Preskočiť na hlavný obsah

Volajú nás ,,Cigánske mesto,,

,, Kde bývaš? V Topoľčanoch. V tom cigánskom meste? ,, Tak toto zažívajú naši majoritní spoluobyvatelia ako návštevníci iných miest dosť často. Rozmýšľam prečo, veď odhadom môže byť u nás necelých osem percent Rómov z celkového počtu obyvateľov ( asi 35 tisíc). No snažím sa na to pozrieť očami návštevníka mesta. Vojdete na námestie a už ich vidíte...postávajú v skupinkách pred Sociálnym úradom, obsadzujú všetky terasy kaviarní a lavičky okolo kostola. A skutočne, prvý dojem je taký ,,Cigánske mesto,, Nebolo by na tom nič zlé, veď aj Rómovia majú právo oddýchnuť si v centre mesta, vychutnať si kávu v kaviarničkách, posedieť si v tieni v pekný slnečný deň. No po chvíľke pozorovania týchto ľudí, pochopíte averziu majority. Krik z jedného konca námestia na druhý, začne byť po chvíľke otravný, vidíte ako sa predierajú ženy, väčšinou po dve medzi ľuďmi a z tašky nenápadne ponúkajú práve ukradnuté parfémy, či oblečenie. Alebo stojíte na zastávke autobusu a ony sa natlačia spolu s ostatnými ľuďmi k práve prichádzajúcemu autobusu a tvária sa, že pomáhajú nejakej staršej žene do autobusu a medzitým jej nenápadne prehľadávajú kabelku.

V týchto chvíľach sa hanbíte za to, že patríte do tohto etnika, hanbíte sa za to, že ste Róm a najhoršie, váš zmysel pre čestnosť nevie čo urobiť..a stanete sa na chvíľu rasistom a nenávidíte týchto Olašských Rómov, ktorí sú väčšou hanbou Rómov ako tí biedni chudáci v špinavých osadách. Moja kamarátka mi nedávno rozprávala, ako po prekonaní rakoviny požiadala o invalidný dôchodok, no samozrejme že ho nedostala a keď s plačom vychádzala zo sociálneho úradu, prvé čo uvidela, boli hluční Olašský Rómovia, kde každý z nich po absolvovaní povinnej školskej dochádzky je invalid. Chápala som ju, lebo rok predtým som sa sama ocitla v podobnej situácii, keď po ťažkej chorobe vám chýba nejaké hlúpe percento a títo ľudia sa vám už len svojou prítomnosťou smejú do ksichtu..Hovoria si praví Rómovia, jediní, čo udržiavajú všetky tradície, no za akú cenu? Za cenu toho, že aj keď nechodia špinaví, svoje bydliská majú luxusne zariadené, sú hanbou. Nevedia čo je to poctivá práca, medzi nimi je mizivé percento tých, čo vôbec vedia čo je to živiť sa poctivou prácou. Ich svet sú karty, vreckárstvo, obchod s drogami, bielym mäsom a nekonečné kšefty. Nechcem teraz urážať všetkých, píšem stále IBA o našom meste. Pamätám si, ako už môj otec za bývalého totalitného režimu sa ako člen komisie pre riešenie cigánskej otázky snažil dotknúť tohto problému, ale od samotných členov Mestského úradu mu bolo povedané, že títo ľudia sú tabu. A tak sa môj otec členstva v tejto komisii vzdal, ak sa vlastne nemalo nič riešiť.

Prešlo viac ako dvadsať rokov a stále sa nič nedeje, skôr naopak, situácia sa stále zhoršuje so vzrastajúcou korupciou na rôznych úrovniach. No budeme ticho? Budeme sa ďalej tváriť že problém ,,Olašský Rómovia,, neexistuje a tváriť sa, že ich zlato, drahé autá im padlo z neba? Budeme ďalej znášať ich pohŕdanie nami ,, Rumungrami,, len preto, že poctivo pracujeme a oni sú tí múdri čo vedia ako na to? Musíme ďalej znášať hanbu za týchto ,, pravých ,, Rómov, čo si udržujú jazyk a tradície, ale stále sa nenaučili žiť životom slušných ľudí. A vy, čo ste plní obdivu k ich životu, sa zamyslite, či si váš obdiv skutočne zaslúžia.
Helena KmetováZaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

 1. Miss Kmetova, z vasi kritiky je ocividne jen jedno a to je zavist.Gadze vam nevadi ,co kradou legalne miliony bez potrestani.Gadze nemaji radi stejne je tak jako tebe,nedelaji rozdily. Mela by si se probrat ze sna a divej na svet realnyma ocima.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. mila kmetova tohle co pises nemuzeš myslet važně.ty ohlasy ktere jsem četl na tvuj članek je dostačujici abych si o tobě myslel toto.naprosto mimo svět.patřiš do blayince

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No milý anonymous, do toho blázinca asi patríš ty, lebo dievča napísalo pravdu!!!! Je Romka, ale o Olachoch má úplnú pravdu! A je smutné že to tak je!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Odporúčam všetkým krátke video (rozhovor s jedným olašským Rómom), práve k tomuto článku, ktorý opäť prináša len predsudky a mýty, žiaľ od nás samotných Rómov...http://www.mecem.sk/rpa/?id=journalism&lang=slovak&show=22948

  Adriana Šarköziová

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Souhlasim s clankem.Unas v ČR je to podbni.Jenze problem je ze hodne lidi Olachskyho Roma od ostatnich nerozezna.A tak je bouze haze do jednoho pitle.Rom,jako Rom.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…