Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 11. septembra 2011

Násilie, vandalizmus verzus realita

V poslednom období sa v Českej republike, ale najmä v meste Varnsdorf eskaluje napätie medzi majoritou a rómskym obyvateľstvom. Toto dianie určite zaregistroval každý z Vás. Situácia sa stáva kritickou a je len otázkou času kedy sa protesty zmenia na násilnosti. Preto treba zasiahnuť včas a priznať dôvody prečo k tomu došlo. Do ulíc totiž nevyšli len radikáli, ktorým takéto napätie vyhovuje a nahráva im do kariet, ale aj obyčajný ľudia, ktorým došla trpezlivosť s arogantným a násilným chovaním neprispôsobivých Rómov. Takže toto nie je o rasizme, ale o kriminalite, ktorá sa v osadách a v getách stáva vážnym problémom. Neobviňujem teda majoritu, ktorá povedala nahlas „ Dosť “ a rozhodla sa dať najavo, že daná situácia prekračuje rámec únosnosti. Úrady situáciu riešia tým, že na takéto miesta pošlú políciu, aby rozohnala dav a to je všetko. Ak to pôjde ďalej, bude to len horšie. Ja by som navrhoval vytvoriť občianske hliadky so samotných Rómov. Nech si sami dozerajú na dianie v ich okolí. Tieto projekty majú celkom slušné výsledky, prečo ich teda nerozšíriť, čo najviac, veď kto vie najlepšie o tom kto kradne, robí problémy ak nie tí, ktorí tam žijú. Aj v tej osade, gete sú slušní ľudia, ktorí privítajú možnosť mať prácu a taktiež sa zbaviť kriminality a parazitov. A tí, čo tam robia len zle si 2x rozmyslia, či niečo urobia ak budú pod drobnohľadom. Len netreba spať, ale treba začať konať, pretože tam vznikne podobná situácia ako bola vo Veľkej Británii a potom už bude neskoro problém hasiť.
Prenesiem sa teraz k nám na Slovensko, kde situácia začína byť podobná ako v spomínanom Česku. V médiách som zachytil reportáž, kde skupinka Rómov napadla policajta, ktorý bol v tom čase mimo služby a prechádzal okolo ich obydlí. Úplne ma to šokovalo, veď toto už nie je normálne, čo sa deje. Ako si to niekto môže dovoliť a urobiť niečo také. Som Róm, ale za takéto individá sa hanbím. Kladiem si teda otázku, mám sa diviť tomu, že sa na nás majorita pozerá, tak ako sa pozerá, keď jediné správy o nás sú tie negatívne? ..Mne osobne je jedno, či je niekto Róm a či nie. Ak robí niekto problémy, netreba mať na neho dvojaký meter. Treba ho spravodlivo súdiť a potrestať.
Sú Rómovia, ktorí sa naučili používať slovo „ rasista “ a často to zneužívajú. Veď, ak Neróm prepadne Róma je to rasovo motivovaný čin. Položme si teda otázku, nie je rasovo motivovaným činom aj to, keď Róm prepadne Neróma?.. Presne toto je dôvodom, o ktorom som písal, že pri spáchaní zločinu netreba pozerať na etnikum, ale treba sa zamerať na samotný čin.
Ideálne by bolo začleniť Rómov do policajného zboru, aby sa aj oni sami starali o bezpečnosť a prevenciu pred trestnou činnosťou a prispeli tak k zlepšeniu vzťahov medzi nami a majoritou. Robiť prevenciu v osadách, najmä s malými deťmi a vysvetľovať im, že treba žiť slušne bez okrádania a vyhovárania sa stále na „ gadžov “ ako nás nenávidia.
Rastislav Bartoš Foto: internet

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...