Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 7. februára 2013

Prečo cigáni nechcú robiť. . .

V Česku si zvolili prezidenta, toho nášho chcú súdiť. V Sýrii naďalej pokračuje vraždenie a v Somálsku umrelo od hladu 29 tisíc detí, ďalších 300 tisíc tamojších detí zomrie v najbližšom čase. Svet sa krúti v šialenom tanci, ktorý stále diriguje hospodárska kríza. Slovensko si však žije svojimi vnútornými problémami, vojna v Sýrii či hladomor niekde v Afrike ich veľmi nezaujíma. O to viac ich zaujíma prečo sa im teda 23 rokov po nežnej revolúcii stále nežije tak, ako im to na námestiach sľubovali. Do peňaženky je stále hlbšie a mzdy ledva postačia na samotnú existenciu. Kto za to môže? Toto by možno mohlo zaujímať bežného pracujúceho občana. Zapne si TV a v kútiku duše dúfa, že mu z „čarovnej“ skrinky niekto konečne na túto otázku odpovie. Médiá nelenia a večer prinesú napríklad správu o tom, ako „cigáni“ zneužívajú náš úžasný sociálny systém.Dobre informovaný redaktor akčne dorazí do Jarovníc, kde nájde špinu a neporiadok zatiaľ čo v uliciach nepracuje ani jeden z 1100 ľudí, ktorí sú zapojení do aktivačných prác. Samozrejme, že tento prípad sa okamžite zovšeobecní na všetkých Rómov, ktorí podľa vyjadrení najsledovanejšej televízie nepracujú a poberajú aktivačný príspevok zadarmo. Citujem slová moderátora, „ a na príspevky pre týchto ľudí sa skladáme my všetci“ rozumej Slováci. Asi vôbec tvorcom TV Novín nevadí, že je to bohapusté klamstvo. Takzvané aktivačné práce sú financované z Európskeho sociálneho fondu. Stačí pár sekúnd, zadajte si tento výraz do vyhľadávača a túto informáciu si môžete overiť. Nuž, ale načo by si v TV Markíza nad tým niekto lámal hlavu. Hlavne, že máme sledovanosť a uspokojíme už vopred prefabrikované predsudky priemerného Slováka. A tak na druhý deň po tomto klamstve odznie ešte väčšia lož. Vraj, keby sme zrušili aktivačné práce tak by sme neplatili DPH 19%, ako je to teraz, ale len 16%. Asi nikoho opäť nezaujímalo, že zo slovenského rozpočtu nejde na aktivačné práce ani cent.
Opäť sa splnil cieľ. Dokázať, že za všetko môžu, zlí leniví cigáni, keby ich nebolo, to by sa nám všetkým žilo. Nechcem a ani nebudem polemizovať o tom či v Jarovniciach zneužívajú sociálny systém. Na to je tu Úrad práce, ktorý si má odkontrolovať či obec skutočne vykonáva aktivačné práce a či dodržuje všetky pravidlá, ktoré sú mimochodom určené zákonom §12 zákona č. 599/2003!!! Štát je zodpovedný za to, aby kontroloval obce, či konajú podľa platných zákonov. No, samozrejme, že sa prípad Jarovnice teraz generalizuje na všetkých Rómov, ktorí sú zapojení do aktivačných prác. A toto je princíp kolektívnej viny, ktorý je vo vzťahu k Rómom platných zákonom majority už stáročia. V meste kde žijem každý deň vidím desiatky ľudí odetých do reflexných viest, ktorí pracujú v daždi, snehu či horúčave, drvivá väčšina z nich sú Rómovia a každú hodinu si poctivo pod dohľadom koordinátora odpracujú. V aktivačných prácach sú zapojení aj Slováci, no tí si svoj príspevok odsedia na vrátniciach v knižnici, centre voľného času či skladov civilnej obrany. Tomu hovorím rovnocenný prístup!!!

Keď cestujem po Slovensku tento obrázok uvidím takmer v každej obci a meste. Rómovia v reflexných vestách sa starajú o čistotu v meste o úpravu zelene o posýpanie chodníkov či odstraňovanie ľadu. Technické služby v našom meste prepustili všetkých svojich zamestnancov, ktorí tieto práce vykonávali v minulosti. Veď načo by niekoho zamestnávali za normálnu mzdu, keď takto všetky práce urobia nezamestnaní za 63€!!! Skutočne skvelý biznis, ľudia na aktivačných prácach mesačne odpracujú 80h za 63€, ktoré im navyše zaplatí EÚ!!! Uvedomuje si niekto, že je to viac ako polovica riadneho pracovného času za mesiac? To akože, keby odpracovali 160h, tak by títo ľudia mali dostať 126€ výplatu??? No nebúria sa títo ľudia, ktorí sú na sociálnom dne spoločnosti, kdeže nespokojní sú všetci ostatní. Všetci tí, ktorí vlastnia autá, domy, byty, chodia na lyžovačky a cez leto k moru. Nesťažujú sa tí, ktorí hladujú a nemajú nádej na lepší život a tak živoria, ako vedia. Médiá a špeciálne najsledovanejšia slovenská TV doslova štvú ľudí a vzbudzujú v nich ešte väčšiu etnickú nenávisť voči Rómom. Verejne klamú, tak ako som to už dokázal, a všetko im prejde.

Kde je kontrolný orgán, ktorý by zamedzil takémuto očividnému porušovania pravidiel novinárskej etiky? Prečo mlčí aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity? Kto sa zastane týchto ľudí, ak nie ten do ktorého Rómovia vkladajú najviac nádejí? Alebo, Peter Polák a všetci ľudia z jeho teamu o tomto nevedia? Stačilo by krátke vyhlásenie, ktoré by takéto mediálne praktiky ostro odsúdilo a veci uviedlo na správnu mieru. Byť ticho je totiž to najhoršie čo môžeme urobiť. Ustupovať zlu znamená nepriamo ho podporovať!!! Reči o lenivých cigáňoch by skončili, keby tento štát skutočne mal záujem na tom, aby nikto nebral peniaze zadarmo a zarobil si na chlieb poctivou prácou. Opäť budem čerpať z vlastných skúseností, drvivá väčšina z nezamestnaných by si rada zvýšila príjem aspoň aktivačnou prácou, no nemajú šancu, mesto má obmedzené kapacity a nie každý kto chce môže byť zaradený do aktivačných prác. Prečo sa nezavedie povinnosť pracovať, kto by prácu odmietol nedostal by od štátu ani cent a je po probléme. Prečo sa naši politici neinšpirujú príkladom z histórie, akým bol Rooseveltov  NEW DEAL? Jedine práca môže vyriešiť takzvaný rómsky problém!!! Bez toho, aby ľudia mali prácu sa nič nevyrieši, sociálne a etnické napätie, ktoré médiá stále viac a viac živia bude stúpať do nebezpečných výšok a môže nás všetkých zmiesť do katastrofy, ktorú poznáme zo Srebrenice či

Braňo Olah

26 komentárov:

 1. "Nesťažujú sa tí, ktorí hladujú a nemajú nádej na lepší život a tak živoria, ako vedia."

  A to ako kto im kaze mat 10-15 deti o ktore sa nevedia / nechcu postarat. Kto im kaze nicit ubytovanie, ktore dostanu zadarma od statu ? Kto im kaze prepit ci prehrat socialne davky ?

  Vcera zase v rasistickej TV, teda aspon podla teba, ukazovali organizovanu skupinu maloletych zlodejov zo Smizian, drzo a arogantne sa vysmieval do obrazovky, ze on preca nebude chodit v neznackovych veciach.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. vazeny anonym,

   trepete hluposti. deti nie su pricinou chudoby. ak tento stat vybera dane, tak je to prave preto, aby ich dal rodinam a invalidom, a pod, teda aby podporil sloabsich. ale realita je zial taka, ze dane idu hascakovi, sirokemu, kinovi, atd...teda z nasich spolocnych dani sa tu vytvorila vrstva privilegovanych zbohatlikov, ktori maju v rukach cely stat, prokuraturu aj justiciu, a na druhej strane sa ozobracili ti, ktorym tieto dane mali ist - mnohopocetnym rodinam s detmi, osamelym matkam s detmi, rodinam s postihnutymi detmi, atd, tie su chudobne, lebo stat ich ma v pazi. a samozrejme, vy tvrdite, ze romovia maju 10-15 deti? to ste asi videli dakde na internete JEDNU romsku rodinu s takym poctom deti, a odvtedy mate takuto predstavu o VSETKYCH romskych rodinach. tato vasa predstava je vsak falosna, nespravna, a skuste si na nete zistit, kolko deti pripada na jednu rodinu, u romov to bude 3-4 deti. ste prekvapeny? nezapada to do vasich rasistickych predstav? si myslite, ze vo cyspelom zahranici sa rodiny s detmi, aj trebars 15, ocitnu v takej chudobe? nie, lebo vyspele krajiny im financne vypomahaju roznymi benefitmi a prispevkami, dostatocnymi. co sa teda o "socialnom" slovensku povedat neda. takze chyba nie je v detoch, ani v ich rodicoch, ale zase a len v state. jeho predstaviteloch, poslancoch, ministroch, politickych stranach, ktore su antiromske, a preto nepodporuju rodiny a deti, lebo si myslia to co, vy - ze by podporili ciganov! a nasledkom toho je dlhodoby pokles porodnosti , tak u neromov ako aj u romov. a co je dalsi naledok? no predsa zataz na starobne dochodky...lebo taki inteligenti ako vy riadia tento stat.

   co sa tyka nicenia ubytovania, tak to nerobia vsetci romovia, len cast z nich, preto hadzat vsetkych do jedneho vreca je nespravne, a takisto je chybou statu, ze im to dava zadarmo. mali by si ich postavit sami, a eurofondy by im len zaplatili material, ale to by sa malo tykat aj chudobnych neromov. a ti, co ubytovanie neznicili, zivoria tiez, tiez su postaveni mimo pracovni trh - to vyriesite ako??? preco kvoli par tisickam nesposobilych, co naozaj znicia byty, maju byt potrestani VSETCI romovia, aj tych desiatok tisic, ktore nenicia byty, ktori preto ani nie su v mediach - pre media su slusni cigani nezaujimavi - a tak taki ludia ako vy, o nich ani nemaju tusenia, ze takito slusni cigani vobec exituju. a je ich podstatne viac ako nesposobilych.

   vas nazor, ze prepiju ci prehraju socialke davky, je smiesny. ak sa ich par opije, tak zase si myslite, ze to vsetci...vam uplne hrabe, takto rozmyslat...prevazna, velka vacsina z nich neprepije socialne davky a ani ich neprehraje. keby ano, umreli by od podvyzivy a hladu...tukam si po cele...ale dolezite nie su socialne davky, ale to, aby romovia boli zapojeni do pracovneho procesu, na pracovny trh, aby nieco vytvarali, ci uz v lesoch, ci budovali chodniky v meste, to je jedno, to je dolezite, nie socialne davky, a to, ci ich prepiju alebo nie...(pokrac.)

   Odstrániť
  2. (pokrac.)

   stat ich vsak stavia mimo akehokolvek pracovneho procesu. len sa pozrime kolko romov robi v statnom skolstve - pamatate si na sestry samkove? romky? vysokoskolsky vzdelane? vsetky statne skoly ich odmietli zamestnant, aj ked mali volne rpacovne miesto. presne takto to vyzera v realite, v praxi - roma nezoberu na ziadny statny urad, ani do policie, ani do skol, nikde. ziadneho. stat ich fakticky diskiminuje, odsuva ich na vedlajsu kolaj. vedome, umyselne, dlhodobo. statna institucia, ktora ma bojovat proti diskriminacii, stredisko pre ludske prava, sa fakticky odmietla zaoberat pripadom sestier samkovych. tu na slovensku proste romovia nemaju ludske prava, vdaka statu, aj mediam, ktori manipuluju verejnost, a potm ma verejnost taku mienku ako vy. ale ide iba o tu cast verejnosti, ktora je odkazana na zaujate a zavadzajuce "fakty" na media. ostatni ludia, ktori s romami v realite prichadzaju bezne do kontaktu, maju aj realny obraz, a nepotrebuju zaujate media.

   takze vas posledny odsek je presne dokazom toho, co som hore uviedla - ze vy ste odkazana na media, ze nepoznate skutocnu realitu, ale skreslenu, ze media su zaujate a vyberaju si iba nieco negativne na romoch, a ze ten obraz, ktory utvaraju, skresluju (aj vy si ho skreslujete) tak, ako by sa tykal vsetkych - teda podla medii, vas a celej zmanipulovanej verejnosti su VSETCI maloleti romovia ZLODEJI, ORGANIZOVANI, DRZI, VYSMIEVAJUCI sa, a nosia vylucne a len ZNACKOVE oblecenie. a takito nazor maju aj politici, ktori riadia tento stat, a vidime, kam to vedie...

   a teraz mi napiste riesenia. vy, s vasimi blaznivymi predstavami o romoch. lebo nadavat teda viete. tak teraz nieco konstruktivne skuste...vy mudra.

   Odstrániť
  3. do istej miery s tebou suhlasim ze je na vine stat a vsetky urady, byrokracia... ale polovica viny je na romoch.. nepisem to len preto lebo mam iba negativne skusenosti z okolia.. mam aj pozitivne poznam romov ktori pracuju , maju rodinu o ktoru sa staraju, platia dane.. ziju normalnym zivotom.. avsak drviva vacsina je pravym opakom.. len natahuju ruku a cakaju co dostanu.. podplacaju lekarov, vybavia si invalidne dôchodky a ziju bez prace.. niektori maju papiere na debilitu a je velmi zaujimave ze su drzitelmi vodicskych preukazov... lebo ak je niekto debil a ma nato papier ako moze viest motorove alebo ine vozidlo??? pozyvam vsetkych nech sa pridu pozriet do malebnej dedinky Plavé Vozokany a uvidia soferovat 12 - 13 rocnych faganov, uvidia aky bordel maju okolo domov, robia hluk a fakticky ich vychovava ulica.. v obchode pluju na zem , spravaju sa bezocivo a do ludi na ulici hadzu kamene... toto je v poriadku??? nasho starostu to absolutne netrapi pretoze su to jeho volici.. on im na oplatku da slub ze nemusia platit ziadne dane ani poplatky a nic sa nestane, pretoze on ich nepostupi exekutorovi... ako sa hovorí psy štekajú a karavána ide dalej... tato situacia sa len tak lahko nezmeni.. bohuzial .. este na margo k tym psom... je az neskutocne ze kolko ich beha volne po ulici - nezaockovanych , nezaregistrovaných, zablsenych a hlavne vyhladovaných a casto agresívnych... je len otázkou casu kedy uhryzne nejakého cloveka alebo dieta ... ale samozrejme s nikým kompetentnym to nepohne

   Odstrániť
 2. tak vies on hlada stale iba negativa na bielych,na rozdiel od Slovakov nikdy nenajde ani slovo kritiky negativnych javov u sukmenovcov,pan Kmeto u svojich najde ospravedlnenie aj pre vrazdu-jeho sukmenovci su iba trpiace obete zlych rasistickych gadzov,pripadne medii ktore nechcu iba jednostranne pritakavat jednofarebnym pohladom tzv romskym aktivistam-ano su romovia ktory pracuju na aktivacnych pracach a dokonca ten aktivacny prispevok je pre poctivo vykonanu pracu malo,takisto ako mizerne boli plateny romsky asistenti na skolach a pri policii a ano uznavam je chyba zakonov ze romovia ktory sa snazia nie su ovela lepsie motivovany voci lajdakom,tak aby vedeli ze byt aktivny a snazit sa makat sa oplati,nejak viac motivovat aj romsky rozvoj zivnosti,farmarcenia a ine,ale treba trochu aj objektivne vediet na negativne javy casti etnika,tak ako my neromovia vieme kritizovat lajdakov a negativne javy aj z nasich radov.
  Otazka ci autorovi neseklo to ze flakat sa romom v reportazi umoznila benevolencia romskeho starostu.lebo to ukazuje aj neradostny stav v tejto komunite-lebo neromsky starosta by nikdy neumoznil takuto benevolenciu pri vykonavani verejnych prac len preto ze je Slovak a chcel by dat moznost bespracne si prilepsit svojej narodnosti a ja sa cudujem ze namiesto kritiky svojich ciernych ovci,este skor sa utoci na media-autor nenadavaj zrkadlu,ak ti ukaze pravdu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Autorovi uniklo strašne veľa...aktivačný príspevok a teda aj aktivačné práce sa prideľujú na žiadosť občana v Hmotnej núdzi. Nedostane sa k aktivačným prácam každý, lebo väčšina obcí má vymedzené financie na túto činnosť. K aktivačným prácam sa väčšinou hlásia Rómovia, preto autor vidí na uliciach väčšinou robiť Rómov a veľmi málo bielych a mal by sa prejsť trochu po Slovensku a pozrieť sa do iných obcí, kde je väčšinové biele obyvateľstvo, či tam nájde bordel ako v obciach, či osadách kde žijú Rómovia. Tak sa potom nečudujme, že to tak bije do očí, keď tam takmer 2tisíc ľudí berie aktivačný príspevok a obec je jedno smetisko a potok iba stoka. Určite si pamätáme na incident z obce, kde mladý Rómsky pár odhodil v obci šupku z banánu a vznikla z toho bitka...nuž bieli si na poriadok vo svojich obciach potrpia a keď si to tam odmakajú na aktivačných, tak neznesú aby im tam niekto robil bordel. Z tohoto by sme si mali brať príklad. Fakt je ten, že na toto by nemali upozorňovať médiá, ale UP a sociálnych vecí by mali kontrolovať, ako sa využívajú príspevky na aktivačné práce. Čo sa týka pána Kmeťa, keby ste si prečítali viac článkov, zistíte, že sme kritickí aj k vlastným radom a myslím si že dosť, záleží od autora. A ešte k autorovi tohto článku :..Cigáni s veľkým C, pravidlá slovenského pravopisu nepustia...alebo znevažujeme vlastnú rasu?

   Odstrániť
  2. Vdaka p. Kmetovej, ktora pracuje ako predavacka, teraz uz vsetci vieme, ze aktivacne prace nemoze vykonavat kazdy. (totizto nestaci zlata pani poberat davku v hmotnej nudzi, je nutne byt aj v evidencii ako UoZ a to minimalne rok!) Hrozne, ze tato dolezita informacia takemu cloveku ako je Olah, ktory pracuje v socialnej oblasti, mu unikla. Vazne, nebyt tejto predavacky, vsetci by sme boli sprosti. Zasluzila by si nobelovu cenu!
   PS. Nepise sa Romsky par - je to pridavne meno. Pise sa romsky par! - to ked ste sa uz rozhodli kritizovat inych za pravopisne chyby - detinske spravanie dospelych ludi, smiesne.
   Inak s tou vyssou kontrolou suhlasim.
   D.G.

   Odstrániť
  3. Vážený pán, či pani D.G., ak by ste mali vyššie vzdelanie ako ja, tak by ste pochopili, že spomínať to, čo musí byť jasné aj hlupákovi hádam netreba, či áno? Myslím to, že samozrejme, že ten, kto žiada o aktivačné, musí byť evidovaný na UP...a nie nie nie..nie som predavačka .-) ale viete, žiadna práca, poctivá práca, nie je podradná, takže ak sa láskavo predstavíte, tak ako ja, kľudne som mohla písať anonymne, ale to nie je môj štýl, napíšem vám svoj profesný životopis, aj čomu sa venujem teraz :-)Ale na to asi nemáte odvahu, však? P.S. Upozornením na chybu v názve robím pánu Oláhovi službu, lebo on ma viackrát upozornil, ako je dôležité nerobiť pravopisné chyby. Tak iba chcem, aby neutrpela jeho neomylnosť :-)

   Odstrániť
  4. Pani Kmeťová hneď na začiatku, "cigáni" je pejoratívne a dehonestujúce pomenovanie, ktoré ja neuznávam za názov národa, čiže ho nikdy nebudem písať s veľkým začiatočným písmenom. Najlepšie na tom je, že vy, ktorá sa tu chválite vyšším vzdelaním a poučujete iných, dokážete napísať "Rómsky pár", na čo vás D.G. upozornil/a. A to už nehovorím o vašich blogoch, kde píšete "rómovia" teda vlastné podstatné meno malým začiatočným písmenom. Tak akú školu ste ukončili? A kto vás nechal prejsť zo slovenského jazyka??? To nie je omyl, lebo ste to napísali viackrát, to je nevzdelanosť!!! Hanba!!! Inak stále len útočíte na Rómov, opakujete tie najhoršie predsudky majority, asi si myslíte, že za to získate obdiv majority. No veľmi sa mýlite, darmo sa snažíte byť najradikálnejším kritikom zlých cigáňov, darmo vás za vaše názory na Rómov chváli sám Oskar Dobrovodský, čo hovorí samo za seba... Keď vás stretne partia neonacistov tak vám vaše "správne" názory na cigáňov nepomôžu. Ste zaslepená nenávisťou k vlastnému národu a to je to najhoršie čo človek môže urobiť, hanbite sa!!! Braňo Oláh.

   Odstrániť
  5. Pán Oláh, ja zasa nepovažujem za ,,svoje,, pomenovanie Róm, ale rešpektujem všetkých, ktorí sa cítia byť viac Rómovia ako Cigáni, tak vy by ste mohli zasa rešpektovať nás, čo sa cítime byť viac Cigánmi a neurážať nás a znevažovať. Už sa o to pokúšali mnohí, tvrdili, že sme nevzdelanci, no ako to sledujem, práve inteligencia, hlavne zo západu sa viac cíti byť Cigánmi, ako Rómami. A hanbite sa vy, že urážate ľudí, ktorí urobia pravopisné chyby za nevzdelancov...podľa vás je aj Jožko Kmeťo potom nevzdelanec, však? Hanbite sa vy, lebo hryziete ruku, ktorá vám pomáha, tomu ja hovorím hyenizmus, či parazitovanie...ja netrpím nenávisťou k nikomu, zato vy áno, ste prešpikovaný nenávisťou voči všetkým ľuďom..vy iba parazitujete na Rómoch, žijete z Rómskeho problému a vyhovuje vám, že sú v takom stave v akom sú, inak by ste sa ich snažili vidieť objektívne a neutvrdzovať v ich nenávisti voči majorite a tomuto štátu...držíte ich zámerne v nevedomosti, v ich pocite menejcennosti, lebo ľuďom ako vy, vyhovuje tak ako to, inak by ste boli v tomto svete nepoužiteľný....ale nie ste sám, ľudí čo žijúz R=omskeho problému je viac, bohužiaľ a inak to asi ani nebude..kým sa vám a vlastne nám všetkým to nevypomstí a nebudú nás všetkých vešať, aj za takých ľudí neprispôsobivých ako ste vy.

   Odstrániť
  6. tak vies ty hladas stale iba negativa na romoch, ako kazdy slovak a nikdy nenajdes ani slovo pochvaly pozitivnych javov u romov,ty u svojich najdes na to ospravedlnenie aj pre zaujatost -tvoji bratia v krvi rasisti, su iba trpiace obete zlych asocialnych ciganov, pripadne medii ktore nechcu iba jednostranne pritakavat jednofarebnym pohladom romskym aktivistam -ano su rasisti ktory pracuju na aktivacnych pracach a dokonca ten aktivacny prispevok je pre poctivo vykonanu pracu malo,takisto ako mizerne boli plateny slovenski asistenti na skolach a pri policii a ano uznavam je chyba zakonov ze nezamestnani ktory sa snazia nie su ovela lepsie motivovany voci lajdakom,tak aby vedeli ze byt aktivny a snazit sa makat sa oplati,nejak viac motivovat aj slovenski rozvoj zivnosti,farmarcenia a ine,ale treba trochu aj objektivne vediet na negativne javy slovenskych nezamestnanych,tak ako my romovia vieme kritizovat lajdakov a negativne javy aj z nasich radov.
   Otazka ci autorovi neseklo to ze flakat sa nezamestnanym v reportazi umoznila benevolencia starostu.lebo to ukazuje aj neradostny stav v tejto obci -lebo neromsky starosta vzdy diskriminuje, teda rozdeluje aktivacnych pracovnikov - dava pracu v kancelarii slovakom, a romov nechava pracovat vonku za kazdeho pocasia, je to benevolencia slovenskych starostov pri vykonavani verejnych prac ,len preto ze je Slovak a chcel by dat moznost bespracne si prilepsit svojej narodnosti a ja sa cudujem ze namiesto kritiky svojich slovenskych ovci,este skor sa utoci na romov -anonymna autorka nenadavaj zrkadlu,ak ti ukaze pravdu.

   Odstrániť
 3. pan autor, spravne ste to pomenovali a o;pisali. slovaci (zvacsa blavaci a ti, kde je nizsia nezamestanost) - a vid aj tieto komentare - su rasisti, zaujati, ktori o tejto socialnej problematike nemaju ani paru, teda len to, co im podhodi zaujata rasisticka televizia ci ine media. je to otras. slovaci rasisticki len nadavaju na romov nezamestnanych, ze vraj su paraziti, ale hovno tomu rozumeju, nemaju ani paru o nezamestnanosti, diskriminacii, davkach v hmotnej nudzi...a je ubohe, naozaj ubohe...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ale úbohe od Markízy je to že dnes sa chvalili ako pomohli ministrovi financii najst peniaze do rozpočtu-tak to už len ta suma na aktivačné spasí rozpočet-to čo ide za rok na aktivačné to Penta vytuneluje za den a Ficovci prešustrujú za hodinu.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. inak je jedno či je niekto predavačka,upratovačka ak robí poctivo svojú robotu a inteligencia často nemá nič z profesiou a vzdelaním hlavne v naších pomeroch,kde uroven vzdelania úplne zdegradovala.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Suhlasim...uplne ste to vystihli. Inteligencia a vzdelanie su uplne odlisne veci, Vzdelanie moze clovek ziskat,ale inteligenciu bud clovek ma,alebo nema....Poznam osobne kopu ludi,co su vzdelani,maju tituli,ale inteligenciu ziadnu.A naozaj za poctivu pracu by sa clovek nikdy nemal hanbit.A celkom na zaver,nemali by ste sa tu vsetci ostatni hadat a kritizovat jeden druheho.Chyby urobi kazdy clovek a mylit sa je ludske.Ludia by sa v dnesnej tazkej dobe mali skor spojit a hladat spolocne dobro pre vsetkych.Kritika a nenavist rozdeluje ludi,ale laska ich spaja...vsetci to mame dnes tazke,ci je to cigan,alebo nie.

   Odstrániť
 6. Pani Kmeťová ja som neprispôsobivý? A čím, že nešírim nenávisť a predsudky voči vlastnému národu? Hryziem ruku, ktorá mi pomáha? A komu tá ruka patrí? Vám či Jozefovi Kmeťovi? Spýtajte sa Jozefa na jeho názor na mňa a na moju prácu, ja som bol požiadaný od Jozefa Kmeťa či by nemohol moje blogy z Pravdy dávať aj vo svojej redakcii. Takže o akej ruke to píšete? Ja žijem z rómskeho problému? No z čoho žijete vy? V jednom blogu píšete, že ste predavačka (čo mne nevadí, lebo zamestnanie nerobí z človeka múdreho, alebo naopak...), v ďalšom vašom komentári píšete, že máte vyššie vzdelanie, tak čo robíte a aké máte profesionálne predpoklady v takzvanej rómskej otázke, aby ste tu rozdávali rozumy??? Prednedávnom som videl videl film Quentina Tarantina Django unchained, pozrite si ho jedna postava, ktorú hrá tam Samuel L. Jackson vás absolútne vystihuje. Keď si to pozriete tak pochopíte a ten kto videl chápe... Ste väčšia anticiganistka, ako Kotleba a Dobrovodský dokopy!!! No a k tomu pomenovaniu, každý kto o sebe vyhlasuje, že je cigán a nie je Róm tak nech mi to povie po rómsky. Existuje rómsky jazyk, nie cigánsky, cigán je umelé pomenovanie a každý Róm kto má v sebe aspoň trochu sebaúcty ho musí odmietnuť, ako pejoratívne a dehonestujúce. To je rovnaké, ako keby afroameričania žiadali, aby ich volali negri, alebo židia chceli aby ich volali "icík", alebo Vietnamci, sa bili do pŕs a kričali volajte nás "rákosníci"... No vo vašom prípade to plne platí vy nie ste Rómka, vy ste "cigánka", pomenovanie Rómka si totiž nezaslúžite!!! Braňo Oláh.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aktivačný príspevok nie je nároková dávka.Poskytuje sa nezamestnanému,aby nestratil,resp.získal pracovné návyky.Pracovný návyk-ráno vstať ,ísť na pracovisko a pracovať.Aktivačný pracovník,ktorý toto nerobí,nemá záujem o získanie ,resp.udržanie pracovných návykov,teda ani o prácu.Aktivačný príplatok je prilepšenie k sociálnej dávke.Bolo by zaujímavé zistiť reakcie Rómov,keby sa namiesto aktivačných prác ponúkla pracovná zmluva s tým,že prídu o sociálne dávky.Slovo Cigán nie je pejoratívne,ani dehonestujúce.Dostali ho istých okolností naši predkovia,lebo sami nevedeli povedať kto sú.Meno prijali,akceptovali a používali.Prvotný význam slova Cigán bol neutrálny,podobne ako Slovák,Rus,Poliak.......To,že naši predkovia mu svojim spôsobom života dali znevažujúci význam,zato slovo Cigán nemôže.Napriek tomu sa máme k svojim predkom hlásiť,už len z dôvodu,že vieme ku komu sa hlásime.Vieme kto to bol,ako žili,poznáme konkrétne osudy,osoby.Slovo Róm je odvodené od slova Dóm.Kto sú Dómovia?,Čo vieme o ich živote,tradíciách,zvykoch,osobnostiach?Prečo Rómovia a nie Dómovia?Posledná poznámka:nepoznám nebezpečnejšieho a zaslepenejšieho šíriteľa nenávisti medzi majoritou a našou menšinou ako si ty Braňo Olah. Fero Ferenc

   Odstrániť
 7. Pán Ferenc nemám čo dodať, neviem kto ste ani čo máte spoločné s pani Kmeťovou, ale môžete si podať ruku. Čert, ako diabol... Čiže podľa vás sme "cigáni" a nie Rómovia, my sami si môžeme za rasizmus a diskrimináciu, ktorej sa nám dostáva. My sami si môžeme za holokaust, my sami si môžeme za neonacizmus, za segregáciu, ktorá funguje od škôlky až po cintorín!!! Ale jasné toto neexistuje to sú len moje vidiny, ktoré však mám možnosť sledovať každý deň... Renegáti najhrubšieho zrna, tak môžem bez výčitiek svedomia nazvať vás, aj pani Kmeťovú. A inak nepotykali sme si tak by som vás poprosil aspoň o elementárnu slušnosť. Ja si tykám iba s priateľmi a vás tak určite nemôžem označiť. A inak skúste mi napísať po rómsky pardón po "cigánsky" ja som "cigáň". Ak to dokážete prídete na to či sme "cigáni" alebo Rómovia, ale asi to pre vás bude neprekonateľný problém...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mladý muž,máte to v hlave trochu pomiešané.Skúste sa zamyslieť:keď sme Cigáni-existuje voči nám rasizmus,diskriminácia,neonacizmus,segregácia?Áno.Staňme sa teda Rómami-existuje voči nám rasizmus,diskriminácia,neonacizmus,segregácia?Áno.Aké meno by ste navrhovali,aby už konečne voči nám prestal rasizmus,diskriminácia,neonacizmus a segregácia?Je jedno,ako vás budú ľudia oslovovať,hlavné je,aby si vás vážili ako človeka.Z vašich nenávistných postojov je zrejmé,že ste to ešte nezažil.Verte,je to také oslobodzujúce,no pričiniť sa o to musíte aj vy. Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Pán Ferenc čiže je jedno či budú afroameričana volať černoch, alebo neger? Je jedno či Vietnamocovi poviete "rákosník"? A takto by som mohol pokračovať. Nie je jedno ako vás ľudia oslovujú, lebo ak máte v sebe aspoň štipku sebaúcty, tak to musíte pochopiť. Verte mi ja som to zažil je to povznášajúci pocit, mať sebaúctu a mať úctu k svojim predkom, k svojmu národu, reči, kultúre, ale pričiniť sa o to musíte aj vy. Braňo Oláh.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Mladý muž,ak vás zaujímajú pocity Afroameričanov či Vietnamcov,tak sa tomu venujte,skúmajte,ale mňa s tým neobťažujte.Absolútne ma to nezaujíma.Všetci moji predkovia boli Cigáni.Ja som tiež Cigán a je mi fajn.Vy ste Róm a na každom kroku vás prenasledujú fašisti,neonacisti,rasistickí gadžovia.Fakt povznášajúci pocit,keď podobne ako Helenka Kmeťová, si vás predstavujem,ako chodíte zo strachu pred svetom po kanáloch. Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Nic v zlom, ale mam otazku na autora - odkial si myslite, ze prichadzaju peniaze do toho "Europskeho socialneho fondu" ? Myslite, ze padaju z neba ?

  Redaktor Markizy mal absolutnu pravdu, skutocne vas platime MY.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Čo je toto CIGÁNSKY blog proti rase ???
  Voľakedy ste chodili a kočovali, zabávali ľudí, tancovali a spievali, a za to ste dostávali peniaze, a teraz nechcete robiť nič, ale zato peniaze chcete. Veľký trest vás sprevádza, že sa túlate po svete a nikde nie ste doma ...
  A Vajdovia vaši vás držia v hlupote, u nich by ste sa mali dožadovať práv!

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Slovo Cigáň nie je rovnako ako Gadžo len pomenovaním. Žiadnu urážku to neznamená. Prašivý Gadžo je to isté ako prašivý Cigáň, kedy to pochopíte ???

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oprava: Slovo Cigáň je rovnako ako Gadžo len pomenovaním.

   Odstrániť
 14. ja osobne si myslím, že väčšina ľudí zastáva názor, ktorý nie je ovplyvnený rasovo... ale budem písať za seba. Mne napríklad absolútne nevadia Rómovia, Afričania, Azijati, Indiáni ani nijaká iná rasa... takisto rešpektujem kultúru a vierovyznania... nevadia mi kresťania, moslimovia, budhisti, hinduisti atď.. A teraz napíšem, čo mi vadí. Dúfam, že sa zhodnem s viacerými. mne vadia Asociáli - neprispôsobiví ľudia.. skrátka nie som rasista , vadí mi akurát, že sú tu ľudia, ktorí sa nedokážu alebo nechcú prispôsobiť väčšine... absolútne tým nemyslím iba Rómov.. Sú to aj bieli...napríklad poznám mnohých, ktorí nič iné nerobia, len pijú alkohol a kazdoročne sa chodia liečit na štátne trovy do liečebných ústavov... a keď sa vrátia tak vsetko začína odznova.. a častokrát takým ľuďom vyrátajú väčší dôchodok ako tým čo poctivo pracovali a platili dane celý život... toto je tá krutá realita... prosím zamyslime sa nad tým...SPOLOČNE

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...