Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 18. januára 2013

Cigáni sú zvieratá !!

Hitler zomrel a v dušiach Maďarských poslancov, premiérov, podnikateľov, novinárov opäť ožil! Cigáni sú zvieratá! ,,Značná časť Cigánov nie je vhodná na spolužitie. Nie je vhodná na to, aby žila medzi ľuďmi. Táto časť Cigánov sú zvieratá a ako zver sa správa" napísal na margo Silvestrovskej bitky rómskych výtržníkov s mladými boxermi, pri ktorej bol jeden športovec životu nebezpečne dobodaný. Za zvieratá označil polovicu všetkých Rómov, pričom článok uzavrel slovami, ktoré pripomínali navádzanie na nacistické konečné riešenie: ,,A zvieratá nech nie sú. Nijako. To treba vyriešiť – okamžite a akokoľvek." Takto označil značnú časť Rómov priateľ premiéra Viktora Orbána, krajne pravicový publicista Zsolti Bayer v denníku Magyar Hírlap.

Tu v Maďarsku žije viac ako jeden milión Rómov a s nimi aj ja s deťmi. V tomto regióne a meste kde bývam , žije viac ako tisíc Rómov. Je to mestečko, kde je latentný razismus a diskriminácia. Ja osobne som to ešte zatiaľ nepocítila, možno pre meno môjho manžela. Neviem. No poznám pár osôb, ktorí niekoľko prežitých "story" rasizmu vedia porozprávať.
Už dávno viem, že ľudské práva a slobody pre Rómov neexistujú. Žijeme bez nich už veľa rokov. Dodnes s toľkými zákonmi v Európe nikomu sa nepodarilo zastaviť, či totálne zničiť Hitlerove taktiky a nenávisť vočí Rómom a Židom. Trpeli sme počas 2.svetovej vojny a trpíme dodnes. Vtedy bez nárokov na zákony a dnes so zákonmi!
To, že média verejne podporujú rasizmus a diskrimináciu, nie je žiadna novota. Dokonca vieme z viacerých správ, že medzi podporovateľmi sú aj osoby z parlamentu a vlády. No ale samotný Maďarský premiér, ktorý doslova vedie celý tento štát a jeho občanov?

 V decembri sme sa obávali mnohí, že príde "koniec sveta". No ten prísť nemusí, lebo my ľudia si ho vytvárame sami nenávisťou, zlobou, žiarlivosťou, strachom ... Veľa Rómov sa po vyjadrení drzého novinára veľmi pobúrilo. Uskutočnili aj štrajk pred parlamentom. No myslím si, že veľa očakávaní o zmene, či ospravedlňovaní sa mať nemôžeme. Žila som na Slovensku a tam som sa už od škôlky naučila, že som Rómka a musím bojovať s vonkajšími prejavmi majoritných detí, žiakov, kolegov a šéfov. Vstúpila som do autobusu a pohľady nerómov voči mojej farbe pleti ma doslovne bodali do srdca. V čakárni u lekára sme všetci rómski čakajúci na vyšetrenie boli poslední. Pri pôrode mojej dcéry v nemocnici som nebola pani Čurejová, ale "mladá cigánečka". V škole, či v práci som každému musela dokazovať, že nie som cigánka, ale Lucia. Stále som musela byť vo všetkom najlepšia. Boli odo mňa horšie spolužiačky v škole, ktoré nemali lepšie oblečenia ako ja, ale ja som bola cigánka. Boli aj také, čo smrdeli, alebo nedobre sa učili, či boli lenivé, ale aj tak ja som bola cigánka. Podobné to bolo aj v práci.
Žiť s vedomím, že si všade a pre každého cigánka, je boj o prežitie. Aspoň osobne pre mňa to tak znamenalo. Boj o prežitie! No ja som Rómka plná temperamentu a chvála Bohu s veľkým jazykom, takže vždy každému som vynadala...

Prišla som žiť sem do Maďarska kvôli práci, neskôr pre rodinu a začala som vidieť to isté. Stereotypy voči Rómom, diskriminácia a život bez práv. Takmer v celej Európe Rómovia žijú bez práv a slobôd. Tu v Maďarsku pomaly bude tak, že ak niekto napadne, zastrelí, či zabije Róma, tak dostane odmenu. Myslím si, že Maďarského premiéra by to vôbec neznepokojovalo.


Lucia Čurejová.

62 komentárov:

 1. Držte sa, pani Lucia, patrí Vám môj obdiv. Bojujte ďalej a nedajte sa diskriminovať. Viem, že mne sa to ľahko radí, keďže ja nie som Rómka. Ale diskrimináciu poznám tiež - ako žena, rozvedená a teraz aj na pracovnom trhu kvôli môjmu vyššiemu veku. Skrátka do roboty som stará a do dôchodku mladá. Vy ste ešte mladá, tak máte život pred sebou a šancu niečo zmeniť - minimálne pohľad majority na Vás a Vašu rodinu.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Páči sa mi to ako je to napísané a dávam vám za pravdu pani Lucia.
  Patríte určite medzi Rómov s vyšším inteligenčným stupňom a fandím vám.
  Na druhej strane si myslím, že za diskrimináciu Rómov si Rómovia môžu sami a to svojím spôsobom života a svojim správaním, čo sa vás určite netýka ale aj keď sa svojim správaním a životom nerovnáte tým druhým podobáte sa im svojou fyzimoniou, vzhľadom a podľa toho vás aj ľudia posudzujú, čo nie je správne.
  Ja som už na dôchodku ale robil som prednostu železničnej stanice a mal som aj zamestnancov z Rómskej komunity. Môžem povedať, že to boli spoľahliví a svedomití pracovníci a svoju robotu vedeli spraviť na jednotku. Bol som s nimi veľmi spokojný a aj ich pracovná disciplína bola na patričnej úrovni. Boli medzi nimi aj vedúci posunu ktorí mali zodpovednosť za svoj kolektív ľudí.
  Jeden s týchto vedúcich posunu ma raz pozval k nemu domov lebo oslavoval 40ciate narodeniny a môžem povedať, že bývanie jeho rodiny a stravovanie by im mohli závidieť aj niektorí bieli.
  Iná kapitola sú Rómovia neprispôsobiví ktorí žijú celkom iný život ako my a vy a tí robia zlé meno vašej komunite a pokiaľ sa oni nezmenia tak budete stále porovnávaní s nimi aj keď to nepovažujem za správne. Človeka je potrebné najprv spoznať a to nie podľa jeho vzhľadu ale podľa správania a činov. Toto platí nie len na Rómov ale na všetkých ľudí.
  Nie len niektorí Rómovia sú zlí ale aj veľa bielych ľudí je zlých a to by som povedal platí aj na vysokopostavených ľudí ktorí si myslia o sebe, že sú niečo viac než iní.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Milá Lucia.
  Nie celkom rozumiem tvojmu rozhorčeniu. Ani absolutizovaniu a zovšeobecňovaniu.
  V každej spoločnosti sa nachádzajú slušní ľudia aj vagabundi. Nepopieram, že v Maďarsku, ale aj u nás na Slovensku sú rozšírené extrémne názory na riešenie cigánskej otázky. U nás, podobne ako v Maďarsku na rozdiel od krajného krídla Jobbiku existujú Kotlebovci. Ale latentní extrémisti sú aj v iných stranách. Zatiaľ to však vyzerá tak, že sú v menšine, ak by bolo naozaj tak ako píšeš, už dávno by sedeli vo vláde a mali v rukách zákonodarnú moc.
  Problémom je hádzanie celej menšiny, skupiny do jedného vreca, dá sa to zhrnúť pod pojem kolektívna vina. A teraz ruku na srdce, je takéto ponímanie jednostranné? A iba zo strany majority?
  Naozaj si myslíš, že cigánsky rasizmus neexistuje?
  Zájdem ešte ďalej. V prípade "gadžovského" extrémizmu sú takto zmýšľajúci štátom aj verejnosťou marginalizovaní a vytláčaní na perifériu. Nie sú vnímaní ako Robin Hoodovia, rebeli za spravodlivosť a poriadok, ale ako idioti. Ak sa niekto nepchá na políciu, poznajúc násilníka, tak je to možno väčšinou iba zo strachu.
  A čo náprotivok? Čo si mám pomyslieť o vražde športovca, ktorú popisuješ, ktorú kryje celá obec, komunita? Tá komunita v Enyingu, to sú takí anjelikovia, však?
  A v ich očiach je vrah hrdina, macho. A sila príkladu aj vzor hodný nasledovania. K čomu muselo prísť v Miskolci, Gyongyospate, aby tam starosta musel zaviesť záväzné opatrenia, či zvolili Jobbik?
  Aký mám robiť rozdiel medzi extrémistom bielym, čiernym, strakatým? Poznám veľa Cigánov, učiteľov, hudobníkov, farmárov, slušných ľudí, pre mňa navždy zostanú Csaba, Ďuri, Lajcsi.
  Uvedomujem si, že kríza spojená s chudobou, ktorá sa prehlbuje hrá na mlyn extrémistom. Cez vzájomné ukazovanie na toho druhého ako na vinníka. Čo tak namiesto zovšeobecňovania robiť osvetu, snažiť sa zmeniť prístup cigánov k zákonnosti a úcty k necigánom? Kde niet vetra, ani sa lístok nepohne.
  scorpione

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Absolutne zlý pohľad.Nikto nikdy ani na Slovensku netvrdil,že Cigáni sú zvieratá.
  Problém väzí v tom, že 85% Cigánov sa správa a žije oveľa horšie ako zvieratá.Cigáni slušní myslím nemajú problém slušne žiť. Mal som aj takých cigánskych spolužiakov a aj po rokoch ked sa stretneme sa slušne pobavíme a nemám k nim najmenšiu zášť.Keď sa vznesie kritika a odpor k Cigánom,ktorí sa správajú ako zvieratá,tak sa toho chytí tlač a tretí sektor,aby nespravodlivo démonizoval a obviňoval väčšinovú spoločnosť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ale cigani su zvierata ( prave som urazil vsetky zvierata)

   Odstrániť
 5. V Maďarsku cigánska menšina je agresívna. Svoje práva poznajú, ale povinnosti nie. Veď už založili aj Cigánské gardy. Zakázali ich rovnako, ako Maďarskú. Na dedinách majú svoje úderky, ktoré terorizujú biele obyvateľstvo. Mohol by som pokračovať. Ale autorka zabudla na mohutné demonštrácie, ktoré sú proti rasizmu a nacionalizmu. Na Slovensku také neboli. Ano, rómska problematika je pálčivá. Ale bez samotných Rómov riešená nebude.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. V čakárni u lekára sme všetci rómski čakajúci na vyšetrenie boli poslední.

  Zaujmave, v mojej skusenosti to je vacsinou naopak, do cakarne plnej pacientov sa vruti vrieskajuca viacpocetna rodina vyzadujuca sa prednostneho vysetrenia a ak sa tak nestane, vsetci ostatni pacienti su v okamziku prekliati rakovinou az do posledneho pokolenia.

  A na margo tych stereotypov:

  Ak niekto vykrikuje ze je jeho deti su hladne, ale popritom ma na svojom obydli 3 satelity v ustach cigaretu a v ruke chlast, takzko bude niekoho presviedcat ze nema peniaze.

  Ak niekto tvrdi ze ho majoritna spolocnost nechce prijat medzi seba, ale pritom dennodenne svojim neprisposobivym spravanim terorizuje okolie, moze sa niecomu cudovat ? Tazko.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S tou cakarnou ma presne to iste napadlo. A nemusi to byt uvrieskana Romka s pereputou. Cigan nikdy nebude cakat, bude otravovat a skusat. Vie, ze necigan sa s nym nebude natahovat.
   A takuto vypovednu hodnotu maju aj ostatne vase dristy. Slusne obleceneho, nesmrdiaceho, nehlucneho hoci aj hotentota, vacsina Slovakov neriesi.

   Odstrániť
  2. Zaujímavé,že ja mám rovnaké skúsenosti ako autorka článku, ale vy ich budete aj tak spochybňovať!! Ja vám vaše negatívne skúsenosti neberiem, akým právom spochybňujete naše skúsenosti??? Skúste si to s Rómom vymeniť a som zvedavá, ako by ste reagovali.
   Apropo vážení slovenskí diskutujúci, toto je rómsky blog a stránka pre rómskych blogérov. Ak sa vám niečo nepáči, choďte si diskutovať na iné, vaše portáli a máte pokoj, čo vy na to???

   Odstrániť
  3. Aha už je to diskriminácia,keď tu niekto píše názor. Toto je internet tak nediskriminuj... Mali by ste sa naučiť čo to slovo znamená.

   Odstrániť
  4. držte sa pani LUCIA

   Odstrániť
 7. Milá Rómka Lucia,
  poznám ľudí ako si Ty. Vzdelanie, ktoré sa Ti dostalo využívaš na čo? Na sťažovanie sa, na opisovanie nejakých prípadov, ktoré sa stali, stávajú a budú stávať? Prečo sa označuješ za Rómku? Čo to znamená? Neznamená to náhodou človek, muž?! Sama seba hádžeš do vreca s ostatnými cigáňmi, lebo Róm je len nový výraz pre označenie cigánskeho etnika. Nie si náhodou Slovenka? Píšeš totiž po slovensky... Čo máš napísané v OP? Ja nie som gádžo a už vôbec sa necítim byť "neróm" ako som už kadekde čítal, som tiež Slovák, rovnako ako väčšina cigáňov to uvádzam pri sčítaní obyvateľstva. Mám teda rovnaké práva, ale aj povinnosti ako Tvoji súkmeňovci v tejto republike. Na margo Tvojich výlevov chcem povedať len toľko, začnite si pomáhať sami, keď máte pocit, že Vám tí biely nepomáhajú. Na to moja zlatá využi svoje schopnosti, uč svojich a nepoučuj nás. Poznáme plno prípadov, kde cigáni obsadili cudziu pôdu, no nepoznám žiadny, kde by na tej pôde niečo pestovali a/alebo chovali. Zato vieme o prípadoch, kde robia bordel a miesto vytvárania hodnôt kradnú. Asi si pomyslíš, že som rasista, že?
  Ale na to sa vykakaj a zamysli sa nad tým, čo som Ti napísal a silno premýšľaj o tom, ako by si mohla tým svojim pomôcť, pretože týmto článkom len rozdúchavaš zbytočne vášne majority, častokrát žiaľ extrémne reakcie s ktorými sa stretávaš Ty a Tebe podobní sú oprávnené!
  Maj sa pekne.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bez gadzov by do týždňa vykapali a požrali sa navzájom. Dotujeme ich od narodenia až po smrť. Ešte aj ten pohreb im koľkokrát musí zaplatiť obec či mesto kde žijú. Odrezal by som ich od všetkých dávok nech si idú inam, keď si myslia že sa o nich dobre nestaráme. Pre našu spoločnosť nemajú žiadny prínos.A zrazu by sa začala plniť štátna pokladnica a žilo by sa tu ináč bez 500 tis. či koľko ich je ani sami nevieme parazitov.

   Odstrániť
  2. plne súhlasím ! Žiadné programy nepomôžu , prišla na to aj Mária Terézia keď zlýhala jej reforma - pokus o ktorý sa dnes opakovane usilujeme . Podstata je uvedomiť si že NEVZDELANOSŤ JE BREMENOM NIEKOHO ALEBO CELEJ SPOLOČNOSTI ! Tu treba začať a striktne dodržiavať a vyžadovať plnenie školských povinnosti !

   Odstrániť
 8. autor clanku z madarska, ten Zsolti Bayer - má pravdu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zsolty Bayer má židovské meno a čudujem sa, ak je Žid a nepoučil sa s toho čo sa dialo s jeho krajanmi za vojny, treba mu to taktne pripomenúť. Ale vo všeobecnosti sa hovorí že potomkovia tých, čo prežili holokaust sa veľakrát správajú ešte horšie ako Tí, čo ho vykonávali viď terorizmus Židov v palestíne...Cigáni tiež prežili za Hitlera holokaust a nezdá sa mi že by okolo neho robili taký mediálny cirkus ako naši priatelia spoza veľkých mlák...

   Odstrániť
 9. Nechcem byt xenofobny, ale toho cigana, ktory mi v 15tich rukou zmackol varlata len preto, ze som sa ho spytal na cestu tak, ze som sa tyzden nemohol posadit by som zavesil za gule do prievanu. Tolko ku nenavisti. btw: mam kamaratov ciganov ktory sa so mnou kamaratia iba preto, ze som s nimi vyrastal odmalicka. Cudujes sa, ze ciganov vsetci nenavidia ? Opytaj sa v amerike, preco v USA nenavidia negrov a dostanes taku istu odpoved, 'Tak vam treba, sami svojim spravanim si za to mozete'.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. no ked mi niekto ukaze jedno kulturne ciganske mestecko, ci vymenuje jedinu vec cim tato zaznavana mensina bola prospesna pre krajinu v ktorej sa usadila zmenim nazor... dovtedy budem taketo clanky povazovat za keci, vlastna skusenost totiz nepusti... tak vela stastia pri samolutosti, obvinovany vsetkych naokolo atd!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. som zvedavi ako ti zijes mozno nemas ani gate medzi chujom ti gadzo zajebane

   Odstrániť
 11. Cigánsky plač! Vy píšete ako vám celá Európa ubližuje. Rómka musí bojovať s rasizmom a diskrimináciu. A my gadžovia musíme znášať rómsku kriminalitu a príživníctvo. Zo svojich peňazí prispievať na vás a vaše deti. Tak, kto komu ubližuje. Rómovia nie sú zvieratá, lebo zvieratá sa snažia zohnať obživu vlastnými silami. P.S. Môžete sa označovať za Rómov koľko chcete, ale ste cigáni. Vy tvrdíte: „Takmer v celej Európe Rómovia žijú bez práv a slobôd.“ Pred niekoľkými rokmi som ako taxikár vo Veľkej Británii vozil anglických gypsies v taxíku do školy. Ale za prepravu neplatili gypsies lež town council (mestský úrad). To je ta diskriminácia v praxi.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anonymný 28.január 2013 19:29
   Milí pán Anglický Slovák - taxikár.
   Toto čo si napísal v niečom s tebou súhlasím ale musím ti povedať čo si o tom myslím.
   Tá posledná veta povedala za teba všetko. Ja si myslím že ťa išlo roztrhať, keď ti nasadli cigáni do taxíka a musel si ich voziť do školy. Možno aj zo školy domov. Určite viem že keby si bol taxikárom doma na Slovensku, do taxíka by si ich ani nepustil alebo vôbec by si objednávku na taxík ani nezobral keby si vedel že máš ísť po cigánov odviesť ich do školy ako pánov.Absolútne si nepochopil pre tvoju neznášanlivosť voči Rómom, prečo to platili z miestneho úradu.

   Odstrániť
  2. skurveny taxikar si len uboziak lebo zavist ta posuva do nenasitna az tak ze spominas tam deti nevine ktore maju o 100 percent viac moznosti nez na skurv... sk

   Odstrániť
 12. Je uzasne, ze na nasej planete ziju ludia nie len jednofarebni. Co by ste povedali, keby jedlo malo len jednu chut, a bola by len jedna farba, vona,?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Asi by som to bral ako samozrejmosť. A čo sa týka farebných, niektorí farební sú oveľa krajší ako bieli. Ale nehráme sa na farby. Ide o charakter ľudí. Ako vedúci v stavebnej firme som mal pod sebou aj niekoľko cigáňov. Niektorí skúšali špekulovať, ale potom prišli na to, že sa im to neoplatí, pretože hodnotenie pre všetkých má rovnaké zásady. Dokázali aj zvýšiť výkon. Sami usúdili, že je to treba. Dostali pochvalu a odmeny. Jeden ženatý diaľkove študoval na priemyslovke. To už som robil riaditeľa závodu. Bol som mu za ručiteľa na pôžičku. Bol seriózny. Veril som mu aj keď bol cigáň, alebo možno práve preto..

   Odstrániť
 13. NO SOM ROM CIGAN GYPSI ...netreba hadzat vsetkych ciganov do jedneho vreca mi romovia sme slusni narod a vieme sa vnudzi oseba postarat no je pravda ze existuje rasismus sam som to pocitil na vlastnej kozi lebo som gypsi . CIGANI kradnu piju bijusa toje prve co vi vipustite zvasich ust preco ked niekto nieco urobi zle nato je zakon a zakon plati pre kazdeho ci je rom alebo bieli ale vi ta cigan ukradol cigan zrobil toto tamto cigan nepracuje...ale pred 20 rokmi kazdi cigan pracoval nerospravajte ze cigani nechcu pracovat dajte im sancu a uvidite aki su pracoviti .CIGANI odchadzaju do GB a pracuju tam snazia sa ale ked na slovensku im nedate sancu tak stale ten cigan bude len cigan.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Máš pravdu v tom, že netreba hádzať všetkých cigáňov do jedného vreca. A vieš prečo? Lebo sa tam nezmestia. Že cigáni robili za socíku? Áno, aj to je pravda, pretože za socíku museli robiť všetci, kto nerobil bol príživník a skončil v base. A že si viete pomôcť navzájom? Aj to Ti verím, vždy keď je evidentné, že niečo cigáň spáchal, tak celá komunita tvrdí svorne - to nie my, my sme tam ani neboli, klamú už z princípu ako naši politici.
   A ja sa pýtam - prečo by vám mal niekto pomáhať? Pomôžte si sami, keď ste takí pracovití. Ako píšeš, zákon platí pre každého rovnako, lenže zákon nie je len o právach, ale aj o povinnostiach a rovnako platí len v teoretickej rovine, pretože vieme všetci, že cigáni sú v pomoci od štátu oproti majoritnému obyvateľstvu zvýhodňovaní a nesnaž sa tvrdiť, že nie! Ja keď si zničím byt tak mi nikto nový neposkytne, keď si naseriem do studne, tak mi žiadna cisterna vodu voziť nebude atď., atď. Si myslíš, že Slovákom sa dnes žije ľahko? A kto by im mal pomôcť? Poznám veľa prípadov cigáňov, ktorí zobrali napríklad finančnú podporu na vytvorenie pracovného miesta od štátu ale ani jeden z tých o ktorých viem nikdy žiadne pracovné miesto nevytvoril, ani len sebe! miesto toho tie prachy prežrali. Tak o čom točíš?
   My máme riešiť cigánsky problém? Nemám záujem. Riešte si cvoj problém sami, tak ako si my riešime tie svoje.

   Odstrániť
  2. Ak máte dojem, že cigáni sú zvýhodňovaní a užívajú si výhody, pomoc od štátu viac ako majorita, mám pre vás dobrý typ!! Verejne deklarujte, že ste rómskeho pôvodu a užívajte si všetky tie výhody!!! Nikto vám nedokáže, či ste Róm, alebo nie...stačí si zmeniť národnosť a máte to, o čom tu píšete. Tak čo, idete si zmeniť národnosť??? Asi ťažko, lebo dobre viete, že trepete hlúposti!!!!

   Odstrániť
  3. Kiež by naša posledná investícia bola kúpiť všetkým cigánom niekde letenku a zbaviť sa ich.. Čo keď vás nikto nechce, a po roku vás deportujú. Všade kde prídete začnete len parazitovať. V GB si s vami nevedeli radi, museli ísť slovenský policajti zaúčať anglických, lebo si nevedeli pomôcť.

   Odstrániť
 14. No ak už morgoši nemajú práva a výhody tak ja som asi z inej planéty. No Lucka má dosť skreslený pohľad na vec.Však zastáva len svojich súkmeňovcov tak ju možno aj chápem len trochu nezaslepený a skutočný pohľad na vec by to chcelo!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 15. cigani su pracoviti ale ludia ako ti im nedaju sancu lebo ti sam si spodina si horsi ako cigan ti niesi inteligent ale jedno sproste stvorenie co nikdi nic neurobil urob nieco sam pre seba ti uboziak ved ras bude aj cigan prezidentom na SLOVENSKU DAJ SA PREKAVAPIT AJ CIGANI TO MOZU DOKAZAT AJ MI SME VISPELEJSI A STUDUJEME TI UBOZIAK.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neviem na koho z diskusie reaguješ, ale ja budem reagovať na Teba.
   O akej šanci to hovoríš prosím Ťa? Mohol by si to troška rozvinúť, čo by mala byť tá šanca, ktorá sa Ti ako cigáňovi nedostáva? Nerozumiem tomu, skús mi povedať viac. Že niektorí z vás sú už vyspelejší to chápem, že raz môže byť v tomto štáte cigáň prezidentom, to ma vôbec neprekvapí, jedno ale nechápem, to o tej šanci, tak mi to prosím Ťa vysvetli.
   Vďaka

   Odstrániť
  2. Ak dovolíte, vysvetlím za seba, aká šanca sa nedostáva Rómom. Napr. v oblasti zamestnania Rómovia nemajú rovnaké šance a ani v oblasti vzdelávania nemajú rovnaké príležitosti a šance. Ak sa uchádza o prácu Róm s typickým rómskym priezviskom, zväčša dostane odpoveď, že pracovné miesto je už obsadené. Ihneď sa o to isté miesto bude uchádzať Slovák a je pozvaný na prac. pohovor. V oblasti vzdelávania, rómske deti sú často preraďované do špeciálnych škôl na základe soc. zaostalosti, retardácie a nie na základe mentálnej zaostalosti. Takto môžem pokračovať ďalej. Vy si poviete, môžete si za to sami, alebo pomôžte si sami, nedokážete nič len sa ľutovať a vyplakávať. Omyl vážený! Nič iné vám neprajem, len aspoň na týždeň stať sa Rómom, aby ste to všetko zažili na vlastnej koži a mohli tak pochopiť aký je rozdiel medzi poskytovanými šancami. Určite by ste zmenili názor!

   Odstrániť
  3. for : ANONYMNÝ 21.JANUÁR 16:45 - jestli svou vyspělost dokazujete neznalostí gramatiky,tak už opravdu není co řešit....

   Odstrániť
 16. MAS PRAVDU ZE SME INTELIGENTI ASI NEVEDIA ZE MI CIGANI KED NAS BUDU S CITAVAT PO CELOM SVETE TAK BI BOLI PREKVAPENI ZE SME NAJVEDSI NAROD NA CELOM SVETE MI CIGANI A ASI NEVEDIA ZE ZEM NAM PATRI LEBO SME BOLI KOCOVNICI CESTOVALI SME PO CELOM SVETE PRETO JE NAS VELA A SOM NATO HRDI ZE SOM CIGAN .A NA OTASKU ZE CIGANI SU ZVIERATA HAHAHA TA SA MILITE LEBO VISTE TI PARAZITI TI BESNI PSY CO ROZNASAJU BESNOTU MEDZI VAMI ....PREPACTE KED SOM VAS URAZIL ALE REALITA JE US TAKA

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. typický prejav cigána - agresivita, vulgárnosť, nadávky...teda prečo ti mame pomáhať???

   Odstrániť
 17. NEROBTE SA TAKIM HLUPIM PAN X.... ZE NEVIETE O AKEJ SANCI TU HOVORIM . HOVORIM OTEJ ZE KAZDI UKAZUJE PRSTOM NA CIGANA A NEMALBI LEBO SMESI KAZDI ROVNI .NAPRIKLAD AHA US IDU CIGANI AKI RODIEL JE MEDZI TEBOV A CIGANOM VED AJ CIGAN MA RUKY NOHI HLAVU ROZUM TA JAK AJ TI VISVETLI MI PRECO TI PREKAZAJU

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Lucia vynikajúci blog, tlieskam a teším sa, že v našom boji nie som sám. Veľmi presne si pomenovala stav vecí nielen v Maďarsku, ale vo všetkých krajinách nášho ostbloku. Je nevyvrátiteľným faktom, že Rómovia čelia najväčšiemu nebezpečenstvu od konca druhej svetovej vojny. Ak, kriminálny čin spácha Róm vinní sme všetci bez rozdielu, ak to urobí niekto z majority jedná sa o čin jednotlivca. A ešte sa nájdu "chrapúni" ktorí si dovolia napísať, že si za to môžeme sami. Sami sme zodpovední za to, že tu funguje systém kolektívnej viny? Asi ťažko!!! Majorita sa tvári, že oni sú morálni, čestní, kresťania a pritom sú to tunelári, mafiáni, podvodníci, gorily a sasanky, ktorí rozkradli miliardy!!! Poviete si paušalizujem, áno, ale iba oplácam rovnakou mincou. Ako sa vám to páči??? Asi veľmi nie, však? Tak prečo sa tak správate vy????
  Braňo Oláh.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Naozaj nestačí, ze sa Róm naučí pár cudzích slov, niekoľko sociologických pojmov. Vždy ostane agresívnym Rómom. Máte to jednoducho zakódované. Využi to, čo si sa naučil, prospešnejšie, a nie na to, aby si sa navážal do tých, z ktorých práce tu celé Vaše etnikum desaťročie vegetuje s cigaretkou a fľašou v ruke. Skutočne si za všetko môžete sami.

   Odstrániť
  2. pán Oláh, pýtaš sa prečo sa tak správame my? kto my, Slováci?? nechovajú sa tak náhodou všetci, kde je väčšia koncentrácia vášho etnika? nechovajú sa tak Maďari, Česi, Poliaci, Rusi, Nemci...z určitých známych historických okolnosti, kvôli ktorým ste sa usadili hlavne vo východnej Európe je tento jav najvypuklejší práve tu...ale ver mi, poznajú vás aj vo vyspelých západných krajinách a v mnohých sú aj vďaka vám donútení meniť migračnú politiku, prípadne sociálny systém..

   Odstrániť
  3. zmien sa aj o bielych,,aky su,,je toho kopu.svinstva .v com by si radsej ani nekomentoval,,a nie ako robot,,len o ciganoch.. nebojsa aj vas poznaju vsade v krajinach,,vsetky rasi,,mimo tej vasej bielej..aky ste vy.. dobrucky.. cest vynimkam...

   Odstrániť
 19. prosim vas a dokedy budeme tolerovat toto neprispôsobive etnikum v slovenskej republiky???? vsak z nasich dani platime tychto ciganov ktorí nedokazali nic a vôbec nemaju snahu nieco v zivote dokazat. Ich ulohou je nas slusnych ludi terorizovat a neviem si predstavit co bude zo slovenskom o takych 15 rokov vsade kde pojdeme uvidime len ciganov pred domami a kopec deti okolo nich s tym ze uz neviem si ani predstavit odkial budu tie peniaze dostavat ked uz ani stat nebude mat na tie ich socialky.

  nie som rasista ale vidim ze s nimi sa to neda inac lebo 85 percent je tích ciganov kt. su neprispôsobivý a nemaju zaujem žiť slušne a pracovať ako mí slovaci.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. bud spravodlivy a nebud chamtivy nebo pudes dablovy tam se budes kajat pekelnich ohnu ti gadzo skurvenej

   Odstrániť
 20. Ta jaky romovia, su lem cigani = degeší.

  OdpovedaťOdstrániť
 21. pani Čurejová, s tou čakárňou u lekára to bol goool...to nemyslite vážne, vraj cigáni idu na rád poslední,to si robite zo slušných ľudi srandu????

  OdpovedaťOdstrániť
 22. Správy o cigánskom probléme sú už od roku 1200. Prakticky sa cigánska agresivita nevyriešila dodnes, zostáva len jedna možnosť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Cigani nikdy nepochopia, ze ich hodnoty su prevratene od narodenia. Preco? Lebo otravuju "organizmus" na ktorom parazituju a od ktoreho zavisi ich zivot. Ak by sme sa vsetci ludia na planete zmenili moralkou a hodnotami na ciganske normy, vymreli by sme za par rokov. Cigani nevedia nic robit poriadne, lebo sa im nechce - otvorene povedane, su jednoducho lenivi. Mal som zamestnancov ciganov, ale tolko skody, co mi narobili, kto mi to vrati? Lenivi zlodeji, co vsetko chceli mat hned a bez prace. Skusal som to s nimi 5 rokov, ale nedalo sa....mam plne pravo distancovat sa od toho, aby som ich dalej zamestnaval. Je to ako s vyrobkom na trhu. Nikto si predsa nebude kupovat nadalej vyrobok, s ktorym nie je spokojny. Tak sa necudujte, ze ciganov nikto nechce zamestnat, ked vacsina z nich nie je k nicomu suca. Chyba im najzakladnejsie chapanie, logika a analyza, pretoze k tomu nie su vedeni a ani nuteni a opet sa im nechce.
   Keby to malo byt podla mna, ja by som im kupil ostrov, vystahoval ich tam, a nech si robia, co chcu - lenosia. Do civilizovaneho sveta nepatria, lebo sem nechcu patrit. Darmo, co piju krv vsetkym naokolo a potom este tieto kecy a stazovanie sa...

   Odstrániť
  2. za haliere ti nikto nebude robit tak ako to si to prestavujes ti bi si urcite nerobil za taki prijem tiez priznaj si to bo umres skor jak netreba ti bryndzar

   Odstrániť
  3. pockaj vsak na teba pride mraz guten slakn ta chity

   Odstrániť
 23. žial v riešení ciganskych problemov si ani jedna vlada neporadila a zda sa ani neporadíé..krach nastane keď nebude z čoho platiť rodinne pridavky,podpory,socialky atď,,atď..Potom budeme rovnako trpieť všetci.Bielí aj farební.Ten čas rapídne blíži.Chodte do severneho Rumunska a tam to citiť,vidieť na každom kroku.Dediny spustli,zahrady neobrobené,špina,hluk,zlodejina...TOHO BY SOM SA NECHCEL DOŽIŤ

  OdpovedaťOdstrániť
 24. pride taki cas ze raz vas rasistov voda zobere a nic povas nezostane len krmivo pre vlkov

  OdpovedaťOdstrániť
 25. gadzoch nenavydim ale len rasistov

  OdpovedaťOdstrániť
 26. co cigan to parazit iny zivocisny druh

  OdpovedaťOdstrániť
 27. ano cigany su k++++ ale poznam takeho cigana no vlastne je mi to kamarat ktory nepije,nefajci,nedroguje ,nehra na automatoch a je slusny .ma stary medak 190E vylesteny vycisteny proste je to slusny rom .a nie tito ze len zneuzivaju stat a dostanu 300 alebo v telke bolo nedavno ze aj 800 euro a oni su nespokojny a toto potom mesto im da take drevo a su tam aj papeky ale im sa to nelubi no chodte do pic+ háved´

  OdpovedaťOdstrániť
 28. netreba romov riesit pausalne,nie ako celok ,ale ako jednotlivca.

  OdpovedaťOdstrániť
 29. historia nas uci, ze cigan sa nezmeni. Aky bol pred 200r taky je teraz.
  Vas Mrokar

  OdpovedaťOdstrániť
 30. No, neviem prečo sa tu osočuju Romovia s Majoritnou populáciou,je to predsa hluposť. S týmto sa určite nič nevyrieši.Tvrdenie,že sa cigan nezmenil v priebehu 200 rokov je odvažne tvrdenie,lebo by som mohol uviesť x príkladov z minulosti tzv. bielej rasy,ktorá sa nezmenila v priebehu niekoľko tisíročí. Viď: vyvražďovanie v mene Boha, Bartolomejská noc,1.Svet. vojna,2.svet. vojna,Kuklux-Klan,atď. Takže,naozaj neviem,ktorá rasa je agresívnejšia. Myslím,že ľudia by mali byť k sebe ohľaduplnejší,tolerantnejší,mali by si viacej pomáhať,bolo by to ľahšie na celom svete,lebo aj biela rasa žije v obrovskej chudobe vo svete a nikto ich neodsudzuje. A celý svet im pomáha prostredníctvom rozličných humanitárnych spoločností a organizácií.Týmto nechcem ospravedlňovať chovanie, určité správanie sa a konanie niekoľkých romskych predstaviteľov tejto populácie. Nenávisť plodí len daľšiu nenávisť. Je všeobecne známe,že všetko,čo ľudia nepoznaju,tak sa toho boja,z čoho vyplýva aj strach a odpor k nepoznanému. Nechcem to už viacej rozoberať,inteligentný človek určite chápe,čo som chcel v krátkosti napísať, pozdravujem všetkých bez rozdielu.

  OdpovedaťOdstrániť
 31. Lucia davam ti za pravdu aj tu na slovensku e tak podobne .tie problemy som zžil aj ja práci dectve na ulici aj teraz dospelosti.Nenávisť plodí len daľšiu nenávisť. by som mohol uviesť x príkladov z minulosti.velmi dobre si napisala že cigáni su disrminovany clej evrope je to jak za tres .

  OdpovedaťOdstrániť
 32. Ahojte, prepáč ale voči farbe pleti nikto nič nemá. Zlú reklamu a názor na cigáňov si cigáni spravili sami a teraz sa hanbia že ich volajú cigáni. Slovák, Rus, Maďar, angličan sa nehanbí za označenie podľa národnosti. O farbu pleti vôbec nejde. Spolužitie s cigánmi je problémové na celom svete. Ja fakt neviem kde je chyba asi v necigáňoch.

  OdpovedaťOdstrániť
 33. su to svine,a je jedno kde žiju,lunik rozobrali a teraz idu do noveho,ukažte jednu bielu rodinu ktora toto dostala

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. a kto im ich tam nahadzal na kopu?? preco to spravily,ked dobre vedeli,,ako to dopadne ze tam ubytuju neprisposobivych ako opice .co vetsina z nich zila v chatrciach,, no? ved to bolo to najhorsie co mohli spravit..ale dovod nato mali.. nehovoriac ziadne opatrenia ..dohlad,,az vtedy kym s tych bytoviek nebolo smetisko.. keby si niekot devastoval byt,,okamzite by som ho vyhodil,,to uz mali predtym,,takto riesit,,ked tam niekoho ubytovali..

   Odstrániť
 34. Nemam nic proti cernochom, aziatom ani inym rasam..nie som rasista..ale cigani su zver a to nema nic spolocne s rasizmom..a kedze neprisposobiva a agresivna zver sa ma zastrelit respektive utratit tak to iste by som spravil so vsetkymi neprisposobivymi ciganmi odpornymi

  OdpovedaťOdstrániť
 35. Je to smutné ako jedná žena ,ktorá opísala svoju skúsenosť so života.Každému sa to môže stať alebo sa len v živote tým zoznámi.Jedna vec ma sere ..každý z vás tu opakuje tu istú vetu.A stále do okola ,ako stará obohrata platna.Rasizmus..gadžo a bla bla...Je tu z Vás každý dospelý dosiahol svoj primeraný vek.??Tak sa konečne spravajte Ľudský.!!!Majorita by chcela len vraždiť,,ako tu čítam .Čo Vám také spravili strašne ,že chcete ľuďom vziať život ??.Nik nikoho neokrada!!Vláda kradne navzájom.Nikto tam s osady nesedi a nekradne s dáni ,,ale vo.všetkom majú prsty naši Parlamenti vo vláde.Im treba písomne posielať výhražné listy.A nie tu písať..ako by ste povrazdili Rómov!!Sme slobodná krajina.!!Je to jedno.v akej farby sme všetci sme si Rovný.(Hlavou,Rukami,Telom..)farba pleti nič neznamená.Aj vy sa opalite a ste čierny...A teraz Vás máme zbiť lebo ste aj vy tmavšej pleti ???Píše sa rok 2018!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...