Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 12. februára 2013

Nechcení


S cigáňmi na Mesiac a keď nie tam, tak aspoň do osád! Týmto sloganom by sa mohli prezentovať v budúcich voľbách viaceré slovenské mestá a obce, respektíve ich primátori a starostovia, aby získali čo najvyšší počet slovenských voličov. Bolo by to neetické a znejúce ako diskriminácia Rómov. Dokonca by to mohlo zaváňať rasizmom. To si predsa nemôžeme dovoliť! Musíme vymyslieť niečo originálnejšie, krajšie, aby to bolo po morálnej a právnej stránke úplne v poriadku a aby nás nikto nemohol obviniť z podporovania segregácie Rómov.
V Trebišove už prišli ako na to a zdá sa, že to vyriešili šalamúnskym spôsobom. Rómovia, ktorí bývajú v centre mesta Trebišov, sa budú musieť pravdepodobne presťahovať do rómskej osady na okraji mesta, pretože bytovka, v ktorej Rómovia žijú, má údajne narušenú statiku budovy. Mesto si predsa nemôže dovoliť ohrozovať bezpečnosť a zdravie obyvateľov bytovky. A tak z dobrej vôle pomôcť a zachrániť životy týchto obyvateľov, šup s nimi do osady. Neoficiálne informácie hovoria o tom, že na pozemku zbúranej budovy má vyrásť parkovisko. Čo tam potom, že nejakí Rómovia sa snažia žiť slušne a integrovane, že vrazili do rekonštrukcii bytu niekoľko tisíc euro, že títo Rómovia sú zamestnaní a že nie sú žiadni neplatiči. Podstatné je to, že nebudú v centre mesta ako doteraz, ale budú pomerne ďaleko, a teda zídu z očí majority. V osade žije okolo 4500 obyvateľov. Tvoria ju chatrče, bytovky, domy nižšieho štandardu a rodinné domy. Nachádza sa v nej aj vlastná základná škola, ktorú navštevujú iba deti z osady. Budú teda medzi vlastnými...tak čo by ešte chceli?

V čom vidím problém, čo nie je v poriadku? Nuž, vážení, podľa mňa nie je v poriadku to, že im nie je ponúknuté náhradné bývanie, ak naozaj ide o narušenú statiku budovy a je nevyhnutné týchto obyvateľov vysťahovať z poškodenej bytovky. Myslíte si, že takýto osud by zastihol aj nerómov? Naozaj jediným najvhodnejším a najlepším riešením je presťahovanie Rómov do osady, kde je priestor pre vznik nových problémov? „Rómska osada v Trebišove je nechválne známa ako miesto, kde prekvitá prostitúcia, fetovanie, či nelegálna úžera.“ – uvádza sa v článku, ktorý som nedávno čítala. To, čo sa deje v Trebišove nie je nič nové. Verte, že poznám dosť podobných prípadov. Segregácia Rómov je bežná vo všetkých oblastiach a takéto sťahovanie rómskeho etnika z centier miest do rómskych osád prebieha už od nepamäti. To, prečo sú v súčasnosti mnohé rómske osady tam, kde sú, tuší len málokto. Ich korene siahajú do čias stredoveku. Ten, kto pozná rómsku históriu vie, že už od 16. storočia máme správy o usídľovaní Rómov na okrajoch slovenských miest a obcí. Vždy sa mohli usídliť na pozemkoch, kde bola menej kvalitná pôda, ktorá nebola vhodná na poľnohospodárske využitie. Na takýto pobyt na okraji miest a obcí dostávali povolenia od šľachticov, či panovníkov tej doby, v ktorej žili. Mimo nich získavali Rómovia aj rôzne ochranné listiny s povolením na vykonávanie svojich remesiel a usadzovanie sa. Z dostupných informácií vieme, že v roku 1941 vtedajšia vláda prijala vyhlášku „O úprave niektorých pomerov Cigánov“, ktorá hovorila o tom, že sa proti Rómom môže použiť akýkoľvek donucovací prostriedok, ktorý by ich dostal z obce na miesta obcou určené a od obce vzdialené. Mnohé nové osady vznikli v lokalitách určených miestnymi orgánmi štátnej správy. Počas bývalého režimu sa pôda a pozemky evidovali podľa užívateľov, väčšinou štátnych, a nie podľa pôvodných či neznámych vlastníkov. Máte dojem, že rómske osady sú vynálezom Rómov? Ďalšia príčina, prečo mnohé rómske rodiny boli nútené ísť bývať do segregovaných rómskych osád, bola tá, že prišli po nežnej revolúcii ako prví o zamestnanie. Strata zamestnania, neudržanie sa na pracovnom trhu, nízka vzdelanostná úroveň a hlavne neschopnosť platenia nájomného v bytoch, ktoré pred tým obývali. 

Ani dnes, hoci žijeme v 21. storočí, sa situácia veľmi nezmenila. Pre drvivú časť majoritnej spoločnosti sú mnohí Rómovia nechcení a nežiaduci. Však kto by chcel mať za suseda problémovú rómsku rodinu? Najradšej by ich vystrelili niekde na inú planétu, možno na Mesiac, len aby neboli v ich blízkosti, aby im zmizli z dohľadu a neotravovali ich spokojný život so svojou prítomnosťou. Keďže to nie je možné, ostáva jediné riešenie – vyčlenenie Rómov zas na okraje miest a obcí. Rómske osady na Slovensku sa nielen rozrastajú, ale aj pribúdajú nové. Na jednej strane nám vadia nelegálne príbytky a nelegálne rómske osady, no na druhej strane ich podporujeme s tichým a skrytým súhlasom našej vlády. 

Zamýšľam sa nad tým, aký osud číha na Rómov z Trebišova. Ako sami vidíte, dostať sa bývať do segregovanej osady, je veľmi ľahké. Nemusíte byť ani označený za neprispôsobivého Róma. Uvedomujeme si, aká ťažká je cesta späť a že je fakticky nemožná? Koľko rómskych rodín žijúcich v osade sa dostalo späť medzi majoritu, koľkí z nich sa dokázali integrovať? Bolo to mizivé percento! Nálepku „osadník“ už so seba nezmyjú.

Čo teda chceme, integráciu Rómov, alebo segregáciu? Chceme búranie nelegálnych rómskych osád, alebo chceme oddeliť majoritné obyvateľstvo od nechcených Rómov? Chceme ďalších nových bezdomovcov, tisíce rómskych rodín spolu s deťmi vonku na ulici? Uvedomme si, že takzvaný rómsky problém, nie je len problémom Rómov! Je to problém celej spoločnosti! Problém nevyriešime tak, že ho odsunieme z dohľadu preč z centier miest a obcí. Ani sa ho týmto spôsobom nezbavíme. Naopak, týmto si len ďalšie problémy privodíme. Tak čo teda, vieme čo vlastne chceme?


                                      Adrica.         


9 komentárov:

 1. Musím uznať že tento článok nemá chybu, neviem síce kto je autorom článku, ale ta pani Adrica je veľmi dobrá blogerka, škoda že nepíše pod svojím menom.

  Ján Mastný

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Takýto článok si človek prečíta,zamyslí sa,smutne vzdychne a rozmýšľa o niečom pozitívnejšom.Posuňme sa však ďalej,do reálu. Opýtajme sa Rómov v osadách: chcete sa integrovať,alebo segregovať? Ponúkame každej rodine bývanie v inej dedine,inom paneláku v meste.Záujem o takéto riešenie by bol minimálny,skôr žiadny.Sociálno -ekonomická situácia,nízka vzdelanostná úroveň,neschopnosť adaptovať sa a prijať nové podmienky,strach a obavy z nepoznaného. To je len časť argumentov,ktoré vylučujú predstavy o nejakom masívnom záujme Rómov o integráciu v súčasnej dobe , a za súčasných podmienok.Naozaj si myslím,že otázku integráciu,či segregáciu, treba položiť aj Rómom v osadách. Fero Ferenc,

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pán Ferenc, musím súhlasiť s Vami, že za súčasných podmienok sa nedá jednoznačne hovoriť o masívnej integrácii Rómov v oblasti bývania. Je to nemožné, pretože mnohí Rómovia z osád sú nezamestnaní a jednoducho boli by neschopní platiť nájom v bytovkách, za tých podmienok, aké momentálne sú. Tento problém, ako aj mnohé ďalšie, je nutné riešiť komplexne. Ak by títo Rómovia mali dostatok financií a nemali by existenčné problémy, verte, že každý z nich by chcel žiť v normálnych, ľudských podmienkach. Pracujem s rómskou komunitou a denne vidím tie hrozné podmienky, v ktorých žijú. Nedá sa ich jednoznačne paušalizovať a teda nemôžeme tvrdiť, že všetkým Rómom život v osadách vyhovuje, alebo naopak nevyhovuje. Moja skúsenosť z praxe: Rómska nezamestnaná rodina žila v rómskej osade asi 2 roky. Ich situácia sa náhle zmenila. Hlava rodiny - muž si našiel prácu a zamestnávateľ mu ponúkol mestský nájomný byt, kde sa platí dosť vysoký nájom. Čo myslíte ako uvažoval tento muž a ako sa nakoniec rozhodol? Vzal ponuku nájomného bytu, alebo ostal bývať v osade, kde nemal žiadne výdavky spojené s bývaním? Prezradím Vám to...s radosťou prijal nájomný byt, pretože sa nedokázal a nevedel vyrovnať so životnými podmienkami v osade. Ale žiaľ, takéto šťastie sa nedostane každému. Taká je realita!
  Skúste sa opýtať Rómov z Trebišova, či im bude vyhovovať život v osade, alebo chcú žiť tak ako doteraz, v bytovke v centre mesta!?
  Môj článok sa nemusí každému páčiť, ale minimálne sa každý zamyslí a premýšľa. A o to mi ide. Takže ďakujem za Vašu reakciu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tu nejde o to či má byť nejaká integrácia nasilu, tu ide práve o opačný prípad, že Rómovia musia zmiznúť z centier miest a samospráva sa zo všetkých síl snaží Rómov pekne upratať na jedno miesto nech si žijú na kope, ako chcú. Tomuto hovorím segregácia!!! Braňo Oláh.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Súhlasím Braňo,je to obyčajná a jasná segregácia. Myslím si však,že ak by sa tam našiel dostatočný počet schopných Rómov,tak by túto nevýhodu mohli premeniť na výhodu.4500 ľudí,je také menšie mesto.Ak by vznikla iniciatíva za osamostatnenie a samosprávu, tak by získali podielové dane a s pomocou Eurofondov a dotačných schém ,by mohli vytvoriť miesto pre kvalitný a dôstojný život.Slovo segregácia by potom stratilo význam.Viem,že je to len fikcia ,nejsou lidi,no možno niekedy raz.........Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Asi máte pravdu, takto by to mohlo fungovať v krajine, kde spoločnosť funguje na občianskom princípe. Keby bola iná sociálna štruktúra ľudí žijúcich v marginalizovanom prostredí dalo by sa veľa urobiť, keby vláda a tí ktorí nám vládnu mali skutočný záujem na riešení takzvaného rómskeho problému, tak by žiadny rómsky problém tu nebol. Všetci sa tvária, že takto ako to je je to v poriadku. Na východe fungujú celé "cigánske" školy, (väčšinou špeciálne), fungujú osady, kde títo ľudia žijú v absolútnej sociálnej a ekonomickej izolácii, existujú cintoríny, kde sú pochovaní iba "cigáni"... Je toto občianska spoločnosť??? Asi ťažko, je to skrytý apartheid!!! Braňo Oláh.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. So všetkým súhlasím ,okrem cintorína.Ten je náš ,sme naň hrdí a bojujeme za jeho zachovanie.Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...