Preskočiť na hlavný obsah

Translate

ACH, TEN FACEBOOK ALEBO DEMOKRACIA PO SLOVENSKY


Pamätáte si ešte, keď ste  prvý krát, prišli na Facebook? Ja si spomínam, zaregistrovala som sa, skôr na nátlak, mojich priateľov, totiž nič iné, nebolo počuť, si na Facebooku? Dáš mi priateľstvo? Po dlhšom váhaní som vstúpila, nerozhodne na scénu. Hneď po zaregistrovaní som si všimla, že moja známa má až 1000 priateľov, krútila som  len hlavou, každopádne som si rýchlo zvykla na pravidlá a v ničom som nezaostávala. Len nemám chuť, pridávať si priateľov, ktorých nepoznám, som  totiž nedôverčivá, aj keď novým priateľstvám sa nebránim. Vo väčšine mám priateľov z mesta, kde bývam  a osobne sa poznáme, ako aj z našej ulice, potom rodinu, spolužiačky, priateľstvá z mladosti a tiež som vďačná za nové skutočné priateľstvá a za vzájomné povzbudenie a súdržnosť.

Facebook rastie na popularite, sú aj takí, ktorí odmietajú tento Social network z rôznych dôvodov, ako napríklad strata času, boja sa o bezpečnosť vlastných údajov, čo nie je málo, viacerí sú absolútne nedôverčiví, voči tejto spoločnosti, mnohí odmietajú byť zaplnení správami, pozvánkami do rôznych aplikácií a rôznorodých stránok.

Už v polovičke septembra 2012 tento najpopulárnejší Social network dosiahol jednu miliardu aktívnych členov a naďalej rastie, teší sa zakladateľ Facebooku  Mark Zuckerberg. A vyzerá to tak, že  sa popularita a  nárast členov, tak ľahko  nezastaví. Na porovnanie Twitter má asi približne 555 miliónov zaregistrovaných členov a You Tube 490 miliónov.


Každý viete to svoje, prečo používate a ako používate Facebook. Každopádne treba si preštudovať pozorne, čo nám tento Social network ponúka a naopak, ako nám môže uškodiť. Všimla som si, že mnohí používatelia majú otvorené profily pre všetkých, čo je veľmi zlé, ak nechcete,  aby vás, kde- kto očumoval...dajte si tú námahu, stojí to za to a nie je to vôbec zložité, zmeniť. Hlavne pozor, aby ste to neprehnali a nedali do vášho profilu veľa osobných a profesijných údajov, náš profil totiž, nie je curriculum.

Facebook, ako taký, má svoje pravidlá a zásady. Je proti akémukoľvek násiliu a diskriminácií voči pohlaviu, náboženstvám, rasám, záleží mu na ochrane osobnosti každého užívateľa, atď. Mnohí ste si mohli všimnúť, že môžete tieto fakty nahlásiť a upozorniť  priamo túto " Spoločnosť", že ste objavili skutočnosti, kedy sú porušované buď vaše alebo iné, menované pravidlá . Aj napriek tomu, že tento Social network si nepraje šíriť rasizmus a akúkoľvek diskrimináciu, zakladajú sa dokonca s jasnými provokačnými názvami, profilové stránky, ako huby, po daždi. V slovenčine som ich narátala niekoľko a naďalej sa pokračuje s obľubou. Neviem si to vysvetliť, prečo si Slováci zakladajú tieto stránky a priam sa vyžívajú v pestovaní zloby, emotívnych vášní a nenávisti, proti politikom, Maďarom, Židom, homosexuálom a k Rómom, ktorí sú na prvom mieste, v nenávistnom rebríčku.

Na stránke „ Ľudia proti rasizmu“, by som očakávala, že túto stránku, budú navštevovať a budú na nej diskutovať ľudia, ktorí boli nejako poškodení a viac menej utrpeli  a trpia diskrimináciou. Často som na túto stránku chodila. Moje prekvapenie však bolo, že som našla osoby, ktoré drzo osočovali túto organizáciu a tých, ktorí pre ňu pracujú. Záludné a vypočítavé otázky, ktoré vôbec nedávajú zmysel a mám zvláštny pocit, že sa ešte k tomu zabávajú a ako. Všimla som si tiež, že nával ustane v momente, keď padne v práci, to znamená, že v práci sa používa Facebook a to veľmi hojne, načo dám krk a v mnohých veciach pre ktoré napadajú na tejto stránke je, že cigáni, pardon, Rómovia kradnú a pretože to robia v malom, prečo sa to toleruje. A vám vážení, ktorí sedíte na zadku v práci a ste na Facebooku v pracovnej dobe, tak výprask po holej, by nezaškodil, totiž vy, neokrádate túto spoločnosť?

Takto by som mohla pokračovať ďalej a ďalej. Videla som výroky kultivovaných ľudí, ako písali na tému „prečo sa volajú Rómovia, keď sú cigáni“, môžete si byť istý, že sú dokonca veľmi populárny. A výroky „všetci do plynu“ , nič nové pod slnkom, veď sa poznáme. Ďalej sú na rade, osobné útoky voči iným, ktorých máme v žalúdku, ktovie, prečo? Osobné útoky, urážky, keď už je to neznesiteľné, jednoducho zablokujeme, takúto osobu, často však vidím, že ľudská zloba nemá hraníc a dokonca si nájdu aj spojencov, aby vám, znechutili vášu pokojnú navigáciu.

Sme na Facebooku, aby sme relaxovali, chatovali s priateľmi, hrali hry, no veď viete, všetko možné, veď preto sa stále a radi vraciame, na naše profilové stránky. Sú tu už všetci, politici, rôzne politické subjekty, rôznorodé organizácie, novovzniknuté strany, kňazi, rehoľné sestry, rôzne cirkvi, novinári, spisovatelia, kapely, speváci, podniky, školy, spoločenstvá, my ostatní ......celý rozmanitý svet. Je načase, aby Slovensko pochopilo, že touto cestou to nejde a je rozumné rešpektovať pravidlá alebo ste o nich nevedeli?

V krajine, v ktorej  žijem, používajú Facebook, ako dôkazový materiál proti daňovým únikom a  proti rasovým útokom a diskriminácií, stále čakám, kedy Slovensko prejde na správnu cestu. Ono to vyzerá, že sa dožaduje dodržiavanie práv, ale každý, podľa svojich osobných predstáv a keď sa nemôže slobodne vyjadrovať, dokonca posielať niekoho do plynu, údajne, to nie je demokracia. Ako, aj niekto za porušovanie práv pokladá, že bol urazený, ale predtým urazil zopár ľudí, ale už si to nepamätá a ešte sa sťažuje, ako malé dieťa, keď mu vezmú jeho obľúbenú hračku.

 „Občiansky zákonník garantuje právo na ochranu osobnosti. Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy“.

Bolo by načase keby Európska Únia, prijala potrebné ochranné zákony, pred nebezpečenstvami, ktoré sú už tak viditeľné a mnohí si sťažujú a bez úspechu. Je načase prijať nové, funkčné zákony a Polícia SR bude musieť spolupracovať s týmto Social networkom ruka v ruke, ono totiž, toľko ľudí pokope, nerobí vždy dobrotu.Zdroj: InternetBlanka di Carbini

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…

Som cigán, kto zato môže?

Kde je moje miesto v spoločenstve, prečo ma vylúčili? Som označený ako nežiadúci, teda nepotrebný a v spoločnosti nadbytočný! Uisťujú ma, že všetko je v poriadku... Vieš si len cigán, ja nie som rasista, dokonca mám aj veľa kamarátov cigánov, ale .... 

Ja to však neviem spracovať, neviem to spracovať od chvíle kedy som zistil, že svet robí rozdieli. V hlave mi prevláda jediná myšlienka. Už tu nepatríš, už nepatríš medzi bežných ľudí! Boja sa ťa! Majú k tebe odpor! Síce ma uisťujú, že to tak nie je, no ja si myslím svoje, veď aj židov uisťovali a ako to dopadlo? 

Ľudia a ich historická pamäť hovorí jasne. Nechcených! Označiť, odčleniť a priradiť číslo!

Patríš do inej skupiny, koľko vás je na Slovensku? Sčítavajú nás ako dobytok, načo sú však tieto čísla?, a keďže k nám už nepatríš, nepatríme k nim, tak sa prípadne straty akosi lepšie rátajú. Výčitky svedomia? Kolektívna vina skupiny voči skupine, ja predsa za to nemôžem, čo ja sám zmôžem! Nič! Robil som to čo je správne, to čo ostatní! ž…