Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 2. septembra 2011

Vzdelanie


Dobré vzdelanie je základom a odrazovým mostíkom do tvojho ďalšieho života. Presne toto mi hovorili moji rodičia, keď som bol ešte malý chlapec. Po pravde, vtedy som to veľmi dobre nechápal až teraz po rokoch, zisťujem akú pravdu vtedy mali. Práve vzdelanie nám otvára dvere k možnostiam ako si skvalitniť a spríjemniť naše žitie. Tou druhou možnosťou sú známosti, ale keďže tie väčšina z nás nemá, tou jedinou a podľa mňa aj správnou cestou je už spomínané vzdelanie.
Vzdelanosť, respektíve gramotnosť Rómskej menšiny je podľa prieskumov alarmujúco nízka. Tieto tvrdenia sú bohužiaľ pravdivé a trefné. Musíme si priznať, že je to naozaj tak. Je čas danú situáciu zmeniť. Treba začať pracovať s deťmi a vysvetliť im aké je vzdelanie dôležité, že bez neho si život k lepšiemu nezmenia a o pár rokov, keď si založia vlastné rodiny, budú presne tam, kde sú teraz a to nie sú pozitívne vyhliadky do budúcna. Európska únia vyčlenila nemalé prostriedky, aby sa kritická situácia zmenila. Ale je len na rodičoch a ich deťoch, aby sa posunuli ďalej a zmenili svoju životnú úroveň.
Ďalšou pretriasanou témou je Segregácia Rómskych detí na škole. Už v minulosti sa praktizovalo napríklad to, že sa deti posielali do špeciálnych tried a to len kvôli tomu, že sú Rómovia. Poznám prípady, že „absolventi“ špeciálnych škôl majú dokončenú aj vysokú školu, čiže položme si otázku, bolo vhodné ich tam umiestniť? Veľa ľudí si myslí, že byť Rómom je výhodne, hovoria,, veď majú samé výhody a nič nerobia. Ja si myslím, že opak je pravdou. Je to ťažšie, presadiť sa, získať si úctu alebo si nájsť aj prácu. Tí prispôsobivý sa automaticky zvezú s tými, čo sa prispôsobiť nechcú a stále musia dokazovať, že sa nájdu aj výnimky, ktoré chcú zapadnúť do spoločnosti. Ako by sa cítil neróm, keby ho niekto súdil skôr ako ho spozná, pokiaľ zistí aký naozaj je. Zaujímal by ma výsledok a najmä názor dotyčného po tejto skúsenosti.
Druhou pravdou je aj to, že Rómske deti, sú často krát neprispôsobivé a do kolektívu nezapadnú. Obviňovať len Majoritu a učiteľov by nebolo správne ani spravodlivé. Problém je často krát aj v predsudkoch a strachu oboch strán a tiež prístupu Rómskych rodičov k vzdelaniu ich detí. Drzo napísané je im jedno ako sa učia a či vôbec chodia do školy, riadia sa názorom načo sa vzdelávať, keď o pár rokov aj tak dostaneš podporu. A práve týmto, oni sami zhoršujú svojim deťom vyhliadky na lepšiu budúcnosť.
Nemali by sme teda hľadať na sebe to zlé, ale snažiť sa nájsť si k sebe cestu. Správnou cestou je aj vzdelávanie. Aj keď sa to nezdá, deti si na seba budú zvykať, učiť sa spolu, hrať sa. A tak v dospelosti nebudú hľadať odlišnosti, ale práve to čo ich spája. 

Rastislav Bartoš

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...