Preskočiť na hlavný obsah

Smútok a láska v duši

                           

                                                                Smútok a láska v duši
             Človek často zápasí s mnohými problémami, rieši
každodenné starosti rôzneho typu. Niektoré sú menej dôležité a ide len o maličkosti. Tie závažnejšie problémy nás oberajú o energiu,  silu, zdravie, spánok,  chuť do života, proste o všetko. Myslím, že niet človeka na Zemi, ktorý by žil úplne šťastne, bez starostí a problémov. Asi každý z nás si niečím prešiel a pocítil smútok na duši...
Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Nevyhla som sa mu ani ja. Zronená, plná smútku som cestovala vlakom domov z návštevy od rodičov. Sedela som sama v prázdnej čakárni na vlakovej stanici, ponorená do vlastných, pochmúrnych myšlienok. Ani som veľmi nevnímala okolie. Zrazu ma prebral z mojej letargie hlasný krik detí, ktoré ani neviem ako a kedy sa objavili v čakárni. Hlasno až krikom sa medzi sebou rozprávali, takmer vôbec som im nerozumela. Chlapec mal asi 11 rokov a dievča možno 10. Boli v sprievode asi 15 až 17 ročnej dievčiny, ktorá si s nimi očividne nevedela dať rady. Boli to olašskí Rómovia. V kuse pobehovali, nevedeli obsedieť na jednom mieste, hlasno sa rozprávali a pýtali si peniaze do automatu na kávu a čaj od dievčiny, ktorá ich sprevádzala, ako dozor. Tuším sa hnevali a hádali medzi sebou. Keď si priniesli z automatu pitie, konečne si sadli. Dievčina im z igelitnej tašky vytiahla bagety a oni začali jesť. Na zem im padali nielen omrvinky z bagiet, ale aj sem tam vypadol z bagety kúsok vajíčka. Chlapcovi sa v bagete nepáčila nakrájaná kapusta, šup s ňou na zem. Kým jedli a chvíľu boli ticho, využila som príležitosť na to, aby som zavolala domov a oznámila rodine, že som v poriadku a asi za hodinu už budem s nimi doma. Medzi tým deti dojedli a znova chvíľu ticha vystriedala hlasná vrava detí. Nepočula som vlastný hlas v telefóne, tak som hovor rýchlo ukončila. Keď dopili  čaj, prázdne umelohmotné poháre pohodili vedľa odpadkového koša. Možno si pomyslíte: “No, teraz už určite vybuchla, alebo radšej odišla z čakárne von.“ Nie! Vonku bola obrovská zima a bola som rada, že po dva a pol hodine čakania vonku v chladnom počasí, môžem sedieť niekde v teple a počkať si na vlak. Nemala som vôbec chuť na nič, nič ma nebavilo. Hoci mi nebol príjemný krik a správanie týchto detí, nevládala som a akákoľvek aktivita by bola pre mňa problémom. Bola som bez energie, unavená, uzimená, plná smútku a veľmi psychicky zničená. Zrazu si malý chlapec sadol na stoličku oproti mne a začal si ma až príliš nápadne prezerať. Oslovil ma a zvedavo sa začal vypytovať: „Pani, čo Vám je? Prečo ste celá v čiernom? Prečo ste smutná?“ Odpovedala som mu tichým zoslabnutým hlasom: „Mám smútok v duši...Ty si z Kozároviec, však?“  Opýtal sa. „ Teta, ako to viete, poznáte ma??“ Nie, nepoznala som ho a videla som ho po prvýkrát. Ale počula som, že v Kozárovciach žijú neprispôsobiví olašskí Rómovia a podľa ich správania som ich jednoducho zaradila práve tam. To som mu však s pochopiteľných dôvodov nepovedala. Odpovedala som mu, že ho nepoznám a neviem kto je, že len tak som to tipovala. Potom zas niečo povedal olašskou rómčinou, vôbec som mu nerozumela. 

Pozrel na mňa šibalským úsmevom a začal spievať
rómsku pesničku. Spieval a stále na mňa hľadel,
usmieval sa a ja som až neskôr pochopila jeho zámer...
to, čo vlastne chcel. Tento nevychovaný chlapec, malý
„divoško“ mi chcel nedokonalým slovom povedať:
„Neplač, nebuď smutná, všetko bude dobré...“
Chcel mi pomôcť, lebo cítil môj smútok. Chcel ma
potešiť pesničkou, aby som už nebola smutná a 
zabudla na bolesť, ktorá ma tak ťažila. Nepoznali sme
sa, videli sme sa prvýkrát a napriek tomu mu na mne záležalo. Nechcel, aby som bola smutná. Každé, aj nedokonalé slovo útechy má veľký význam a je to prejav dobra  v človeku.

        Ja som mala v duši iba smútok...on mal v duši lásku, súcit, dobro, a to aj napriek tomu, že vyrastá v hrozných podmienkach a možno nie je vychovávaný podľa pravidiel slušného správania. Ale predsa je v ňom  čosi, čo už nie je v každom z nás. Ja som mala v duši smútok, on mal v duši lásku, súcit. To, čo v nás pomaly, ale isto umiera.                                                                              ADRICA 
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…