Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Nevinné žartíky?

Cigáň obecný [Romus Vulgaris] Nočný živočích, príbuzný šimpanzovi. Má hnedé sfarbenie, samička môže mať svetlú srsť v oblasti hlavy.Boja sa vody a sú charakterizovaní špecifickým pachom.. Pôvodne stepný druh sa prispôsobil životu v mestách. Vyskytuje sa po celom území SR.. Je sťahovavá, niektorí tiahnu za potravou až za oceán. Samička rodí aj niekoľkokrát do roka.Mláďatá sajú sociálne dávky až do smrti.. Cigáň loví najmä bezbrannú korisť a na tú útočí v tlupách. Škodlivý, zákonom chránený. 
Toto som dnes skopírovala na sociálnej sieti Facebook, toto sa šíri medzi užívateľmi. No je to veľká sranda, možno by som sa na tom aj zasmiala, keby som si neuvedomovala, čo je za tým, čo sa skrýva za každou zdanlivo nevinnou srandičkou, za každým vtipom o nás, Rómoch, na ktorých sa možno zasmejeme aj my sami. Je to tiež forma šírenia rasizmu, nenávisti medzi bielymi a Rómami. Ja som svojho priateľa, ktorý si toto skopíroval do statusu upozornila na to, že sa mi to zdá prehnané.A ak aj vy máte priateľov, kamarátky medzi bielymi, upozorňujte ich na to, že tým, že šíria vtipy, posmešky, napomáhajú rasizmu, aj keď si to neuvedomujú. Každá forma rasizmu je zlá. Či už ide od nás smerom k bielym, alebo od nich smerom k nám. Neignorujme takéto veci s tým, že veď je to iba žart, o nič nejde. Ide o veľa.Začne to vtipom a končí tlupou podgurážených mladých ľudí, čo práve teraz, v čase prázdnin nemajú čo po večeroch robiť a tak si chodia vystreliť z Rómov. Jedného dňa vám priletí cez rozbité okno zapálená fľaša s horľavinou, v lepšom prípade iba kameň, alebo k vám rovno vtrhnú so zbraňami a dôjde k tragédii.

Otázka je, kto je v tomto prípade zákonom chránený, pretože bohužiaľ, zákon vás pred týmto neochráni. Vinníci uniknú spravodlivosti, pretože žiadna spravodlivosť neexistuje. A ako sa môžeme my brániť? Ozbrojiť sa a čakať každú chvíľu útok? Nevychádzať z domu, večer sa zabarikádovať? To nieje riešenie problému, urobiť zo života sebe aj svojim blízkym vojnový stav. No môžeme sa aspoň pokúsiť zlepšiť medziľudské vzťahy tým, že vysvetlíme svojim priateľom, kam môžu viesť takéto zdanlivo nevinné vtipy o Rómoch.Nesegregujme sa v školách, na pracoviskách. Ukážme svojim bielym spolužiakom, kolegom v práci že skutočne nás delí od nich iba naša farba pokožky. A je aj na nás, aby sme aj my prestali našich majoritných spoluobyvateľov brať ako tých zlých, ktorí nám chcú iba ublížiť. Aj medzi nimi je väčšina dobrých ľudí, alebo skôr úplne obyčajných, rozdeľuje nás iba vzájomná nedôvera .

Helena KmeťovaZaujal vás tento článok? Pozrite si ďalšie články v našom archíve.

Komentáre

 1. Založil som na FB skupinu s trochu provokatívnym názvom "Konečné riešenie rómskej otázky". Lepšie by bolo azda "Konečne riešenie rómskej otázky", ale na FB to už pri väčšom počte členov nejde editovať. Pôvodne som zvažoval aj názov "Jediné riešenie...", ale existuje predsa veľké množstvo čiastkových riešení, ktorých efekt je často len problematický, ak nie priamo kontraproduktívny.

  Každému, kto si klikne na opis skupiny musí byť hneď jasné, že nejde o nič menej, "len" PRIZNAŤ PRÁVO NA PRÁCU PRE VŠETKÝCH RÓMOV AJ NERÓMOV. Politika pozitívnej diskriminácie, ktorú zahájili v USA voči Afroameričanom v 70. rokoch u nás podľa môjho názoru nemá žiadnu šancu na úspech ani u tretiny občanov. Kým v USA si veľká väčšina bielych Američanov uvedomila, že černosi na nich 400 rokov otročili, u nás to tak nebolo. Keby sme rozoberali zdroje protirómskych predsudkov až nenávisti, ľahko by sme došli k tomu, že ich prevažne spája pocit, že: "Robíme na Rómov, Rómom nezamestnanosť vyhovuje". Je tragicky absurdné, že závidíme Rómom ešte aj tú nezamestnanosť a poberanie sociálnych dávok. Menej nepochopiteľné to je, keď listujeme v mainstreame, o tzv. alternatívnych médiách ani nehovoriac, kde sa nespočetnekrát dočítame ani nie mýty, ale vyslovene hnusné lži, že vraj "Rómovia zarábajú na sociálnych dávkach viac ako poctivo makajúci 12 hodín denne". Niekedy to doložia aj presnými čiastkami. Vždy je to založené na tom, že Róm, či Rómka poberá dávky pre všetky spoluposudzované osoby a tie sa porovnávajú so mzdou jediného bezdetného manžela, ktorého manželka je tiež zamestnaná.

  Napriek tomu, že v stovkách príspevkoch a komentároch som nenapísal nič rasistické, jedna, pravdepodobne Rómka to nepochopila, obvinila ma z rasizmu len a len práve mňa - a treskla dverami. Pritom, u väčšiny z ostatných členov sa prejavujú tendencie k rasizmu, ale: Povedzme, že nevedia, čo robia. Najhrubšie rasistické komentáre, ktoré by mohli byť aj predmetom trestných oznámení samozrejme vymazávam. Aby som dal šancu aspoň pár ľuďom pochopiť, o čom skutočný rasizmus je, vyhodil som chlapíka, ktorý práve publikoval ten "vtip", vyššie uvedený.

  Karol Nagy, http://www.facebook.com/groups/213444452052035/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pan Nagy .
  Ste obyčajný rasista a tlčhuba !! Iba poukazujete na to čo sa Vam pači a ta Vaša rasisticka stranka na FB je protipravna .. Co ste Vy spravil pre romov ? Otierate si len papulu o tuto temu a snazite sa byť dvoležitý .. Takých tu na Slovensku je vela a hlavne v politických radoch pred volbami ! Vy a Vam podobný by si mali uvedomiť , že s takouto témou nezahrava pokiaľ s tym nieco nechcete robit.. A Vy s tým nerobíte nic iba co zbytočne podnecujete rasovu neznasanlivosť .. Ste obyčajný rasista ktorý sa ukaja na teme ROMOVIA .Ale uz nie dlho , lebo Romovia si to možu zobrať osobne a potom som zvedavý či im to budete vediet vysvetli ..

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Anonymným autorom komentára vyššie je Viktor Valik, ide o človeka, ktorý vlastní bufet v parlamente, a keďže má známosti, aj priateľov na FB z radov všetkých politických strán, myslí si, že si môže dovoľovať všetko. Aj na svojej nástenke (http://www.facebook.com/viktor.valik?sk=wall) uvádza link na tento článok. Aspoň Vám robí reklamu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Pan Nagy,
  Vas je rit po tom čo ja vlasnim !! Ja podnikam a platim dane a to , ze ste zakomplexovaný komunista ,, za to ja nemozem ,, Toto je otvorený blog pokial viem,, To že vy neviete podnikat je Vasa vec a to ze ste rasista , ktorý sa tu hra na zachrncu a riesitela ,, tlčhuba,, ciganskej otazky je druha vec . Pozrite sa na vami vytvorenu fasisticku skupinu kolko a akých tam mate politikov !! Nastastie ludia vidia co riesite na tej fasistickej stranke a opustaju vasu skupinu ...
  Co ste Vy spravil pre ciganov ze ich rozoberate ? Alebo sa na tejto teme iba ukajate , lebo ine neviete robit nic ? Ked Vy osobne pomozete iba jednej ciganskej rodine vtedy mozete brat do papule tuto temu ,, Ja na rozdiel od Vas zamestnavam ciganov v mojich firmach a v parlamentke mam dokonca kuchara cigana a vari perfekne ,, tak kto z nas dvoch je rasista ? Mne zidia nevadia tak ako vam a ako ste sa vyjadril na ich adresu ,, Tak sa pýtam ,, kto z nas dvoch je rasista Vy zakomplexovaný komunista !
  A tak isto ste sa tu nepodpissal "" W

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Sheffield: Bitka Rómov si vyžiadal troch hospitalizovaných

Situácia s nezvládnuteľnými Rómami zo Slovenska je obzvlášť neznesiteľná v štvrti Page Hall anglického mesta Sheffield. Takto som písali o Sheffielde v roku 2018 na stránke môjho blogu Redakcie R1. A zdá sa, že sa nič za tie dva roky v tomto meste nezmenilo. 25 Júla v sobotu vo štvrti Page Hall sa strhla bitka dvoch znepriatelených rodín, lietali stoličky, tyče, nadávky a krik sa ozýval celou štvrťou. Zasahovali záchranári a Polícia ktorá do neskorej noci celú štvrť aj monitorovala. Prečo sa bitka strhla nieje celkom známe, sú rôzne teórie a verzie ale nie sú potvrdené.... Udajne malo isť o bicykel s ktorým sa hrali deti, a iná verzia zase hovorí, že to bol stred medzi rómami zo Slovenska a z Rumunska.  Spôsobom akým sa však bitka odohrala je aj vecou vyšetrovania polície....  
Hoci mnohí z Rómov, ktorí prišli za lepším životom do Británie sa normálne zaradili do miestnej komunity, našli si prácu a deti poslali do škôl, veľká časť prišelcov zo segregovaných osád východného Slovenska te…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómske noviny kričia "Kmeťo klameš" ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa povedať, svoju históriu blogovania. Vďaka tomu som spoznal úžasnú ženu a dušu týchto novín. Pani Daniela Hivešová Šilanová, bola prvou dámou rómskej žurnalistiky, a aj vďaka nej poznáme dnes zvučné mená rómskej žurnalistiky. Nebudem tu všetky mená vypisovať, aby som sa náhodou niekoho nedotkol, že som ho opomenul. A aj preto ma mrzí v akom stave Rómske noviny/ Romano Nevo ľil/ sú, a že tí ktorí by mali pamiatku pani Šilanovej chrániť, a tým chrániť aj podstatu Rómskych novín a ich zachovanie, si z toho urobili len svoj biznis...

Dlhodobo som sa snažil o kontakt z Romanom Čonkom, ktorý zato v akom stave Rómske noviny sú nesie plnú zodpovednosť, pretože po smrti pani Šilanovej, to bol práve on, ktorý celú redakciu prebral, a teda sa od neho čakalo, že tieto noviny povedie minimálne tak ako pani Šilanová. Kontaktoval som ho aj keď som mal cestu do Koš…