Preskočiť na hlavný obsah

Násilie, vandalizmus verzus realita

V poslednom období sa v Českej republike, ale najmä v meste Varnsdorf eskaluje napätie medzi majoritou a rómskym obyvateľstvom. Toto dianie určite zaregistroval každý z Vás. Situácia sa stáva kritickou a je len otázkou času kedy sa protesty zmenia na násilnosti. Preto treba zasiahnuť včas a priznať dôvody prečo k tomu došlo. Do ulíc totiž nevyšli len radikáli, ktorým takéto napätie vyhovuje a nahráva im do kariet, ale aj obyčajný ľudia, ktorým došla trpezlivosť s arogantným a násilným chovaním neprispôsobivých Rómov. Takže toto nie je o rasizme, ale o kriminalite, ktorá sa v osadách a v getách stáva vážnym problémom. Neobviňujem teda majoritu, ktorá povedala nahlas „ Dosť “ a rozhodla sa dať najavo, že daná situácia prekračuje rámec únosnosti. Úrady situáciu riešia tým, že na takéto miesta pošlú políciu, aby rozohnala dav a to je všetko. Ak to pôjde ďalej, bude to len horšie. Ja by som navrhoval vytvoriť občianske hliadky so samotných Rómov. Nech si sami dozerajú na dianie v ich okolí. Tieto projekty majú celkom slušné výsledky, prečo ich teda nerozšíriť, čo najviac, veď kto vie najlepšie o tom kto kradne, robí problémy ak nie tí, ktorí tam žijú. Aj v tej osade, gete sú slušní ľudia, ktorí privítajú možnosť mať prácu a taktiež sa zbaviť kriminality a parazitov. A tí, čo tam robia len zle si 2x rozmyslia, či niečo urobia ak budú pod drobnohľadom. Len netreba spať, ale treba začať konať, pretože tam vznikne podobná situácia ako bola vo Veľkej Británii a potom už bude neskoro problém hasiť.
Prenesiem sa teraz k nám na Slovensko, kde situácia začína byť podobná ako v spomínanom Česku. V médiách som zachytil reportáž, kde skupinka Rómov napadla policajta, ktorý bol v tom čase mimo služby a prechádzal okolo ich obydlí. Úplne ma to šokovalo, veď toto už nie je normálne, čo sa deje. Ako si to niekto môže dovoliť a urobiť niečo také. Som Róm, ale za takéto individá sa hanbím. Kladiem si teda otázku, mám sa diviť tomu, že sa na nás majorita pozerá, tak ako sa pozerá, keď jediné správy o nás sú tie negatívne? ..Mne osobne je jedno, či je niekto Róm a či nie. Ak robí niekto problémy, netreba mať na neho dvojaký meter. Treba ho spravodlivo súdiť a potrestať.
Sú Rómovia, ktorí sa naučili používať slovo „ rasista “ a často to zneužívajú. Veď, ak Neróm prepadne Róma je to rasovo motivovaný čin. Položme si teda otázku, nie je rasovo motivovaným činom aj to, keď Róm prepadne Neróma?.. Presne toto je dôvodom, o ktorom som písal, že pri spáchaní zločinu netreba pozerať na etnikum, ale treba sa zamerať na samotný čin.
Ideálne by bolo začleniť Rómov do policajného zboru, aby sa aj oni sami starali o bezpečnosť a prevenciu pred trestnou činnosťou a prispeli tak k zlepšeniu vzťahov medzi nami a majoritou. Robiť prevenciu v osadách, najmä s malými deťmi a vysvetľovať im, že treba žiť slušne bez okrádania a vyhovárania sa stále na „ gadžov “ ako nás nenávidia.
Rastislav Bartoš Foto: internet

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…