Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Prečo je cigánsky problém nevyriešiteľný! ?

Po vyčíňaní sviatkov sa život dostal do normálu, opäť vyplávali na povrch problémy a kríza nám hlási nové škody. Strach z budúcnosti, depresie, zlosť a hľadanie vinníka tohto stavu. Takto možno charakterizovať našu súčasnosť. Nezamestnanosť v roku 2013 vraj opäť stúpne a koniec krízy sa stále viac vzďaľuje. Pre našu spoločnosť to znamená zhoršenie sociálnej situácie, čo logicky prinesie aj zvýšenie sociálneho napätia. Drvivá väčšina Slovákov si myslí, že keby nebolo Rómov mohli sa mať veľmi dobre a splnili by sa im „mečiarovské sľuby o podtatranskom Švajčiarsku.“ Naozaj sú za všetko sú vinní Rómovia? Sú vinní za nefungujúce zdravotníctvo, školstvo, za žobrácke dôchodky, ktoré z dôchodcov robia sociálne slabých? Ten kto naozaj premýšľa bez predsudkov, asi toto nebude tvrdiť. Na druhej strane nemožno ignorovať takmer 100% nezamestnanosť Rómov z marginalizovaných komunít. V rómskych marginalizovaných komunitách panuje zlá hygiena, asociálne správanie, vysoká kriminalita, veľmi nízka vzdelanostná úroveň, toto je dennodenná realita rómskych osád a ghiet. Čo je dôvodom tohto stavu? Máme len dve odpovede na túto otázku. Za prvé dôvodom môže byť etnicita Rómov, ich vrodená asociálnosť, kriminálne správanie podľa veľkej časti majority Róm dostáva už do perinky. Všetci chcú žiť v špine a neporiadku, množia sa medzi sebou, lebo incest je pre nich prirodzený, nakoľko sú to podľudia. 

Milí čitateľ dokážeš na tieto rasistické tvrdenia povedať áno? Alebo je tu iná odpoveď a dôvodom je sociálny stav týchto ľudí, extrémna chudoba, ekonomické a sociálne vylúčenie. Sociálno patologické javy sú len dôsledkom sociálneho stavu v ktorom ľudia žijú. To je základná poučka sociológie, ktorú však drvivá väčšina majority úspešne prehliada. V majoritnej spoločnosti však platí názor. „My sme tí dobrí, morálni, čistí a slušní a cigáni sú zlí, leniví, kriminálnici atď…“ Mám chuť revať do hluchého a slepého sveta. „Rómsky problém, nie je etnický problém, ale sociálny!!!“ No môj hlas nikto nepočuje, zanikne v spŕške rasistických nadávok a opakovaní stáročných poloprávd a predsudkov. 

Vraj takzvaný rómsky problém má vyriešiť reforma splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Poláka. No hneď v začiatkoch táto reforma, ktorá určite obsahuje veľa pozitívnych návrhov „zamrzla“ a asi bude pokračovať veľmi neistým krokom. Samotné predstavenie reformy je veľmi nešťastné. Bude trvať príliš dlho je rozdelená do takých blokov s takým časovým odstupom, že kým predstavia poslednú časť reformy tak všetci definitívne zabudnú na predchádzajúce časti. Reforma skončí s predstavovaním niekedy v polovici roka 2013, kým sa pripravia všetky potrebné zmeny zákonov, kým ich schváli parlament, tak tu máme opäť nové voľby do NR SR a osud reformy sa odloží ad acta… A opäť sa môžeme točiť v šialenom nekonečnom kolotoči s názvom „cigánsky problém“. 

Už starí Rimania sa pri riešení problémov a sporov pýtali „qui pro bono?“ Komu to prospeje? A tak po vzore Rimanov sa tiež pýtam, komu to prospeje? Rómom? Bežným občanom? NIE!!! Tak komu? Politici zastupujú záujmy trustov a korporácii a problémy bežných občanov sú vždy až na poslednom mieste po tom, aby sa v prvom rade zabezpečil maximálny zisk oligarchie. Tí čo nám vládnu nedokážu svojim občanom zabezpečiť reálnu možnosť zarobiť si na svoj chlieb každodenný poctivou prácou. Tí, ktorí majú smolu a „mocní“ tejto krajiny ich odstavia na druhú koľaj a odsúdia na almužnu, sú väčšinou doživotne závislí na sociálnych dávkach, ktoré však v očiach tých, ktorí pracujú za minimálne, teda hladové mzdy považujú sú nespravodlivosťou a okrádaním pracujúcich. 

Nepriateľom nie je majiteľ továrne, ktorý je zodpovedný za hladové mzdy, ale Róm, ktorý berie sociálnu dávku. Rómovia žijú v katastrofálnych sociálnych podmienkach a taký je aj ich život a sociálne správanie. Na ich biede sa samozrejme radi nabalia tí čo sa tvária, ako tí, ktorí chcú a budú Rómom pomáhať. Najprv sa na rôznych projektoch nabalia „študovaní“ aktivisti z majority, potom sú to profesionálni Rómovia, ktorí sa v bežnom živote k Rómom vôbec nepriznávajú, ale peniaze z rómskych projektov im nesmrdia, no a v poslednej fáze bojujú o ohlodané kosti členovia marginalizovaných komunít, ktorí sú „šikovnejší“ , ako ich bratia a sestry z osady, alebo gheta. Kto je však na konci tohto potravinového reťazca? Tí najslabší, najnevzdelanejší, najchudobnejší, teda väčšina bežných Rómov z osád a ghiet. Nuž čo drahý čitateľ odpovedal si si na moju „rímsku“ otázku? Qui pro bono??? Tento stav našej spoločnosti však vytvára atmosféru sociálneho napätia a neistoty z budúcnosti. V tejto atmosfére sa darí extrémizmu a neonacisti v celom našom geopolitickom regióne mohutne dvíhajú hlavu a pripravujú nám novú katastrofu. Ľudia nie sú dobrí, alebo zlí, pre svoju etnicitu, rasu, farbu pokožky. Ak, celá naša spoločnosť vláda, parlament, samospráva nezačne takto pristupovať k riešeniu takzvaného rómskeho problému, tak si môžeme byť istý, že sa tento problém nikdy nepodarí vyriešiť. 
Braňo Oláh   Pripravujeme...

TV Markíza opäť dnes prišla so správou vo svojich najsledovanejších TV Novinách o tom ako "cigáni" zneužívajú aktivačný príspevok. Zábery z Jarovníc dokázali, ako "cigáni" berú peniaze zadarmo. Nebudem polemizovať ani vyvracať to čo sme videli. No moje skúsenosti sú úplne iné. U nás v Detve ľudia pracujú v mraze, daždi, či cez horúčavy. Naše ženy boli prinútené aj kálať drevo!!! 90% ľudí, ktorí pracujú na aktivačných prácach sú Rómovia!!! Technické služby prepustili všetkých zamestnancov, ktorí sa starali o čistotu v meste či o úpravu zelene!!! Rómovia pracujú všade kde to Mesto Detva potrebuje, kde pracuje tých 10% Slovákov? Na vrátniciach trebárs centra voľného času, mestského úradu, v knižnici v skladoch civilnej obrany a podobne. Naši ľudia makajú v nečase a sú využitý na 100%. A to všetko za 63€ mesačne, odpracujú 70h mesačne a to iba tí vyvolení!!! Mnoho ľudí by chcelo pracovať a nemá šancu!!!No TV Markíza dennodenne kŕmi majoritu nenávisťou voči Rómom a komentár k aktivačným prácam, že na aktivačný príspevok sa vraj skladajú všetci Slováci je klamstvom!!! Aktivačný príspevok je financovaný z európskych fondov!!! Zo slovenského rozpočtu na aktivačné práce nejde ani euro!!! Dokedy budeme toto trpieť? Prečo mlčí aj splnomocnenec? Alebo Peter vieš menej ako by si mal??? Neverím!!!  


Redakcia 1 vám čo skoro prinesie ďaľší článok z pera  Braňa Oláha... 

Komentáre

 1. A kto zato moze ako ziju? My Slovaci? Ziadna krajina v historii si nedala rady s ciganmi a ani neda, pretoze je to banda cvarga. Parazit bez hostitela neprezije, takze ak nas vyciciate pojdete cicat ineho.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Viete tak vám poviem, píšete že my Rómovia vyciciavame štát a ako ho vyciciavame ??? Trápi vás že róm ukradne z lesa drevo ale to že váš slovák vyhradne fabriku za niekoľko miliard to vas nebolí ? Na čo idete poukazovať, veď keby Rómovia boli zatažou našho Slovenska, by ste mohli bohu ďakovať, pretože to by bola tá najmenšia záťaž.... Skutočnou záťažou sú biele kravaty, ludia z gorili a mám pokračovať. My rómovia sme vykradli fabriky, družstva, fondy a bankové kontá ???? Alebo ste tak hlupý človek že si myslíte že keby nebolo Rómov mali by ste plné peňaženky ????

   Odstrániť
  2. Takze TV Markiza dennodenne krmi majoritu nenavistou voci Romom, ale to ze 1181 aktivacnych pracovnikov nie je schopnych upratat svoj vlastny bordel vo svojej vlastnej obci, to je vporiadku, vsak ?

   Odstrániť
  3. To je typicke pre vas, hned poukazat na gadzov ze ako oni kradnu. Ano, je to pravda, trapi ma to a prajem si aby vsetka ta politicka banda za to sedela a pykala a budem prvy v rade ktory to bude schalovat. Ale reagoval som na cigansku problematiku, neodbocujte k politikom. Pozrite sa kolko vas tej pliagy tu je, co robit nebude ani keby neviem co. Nespominajme tu ani to 1 percento, alebo promile slusnych. Kuknite sa uz na seba a zacnite so sebou nieco robit, bez vyhovoriek? Je tu aj vietnamska majorita a s nou nemaju slovaci problem - ani rasisticky, lebo sa o seba staraju sami. Cvarga jedna - je mi z vas zle.

   Odstrániť
  4. vietnamska minorita som chcel napisat...

   Odstrániť
  5. PROSIM VAS PEKNE SA ZAMISLITE CIGAN GADZO VLADA JE NA VINE PENIAZE BERU JEDNAK S EU A KDE TO KONCI V KAPSACH

   Odstrániť
 2. Romovia z Detvy, hmm, to som niekde uz pocul. Jaj uz viem:

  “Rómske organizácie mali doteraz možnosť stretávať sa a vyvíjať činnosť v objekte drevenice na Štúrovej ulici,” povedal TASR primátor Detvy Ján Šufliarsky. “Objekt však za krátku dobu dokázali zničiť a tým, že neplatili za nájom a energie nám zanechali sekeru asi 16.000 eur,” dodal.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. za všetko zle možu rasisticky slovaci,nevadi ze ine rasy sa tu dokazali uspesne adaptovat-nuz a totalne trapne je ospravedlnenie ze politici kradnu tak mozu aj cigani,ved to vieme,ale co z tym,ked nepomohli ani demonstracie a a ani ine aktivity?-no ty sofistikovany biely zlodeji nas aspon nedobiju tak ze mame trvale nasledky ako ciganske bandy,lebo oni sa neodvazia utocit inak ako v tlupach.
  takze prestante sa smiesne vyhovarat a chodte robit osvetu medzi svojich,aby si upratali spinu,aby dodrrziavali zakony,aby uhradzali platby a poplatky,aby ked uz kradnu,nech nerobia z nevinnych ludi invalidov,aby si hladali robotu,aby nesexovali medzi pribuznymi,aby nerobili tolko deti,ked ich nevedia uzivit,aby si nenicili byty a pod.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…