Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Zavádzanie ľudí v profesionálnom spravodajstve? ...nič výnimočne...

,, Strašná krivda na Rómoch v oblasti dávok? ,, ...tak tento názov článku na spravodajskom portáli jednej z našich najsledovanejších súkromných TV mi poriadne zdvihol žlč.


Autor tohto článku sa snaží spochybniť výsledky analýzy etrend.sk, podľa ktorej vyplýva, že najväčšími poberateľmi dávok sú jednotlivci, to znamená nezamestnaní jedinci, ktorí sú osamelí, slobodní, rozvedení bezdetní a je ich až 62% z celkového počtu poberateľov dávok, a to znamená, že takíto sa prakticky v Rómskych osadách ani nenachádzajú, keďže všeobecne platí, že mladé páry už do 30tky majú niekoľko detí.( foto etrend.sk )
Podľa grafu môžeme vidieť, koľko percent tvoria páry s deťmi, jednotlivci s deťmi a chcem upozorniť, že tento graf nemapuje iba Rómsku populáciu, lebo taká štatistika vlastne neexistuje, ale berie do úvahy všetkých občanov Slovenskej republiky, závislých na dávkach v hmotnej núdzi.
 Autor článku na spravodajskom portáli sa pýta :
..... ,,Z čoho teda Rómovia v osadách žijú, keď nie z dávok v Hmotnej núdzi?,,
A hneď si aj odpovedá na otázku, že žijú z rodičovských príspevkov a zasa sa oháňa číslom, že v roku 2011 bolo vyplatených 51 tisíc príspevkov pri narodení dieťaťa v sume 678, 49 €, to znamená, že určite tieto príspevky väčšinou dostali Rómovia...
Ale pýtam sa ja...ako mohla väčšina Rómov dostať tieto príspevky, keď v osadách nájdete minimum párov splňajúcich podmienky na vyplatenie príspevku?  Väčšina, ako je známe, má viac ako tri deti, veď to je predsa tŕňom v oku všetkým, nie?
Za rok 2011 štát vyplatil na dávkach v Hmotnej núdzi 273 miliónov eur, každý si môže podľa tohto grafu vyrátať, koľko skutočne z tejto sumy dostali rodiny s deťmi, všetky rodiny, nie iba Rómske a že je aj medzi majoritným obyvateľstvom dosť mnohodetných rodín, to hádam nemusím zdôrazňovať. Veď len pred pár dňami v spravodajstve tejto TV sa objavil šot, kde predstavili mladú bielu rodinu so 14timi deťmi, ktorá žila z rodičovského príspevku v kombinácii s dávkami v Hmotnej núdzi, lebo otec rodiny bol nezamestnaný.
Prečo bol nezamestnaný, to asi nemusím zdôrazňovať...samozrejme, že keď rodičovský príspevok spolu s dávkami v HM im hodí mesačne okolo 800 €, neoplatí sa mu pracovať niekde za 400 - 500€.

Hneď na úvod článku autor uvádza, že etrend.sk sa týmto grafom snaží zmierniť nahnevanosť voči Rómom a tak autor pokladá za svoju povinnosť naopak, rozdúchavať a podpichovať nenávisť a ,,nahnevanosť,, voči Rómom a neváha k tomu použiť polopravdy a zámerne upravuje pravdu tak, ako sa mu to hodí.

Ano, Rómovia v osadách žijú z dávok v Hmotnej núdzi, žijú z rodičovských príspevkov, to sa nikto nesnaží spochybniť, len autorovi článku ušla jedna maličkosť a to taká, že podľa tohto grafu rozhodne Rómske, ani Slovenské mnohodetné rodiny neruinujú tento štát a že prioritou Ministerstva práce a sociálnych vecí by malo byť pre tých 62% ľudí v produktívnom veku, slobodných , bezdetných nájsť uplatnenie na trhu práce.

Autor článku na spomínanom spravodajskom portáli sa pod svoj článok nepodpísal, dokonca nepovolil ani diskusie, lebo vedel, do akého osieho hniezda šťuchá. Vie dobre, čo robí a má strach iba z toho, aby ho niekto nemohol nakoniec obviniť z podnecovania rasovej nenávisti.
Ja iba žasnem, ako môže dovoliť šéf spravodajstva uverejniť takýto článok, keď dobre vedia, aká je zlá situácia na Slovensku, že ľudia v strachu pred budúcnosťou sa snažia vybiť svoju zlosť, beznádej na niekom a najvhodnejší sa zdajú na to Rómovia.

 Možno som naivná, ale myslím, že by to malo byť skôr naopak. Médiá by mali viesť ľudí k tomu, aby rozumne uvažovali a nehľadali vinníkov medzi obeťami, ale ukázali na skutočných vinníkov za stav, v akom sa zmieta naša ekonomika...ale na to asi nemajú ,,gule,,...a tak na tomto spravodajskom portáli nájdete kopu takýchto štvavých článkov a hlúpostí typu -zadok Justina Biebera, či s kým sa bozkával Harry Potter.
 Čoraz viac sťažností na hĺúposť redaktorov za takéto príspevky v spravodajstve čítam v komentároch pod nimi, ale nezdá sa, že by im to vadilo, veď sledovanosť im neklesá...no nedávno som čítala aj také komentáre, kde sa ľudia vyhrážali hromadným zablokovaním tohto portálu na najpočetnejšej sociálnej sieti a to by už mohol byť riadny pruuuser....Helena Kmeťová

Komentáre

  1. Dnes už čítam tretí článok nad tým istým grafom. Len neviem, kto spustil tento "hon na čarodejnice" a prečo.
    Zase sa niečo potichúčky privatizuje? Mení sa ústava? Či prečo treba odviesť pozornosť ľudí k zástupnému problému?

    Ozaj, prečo sa tento problém nerieši? Prečo sa nehľadá zmysluplná práca pre všetkých? Lebo opäť na chudobe niekto bohovsky zarába?

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…