Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 19. júna 2011

Dá sa spraviť aj nemožné!


Už dva roky sa venujem rómskym deťom, alebo tak povediac chudobným deťom, lebo chodia ku mne aj nerómske deti. Vytvárame príležitosné programy na každý sviatok, ako napr. Deň matiek, Deň detí, Deň Rómov, Mikuláš, Vianočný betlehem aj Veľkonočnú diskotéku... Minulého roku som vstúpila ako členka do miestnej organizácie na zveľadenie lokality. Zobrala som si na zodpovednosť zachovávanie kultúry u detí. Veľmi ťažko som prehovorila deti aj ich rodičov, aby prišli do kultúrneho domu a všetci spolu niečo pekné vytvorili. Poniektorí mi vysvetľovali, že ak ich dieťa bude chcieť účinkovať, tak bude chodiť na nácviky, ale ak nie, tak ich do toho nebudú nútiť. A tak deti raz chodili, raz nie. Raz za čas prišli s deťmi aj ich matky.
No chcela som, aby sa rodič zapojil do kultúrneho programu svojho dieťaťa, a tak som im navrhla, aby sme spolu vymysleli choreografiu. Oni nemali čas, ani silu...
A tak sme s deťmi začali nacvičovať a boli v tom veľmi dobrí. Páčilo sa im to. Páčila sa im pochvala a pozornosť. Po každom ich vystúpení vždy niečo dostali za odmenu. Našli sa dve matky, ktorým sa program nepáčil, a pritom ich dieťa v ňom účinkovalo. Nechápala som, ako vlastná matka môže povedať pred dieťaťom, že vystúpenie nebolo pekné.

No neskôr deti prestali chodiť častejsie do kultúrneho domu. Ani sa velmi netešili  na vystúpenia. Hneď sa pýtali, či niečo dostanú a čo to bude.

15 rokov tu nehral nikto betlehem, nebolo ani poďakovanie na Deň matiek. Tunajšie deti stáli na uliciach a potulovali sa po dedine. Nikto sa im nevenoval. Dokonca ani rodičia nie.

Aj teraz v máji, keď sme začali pracovať na sviatok Dňa matiek, čakali iba odmenu. Videla som u detí nechuť pri nacvičovaní, lebo im sa nechcelo, lebo dostali dlhú básničku, lebo im je horúco... Iba sa ustavične pýtali, čo dostanú. Dokonca aj ich matky boli zvedavé na odmenu.
Zdalo sa mi to neuveriteľné. Povedala som si, že ich to možno prestalo už baviť!
Konečne sa deti nemusia potulovať ulicami. Robia niečo tvorivé, užitočné aj pekné. Dostávajú pozornosť, obdiv, potlesk a nie je to dosť?

Prišiel deň vystúpenia a hodinu pred vystúpením som sa opýtala šéfa, či kúpil niečo pre deti. Nekúpil, lebo zabudol. Vysvetľovala som to deťom a zdalo sa, že je to v poriadku. No skutočnost bola iná. Ešte v ten deň sa ma ich matky pýtali, kde je odmena. Bolo to pre nich veľká nehoráznosť, že sme zabudli na darček.

Pritom každá matka mala slzy na krajíčku, keď im deti ďakovali za starostlivosť, aj lásku. Zdalo sa, že im to stačí. Poďakovanie, pohladkanie slovami, pesnička aj tanec pre mamu a vidieť ich pýchu, keď im ich dieťa podarovalo ružu, bolo pre mňa vyznamenaním. Každý z prítomnych sa mohol občerstviť pitím aj jedlom, ako vzdy po každom účinkovaní.

Nakoniec mi šéf prikázal, aby som prestala s odmeňovaním. Musí im stačiť priestor na vlastný rozvoj, a byť súčasťou niečoho! Deň detí prešiel ľahko aj pekne, lebo dostali šaša, bábkové divadlo, trampolínu, langoše, sladkosti...

Som zvedavá ako to bude pokračovať.... Bez odmeny! Dáš im niečo, ponúkneš im spoluprácu aj pozornosť a nie sú radi, nebaví ich to, radšej budú stáť na ulici a potulovať sa.Lucia Curejová


Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...