Preskočiť na hlavný obsah

Dá sa spraviť aj nemožné!


Už dva roky sa venujem rómskym deťom, alebo tak povediac chudobným deťom, lebo chodia ku mne aj nerómske deti. Vytvárame príležitosné programy na každý sviatok, ako napr. Deň matiek, Deň detí, Deň Rómov, Mikuláš, Vianočný betlehem aj Veľkonočnú diskotéku... Minulého roku som vstúpila ako členka do miestnej organizácie na zveľadenie lokality. Zobrala som si na zodpovednosť zachovávanie kultúry u detí. Veľmi ťažko som prehovorila deti aj ich rodičov, aby prišli do kultúrneho domu a všetci spolu niečo pekné vytvorili. Poniektorí mi vysvetľovali, že ak ich dieťa bude chcieť účinkovať, tak bude chodiť na nácviky, ale ak nie, tak ich do toho nebudú nútiť. A tak deti raz chodili, raz nie. Raz za čas prišli s deťmi aj ich matky.
No chcela som, aby sa rodič zapojil do kultúrneho programu svojho dieťaťa, a tak som im navrhla, aby sme spolu vymysleli choreografiu. Oni nemali čas, ani silu...
A tak sme s deťmi začali nacvičovať a boli v tom veľmi dobrí. Páčilo sa im to. Páčila sa im pochvala a pozornosť. Po každom ich vystúpení vždy niečo dostali za odmenu. Našli sa dve matky, ktorým sa program nepáčil, a pritom ich dieťa v ňom účinkovalo. Nechápala som, ako vlastná matka môže povedať pred dieťaťom, že vystúpenie nebolo pekné.

No neskôr deti prestali chodiť častejsie do kultúrneho domu. Ani sa velmi netešili  na vystúpenia. Hneď sa pýtali, či niečo dostanú a čo to bude.

15 rokov tu nehral nikto betlehem, nebolo ani poďakovanie na Deň matiek. Tunajšie deti stáli na uliciach a potulovali sa po dedine. Nikto sa im nevenoval. Dokonca ani rodičia nie.

Aj teraz v máji, keď sme začali pracovať na sviatok Dňa matiek, čakali iba odmenu. Videla som u detí nechuť pri nacvičovaní, lebo im sa nechcelo, lebo dostali dlhú básničku, lebo im je horúco... Iba sa ustavične pýtali, čo dostanú. Dokonca aj ich matky boli zvedavé na odmenu.
Zdalo sa mi to neuveriteľné. Povedala som si, že ich to možno prestalo už baviť!
Konečne sa deti nemusia potulovať ulicami. Robia niečo tvorivé, užitočné aj pekné. Dostávajú pozornosť, obdiv, potlesk a nie je to dosť?

Prišiel deň vystúpenia a hodinu pred vystúpením som sa opýtala šéfa, či kúpil niečo pre deti. Nekúpil, lebo zabudol. Vysvetľovala som to deťom a zdalo sa, že je to v poriadku. No skutočnost bola iná. Ešte v ten deň sa ma ich matky pýtali, kde je odmena. Bolo to pre nich veľká nehoráznosť, že sme zabudli na darček.

Pritom každá matka mala slzy na krajíčku, keď im deti ďakovali za starostlivosť, aj lásku. Zdalo sa, že im to stačí. Poďakovanie, pohladkanie slovami, pesnička aj tanec pre mamu a vidieť ich pýchu, keď im ich dieťa podarovalo ružu, bolo pre mňa vyznamenaním. Každý z prítomnych sa mohol občerstviť pitím aj jedlom, ako vzdy po každom účinkovaní.

Nakoniec mi šéf prikázal, aby som prestala s odmeňovaním. Musí im stačiť priestor na vlastný rozvoj, a byť súčasťou niečoho! Deň detí prešiel ľahko aj pekne, lebo dostali šaša, bábkové divadlo, trampolínu, langoše, sladkosti...

Som zvedavá ako to bude pokračovať.... Bez odmeny! Dáš im niečo, ponúkneš im spoluprácu aj pozornosť a nie sú radi, nebaví ich to, radšej budú stáť na ulici a potulovať sa.Lucia Curejová


Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…