Preskočiť na hlavný obsah

Zle je tomu kto je chudobný, ešte horšie tomu,kto je sám.


Vážení priatelia, vychutnajte si popoludňajšiu kávu, pohodlne sa usaďte a spolu so mnou vykročte v ústreti našej dávnej minulosti...

V živote Rómov mala rodina vždy, veľmi veľký význam. Zle je tomu kto je chudobný, ešte horšie tomu,kto je sám. (Odadženo mardo sa ačhiľa a čoro oda meg goreder,so hino korkoro), hovorí sa v starom rómskom prísloví. Rómovia nadovšetko milujú svoje deti. (nane čhave, nane bacht-bez detí nie je šťastie). mamičkám najviac záleží na tom, aby ich deti boli nasýtené, zdravé, veselé a spokojné. Uprednostňujú najmä prvé deti, pretože keď dorastajú, ich úlohou je starať sa o svojich mladších súrodencov. Rodina pre Rómov znamená takmer všetko. Dalo by sa povedať, že sú na sebe závislý. Preto sa Rómovia so svojou rodinou veľmi identifikujú.
Savi paťivtu des tires dades, ajsi paťiv šaj užares tire čhavendar-Ako si vážiš svojich rodičov, tak si budú tvoje deti vážiť teba. Otec býval vždy hlavou rodiny. Zarábať peniaze bolo vždy povinnosťou hlavou rodiny, otcovým rozhodnutiam sa ostatní členovia rodiny zväčša podriadili. Teplo domova a bežný chod domácnosti vždy zabezpečovala matka. Obyčajne zbalila výrobky, ktoré vyrobil muž-podkovy, klince alebo košíky, či metly, poukladala všetko do veľkej zajdy (plachty) a tú si zaviazala na chrbát. Svoj tovar chodila ponúkať do gazdovstiev nielen v najbližšej obci, ale pochodila peši aj dediny v okolí. Niekedy za vyrobený tovar dostala peniaze, neraz však výrobky vymenila za potraviny. Občas sa stávalo, že muž nenašiel prácu, rodina ostala bez peňazí a hladovali. Matke vtedy neostávalo nič iné, ako ráno navštíviť gazdiné v okolitých obciach a popýtať si od nich nejaké jedlo pre svoje deti.
Rómske príslovie o vzťahu detí k rodičom znie: Šun le dades, bo chaľa buter maro sar tu! - počúvaj svojich rodičov, lebo zjedli viacej chleba ako ty! Rómske deti s nevôľou opúšťajú svojich rodičov, ba ani vtedy, keď dospejú a zakladajú si svoje rodiny. Chlapci-synovia si zväčša privedú svoje manželky do rodného domu k rodičom. Časom si však postavia vlastné domy, osamostatnia sa, založia si vlastné rodiny a na svojich rodičov nikdy nezabudnú. Rómovia si svoju matku držia v mimoriadnej úcte a prejavujú ju aj po jej smrti. Lásku k matke a predovšetkým žiaľ nad jej smrťou vyspievali v nejednej piesni. Príslovie o vzťahu k rodičom hovorí-Keď zomrie otec, plače duša, keď zomrie matka, plače srdce.. ( Te merel dad, rovel o voďi, te mer daj, rovel o jilo).
V rómskej rodine sa sa všetci členovia vzájomne podporovali a pomáhali si. Slobodní zostávali u rodičov, sirôt sa ujímala iná rodina, starí ľudia boli opatrovaní a hlboko vážení. Rómska rodina teda zabezpečovala ochranu sociálnu (nikto nezostal sám, o všetkých bolo postarané), psychologickú ( všetky problémy sa riešili spoločne), i ekonomickú ( poskytovala obživu pre všetkých).

Za dobrotu na žobrotu

Rada by som sa s Vami podelila o zážitok z môjho blízkeho okolia. Istá žena, skromne žijúca, po dlhšej dobe, získala dosť väčší obnos peňazí. Táto novinka bleskovo obletela všetkých príbuzných a známych. Nasledovala návšteva za návštevou. Pred touto ohromujúcou novinkou a veľkým šťastím ju nikto z nich nepoznal. Komu mohla, tomu pomohla, no musela pozerať na šťastie svojej rodiny. Nikto to však nechápal, alebo nechceli chápať, že musí zabezpečiť potreby svojej rodiny. Po tomto vysvetlení ju prekvapil aj negatívny telefonát vlastnej matky. Zavrhli ju súrodenci, matka a tzv. priatelia.
Famiľija pal e famiľija džal... rodina za rodinou ide- staré rómske príslovie, na ktoré sa už dnes zabudlo. Dnes je už každý súkromník.

Lucia Vaňová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…