Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 10. februára 2013

Chcem život bez etikety...
O Rómoch sa toho napísalo, prediskutovalo a okomentovalo, až habadej, podľa mňa, úplne zbytočne. Kde – kto, si dokonca myslí, že v tejto oblasti na to má a dotiahne to, až na (romológov). Podľa vzoru, (romológia pre samoukov), nie je problém, získať vzácne ocenenie, až diplom, dokonca v rýchlosti, na počkanie on -  line. Nestačím sa diviť, koľko ľudí, sa zaoberá touto problematikou a vskutku, aj ja som príslušníčkou tejto skupiny s ktorou údajne, sú problémy a nie som sama. Patrím totiž, k najväčšej, neobľúbenej, etnickej menšine, na Slovensku. 

Každé, božie ráno, sa otvorí obrovské vrece a som nútená, či chcem alebo nechcem vojsť, do tohto vreca, s ostatnými súkmeňovcami.  Pre prípad, že niekto, z tých, mojich, niečo zase prešvihne a ja spolu s ostatnými, som vždy pripravená, uznať si a odpykať, spoločnú vinu. Áno, presne tak, bežne to funguje, v predstavách ľudí, tých ľudí, čo sa príliš nenamáhajú premýšľať a s nadšením, pretože ma nepoznajú, šup, aj so mnou do vreca.

Veľmi rada by som si to s každým, kto takto rozmýšľa, vymenila aspoň na rok.
Určite by ste jasali od radosti, už len keď vyjdete z domu a zapichnú sa do vás, mnohé nedôverčivé pohľady, dokonca, aj malých detí a vy sa budete tváriť, že to vôbec nevidíte. Nikto vám, nebude dôverovať a akonáhle vás zbadajú, budú mať strach a obavy. Jednoducho, nebudú vedieť, čo ďalej s vami, lebo vás nepoznajú a tak jediné riešenie bude, že pôjdete, do spoločného vreca.

Tak, ako je to vlastne so mnou?

Na prvý pohľad, sa hneď vie, teda podľa farby pokožky, kto som. Nikdy som nekradla, nikdy som nikoho nenapadla, chodím slušne a čisto oblečená, povedala by som, aj celkom dobre. Mám chuť  a viem pracovať, viem sa slušne a kultivovane vyjadrovať, teda podľa všetkého, by som nemala mať žiadny problém. Teda, len neviem, ako ma vlastne rozpoznajú, či som tá dobrá alebo zlá a či vôbec dostanem zelenú. Viete, mám totiž, svoje sny, moje ciele, predstavy, túžby, môj život, ktorý už nechcem premárniť, len preto, že mi niekto, odmieta dať šancu.  Ja viem, viem, veľmi dobre viem, je kríza, hmm, máme to vraj, ťažké, všetci! 

No veď, práve to, čo nepoznáme, odmietame, zľahčujeme, odôvodňujeme, tak, ako nám, príde vhod.  Podstata  veci  je v tom, že Rómovia spoločne tvoríme veľkú, etnickú skupinu, ale nie je správne, nás, všetkých označiť, spoločnou etiketou, ako banány. Môžete si to predstaviť, živo na Vás, ako by sa vám to páčilo? Hovorilo by sa o Vás: Tak toto sú Slováci, Vy, všetci, ste rovnakí a nemá to s vami zmysel, nikdy sa nezmeníte! V skutočnosti, okrem pôvodu, nemáte s ostatnými Slovákmi, nič podstatné, ak nejdete spolu na pivo, nie ste rodina alebo priatelia. Takisto je to aj so mnou a s ostatnými Rómami. Okrem rodiny a priateľov sa vzájomne medzi nami nepoznáme, každý, žijeme podľa svojich možnosti a svojich pravidiel, vo svojom meste, vo svojom príbytku, tak ako, Vy.

 „Máme svoje tradície, svoju kultúru, svoju históriu, dokonca svoj jazyk, tak, ako, VY. Mnohí z nás žijú v chudobných osadách, ale je pravdou, že mnohí z nás, sú aj integrovaní medzi vami, preto nie je pravda, že nás, nerozoznáte“.

Tak, ako, medzi vami aj medzi nami sa nájdu, takí, čo každodenne musia vytŕčať, svoju žlč a dokazovať diskrimináciu, netoleranciu a nenávisť.  A zdá sa, že to zrejme bude vytúžený liek a smer, ako, napredovať k budúcnosti. Horká žlč a zaslepenosť je na obidvoch stranách barikád, všetci majú jasný dôvod, prečo používať, ich medicínku, vyrobenú po domácky, zdarma. Nevýhodou, používania tohto lieku, je, že dlhodobým používaním, vylepšíte len  svoje ego, nadutosť, zákernosť, nadradenosť voči ostatným a tak pekná budúcnosť, pre obidve strany, je v nedohľadne.


Žeby, nový druh zábavy alebo ešte sme nevyšli zo starých, známych koľají, zo  starého režimu, ktorý sme s hrdosťou zlomili? Ten režim, sme tvorili my, všetci, naše podlomené charaktery, naša slobodná vôľa udať, kontrolovať a všemožne  znepríjemňovať život, nehľadiac, ako, naše obete, skončili. Zrejme,  nie sme schopní, upustiť od našich prvoradých záľub, prenasledovať iných, pre iný názor, pre iný pôvod, pre iné presvedčenie.

Či je to výhoda alebo nevýhoda, mám, možnosť vidieť a porovnať aj  iné pomery,  v inej krajine. Som si istá, kto, mal možnosť  skúsiť žiť, len ďalej, za našimi hranicami, mi dá za pravdu. Dýcha sa inde  o niečo lepšie, každopádne, vás neminú problémy, ako aj všade, ale tieto špecifické nálepky, ako na banánoch, nájdeme len u nás. A že nie? Hovoríte, že diskriminácia je aj inde?  Nám  sa to, totiž, tak páči, Vám všetkým, sa to páči, liezť, každému do hrnca, do života, do svedomia a pichať a pichať od zlosti nenávisti a závisti.

„ Pointa, však nie je o pekných zuboch, ale o úsmeve, ktorý vychádza, z tvojho Ja a ešte k tomu závidíš, že lepšie to ide bezzubému“


Blanka di Carbini

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...