Preskočiť na hlavný obsah

Translate

V rozprávke je pravda, pravda je v rozprávke...


Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina. V nej žili bieli, aj čierni ľudia. Bielych volali majorita a čiernych volali Rómovia. Ešte dávno, pradávno spolu žili v mieri a porozumení, no neskôr ovládla krajinu moc peňazí a začala sa medzi nimi šíriť žiarlivosť, nenávisť a zloba. Mali svojho kráľa, radcov i poradcov. Žili na zámku a odtiaľ vychádzali pre ľudí príkazy, zákony a povinnosti. Majorita získala svoju moc na základe farby pleti a Rómovia boli iba čierny, čo znamenalo "špinaví" vo všetkom. Nemali teda práva takmer na nič. Museli robiť iba to, čo im bolo zo zámku majority prikázané. Avšak Rómom sa nadvláda majority nepáčila a začali štrajkovať. Majorita sa zľakla, že Rómovia budú žiadať od druhej krajiny pomoc a tak stratia moc, nebudú ich počúvať a platiť dane. Preto si zvolili iba pár radcov a poradcov z radu Rómov. Pomoc z druhej a bohatej krajiny si majorita vyprosila pre seba. Keďže kráľ z druhej krajiny počul, že Rómovia sú na zámku a majú funkciu radcov a poradcov, zapáčilo sa mu to a rozhodol sa finančne podporiť celú susednú krajinu. V skutočnosti zisk s podpory si radcovia a poradcovia majority strčili do vlastného vrecka a nikto o tom nevedel.
Zvolení za radcov boli iba tí Rómovia, o ktorých sa hovorilo, že sú najrozumnejší zo všetkých Rómov. Ostatní Rómovia boli veľmi nadšení, že majú na zámku aj z radu svojich ľudí a tak im pomôžu vo všetkých ťažkostiach ako aj s problémami. No rómski poradcovia boli nadšení z poslania a práce na zámku tak, že robili všetko tak, ako im bolo prikázané. Dokonca robili aj také veci, ktoré boli proti Rómom. Hoci sa im to nepáčilo, nepovedali nič, iba sklonili hlavy a bez slova vyšli von zo zámku splniť príkaz. Mali za úlohu ísť k Rómskym rodinám a vybrať dane od tých, ktorí meškali s platením. Rodina plakala, že nemajú vôbec peniaze, ale radcovia ich nepočúvali a zobrali im z domu čo videli. Otec rodiny menom Kalo sa opýtal jedného z poradcov : "Dlho sme boli dobrí priatelia. Viac krát som ti pomohol, keď si bol v núdzi a ty mi teraz berieš z môjho domu moje najcennejšie veci čo mám? My Rómovia sme teba aj tvojich kolegov zvolili za poradcu, aby ste nám Rómom pomáhali a stáli pri nás, tak prečo sa neporozprávate s kráľom a nepoprosíte o "milosť"? Práce máme dosť, ale výplatu žiadnu. Ak nám bude vyplatené za vykonané služby a prácu, budeme schopní aj my poctivo platiť dane a mať čo jest?!"
Poradca menom Sunoro sa na neho rozčúlil, ako si to predstavuje!? Veď predsa on sa nemôže rozprávať s kráľom, lebo bude vyhodený von z kráľovstva a nebude mat peniaze. Vyšiel von z Kalovho domu a šťastný vošiel do zámku aj s ostatnými rómskymi poradcami. V noci, keď Sunoro zaspal, zjavil sa mu vo sne rómsky duch. "Ty si rómsky poradca? Hanba ti! Môžeš sa hanbiť za to, že máš možnosť zmeniť biedu Rómov a bojíš sa pomôcť im. Viem, že kráľ nie je zlý človek. Vie pochopiť a pomôcť, ale namiesto toho počúvate jeho poradcov a radcov a okrádate vlastných vo vlastný prospech! Nemyslíte si, že ste o niečo viac ako druhí Rómovia, ba veru, ste horší. Ste ako poslušní psi svojho pána. Hanba vám! Hanba vám!", povedal a odišiel. Sunoro sa v tom momente zobudil a začal nadávať a preklínať čierneho ducha. "Čo ja môžem a nemôžem, to nie je podstatné. Hlavné je, že som na zámku a som pánom!" povedal si sám pre seba a spal ďalej. Vôbec nič sa nezmenilo... Dodnes rómsky poradcovia nerobia nič dobré pre Rómov, lebo sa boja, že budú vyhodení zo zámku. Nepostavia sa voči radcom a nevykríknu nahlas, že to nie je správne a ľudské. Mlčia a počúvajú rozkazy, aby si udržali svoje kreslá na zámku. A tak Rómovia trpia a tvrdo pracujú, aby vedeli zaplatiť kráľovi dane a uživiť svoje deti a rodinu.
Lucia Curejová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…