Preskočiť na hlavný obsah

Romové píší prezidentovi Klausovi. Žádají jej, aby veřejně vystoupil a zmírnil napětí vyvolané nepokoji ve Šluknovském výběžkuČeská republika
Romové píší prezidentovi Klausovi. Žádají jej, aby veřejně vystoupil a zmírnil napětí vyvolané nepokoji ve Šluknovském výběžkuČeská republika, 12.9.2011 23:23, (ROMEA)


Romská občanská sdružení, iniciativy i jendotlivci se rozhodli napsat prezidentovi Václavu Klausovi, v souvislost s děním ve Šluknovském výběžku. Jejich dopis přinášíme v plném znění.

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás s důvěrou, protože věříme, ž , stejně jako my, s obavami sledujete a vnímáte vzájemně vyhrocené vztahy mezi lidmi z majoritní částí společnosti a romské národnostní menšiny v naší zemi. Situaci dokládají poslední události ve Šluknovském výběžku.

V této souvislosti si Vás dovolujeme informovat, že členové romských rodin mají z chování svých spoluobčanů strach. Pamětníci 30. let minulého století z řad Romů se nemohou ubránit srovnání té doby s dnešní realitou, přičemž hodnotí své dnešní postavení mnohdy jako horší. Nemohou nevzpomenout na to, čeho byli čeští dozorci schopni prováďet našim rodinám v nacistických koncentračních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.

Vážený pane prezidente,

občané nevěřícně sledují, jak lehce se část společnosti nechá zmanipulovat neonacisty a extrémisty k honům na romské rodiny. Je zřejmé, že pokud někdo z vrcholných politiků veřejně nevyzve národ ke zdrženlivosti, budou se tyto projevy nesnášenlivosti opakovat s ještě větší intenzitou i v jiných částech republiky.

Vážený pane prezidente,

právě Vy jste osobnost  těšící se  úcty a respektu svých občanů. Věříme, že právě Vy máte ze své pozice hlavy státu možnost a sílu oslovit všechny občany bez rozdílu. Zvažte, prosím, zda nedozrál čas na Vaše veřejné vystoupení, kterým můžete vahou Vaší osobnosti zmírnit napětí ve společnosti. Občané Váš krok  jistě přijmou s porozuměním a s vděčností.

My sami uvítáme a oceníme setkání s Vámi. Přijetí může mít velmi pozitivní dopad nejen v dnešní vypjaté situaci, ale i pro budoucí vývoj v celé naší společnosti.

     S úctou

Forum CZ, o.s.
ROS Karlovy Vary
Grémium romských regionálních představitelů
ROMSKÝ BLOG 2011 o.p.s.
Skupina proti rasismu na FB Roma Aven Jekhetane,
Miroslav Kováč
Václav Zástěra
Ladislav Bílý
Čeněk Růžička
Štefan Tišer
Ignác Zima
Marie Horváthová
Hana Pláhová
Marcel a Iveta Grundzovi
Nadežda Kováčová
Pavel Botoš
 Drahomír Radek Horváth
Ivan Šaray 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…