Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Slovo vyjdené zo srdca, pred bičom a slepou spravodlivosťou.


V mladosti som často, každý pondelok, cestovala vlakom na internát, najprv, keď som študovala a potom do zamestnania. Ráno som vstávala veľmi skoro, aby som už o šiestej ráno začínala v práci. Kto býva na Záhorí, pozná trasu Kúty – Bratislava. Ráno oči ešte zalepené, nikto ani nevnímal toho druhého, pristupovali, aj Rómovia z Plaveckého Štvrtku . Na Hlavnej stanici potom čakali aj s ostatnými na spoj na Trhovisko, chodili predávať, čo podľa obdobia nazbierali a čo mohli ponúknuť na predaj, ženy mali urobené veľké noše z plachiet a ja som vždy  dúfala, že nenastúpia do toho istého autobusu, ale vždy tomu bolo tak, lebo sme mali rovnakú trasu. Dôvod bol ten ,že autobus bol krátky a rómske ženy s nošami, vlastne ťa zablokovali, až sme sa vlastne šúchali medzi nošou a chrbtami a ťažko sa aj potom  vystupovalo. Nikto nešomral, hoci sme boli ako sardinky a mnohým sa nepodarilo už ani nastúpiť, jednoducho sme sa ponáhľali sa do práce.

Vracajúc sa z internátu, často som vo vlaku čítala, sedela som v kupé s ďalšou cestujúcou,  prisadli si k nám deti z Plaveckého Štvrtku. Boli vo veku jedenásť a trinásť rokov, zrazu som začula „ jak sa gáži bojí“ , hľadím na dievča a dívam sa na ďalšiu spolucestujúcu, lebo gáži bola jedine ona. Dievča však neprestalo a opakovalo to isté hľadiac stále na mňa.. Náramne sa zabávali boli traja, dve dievčatá a chlapec. Keďže som vnímala predtým knihu, nič som  nechápala. Ďalšia spolucestujúca sa tvárila ako kameň a nereagovala vôbec, nič sa v nej nepohlo. Potom, keď dievča pridalo na agresivite voči mne, vybuchlo zo mňa, ako od pani učiteľky „chovajte sa slušne“ . Potom sa to stalo. Všetci zostali ticho a nikto sa nepohol, môj pohľad sa stretol s chlapcovým, nemala som dôvod k hnevu a jednoducho sme sa  pustili do debaty akoby sa nič nestalo. Bavili sme sa  všeličom a nielen, zistila som, že  bol múdry a citlivý. Potom sa zrazu obrátil k tej dievčine čo  na začiatku sa  netaktne zabávala a jej hovorí „ a ty už prestaň“ . Dievčina sa tvárila urazene ale bola pokojná, napokon  ma pozdravili a vystúpili.


Často ľudia z vlaku pozorovali ako vystupujú z vlaku Rómovia  z osady, ktorú spomínam, mnohí sa sťažovali na ich správanie, v minulosti im boli dané byty v Malackách, ktoré úplne znehodnotili , ale to nie je dôvod, prečo píšem o nich.

Dodnes mi zostal v pamäti, chlapec, ktorého som mala možnosť spoznať, neviem, či pochádzal z osady, alebo býval v dedine, bol to milý chlapec a podľa mňa veľmi výnimočný. Myslím na neho často, či mal možnosť niečo vo svojom živote zmeniť. Ale si poviete, že je to banálne, aj moja celá úvaha, poviete si  príbeh o ničom.

Pred koncom minulého roka som na stránke Dobrovodského na facebooku, objavila video, ktoré už nenájdete. Nakrútila ho istá súkromná Televízia, často si na jeho stránku zájdem pre čerstvé informácie, mnohé veci  sa dozviete aj v predstihu. Video bolo nakrútené na území Základnej školy v Plaveckom Štvrtku, začínalo sa výpoveďou riaditeľky školy, ako tunajšie rómske deti porušujú pravidlá, ničia majetok a neustále vyrušujú....Údajne rozkopali dvere a nie jedny.


A v tom vidím ako redaktorka naháňa po chodbe troch rómskych žiakov, vyzerala ako besná, ukryli sa pred ňou a pred  kamerou na záchode, šla za nimi aj tam, márne si zakrývali tváre, nakoniec jej ušli a redaktorka beží za nimi znovu po chodbe a reve „je to pravda“?   Tieto deti, potom  vbehli do triedy, sadli si do lavíc a skrývali si tvár  a ona ich zavaľovala otázkami. Dokedy útočila na tieto deti neviem, to vedia len oni. 

Tak, zostala som v nemom úžase, aj tí najväčší zločinci, majú práva lenže toto boli deti. Pýtam sa, kto dovolil pani redaktorke natáčať , ak jej to dovolila škola, pýtala si dovolenie od ich rodičov?  Nechápem, keď deti jej jasne  dávali najavo, že sa nechcú nechať filmovať, prečo v tom drzo a arogantne pokračovala. Ak rómske deti predtým porušovali pravidlá školy, tak podľa mňa , ho porušila aj riaditeľka školy a nebudem komentovať pani redaktorku.

Neberiem pani riaditeľke jej problémy ani ich nevyvraciam, chápem všetko, len mám pocit, že tieto deti nepovažuje za deti, porovnala by som to, ako u mňa na dvore. Máme dvanásť mačiek a neustále sa mi mocú pod nohy a ja vezmem metlu a oni sa vyplašia a utečú.

Nepáči sa mi ako sa zachovala pani riaditeľka ZŠ v Plaveckom Štvrtku, neverím, že pozvaním súkromnej Televízie vyriešila svoje problémy na škole a môže teraz v kľude spať.  Treba brať na zreteľ pri voľbe učiteľského povolania, že  na Slovensku, na  školách sú rómske deti a budú. A podľa toho by si toto povolanie mali voliť ľudia, ktorí majú lásku k deťom a dajú im ju pocítiť, ako k vlastným bez rozdielu pleti a sociálnej rovni. Správne slovo vyjdené zo srdca, pred bičom a slepou spravodlivosťou.

Ak podľa vás, tieto deti sú neslušné a nevychované, skúste to iným spôsobom, zamestnajte aj rómskych učiteľov.  A mne v tom kupé vo vlaku neublížili a mali rovnaký vek ako tie, čo ste nechali honiť, ako zver na love.


                                    A zatiaľ, zase ďalší bod na strane našej známej Televízie 


Blanka di Carbini Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…