Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 25. augusta 2011

Hudobné leto


Aj tento rok sa po celom Slovensku rozozneli Rómske tóny a to na viacerých festivaloch .Ich cieľom, bolo zbližovať ľudí bez rozdielu farby pleti či vyznania a taktiež si pripomínať našu kultúru. Veľmi príjemnou skutočnosťou je fakt, že tieto podujatia mali aj zahraničnú účasť, ktorá len potvrdzuje že hudba spája.
Ako prvý by som spomenul , INTERNATIONAL GYPSY FEST v Trebišove, ktorý je tým najväčším podujatím. V dňoch 14-20 Augusta sa konal už 4 ročník, pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej, podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a menšiny Rudolfa Chmela a splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Miroslava Polláka.

Medzi účinkujúcimi nechýbal Ricardo Kwiek, umelec z Nemecka, Poľsko zastupoval Don Vasyl, Romenes/Pardubice k nám zavítali z Českej republiky, prišiel aj Národný rómsky folklórny umelecký súbor Slnečná Radvanka z Ukrajiny. Slovensko malo zastúpenie v Sabrose. Zostavu tvoria tri dievčatá –Julka Cvoreňová a sestry Aneta a Jana Duždové. Aneta je sólo speváčka, Janka s Julkou hrajú na gitarách, perkusiach, bongách a taktiež spievajú vokály...Zaujímavým spestrením bola Španielsko, Slovenská formácia Martin Bies a Flamenco Clan, ktorá nám ukázala krásy oboch kultúr v hudbe.
Ďalšou veľmi zaujímavou akciou bol Festival Rómskeho umenia Cigánsky Bašavel, ktorý sa konal v Červenom Kameni 13.8.2011.Medzi účinkujúcimi nechýbali Cigánsky Diabli, Bohemiens, Romathan, Terne Čhave, Gulo Čar, Farsa duo,Spin a v neposlednom rade, deti z Divých Makov, huslista Patrik Žigmund a ďalší umelci.
Veľmi ma mrzí že Vám nemôžem priniesť osobné dojmy, rád by som tam bol, ale moje pracovné povinnosti to zariadili inak. Verím tomu, že o rok mi už takéto úžasné podujatia neujdú a dúfam, že sa tam stretnem aj s Vami, našimi čitateľmi.
Na záver by som Vás rád požiadal, ak ste sa na nejakom podujatí zúčastnili, napíšte nám do redakcie, aké dojmy to vo Vás zanechalo.
ZDROJ: INTERNETRastislav Bartoš.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...