako ťa vybrali? Nie, som s nimi tak dva roky. Oslovili oni mňa. Pre mňa je cimbalovka ešte novota, nehral som takýto štýl muziky, ale baví ma to.  

Je to vidieť, ide ti to dobre. Čo nové CD? Ďakujem. Na novom CD budeme mať vlastné skladby, ale aj orchestrálky, zatiaľ veľa skúšame a popritom koncertujeme. Tak isto ako CD Cigánsky sen bude po Rómsky a Slovensky? Kde budete mať najbližšie koncerty okrem tých Bratislavských? Bude podobné a predsa iné, samozrejme Rómsky aj Slovensky. Najbližšie sa chystáme do Prahy.  


Spolu s Pavlom Šporclom? Kedy asi? Nie, samostatne, iba Romano Stilo , okolo 11.6. a mali by sme tam byť tri dni. Kedy asi vyjde CD? Zatiaľ sa iba pripravuje, presný termín nemáme, nechajte sa prekvapiť. Dobre. Takže nejaké klebety? Vek, stav, frajerky? :) Mam 30 rokov a ........a to si nechám pre seba, ak sa vám milé ženy, slečny, Oskar páči, zistite si samé :)
Ja ďakujem Oskarovi, že si na mňa našiel chvíľku čas a odpovedal mi. A čitateľom, ktorím sa táto netradičná cimbalova kapela  zapáčila sľubujem, že určite ešte pripravíme veľký článok s celou kapelou a samozrejme aj s Oskarom.Helena Kmeťová
Zaujal vás tento článok? Chcete sa o našich rómskych prominetnoch dozvedieť viac ? Čítajte naš Beng- Novinky o celebritách a prominentoch, ktoré nájdete na našom webe Redakcia 1 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…