Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Keď deti sa správaju dospelo...

„Svetová zdravotnícka organizácia,  je medzinárodná organizácia systému OSN, vystupujúca, ako koordinačné centrum, v medzinárodnom verejnom zdraví. Táto organizácia alarmuje a dáva do pozornosti, že osemnásť miliónov dievčat sú tehotné skôr, ako dovŕšia plnoletosť. Pri príležitosti Word Health Assembly bolo prítomných 3000 delegátov zo 194 štátov, ktorí sú aj členovia Svetovej organizácie zdravia a  prediskutovali niekoľko dôležitých bodov. Diskutovalo sa aj  o probléme  predčasných manželstiev a tehotenstva maloletých dievčat. Podľa dát, ktorými disponuje táto organizácia 30% dievčat uzatvára manželstvo, skôr ako dovŕši osemnásť rokov a 14% dievčat zostanú gravidné skôr, ako dovŕšia 15 rokov. Na celom svete 16 miliónov dievčat otehotnie skôr, ako dovŕši 18 rok. To znamená, že jedna z piatich a  v chudobných krajinách, jedna z troch. Okrem iného, čísla hovoria o alarmujúcich potratoch ,ktoré podstupujú tri milióny dievčat medzi 15 a 19 vekom. Mnoho dievčat nemá informácie ako zamedziť predčasnému otehotneniu, nevedia alebo nemôžu si zabezpečiť  ochrannú antikoncepciu. V Latinskej Amerike, v Európe a Ázií 42 – 68% by mohli vedieť používať ochranné prezervatívy, v Afrike 3 – 49% a v mnohých  chudobných krajinách nemajú žiadne informácie o sexuálnom živote. Toto sú údaje z mája 2011 zo Svetovej organizácie zdravia“Vážení priatelia, táto téma je veľmi citlivá, chúlostivá a nemala by byť nikomu z nás ľahostajná. Tieto údaje nám len približne odhaľujú, čo sa skutočne odohráva v tom údajne chránenom,  ešte  detskom svete. Márne by sme sa snažili pribrzdiť, príliš temperamentný, vývoj našich detí. Len my, už dávno dospelí, chápeme, ako sa mýlia, keď sa tak túžobne, náhlia tam, odkiaľ už nie je návratu.

Jeden čas som cestovala mestskou dopravou, na nočnú zmenu z Dúbravky do Devínskej novej Vsi, nastúpilo koncom týždňa zopár detí, opakujem zopár detí, pretože mali okolo 13 až 15 rokov. Dievčence mali oblečené vyzývavé oblečenie s odhaleným chrbtom a namaľované, ako veľkonočné vajíčka, vyfintené na diskotéku.  Viete tieto deti majú určite rodičov, ktorí si asi neuvedomovali, aký úbohý pohľad poskytovali okoliu a zrejme si nikdy neuvedomili, akým nástrahám na každej diskotéke,  môžu ich ratolesti čeliť. Raz sme sa vybrali celá partia z práce na diskotéku, naša veková hranica bola od 30 – 50 rokov, viete si predstaviť, čo nás čakalo, moja kolegyňa len dodala “ sú tu spolužiaci mojej dcéry". Nejako sme to vydržali, nebudem hovoriť o alkohole, zvláštnych tabletkách na urobenie tzv. nálady, nakoniec keď zavierali,  nás vyslovene vyúdili nejakým strašným smradom, všetci sme vybehli a vykašliavali pľúca. No povedzte, bolo nám to starým bláznom treba?
U nás v Taliansku je to podobné, dosť často sa v televízií dozvedáme, že nejaké dievča sa nevráti už domov, strávi noc so svojou partiou a jednoducho ráno sa nájde len jej mŕtve telo. Kamaráti si ani za svet nevedia spomenúť, čo sa stalo, lebo po tom ako sa sfetujú a nadrogujú a popijú alkohol, nemajú žiadnu šancu si spomenúť, čo v dotyčnú noc stvárali.  Rodičia len reagujú, že ich dcéra nikdy sa takto nechovala, že bola vždy slušná vychovaná a milá, učiteľky a spolužiačky to potvrdia. Ono viete nocou sa tieto dobré vychované dievčatá, zmenia na upírov a nehovorím o tom, že potom v takom stave poskytnú okrem úsmevu aj svoje telo. Rodičia sa priam obdivujú vo svojich ratolestiach, kupujú im značkové oblečenie dávajú im vysoké vreckové, platia kaderníčky, dovoľujú im predčasne mať  priateľov a každopádne akceptujú aj predčasný sexuálny život. Posledná obeť  dopadla tak, že rodičia akceptovali o dosť staršieho priateľa, ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe, vôbec ho totiž netrápilo, že jeho dievča sa nevrátilo po diskotéke domov.

Iné je to v krajinách s veľkou sociálnou chudobou, často sú rodičia nútení, aby ich ešte maloleté dcéry zarábali svojim telom na živobytie rodiny. Stáva sa to pravidlom a ťažko odsúdiť takéto počínanie, nezamestnanosť a veľká početnosť takýchto rodín je v Latinskej Amerike, vo Vietname, na  Kube a v  iných krajinách. Počula som príbehy niektorých Talianov  ako sa vyťahovali, že boli s takými dievčinami, ktoré ponúkali sex, len z našej ulice poznám dvoch, ktorí sa zamilovali a priviezli si ich ako manželky, takže aspoň pre tieto dve, to dopadlo dobre. Obidve sú z Dominikánskej republiky. Ďalšia dievčina, ktorú som spoznala, prišla z Vietnamu, dokonca sa vzali a hneď na to, zrejme sklamaná, odišla späť do svojej vlasti robiť to, čo predtým. Ona mala dvadsať  a on päťdesiat rokov,  len pre zaujímavosť.
 
Toto sú celkom milé príbehy. Sú príbehy, ešte neplnoletých dievčat, nútených živiť sa prostitúciou, koľkokrát sú znásilnené a dobité svojimi nechutnými zákazníkmi a tými, ktorí majú nad nimi moc. Nemáme tušenia koľko mladých Rumuniek, Rusiek a Bulhariek a z  iných krajín, skončia v sieti nútenej prostitúcie a nemajú žiadnu šancu ujsť svojim pasákom, ktorí im zadržujú doklady. Len málo dievčat ušlo takýmto zvieratám a ohlásili to na polícií.

S pribúdajúcou chudobou vzrastajú sociálne krivdy, vieme o takých štátoch, kde mladé dievča je predané a nútené živiť sa prostitúciou a je ťažké pomôcť v takýchto prípadoch.  Na vine je chudoba a nezamestnanosť. V Európe a u nás je situácia iná. Deti chodia do školy, majú povinnú školskú dochádzku, v škole sa často učia aj o sexuálnej výchove, majú k dispozícií rôzne antikoncepčné prostriedky. Faktom určite zostáva, že sa nemusia vystavovať takým situáciám, ako tie chudinky, ktoré musia živiť rodiny. Aj napriek tomu európske dievčatá, vyhľadávajú sexuálne zážitky, veľmi predčasne.  Sú rodiny, ktoré sa snažia napraviť chyby svojich ratolestí potratom, aj viackrát.

Pred časom som mala možnosť čítať dva podobné články, kde  blogger popisuje svoju skúsenosť   v mestskej doprave s tým, že pristúpila k nemu skupinka mladých rómskych dievčat . Skončil svoje rozprávanie, že už skoro dvanásťročné rodia a že to je vlastne, už  pravidlom. Snažila som sa nájsť nejaký platný dokument, ktorý by to potvrdzoval, ale našla som len údaje, ktoré som poskytla na začiatku príspevku a to nie v našom jazyku. Vyzerá to tak, že skutočne existujú jedinci, ktorí uverejňujú názory, ktoré nevedia doložiť žiadnymi overenými platnými údajmi. Akože jedna babka povedala a videla a ešte k tomu, jeho príspevok bol určite najčítanejší. Ja som bloggerka, ktorá začína a som úplná amatérka, ale nedovolila by som si uverejniť nejaké tvrdenie ako platný zákon.

Viem, že v osadách je iný život, ľudia žijú vo veľkých počtoch v malom priestore. Neviem, čo je na tom závideniahodné, žiť pre mladé dievča v takých pomeroch. Kde je nedostatok pracovných príležitostí, ťažko očakávať emancipovaný a racionálny prístup k problémom a vôbec k životu. Dotyčný blogger, by si to mal najprv vyskúšať. a potom písať.  Mali by sme  si uvedomiť, že ich sociálna bieda nie je na posmech ani na ukazovanie v médiách . Ich bieda, by mala byť pre nás alarmom, že táto spoločnosť sa rúti do priepasti, z ktorej niet návratu. Do sociálnej chudoby sa rútia aj mnohé iné rodiny, ktoré už dávno nestačia platiť šeky, pôžičky, nájomné, školné a to najdôležitejšie naplniť hladné žalúdky.  Je praxou, že mladé rómske dievčatá upadnú do siete zakázaného ovocia a nejakým spôsobom ignorujú používať ochranné prostriedky proti otehotneniu, ako keby neverili, že také niečo môže existovať, že by skutočne mohol vzniknúť  z tej „ slasti“ život....   
                                                                
Potom príde realita  a rómske dievčatá to prijímajú, nejako tak prirodzene, patrí to ku kultúre Rómov, neberie sa to v našej kultúre ako tragédia. Aj keď sa už dávno časy zmenili a medzi mládežou sa nájdu aj rozumné stvorenia. Ja by som to nedelila len na Rómsky a nerómsky problém.  Vždy to bolo tak, mladé Rómky , mali a majú veľa detí a tiež veľmi často, ako dovŕšia plnoletosť.  Aj napriek tomu, že časy sa menia a rómske rodiny sú na Slovenku rozdielne, stále platí pre všetkých Rómov akoby jedno pravidlo a jeden návod a jedno použitie.  Tiež však pozorujem ustráchaný a  nenávistný pohľad z radov majority k rómskym osadám . Videla som nedávno dokument v talianskom jazyku, ktorý bol natočený niekoľko desiatok rokov dozadu.  Redaktor prišiel do rómskej osady a hovoril priamo do mikrofónu, ako nechápe, že môžu takto žiť na hromade všetci, deti polonahé, skoro nič do úst a len nechápavo krútil hlavou, ale však dodal “ zdá sa že ich deti sú šťastné, ako keby im nič nechýbalo „ 

Vážení priatelia, problém je celosvetový a presahuje akékoľvek medze, mysleli by ste si, že v tomto storočí budeme musieť riešiť takúto chúlostivú tému? Ako pomôcť týmto dievčinám, ktoré predčasne sa stávajú matkami?  Máme to brať úplne normálne ako výdobytok emancipácie a vymoženosti techniky? Čo dobré prinieslo toto storočie našim deťom? A možno sú si na vine naše deti, odmietajú nás totiž poslúchať a rešpektovať , možno nerozumieme tomu  ich pokroku.....asi by nám to mali objasniť. Koľko snahy a ťažkostí stojí rodičov dať všetko potrebné našim deťom, koľkokrát si odŕhate vy sami, len aby mali vaše ratolesti? Rodičia, stále nepochybujete o tom, že ste nastavili nesprávne  rebríček hodnôt svojim ratolestiam?

"Túžim, aby naše deti, žili a boli vychovávané v zdravej a silnej spoločnosti,  ktorá by  im dala pocit ochrany a spolupatričnosti. Túžim po spravodlivom štáte, ktorý pre každého občana, nájde uplatnenie, túžim po spravodlivých zákonoch. Hľadám miesto na tomto svete, kde ľudia majú rešpekt pred Bohom a k svojim blížnym. Hľadám miesto, kde sa neženie nikto za majetkami a postavením a kde sa rešpektujú Božie prikázania...."


Blanka di Carbini

Komentáre

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…