Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 15. augusta 2011

Sterilizácie, mužská záležitosť?Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, navrhlo bezplatnú sterilizáciu a antikoncepciu pre sociálne slabšie vrstvy žien. No a kto sa postavil proti tomu? Samozrejme SDKU a KDH. Dokonca bola spísaná petícia, ktorú podpísalo 1200 ľudí, medzi nimi 40 kňazov. Zaujímavé je, že iniciátori petície nešli priamo medzi sociálne slabšie vrstvy žien, spýtať sa priamo ich, ako by vnímali tento zákon, ako sa ich dotkne a čo by im priniesol. To ich samozrejme s typicky mužským šovinizmom nezaujíma.
Ako môže kňaz, alebo vôbec nejaký muž rozhodovať o práve žien? Žijeme v stredoveku, alebo v modernej, kultúrnej dobe? Zamyslela som sa nad našimi duchovnými. Pracujem v ženskom kolektíve, kde prevládajú ženy z vidieka. Často rozprávajú aj o svojich duchovných pastieroch, ako sa v jednej dedine starajú o svoje ovečky a v tretej dedine sa ich priateľka stará o ich telesné potreby a často aj o deti. Nikoho to nepohoršuje, skôr každý odsudzuje celibát ako niečo prehnité a neprirodzené. A doba nám dáva za pravdu, veď po celom svete vychádzajú na svetlo božie prípady pedofílie, alebo znásilnení kňazov.
Koľko detí majú členovia KDH, SDKU a rôznych organizácii čo odsudzujú sterilizácie ako niečo nemorálne a neetické. Rada by s
om ich napojila na detektor lži a položila im otázku, či majú sexuálny styk iba za účelom plodenia , tak ako to káže božie prikázanie, alebo ich ženy rodia ako jablone. Prestaňte už páni rozhodovať o našom živote, dajte týmto chudobným ženám možnosť výberu, tak ako to majú vaše manželky, priateľky, milenky. Zostúpte z výšky vašej mužskej nadradenosti a spýtajte sa týchto obyčajných žien, čo by im priniesol tento zákon, ako by radi skvalitnili život deťom ktoré už majú.
S radosťou ste v parlamente odklepli zníženie sociálnyc
h dávok, priškrtili ste príjmy týmto rodinám, pretože tvrdíte, že deti sú pre nich zárobková činnosť. No aký je v tom rozdiel, keď tieto deti budú zomierať od hladu, alebo sa vôbec nenarodia? Rómski aktivisti sa väčšinou stavajú proti sterilizáciám, no akosi nemôžem pochopiť prečo. Každý predsa chce, aby sa zlepšil život v chudobných Rómskych komunitách a kontrolovaná pôrodnosť k tomu značne prispeje.
V
minulosti sa vyskytli prípady násilne robených sterilizácií, no myslím že práve tieto prípady sú dostatočnou zárukou aby sa predchádzalo takýmto prípadom. Nemyslím si, že prijatie tohto zákonu by spôsobilo nejaký boom sterilizácií, veď možnosť bezplatnej sterilizácie mali už ženy za bývalého totalitného režimu. Ide iba o možnosť výberu. Ak žena uzná, že nieje schopná postarať sa finančne o ďalšie dieťa, môže sa slobodne rozhodnúť bez toho, aby ju obmedzovala zlá finančná situácia.
No ale zdá sa, že polemika, ktorú vyvolal tento návrh zákona bola zbytočná, pretože pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny svoj návrh stiahne, lebo by tým ohrozil iné zákony, ktoré sú súčasťou tohto návrhu. Aj to je typicky mužské.
Kmeťová Helena
Zaujal vás tento článok? Pozrite si aj ostatné články v našom archíve.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...