Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 28. februára 2013

Život detí v rómskych osadách


          Každý deň sa zamýšľam nad osudom detí, ktoré sú odsúdené žiť a vyrastať v rómskych osadách, kde je extrémna chudoba, bieda a absolútna izolácia ich každodenným údelom.  V osadách, ktoré neponúkajú týmto deťom nič, okrem všetkých sociálno - patologických javov a rôznych životu nebezpečných nástrah. Zamýšľam sa nad tým preto, lebo nepatrím k tým ľuďom, ktorí rómske  osady videli len z okna „rýchlika“, či na obrázku, alebo vo filme. Patrím totižto k tým, ktorí denne majú tú „česť“ vidieť tieto deti, ako žijú v katastrofálnych podmienkach, bez základných životných potrieb, kde elektrina, voda či vlastná posteľ je luxusom o ktorom môžu akurát tak snívať. Osady či ghetá na okraji miest a obcí s neexistujúcou infraštruktúrou,  absolútnou nezamestnanosťou, kde všetci živoria v chudobe a beznádeji. 
Život týchto detí je veľmi ťažký. Môžete  tam vidieť rôzne chatrče a provizórne príbytky, ale žiadne detské ihrisko. Môžete  tam vidieť skládky odpadu, ale žiadny park, lavičku, či detské pieskovisko. Nájdete tu aj maloleté deti, v rôznej vekovej kategórii so sáčkom v ruke, ako vdychujú do seba toluén, ale žiadne dieťa s knihou v ruke, loptou, švihadlom či inou hračkou. Nájdete tu hroznú chudobu, ale žiadnu nádej na lepší život. Všade je blato, ľad, ľudia tu žijú bez vody, elektriny, neexistuje tu prístupová cesta, či chodník. Toto prostredie ma strašne deprimuje a doslova ubíja. Ale čo je najhoršie, toto sociálne prostredie tieto deti doslova zabíja!! 
Určite ste aj vy nedávno zachytili správu o tragédii dvoch malých detí z rómskej osady Lomnička, ktoré zahynuli v ruinách neobývaného domu, ktorý sa na nich zrútil. Išlo o súrodencov Patríciu a jej brata Jozefa, vo veku 5 a 12 rokov.  V správach som sa dočítala, že bolo len otázkou času, kedy sa tento dom zrúti, čiže nestalo sa to náhodou, ktorú nikto neočakával. Toto nebezpečenstvo reálne hrozilo a všetci o tom vedeli. Napriek tomu sa to stalo. Žiaľ, toto nie je ojedinelý prípad, takýchto tragédií sa udeje mnoho. O ďalších tragických udalostiach, ktoré sa stali aj vďaka  niekoľkým požiarom chatrčí, pri ktorých zahynuli deti, sa asi nemusím viac vyjadrovať. Kto je vinný za tieto tragédie, za smrť nevinných detí, kto je zodpovedný za katastrofálnu situáciu v osadách?? Určite v prvom rade vás napadne, že za svoje deti sú predovšetkým zodpovední rodičia. Áno, nepochybne je to tak. Ale, napriek tomu, nedokážem byť sudcom a ani nemôžem jednoznačne niekoho obviniť. Viem, že každý normálny rodič miluje svoje dieťa a aj rómski rodičia žijúci v osadách sa snažia svojim deťom poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť v rámci svojich schopností a možností . Problém je práve v tom, že tých možností je veľmi málo. Nezamestnanosť, nízka vzdelanostná úroveň, odkázanosť na sociálne dávky a mnoho iných faktorov prispievajú k sociálnej izolácii a nemožnosti starať sa o rodinu a deti tak, ako by mnohí rodičia chceli. U mnohých chýba schopnosť byť zodpovedným rodičom.. Sociálno - patologické javy  a marazmus sa doslova dedia z generácie na generáciu. Pojmy ako  rodičovská zodpovednosť či rodičovské kompetencie sú v marginalizovanom prostredí neznámym pojmom, ktorý do tohto sociálneho prostredia preniká len veľmi ťažko. Dokonca deti často krát preberajú povinnosti dospelých na svoje plecia.

Musia pomáhať rodičom so starostlivosťou o mladších súrodencov, pomáhať im pri štiepaní dreva, musia chodiť na vodu, ktorú  čerpajú  a nosia vo veľkých nádobách.  Dievčatá nahrádzajú rolu matky. Detská prostitúcia maloletých dievčat v prostredí extrémnej chudoby samozrejme nie je neznámy pojem. Niektoré dievčatá ju vykonávajú, aby tak mohli prispieť do rodinného rozpočtu. Iné za preto, aby sa mohli mať lepšie, kúpiť si veci, ktoré ich kamarátkam kúpia rodičia. Zamýšľam sa nad tým, čo má motivovať tieto deti k pozitívnej zmene myslenia, ak preberajú vzorce správania od rodičov? Nevidia ich vstávať každé ráno do práce, nevidia žiadne ich úspechy, postupy či osobnostný rast. Pri skúmaní toho, prečo deti fetujú, som zistila, že hľadajú únik z bežnej reality v ktorej žijú. Je to hrozne smutné a znovu si kladiem otázku: „Čo tieto deti čaká, aký osud, čo z nich vyrastie?“ Sú riešením internátne školy, vytrhnutie detí z takéhoto prostredia? Vojdite dnu do rómskej osady a sledujte deti. Zväčša uvidíte na ich tvári šťastný úsmev, akoby ich nič netrápilo a s ničím nebol problém. Sú šťastné pri svojich rodičoch, súrodencoch a príbuzných, aj s tým málom a nedostatkom, ktoré sa im dostáva. Opýtajte sa ich čo ich baví, zaujíma, čo by chceli v živote dosiahnuť.  Nedočkáte sa odpovedi, iba myknú plecom, usmejú sa a nechápavo budú na vás hľadieť, akoby ste spadli z Mesiaca. Budúcnosť, sny, plány, životné ciele sú pre nich neznámy pojem.
Exituje nejaké riešenie, ako eliminovať všetky problémy späté so životom v segregovaných rómskych osadách? Chceme tieto problémy naozaj efektívne riešiť? Ak áno, tak poskytnime ľuďom šancu na lepší život, ponúknime im zamestnanie, využime finančné zdroje z európskych fondov na výstavbu nízko - štandardných bytov a nie na nezmyselné projekty, ktoré slúžia len čiastkovo ako malá náplasť na obrovskú dieru.

Pri tejto výstavbe nízko - štandardných bytov zapojme do pracovného procesu aj obyvateľov rómskych osád! Využime komunitné centrá a pracujme s celou rodinou. Nedávajme do rúk rodičom chytenú rybu, aby mali čo jesť jeden deň, ale naučme ich tie ryby chytať. Využime všetko čo sa dá, čo je dostupné. Vyriešenie rómskeho problému bude osožné pre všetkých ľudí v tejto krajine nie len pre Rómov. Zmeňme sociálne podmienky a zmeníme ľudí. Tak prečo nevyužiť čo môžeme v prospech všetkých? Spojme sa a bojujme za lepší život!


(Nové sociálne byty v Letanovciach sú napriek kolaudácii neobývateľné, na ich dokončenie treba ďalšie peniaze.)                                                     Adrica.     

6 komentárov:

 1. Súhlasím so všetkým, čo sa v tomto blogu uvádza. Na tejto etnickej skupine, ale aj u tzv. "Nerómov" žijúcich bez práce a vo veľkej biede ma udivuje až šokuje jedna skutočnosť: ide síce o ľudí, ale v otázke rozmnožovania, teda plodenia detí sa správajú horšie ako zvieratá. Veď aj väčšina zvierat v období, keď je v ich okolí málo potravy, tak sa nerozmnožujú. A vedie ich k tomu ich prirodzený pud, nie rozum. Ako je toto možné, že tvor, ktorý si hovorí človek, toto nedokáže pochopiť? Veď zodpovednejší človek, keď nemá prácu, resp. ju aj práve má a zarába málo, tak si ani nezakladá rodinu a keď aj áno, o každom prípadnom prírastku do rodiny veľmi uvažuje, či si ho vôbec môže dovoliť. Veď pri tých dnešných úbohých platoch na Slovensku a pri neistote, čo bude ďalej, je pre zodpovedného rodiča aj jedno dieťa luxusom. A to ešte nespomínam veľmi dôležitú podmienku, ktorou je dostupnosť primeraného vlastného alebo prenajatého bývania pre mladú rodinu. A že vraj Rómovia milujú deti... Toto je tá ich "láska" k deťom, že ich privádzajú do nezabezpečených otrasných životných podmienok a tie nevinné deti musia od narodenia takto trpieť????

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pani Danková ďakujem za reakciu. Sama píšete, že aj u nerómov, ktorí žijú bez práce a v chudobe, je vysoká pôrodnosť. Je to znak generačnej chudoby. U Rómov, ktorí žijú v osadách je pojem plánované rodičovstvo neznámy pojem rovnako, ako aj zodpovednosť a rodičovská kompetentnosť. Ale to neznamená, že svoje deti nemilujú. Prejavy lásky u týchto ľudí k ich deťom, sú dosť odlišné v porovnaní s majoritou. Bieli bohatí Slováci ako prejav lásky vidia hlavne v tom, že kúpia svojim deťom drahé značkové oblečenie, prípadne auto, či PC a pod. Snažia sa materiálne zabezpečiť svoje deti. Ale verte mi, že poznám veľmi veľa rodín - rodičov, ktorí okrem materiálneho zabezpečenia nedokážu vlastným deťom nič iné poskytnúť. Pre mňa je to rovnako smutné a šokujúce, ako pre Vás rodičovská nezodpovednosť a nepochopiteľná "láska" rodičov k deťom, ak ich privádzajú do otrasných podmienok. Neviem jednoznačne tvrdiť, čo je "menšie" zlo.

   Odstrániť
 2. Pani Alica Danková jedným dychom dokážete pochváliť článok a zároveň o ľuďoch, ktorí majú veľa detí vyhlásiť, že sú horší, ako zvery. Bože koľko humanity a empatie, fuj, až ma zamrazí. Pritom sa stačí vrátiť o 50 rokov späť a zistíte, že Slováci v tej dobe, mali tiež veľa detí. A čím boli ľudia chudobnejší, tým viac detí mali. Prečo??? Prečo, vždy a všade na celom svete platí, že čím chudobnejší ľudia tým majú viac detí? Prečo milionári majú jedno najviac dve deti a prečo tí čo žijú zo sociálnych dávok majú mnohopočetné rodiny??? Toto nie je etnický problém, ale sociálny!!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. pane Braňo,máte pravdu v tom,že před padesáti lety měli chudí Slováci /i Češi / kolem 6 - 12 dětí.....ovšem,dali jim slušné vychování a snažili se jim dát VZĚLÁNÍ - což u většiny Romů je pouhá utopie !!! nechápu,proč za cca 500 let,co zde Romové žijí,se u většiny z nich moc k lepšímu nezměnilo...všecko svádí na majoritu ale sami pro sebe nedělají skoro nic ! v r.1980 v televisi běžel seriál ,,KOŘENY"- popisuje cestu černochů od otroctví až do dnešní doby.a to do Ameriky přišli cca o 200 let později,než Romové do Čech a zažili SEGREGACI v pravém smyslu - Romové si proti nim tady žijí jako v bavlnce,žádný K.K.K.je nepronásleduje,žádné oddělené dopravní prostředky atd...a podívejte se,kde jsou černoši dnes - herci,piloti dopr.i vojenských letadel / za 2.svět.války existovala slavná letka ,, RED TAILS"složená výhradně z černochů a vysoce ceněná u ,,bílých" příslušníků U.S.A.F.a čeho zde dosáhli Romové ???

   Odstrániť
 3. Pán Braňo, na Vaše otázky len toľko, nemajú peniaze, sú nemajetní a sex je zadarmo, tak preto to využívajú naplno, lebo vedia aj to, že štát ich podporí aj keď neodvádzali do soc. poisťovne atď. a ešte dobre vedia, že v prípade núdze deti v detských domovoch prežijú.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Slecna/Pani Adrica to je sa staviate do polohy "odbornicky" na romsku problematiku tym ze poviete ze nepatrite k tym kt. videli romske osadyoba z rychlika este neznamena ze problematike naozaj rozumiete. Myslim si ze nerozumiete. V prvom rade idete na tuto problematiku prilis emocionalnym sposobom ktori este nikdy nic poriadne nevyriesil. Cigani su cigani a verte mi mam lepsie skusenosti s nimi ako Vy z toho co tu citam si dovolim jednoznacne toto tvrdit. V prvom rade Vam chcem napisat o tych "milujucich rodicoch" oni maju svoje detio len na davky a nejaka laska v ich pripade sa to tak nazvat neda tam nie je. Lasku prejavuje rodic svojmu dietatu tak ze sa mu venuje od ranneho detstva kedy to je len mozne. A to vieme ze napriek tomu ze su nezamestnane cele rodiny tak len sedia doma, piju, fajcia a mozno nieco okolo chajdy porobia. Deti maju na haku. Viem o konkretnych pripadoch(a je ich vela/ kde ciganky z detskych domovov su volane rodicmi do osad po ukonceni posobenia v det.domove len koli tomu aby plodily deti a nic ine ich nezaujima. Toto mi tu neporiesime takymito krasnymi, kvetnatymi vetami romskom detskom usmeve pani moja. Toto musi riesit vlada ktora top neriesi a asi ani tak skoro nebude. Tyka sa to vsetkych vlad od 89. Uplne prve co treba urobit je siahnut na prispevky pri narodeni dietata a maximalne preplacat do 2 deti ! Ano aj toto je pre nich velky motiv, aj jednorazovy prispevok im stoji za to, aby priviedli decko na svet. Potom je tam kopec dalsich veci ktore musia byt tvrdo regulovane a nie emotivne sa unasat, to este nikomu nepomohlo. pozdravujem

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...