Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Pes je priateľ a nie jedlo


Zlý sen. Presne to som si pomyslel ako prvé, keď som v médiách zaregistroval informáciu, že na východnom Slovensku miznú obyvateľom z domov zvieratá, najmä psy. A kde končia? ...nuž v hrnci. Pre mňa ako psíčkara a milovníka zvierat je to niečo nepredstaviteľné.
Veď psa si ľudia domestikovali ako spoločníka a ochrancu majetku, obydlia. Nešľachtili sme ich na to, aby končili v našich hrncoch a na pekáčoch. A motív ako nemáme, čo jesť u mňa neobstojí. Je predsa kopec iných možností ako sa nasýtiť. Niekto si povie je to len pes a aspoň zmiznú túlavé psy z ulíc. Niečo také môže, ale povedať len človek, ktorý sa nikdy nepozrel do tých veľkých, oddaných očí. Práve pes je tým stvorením, ktoré miluje svojho pána viac než seba. Koľkí z nás sú schopní niečoho takého. Pes nerozlišuje, či je niekto biely, čierny, žltý ani to, či je majetný alebo bezdomovec. Stále nás miluje takých akí sme a to všetko len za pohladenie a milé slovo.
Asi dva dni dozadu som zaregistroval článok, že v jednej dedine v Sabinovskom okrese robia miestny rómovia „nájazdy“ na hospodárske zvieratá. Domáci tvrdia, že si musia psov zamykať do domu, aby im nezmizli. Je to teda paradox a vynára sa otázka, kto vlastne koho chráni. Pri jednom takom pokuse o rabovanie, sa im do cesty postavila 11 ročná fenka. To nevinné stvorenie skončilo s mačetou v hlave od niekoho kto sa nazýva človekom. Pýtam sa teda, kde sú hranice, keď niekto beztrestne kradne, napáda ľudí, zabíja psov. To máme fakt také slabé zákony, ktoré viac chránia páchateľa, než postihnutého? Kde je tá spomínaná spravodlivosť? Asi otočená chrbtom tváriac sa, že nič nevidí a nepočuje. A presne tak sa správajú aj naši zákonodarcovia, ktorí „nám slúžia“ .Väčšinou len pred voľbami, keď nasľubujú všetko čo im príde vhod.

Napätie medzi rómami a majoritou sa len stupňuje. Veď aj takéto momenty prilievajú olej do ohňa a dávajú extrémistom esá do rúk. Slušný ľudia už majú dosť terorizovania od niekoho, kto sa nevie a zrejme ani nechce prispôsobiť. V predchádzajúcom článku som písal, že sa proti rómom často vedie negatívna kampaň. Áno, je to pravda, ale pravdou je aj to, že tu kampaň mnoho krát vedieme MY sami.

Na záver si ešte položím otázku prečo vláda nerieši kritickú situáciu, ktorá nám tu postupne vzniká. Čo sa týka odpovedí tie bohužiaľ nepoznáme. Bolo by, ale fajn dostať ich od našich „vyvolených (volených)“ .Rastislav Bartoš 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…