Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Romové píší prezidentovi Klausovi. Žádají jej, aby veřejně vystoupil a zmírnil napětí vyvolané nepokoji ve Šluknovském výběžkuČeská republika
Romové píší prezidentovi Klausovi. Žádají jej, aby veřejně vystoupil a zmírnil napětí vyvolané nepokoji ve Šluknovském výběžkuČeská republika, 12.9.2011 23:23, (ROMEA)


Romská občanská sdružení, iniciativy i jendotlivci se rozhodli napsat prezidentovi Václavu Klausovi, v souvislost s děním ve Šluknovském výběžku. Jejich dopis přinášíme v plném znění.

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás s důvěrou, protože věříme, ž , stejně jako my, s obavami sledujete a vnímáte vzájemně vyhrocené vztahy mezi lidmi z majoritní částí společnosti a romské národnostní menšiny v naší zemi. Situaci dokládají poslední události ve Šluknovském výběžku.

V této souvislosti si Vás dovolujeme informovat, že členové romských rodin mají z chování svých spoluobčanů strach. Pamětníci 30. let minulého století z řad Romů se nemohou ubránit srovnání té doby s dnešní realitou, přičemž hodnotí své dnešní postavení mnohdy jako horší. Nemohou nevzpomenout na to, čeho byli čeští dozorci schopni prováďet našim rodinám v nacistických koncentračních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.

Vážený pane prezidente,

občané nevěřícně sledují, jak lehce se část společnosti nechá zmanipulovat neonacisty a extrémisty k honům na romské rodiny. Je zřejmé, že pokud někdo z vrcholných politiků veřejně nevyzve národ ke zdrženlivosti, budou se tyto projevy nesnášenlivosti opakovat s ještě větší intenzitou i v jiných částech republiky.

Vážený pane prezidente,

právě Vy jste osobnost  těšící se  úcty a respektu svých občanů. Věříme, že právě Vy máte ze své pozice hlavy státu možnost a sílu oslovit všechny občany bez rozdílu. Zvažte, prosím, zda nedozrál čas na Vaše veřejné vystoupení, kterým můžete vahou Vaší osobnosti zmírnit napětí ve společnosti. Občané Váš krok  jistě přijmou s porozuměním a s vděčností.

My sami uvítáme a oceníme setkání s Vámi. Přijetí může mít velmi pozitivní dopad nejen v dnešní vypjaté situaci, ale i pro budoucí vývoj v celé naší společnosti.

     S úctou

Forum CZ, o.s.
ROS Karlovy Vary
Grémium romských regionálních představitelů
ROMSKÝ BLOG 2011 o.p.s.
Skupina proti rasismu na FB Roma Aven Jekhetane,
Miroslav Kováč
Václav Zástěra
Ladislav Bílý
Čeněk Růžička
Štefan Tišer
Ignác Zima
Marie Horváthová
Hana Pláhová
Marcel a Iveta Grundzovi
Nadežda Kováčová
Pavel Botoš
 Drahomír Radek Horváth
Ivan Šaray 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…