Preskočiť na hlavný obsah

Hudobné leto


Aj tento rok sa po celom Slovensku rozozneli Rómske tóny a to na viacerých festivaloch .Ich cieľom, bolo zbližovať ľudí bez rozdielu farby pleti či vyznania a taktiež si pripomínať našu kultúru. Veľmi príjemnou skutočnosťou je fakt, že tieto podujatia mali aj zahraničnú účasť, ktorá len potvrdzuje že hudba spája.
Ako prvý by som spomenul , INTERNATIONAL GYPSY FEST v Trebišove, ktorý je tým najväčším podujatím. V dňoch 14-20 Augusta sa konal už 4 ročník, pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej, podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a menšiny Rudolfa Chmela a splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Miroslava Polláka.

Medzi účinkujúcimi nechýbal Ricardo Kwiek, umelec z Nemecka, Poľsko zastupoval Don Vasyl, Romenes/Pardubice k nám zavítali z Českej republiky, prišiel aj Národný rómsky folklórny umelecký súbor Slnečná Radvanka z Ukrajiny. Slovensko malo zastúpenie v Sabrose. Zostavu tvoria tri dievčatá –Julka Cvoreňová a sestry Aneta a Jana Duždové. Aneta je sólo speváčka, Janka s Julkou hrajú na gitarách, perkusiach, bongách a taktiež spievajú vokály...Zaujímavým spestrením bola Španielsko, Slovenská formácia Martin Bies a Flamenco Clan, ktorá nám ukázala krásy oboch kultúr v hudbe.
Ďalšou veľmi zaujímavou akciou bol Festival Rómskeho umenia Cigánsky Bašavel, ktorý sa konal v Červenom Kameni 13.8.2011.Medzi účinkujúcimi nechýbali Cigánsky Diabli, Bohemiens, Romathan, Terne Čhave, Gulo Čar, Farsa duo,Spin a v neposlednom rade, deti z Divých Makov, huslista Patrik Žigmund a ďalší umelci.
Veľmi ma mrzí že Vám nemôžem priniesť osobné dojmy, rád by som tam bol, ale moje pracovné povinnosti to zariadili inak. Verím tomu, že o rok mi už takéto úžasné podujatia neujdú a dúfam, že sa tam stretnem aj s Vami, našimi čitateľmi.
Na záver by som Vás rád požiadal, ak ste sa na nejakom podujatí zúčastnili, napíšte nám do redakcie, aké dojmy to vo Vás zanechalo.
ZDROJ: INTERNETRastislav Bartoš.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…