Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Vianočné pozdravy Rómskych osobností našim čitateľom.
 Poznáte ten pocit, keď po tom všetkom predvianočnom zhone, zháňaní darčekov, nákupov, upratovania, alebo aj leňošenia pred TV, zasadneme za slávnostne prestretý stôl a povieme si  ,, konečne,, . Pri spoločnej modlitbe, alebo pri prípitku, si spomenieme na všetkých našich blízkych, priateľov, ktorí tu už medzi nami nie sú a pozerajú sa na nás iba z neba, alebo pre diaľku nemôžu byť s nami a v duchu im venujeme krátku spomienku, pozdrav a s láskou si pripomenieme tie okamihy, keď tu s nami boli...


Ja som požiadala niekoľko našich významných Rómskych osobností, aby aj Vám, našim milým čitateľom a všetkým našim sympatizantom , všetkým Rómom, ale aj všetkým nerómom, venovali krátky pozdrav a želanie k Vianociam :

Radoslav Banga- Gipsy.cz- jeden z najznámejších českých hudobných reprezentantov vo svete. Momentálne sa fanúšikovia tejto kapely tešia na nový album, ktorý vyjde dúfame čoskoro. 

Dobrý den. Přeji všem lidem mnoho dobrého do nového roku, ať se všem daří ve všem a hlavně ať každému slouží zdraví. R


Richard Ricco Šarkozi - mladý talentovaný rómsky spevák.

Všetkým vašim čitateľom prajem krásne požehnané Vianoce plné pokoja a lásky a aby si pod stromčekom našli to po čom najviac oni a aj ich srdce túži,a v Novom roku veľa zdravia ,šťastia, Božieho požehnania a správny krok a úspešný rok 


Arpád Patkolo - husľový virtuóz, koncertný majster, Opera Bratislava.

Samozrejme k Vianociam prajem všetkým ľuďom dobrej vlôe veľa zdravia, šťastia, pohodu a príjemné prežité chvile s ľuďmi ktorých majú radi.
Chcel by som všetkých povzbudiť,nech nevíimajú reakcie zlých a primitívnych ľudí, aby boli naďalej všetci veľmi vnímaví a úprimní, pretože dobro a úprimnosť vždy víťazí nad zlom a nenávisťou. Ukážme tým ostatným, že máme svoje hodnoty, a práve tým sme iní.

Janette Heráková Maziniová - spisovateľka, pred pár mesiacmi jej vyšiel debutový román ,, Cigánka ,, a okamžite sa stal knižným hitom.

Krásne sviatky prajem všetkým, ktorí veria v dobro človeka. Želám nám mnoho energie prekonávať prekážky, ktoré nám vchádzajú do života a veľa malých radostí, ktoré nám dávajú dôvod tešiť sa z každého prežitého dňa.

Ľubo Virág - spevák a šíriteľ klasických krásnych rómskych piesní.

Všetko dobré v Novom roku s úctou LV.Jarmila Vaňová - rómska žurnalistka, programová riaditeľka MECEM ( rómske mediálne centrum ) 

Milí priatelia, s blížiacimi sa vianočnými sviatkami mi dovoľte, aby som Vám z úprimného srdca zaželala pokojné a šťastné Vianoce. Prajem našim rodinám, aby sme na našich stoloch mali vždy dostatok jedla a aby naše deti spali v teplých domovoch. Prajem nám všetkým veľa vzájomnej lásky, úcty, porozumenia a najmä zdravia. V čase hojnosti a veselosti nezabúdajme na tých, ktorí strádajú alebo nemôžu byť so svojimi blízkymi. Určite si spomeniete tiež na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Prichádza čas lásky, preto ho v láske aj prežime. Bohatstvo Vianoc nie je v darčekoch, či vo vyberaných jedlách, bohatstvo Vianoc je v ľudskosti, ktorú človek dokáže prejaviť druhému človeku. Mangav savore Romenge pre sasťi luma, vi savore manušenge bachtaľi Karačoňa!

Janko Rigo - spevák, kráľ rómskych piesní a skvelý človek.

Želám všetkým čitateľom krásne Vianočné sviatky plné rodinnej pohody a láskou bohatého Ježiška. Saste tej bastale sveci mangav savore Romenge !


Klaudia Farkašová - Gitanas - Dve skvelé speváčky s nádhernými hlasmi, okrem pozdravu dali svojim fanúšikom krásny darček v podobe ich debutového albumu s názvom ,, O krok vpred ,,

Prajeme krásne sviatky,veľa pohody a hlavne veľa lásky.nič nie je dôležitejšie ako láska a keď ju budeme rozdávať, dostane sa to k nám späť čo dáš, to dostávaš. ešte raz nádherne sviatky, šťastné a veselé !!!!!Igor Kmeťo starší - Kmeťoband - jedna z najpopulárnejších rómskych skupín v Slovenskej aj Českej republike.

Prajem všetkým krásne prežitie Vianočných sviatkov a šťastlivý Nový rok, tešíme sa na vás v roku 2013, pripravujeme super muziku buďte zdraví, s pozdravom Kmeťoband. 
Barbora Botošová - husľová virtuózka, primáška kapely Behémiens

Všetkým čitateľom Redakcie 1 prajem veľa pohody, radosti a oddychu a najmä, aby sa každý z nás pokúšal takto zastaviť a vychutnať teplo domova a lásky najbližších aj vo všedné dni počas celého roka Mangav tumenge savorenge bachtali Karačoňa, le Devlestar Bacht the Sastipen.

František Rigo mladší- Romano Stilo - úspešná trochu netradičná cimbalová kapela.


Všetkým želá kapela ROMANO STILO krásne Vianočné sviatky plné zdravia,lásky,dobrého jedla a toto všetko v kruhu najbližších - teda rodiny. Boh Vám žehnaj.

Ja chcem za Vás milí naši čitatelia poďakovať všetkým naším týmto umelcom a osobnostiam poďakovať za milé slová a zaželať Vám tiež v mene našej redakcie krásne Vianočné sviatky, veľa zdravia, šťastia, rodinnej pohody a lásky, nech si každý nájde pod stromčekom to, po čom najviac túži..a nemusí to byť ani nič hmotné....Helena Kmeťová.


foto : zdroj internet.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…