Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 9. júna 2011

Volajú nás ,,Cigánske mesto,,

,, Kde bývaš? V Topoľčanoch. V tom cigánskom meste? ,, Tak toto zažívajú naši majoritní spoluobyvatelia ako návštevníci iných miest dosť často. Rozmýšľam prečo, veď odhadom môže byť u nás necelých osem percent Rómov z celkového počtu obyvateľov ( asi 35 tisíc). No snažím sa na to pozrieť očami návštevníka mesta. Vojdete na námestie a už ich vidíte...postávajú v skupinkách pred Sociálnym úradom, obsadzujú všetky terasy kaviarní a lavičky okolo kostola. A skutočne, prvý dojem je taký ,,Cigánske mesto,, Nebolo by na tom nič zlé, veď aj Rómovia majú právo oddýchnuť si v centre mesta, vychutnať si kávu v kaviarničkách, posedieť si v tieni v pekný slnečný deň. No po chvíľke pozorovania týchto ľudí, pochopíte averziu majority. Krik z jedného konca námestia na druhý, začne byť po chvíľke otravný, vidíte ako sa predierajú ženy, väčšinou po dve medzi ľuďmi a z tašky nenápadne ponúkajú práve ukradnuté parfémy, či oblečenie. Alebo stojíte na zastávke autobusu a ony sa natlačia spolu s ostatnými ľuďmi k práve prichádzajúcemu autobusu a tvária sa, že pomáhajú nejakej staršej žene do autobusu a medzitým jej nenápadne prehľadávajú kabelku.

V týchto chvíľach sa hanbíte za to, že patríte do tohto etnika, hanbíte sa za to, že ste Róm a najhoršie, váš zmysel pre čestnosť nevie čo urobiť..a stanete sa na chvíľu rasistom a nenávidíte týchto Olašských Rómov, ktorí sú väčšou hanbou Rómov ako tí biedni chudáci v špinavých osadách. Moja kamarátka mi nedávno rozprávala, ako po prekonaní rakoviny požiadala o invalidný dôchodok, no samozrejme že ho nedostala a keď s plačom vychádzala zo sociálneho úradu, prvé čo uvidela, boli hluční Olašský Rómovia, kde každý z nich po absolvovaní povinnej školskej dochádzky je invalid. Chápala som ju, lebo rok predtým som sa sama ocitla v podobnej situácii, keď po ťažkej chorobe vám chýba nejaké hlúpe percento a títo ľudia sa vám už len svojou prítomnosťou smejú do ksichtu..Hovoria si praví Rómovia, jediní, čo udržiavajú všetky tradície, no za akú cenu? Za cenu toho, že aj keď nechodia špinaví, svoje bydliská majú luxusne zariadené, sú hanbou. Nevedia čo je to poctivá práca, medzi nimi je mizivé percento tých, čo vôbec vedia čo je to živiť sa poctivou prácou. Ich svet sú karty, vreckárstvo, obchod s drogami, bielym mäsom a nekonečné kšefty. Nechcem teraz urážať všetkých, píšem stále IBA o našom meste. Pamätám si, ako už môj otec za bývalého totalitného režimu sa ako člen komisie pre riešenie cigánskej otázky snažil dotknúť tohto problému, ale od samotných členov Mestského úradu mu bolo povedané, že títo ľudia sú tabu. A tak sa môj otec členstva v tejto komisii vzdal, ak sa vlastne nemalo nič riešiť.

Prešlo viac ako dvadsať rokov a stále sa nič nedeje, skôr naopak, situácia sa stále zhoršuje so vzrastajúcou korupciou na rôznych úrovniach. No budeme ticho? Budeme sa ďalej tváriť že problém ,,Olašský Rómovia,, neexistuje a tváriť sa, že ich zlato, drahé autá im padlo z neba? Budeme ďalej znášať ich pohŕdanie nami ,, Rumungrami,, len preto, že poctivo pracujeme a oni sú tí múdri čo vedia ako na to? Musíme ďalej znášať hanbu za týchto ,, pravých ,, Rómov, čo si udržujú jazyk a tradície, ale stále sa nenaučili žiť životom slušných ľudí. A vy, čo ste plní obdivu k ich životu, sa zamyslite, či si váš obdiv skutočne zaslúžia.
Helena KmetováZaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

5 komentárov:

 1. Miss Kmetova, z vasi kritiky je ocividne jen jedno a to je zavist.Gadze vam nevadi ,co kradou legalne miliony bez potrestani.Gadze nemaji radi stejne je tak jako tebe,nedelaji rozdily. Mela by si se probrat ze sna a divej na svet realnyma ocima.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. mila kmetova tohle co pises nemuzeš myslet važně.ty ohlasy ktere jsem četl na tvuj članek je dostačujici abych si o tobě myslel toto.naprosto mimo svět.patřiš do blayince

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No milý anonymous, do toho blázinca asi patríš ty, lebo dievča napísalo pravdu!!!! Je Romka, ale o Olachoch má úplnú pravdu! A je smutné že to tak je!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Odporúčam všetkým krátke video (rozhovor s jedným olašským Rómom), práve k tomuto článku, ktorý opäť prináša len predsudky a mýty, žiaľ od nás samotných Rómov...http://www.mecem.sk/rpa/?id=journalism&lang=slovak&show=22948

  Adriana Šarköziová

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Souhlasim s clankem.Unas v ČR je to podbni.Jenze problem je ze hodne lidi Olachskyho Roma od ostatnich nerozezna.A tak je bouze haze do jednoho pitle.Rom,jako Rom.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...