Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 14. septembra 2011

Nesúďme, spoznávajme !!!


Tento príspevok je pokračovaním toho môjho posledného. Dnes sa budem snažiť poukázať aj na to , že nie všetci Rómovia sú asociáli, ktorí sa nechcú zaradiť do spoločnosti.
Veľa ľudí vyznáva názor, že my Rómovia len kradneme, klameme, množíme sa, pijeme, fetujeme, páchame incest a vyciciavame tento štát. Že odkiaľ mám tieto silné slová?..Stačí si prečítať pár diskusií a sami zistíte aké „výhodné“ a ľahké postavenie máme. Čo tak sa zamyslieť nad tým aké to asi je, byť hodení do jedného vreca s tými ktorými pohŕdame napríklad aj my. Aké to je dostať nálepku skôr ako sa niekde ukážeš a niečo povieš. Ako ľahko sa hľadá práca a často krát uznanie a pochopenie majority. Mojou jedinou negatívnou skúsenosťou je tá, keď som si hľadal prácu. Poslal som životopis na uvedený email. Po pár dňoch mi zvonil telefón, že som vhodný adept na pracovnú pozíciu a že sa mám ukázať na formálnom konkurze. Dotyčný mal evidentný záujem, to bolo očividné. Všetko teda prebiehalo tak ako má a to až do momentu kedy som otvoril dvere na kancelárií kompetentného. Zrazu pracovná pozícia nebola istá a že musí čakať na ďalšie žiadosti. Bolo evidentné, že bol v šoku z toho že Róm, Cigán má vzdelanie vie sa vyjadrovať a má aj dobrú prax. Keďže ma jeho reakcia prekvapila (podotýkam v negatívnom zmysle) , slušne som sa pozdravil a odišiel a to bez záujmu pracovať v jeho firme. Aspoň mám o skúsenosť viac. Momentálne mám dobrú prácu, fajn kolegov a ten incident je len pripomienkou, že odlišnosť je často príťažou. Ale ten, čo to nezažije nepochopí, taká je pravda a takí sme my ľudia. Ďalšou skutočnosťou je aj to, že ako nás ma niekto chápať, poznať, keď v médiách sa prezentuje len to zlé. Čo tak reportáž o slušnom človeku, ktorý poctivo pracuje, platí dane, pomáha svojim blížnym a rozumie si s majoritou. O hudobníkovi, umelcovi , čo prešiel celý svet a robí Slovensku dobré meno. Alebo učitelia, asistenti, ktorí sa snažia pozdvihnúť vzdelanie a tiež ducha detí. Takých reportáži spočítam na jednej ruke a dôvod? ..sledovanosť. Je predsa jednoduchšie urobiť reportáž z osád ako sa tam „žúruje“ po vyplatení dávok, než hľadať aj to dobré a poukázať na to. Dať niekomu nálepku je také jednoduché, ťažšie je spoznávať a hľadať dôvody prečo to tak asi je a aký mal na to dôvod, prečo sa snaží, nesnaží.
Takže pozor, nie všetci sme neprispôsobiví. Každý z nás je iný, jeden chce, druhý nie a tretí napríklad nemôže. Nesúďte nás preto ako národ, ale pozerajte na nás ako na jednotlivca. Veď ani Nemci neboli za vojny všetci nacisti. Mám ich teraz všetkých súdiť kvôli tomu´, že je Nemec?.. To je absurdné nenávidieť niekoho pre jeho národnosť farbu pleti, vierovyznanie, orientáciu. Do tohto sveta sa všetci rodíme, dýchame jeden vzduch, pijeme tu istú vodu, tak isto sa usmievame a tiež aj umierame. A navyše, šancu si zaslúži každý. Nech sa prejaví a ukáže, čo v ňom je.
Tento príspevok nie je výčitkou len túžbou ukázať Vám pohľad aj s tej druhej strany rieky.
Rastislav Bartoš


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...