Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Vzdelanie


Dobré vzdelanie je základom a odrazovým mostíkom do tvojho ďalšieho života. Presne toto mi hovorili moji rodičia, keď som bol ešte malý chlapec. Po pravde, vtedy som to veľmi dobre nechápal až teraz po rokoch, zisťujem akú pravdu vtedy mali. Práve vzdelanie nám otvára dvere k možnostiam ako si skvalitniť a spríjemniť naše žitie. Tou druhou možnosťou sú známosti, ale keďže tie väčšina z nás nemá, tou jedinou a podľa mňa aj správnou cestou je už spomínané vzdelanie.
Vzdelanosť, respektíve gramotnosť Rómskej menšiny je podľa prieskumov alarmujúco nízka. Tieto tvrdenia sú bohužiaľ pravdivé a trefné. Musíme si priznať, že je to naozaj tak. Je čas danú situáciu zmeniť. Treba začať pracovať s deťmi a vysvetliť im aké je vzdelanie dôležité, že bez neho si život k lepšiemu nezmenia a o pár rokov, keď si založia vlastné rodiny, budú presne tam, kde sú teraz a to nie sú pozitívne vyhliadky do budúcna. Európska únia vyčlenila nemalé prostriedky, aby sa kritická situácia zmenila. Ale je len na rodičoch a ich deťoch, aby sa posunuli ďalej a zmenili svoju životnú úroveň.
Ďalšou pretriasanou témou je Segregácia Rómskych detí na škole. Už v minulosti sa praktizovalo napríklad to, že sa deti posielali do špeciálnych tried a to len kvôli tomu, že sú Rómovia. Poznám prípady, že „absolventi“ špeciálnych škôl majú dokončenú aj vysokú školu, čiže položme si otázku, bolo vhodné ich tam umiestniť? Veľa ľudí si myslí, že byť Rómom je výhodne, hovoria,, veď majú samé výhody a nič nerobia. Ja si myslím, že opak je pravdou. Je to ťažšie, presadiť sa, získať si úctu alebo si nájsť aj prácu. Tí prispôsobivý sa automaticky zvezú s tými, čo sa prispôsobiť nechcú a stále musia dokazovať, že sa nájdu aj výnimky, ktoré chcú zapadnúť do spoločnosti. Ako by sa cítil neróm, keby ho niekto súdil skôr ako ho spozná, pokiaľ zistí aký naozaj je. Zaujímal by ma výsledok a najmä názor dotyčného po tejto skúsenosti.
Druhou pravdou je aj to, že Rómske deti, sú často krát neprispôsobivé a do kolektívu nezapadnú. Obviňovať len Majoritu a učiteľov by nebolo správne ani spravodlivé. Problém je často krát aj v predsudkoch a strachu oboch strán a tiež prístupu Rómskych rodičov k vzdelaniu ich detí. Drzo napísané je im jedno ako sa učia a či vôbec chodia do školy, riadia sa názorom načo sa vzdelávať, keď o pár rokov aj tak dostaneš podporu. A práve týmto, oni sami zhoršujú svojim deťom vyhliadky na lepšiu budúcnosť.
Nemali by sme teda hľadať na sebe to zlé, ale snažiť sa nájsť si k sebe cestu. Správnou cestou je aj vzdelávanie. Aj keď sa to nezdá, deti si na seba budú zvykať, učiť sa spolu, hrať sa. A tak v dospelosti nebudú hľadať odlišnosti, ale práve to čo ich spája. 

Rastislav Bartoš

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…