Preskočiť na hlavný obsah

Vzdelanie


Dobré vzdelanie je základom a odrazovým mostíkom do tvojho ďalšieho života. Presne toto mi hovorili moji rodičia, keď som bol ešte malý chlapec. Po pravde, vtedy som to veľmi dobre nechápal až teraz po rokoch, zisťujem akú pravdu vtedy mali. Práve vzdelanie nám otvára dvere k možnostiam ako si skvalitniť a spríjemniť naše žitie. Tou druhou možnosťou sú známosti, ale keďže tie väčšina z nás nemá, tou jedinou a podľa mňa aj správnou cestou je už spomínané vzdelanie.
Vzdelanosť, respektíve gramotnosť Rómskej menšiny je podľa prieskumov alarmujúco nízka. Tieto tvrdenia sú bohužiaľ pravdivé a trefné. Musíme si priznať, že je to naozaj tak. Je čas danú situáciu zmeniť. Treba začať pracovať s deťmi a vysvetliť im aké je vzdelanie dôležité, že bez neho si život k lepšiemu nezmenia a o pár rokov, keď si založia vlastné rodiny, budú presne tam, kde sú teraz a to nie sú pozitívne vyhliadky do budúcna. Európska únia vyčlenila nemalé prostriedky, aby sa kritická situácia zmenila. Ale je len na rodičoch a ich deťoch, aby sa posunuli ďalej a zmenili svoju životnú úroveň.
Ďalšou pretriasanou témou je Segregácia Rómskych detí na škole. Už v minulosti sa praktizovalo napríklad to, že sa deti posielali do špeciálnych tried a to len kvôli tomu, že sú Rómovia. Poznám prípady, že „absolventi“ špeciálnych škôl majú dokončenú aj vysokú školu, čiže položme si otázku, bolo vhodné ich tam umiestniť? Veľa ľudí si myslí, že byť Rómom je výhodne, hovoria,, veď majú samé výhody a nič nerobia. Ja si myslím, že opak je pravdou. Je to ťažšie, presadiť sa, získať si úctu alebo si nájsť aj prácu. Tí prispôsobivý sa automaticky zvezú s tými, čo sa prispôsobiť nechcú a stále musia dokazovať, že sa nájdu aj výnimky, ktoré chcú zapadnúť do spoločnosti. Ako by sa cítil neróm, keby ho niekto súdil skôr ako ho spozná, pokiaľ zistí aký naozaj je. Zaujímal by ma výsledok a najmä názor dotyčného po tejto skúsenosti.
Druhou pravdou je aj to, že Rómske deti, sú často krát neprispôsobivé a do kolektívu nezapadnú. Obviňovať len Majoritu a učiteľov by nebolo správne ani spravodlivé. Problém je často krát aj v predsudkoch a strachu oboch strán a tiež prístupu Rómskych rodičov k vzdelaniu ich detí. Drzo napísané je im jedno ako sa učia a či vôbec chodia do školy, riadia sa názorom načo sa vzdelávať, keď o pár rokov aj tak dostaneš podporu. A práve týmto, oni sami zhoršujú svojim deťom vyhliadky na lepšiu budúcnosť.
Nemali by sme teda hľadať na sebe to zlé, ale snažiť sa nájsť si k sebe cestu. Správnou cestou je aj vzdelávanie. Aj keď sa to nezdá, deti si na seba budú zvykať, učiť sa spolu, hrať sa. A tak v dospelosti nebudú hľadať odlišnosti, ale práve to čo ich spája. 

Rastislav Bartoš

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…