Preskočiť na hlavný obsah

Život " rómsky " v Čechách alebo pohľad blogéra...

Donedávna som písal pre český blog i dnes. Tým, že moje články mi nedovolili publikovať na Slovensku, musel som nájsť inú alternatívu,  ktorou bola možnosť publikovať na českom blogu, a tým osloviť aj slovenských čitateľov.

Pre mňa to zároveň bola obohacujúca skúsenosť s českým čitateľom... Vždy som si myslel, že českí rómovia to majú o niečo ľahšie ako my tu na Slovensku. Nie je tomu ale tak... Áno, niektorí českí rómovia sa dostali aj do výslnia verejného života, niektorých je vidieť na obrazovkách českých televíznych staníc, alebo aspoň bolo vidieť... Ale všetko to je iba pozlátko pre svet, pre nás, pre majoritu, že nemožno hovoriť o xenofóbnej, predsudkami rozbúrenej spoločnosti.

Osobné skúsenosti, skúsenosti mojich priateľov hovoria niečo iné... Moja sesternica, už niekoľko rokov žije v Čechách. Má ukončenú strednú zdravotnú školu, a pracuje v nemocnici ako laborantka. Ona sama niekoľko krát povedala, že s takým krutým prejavom predsudkov a priameho rasizmu sa nestretla ani na Slovensku... Tu musím ešte poznamenať, že je vydatá za neróma, teda čecha... On sám je pohoršený, doslova povedal : " Hanbím sa, že pochádzam z národa, ktorý má v sebe toľko nenávisti, zloby, a je plný predsudkov ...! " Podľa jeho slov, " bojím sa o svoje deti, a ich budúcnosť..."

Moje skúsenosti, tiež nie sú na inej úrovni. Cestoval som vlakom do Brna. Na stanci v Brne som vystúpil, a šiel si kúpiť malinovku, niečo jednoducho na pitie. Prišiel som ku stánku s občerstvením, chcel som si kúpiť malinovku, v malinovke niečo plávalo, a tak som slušne pani predavajúcu v stánku, požiadal aby mi vymenila fľašu. Viete, aká bola jej odpoveď...? " A proč jako, vždyť vy cikáni ste zvyklí na jinou špínu..." Ostal som úplne zamrazený, nevedel som čo mám povedať...

Nechcem, aby celý článok, vyšiel ako nadávanie na väšinovu spoločnosť, alebo aby vyznel, že každý čech, je rasista... Nie, to nie ! To by som si ani nikdy nedovolil povedať. Tak ako jednotlivci u nás robia zlé meno celému rómskemu spoločenstvu , tak aj jednotlivci z majority, robia zlé meno celému národu.

Jedno je však isté, hoci na východe Slovenska sú celé segregované osady rómov, hoci na Slovensku sú prejavy rasizmu a predsudkov na dennom poriadku, musím povedať, že prejavy predsudkov a priameho rasizmu v Čechach sú ostrejšie, priamejšie, tvrdšie a nekompromisné...

No, ale vráťme sa k môjmu písaniu na českom blogu "idnes.cz". Pre tento blog som písal celé dva roky, dokázal som rozbúriť kľudné vody českých čitateľov, dokonca sa mi podarilo zdvihnúť mandle českej rómskej smotánke, za čo sa mi dostalo tvrdej kritiky zo strany niektorých rómov. Moje články vyvolali nevôľu, ale aj súhlas, čo sa odzrkadlilo na komentároch. Komentáre boli zrkadlom vášho úspechu, ale aj neúspechu. Niektoré komentáre k mojím článkom, boli plné nenávisti a predsudkov... Častokrát ich písali  ľudia neschopní prijať iný názor, iné myšlienky, či iný pohľad... Ľudia, o ktorých môžem povedať, že patria do sekcie tvrdého rasizmu, predsudkov...

Čo povedať na záver ? Napriek väčšinovému nesúhlasu s mojim písaním, som svoje články písal ďalej....Stretával sa s tvrdými reakciami od nerómskych čitateľov, a učil sa ako zmýšľa český človek. Našiel som však aj priazeň u českého čitateľa, a ten ma naučil len to, aby jednotlivci na oboch stranách, neznepríjemňovali život ostatným ľuďom, ktorí sa snažia o komunikáciu, riešenie problémov, či jednoducho žiť... Bez toho, aby ich niekto osočoval za iného skutky... Ale to je len zbožné prianie, realita je žiaľ iná .... Jozef Kmeťo

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…