Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 23. októbra 2012

Možnosť voľby...
Možnosť voľby...

Z historického hľadiska mala neznášanlivosť katastrofálne následky. Prenasledovanie, zotročovanie a vraždy miliónov ľudí. Hanobenie rás pretrváva dodnes. Je to drsná a odporná realita..

Rómovia pomaly, ale isto strácajú svoju identitu. Všade kam sa pozriete, samá nenávisť, odsudzovanie, rozdiely, frustrácia, hnev a predsudky. Náš každodenný chlebíček. A vlastne sa tomu ani nečudujem. Z časti si to spôsobujeme my sami. Znásilnenia a vraždy. Kam ten náš národ speje? Pýtam sa, prečo by som sa mala zastať Róma, ktorý znásilnil, zabil? Prečo byť na strane niekoho, kto takýmto spôsobom špiní nás Rómov? Je hrozné žiť v krajine, kde Vás všetci nenávidia a je im jedno, že ste plnohodnotným členom spoločnosti. Všetci sme rovnakí a bodka. V každej etnickej skupine sú lepší aj horší. Záleží len na nás, pre aký život sa rozhodneme. Každá ľudská bytosť je vybavená rozumom, vieme odlišovať dobré od zlého. Nedržme sa starých názorov a postojov. Ak chceme niečo dokázať, musíme sa o to pričiniť. Zabojovať o lepší zajtrajšok, pre nás, pre naše deti, rodiny. Vzdelávajme sa, skúsme niečo dať tejto spoločnosti, nech si o nás  majorita nemyslí, že len berieme a nič nedávame. Viem, že to nebude vôbec ľahké. Dôležité je chcieť niečo urobiť. Netreba sa báť zmeny. Keď nad tým tak premýšľam, všetci sa usilujú reformovať spoločnosť, ale zabudli zmeniť svoje srdcia. Všetci ľudia majú veľkú cenu, nikto z nás nie je dokonalý a robíme chyby, z ktorých sa snažíme poučiť. Každý z nás si zaslúži úctu a rešpekt. A v neposlednom rade, by sme sa mali správať k ostatným tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám. Viem, ťažko sa podľa týchto ideálov žije, ľahko sa o nich hovorí a ešte ľahšie ich vyslovujeme. Je len na nás,čo si z toho vezmeme k srdcu.Naša krv...

Určite so mnou budete súhlasiť, ak Vám poviem, že máme krásnu a bohatú kultúru a úžasné talentované deti. Môžme sa právom pýšiť našou hudbou, tancom, kováčstvom, rezbárstvom, divadlom a samozrejme naším  rómskym jazykom. Jedno Vám poviem, moja mama precestovala takmer celý svet a v každej jednej krajine, v ktorej bola sa s Rómami dohovorila rómskym jazykom. Romipen je naše bohatstvo, tak ho nestraťme. V našich radoch sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ako sú rómsky novinári, lekári, policajti, sociálny pracovníci, herci, hudobníci, máme profesorov na vysokých školách, zdravotné sestry v nemocniciach. Ale to nikto nechce vedieť, nikoho to nezaujíma,pretože väčšina vidí len to negatívne. To pozitívum, je nepodstatné.
Ak to chcete zmeniť, tak by ste mali vedieť, že to vôbec nebude ľahký boj. Čaká nás dlhá cesta a ja pevne verím, že obstojíme.

Ačhen Devleha
Lucia Vaňová


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...