Odmena za nákup na ZľavaDňa

sobota 11. júna 2011

Benedikt XVI. ako prvý pápež prijal Rómov na audiencii


Stretnutie sa začalo vystúpením štyroch Rómov, ktorí pápežovi opísali svoj spôsob života.
RÍM, 11.06.2011 21:28 | TASR
Pápež Benedikt XVI. dnes vo Vatikáne prijal dve tisícky Rómov na vôbec prvej pápežskej audiencii pre príslušníkov tejto etnickej skupiny. Pápež podľa agentúry AP odsúdil prenasledovanie Rómov počas druhej svetovej vojny a vyzval Európu, aby ukončila stáročia vyčleňovania Rómov.
"Vaša história je zložitá, a v niektorých obdobiach bolestná," povedal Benedikt. "Ste národ, ktorý v minulých storočiach nikdy nezastával nacionalistické ideológie, nikdy nechcel vlastniť územie alebo vládnuť iným národom. Zostali ste bez vlasti a za váš domov ste považovali celý (európsky) kontinent," dodal s tým, že Rómovia stáročia poznali "trpký pocit, že nie sú vítaní."

Benedikt XVI. ako prvý pápež prijal Rómov na audiencii
Stretnutie sa začalo vystúpením štyroch Rómov, ktorí pápežovi opísali svoj spôsob života.
(Foto: SITA)

Benedikt v príhovore zaspomínal, ako sa v roku 2006 počas púte do Poľska v Osvienčime modlil pred tabuľou, ktorá pripomína rómske obete nacistického vyvražďovania. "Táto dráma stále zostáva takmer nepovšimnutá a je ťažké zmerať jej rozsah," povedal pápež.
Stretnutie sa začalo vystúpením štyroch Rómov, ktorí pápežovi opísali svoj spôsob života. Benedikt poznamenal, že mnohí Rómovia už nie sú kočovníci, "ale hľadajú stabilitu s novými očakávaniami," vrátane dôstojného ubytovania a vzdelania pre svoje deti.
Pápež vyzval európske inštitúcie, aby boli Rómom nápomocné na ich ceste za lepším životom. Otázka, či Rómov integrovať alebo nie, vyvoláva v Európe rôzne názory. Starosta Ríma sľúbil, že zruší neschválené tábory a osady na okraji mesta. Časť už zbúrali a obyvatelia si museli hľadať prístrešie inde.

Benedikt XVI. ako prvý pápež prijal Rómov na audiencii
Pápež Benedikt XVI. dnes vo Vatikáne prijal dve tisícky Rómov na vôbec prvej pápežskej audiencii pre príslušníkov tejto etnickej skupiny.
(Foto: SITA)

2 komentáre:

  1. drazí přátelé,
    nevím zda si dokážeme z mnoha hledisek uvědomit dosah této události. Toto je událost celosvětového významu. Obsah věty - Benedikt XVI. ako prvý pápež prijal Rómov na audiencii. - je celosvětové uznání naší romské identity.

    Václav Zástěra

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Kto ich tam pustil? Nepokradli sochy a kanale? :D

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...