Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Demonštrácia Rómov trochu inak...O tom, že sa konala v Bratislave demonštrácia Rómov za prácu a dôstojný život, sme sa mohli dočítať na každom spravodajskom portáli, videli sme šoty vo všetkých spravodajských programoch v TV a o význame tejto demonštrácie poriadanej Františkom Tankom a jeho Stranou rómskej únie pochybuje máloktorý Róm. Snáď iba pán splnomocnenec pre Rómske komunity nevidí jej význam a obviňuje pána Tanka zo snahy zviditeľniť sa. Nuž, ak táto demonštrácia pomohla aspoň v tom, že dala vedieť našej vláde a vrchnosti, že nie sme ovce, že nebudeme ticho, keď sa na Slovensku pácha krivda na ľuďoch, splnilo to očakávania. Na demonštrácii sa nezúčastnilo veľa ľudí ( asi 80), aj keď sa to mnohým môže zdať smiešne málo, no bohužiaľ, taká je doba a nie každý má na to, aby sadol na autobus, alebo vlak a dopravil sa do Bratislavy, ale stovky Rómov vyjadrovali solidaritu s pánom Tankom, veľa Rómov mu písalo, alebo telefonovalo, že stoja pri ňom a sú radi, že niekto háji ich záujmy.Čo ma skutočne zaráža, sú reakcie majoritného obyvateľstva. Keď som čítala rôzne diskusie pod článkami o rómskom proteste, bolo mi do plaču. Toľko nadávok, urážok, výsmechu vidieť pokope, to zamáva s každým a kladiem si otázku....je tento národ slovenský tak hlúpy?

Lebo čo si mám už myslieť o tom, keď Rómovia vyslovia nahlas to, čo si oni doma potichu šepkajú, lebo nemajú odvahu zdvihnúť hlavu a povedať to nahlas?

Je na posmech to, že Rómovia chcú sľubované istoty, pracovné miesta a stabilitu?

Je na posmech to, že Rómovia nechcú žiť z dávok  v hmotnej núdzi, ale tiež chcú pracovať a živiť svoje rodiny?

Je na posmech to, že ak aj niektorí prácu majú, nechcú prácu na dohodu, ani prácu na pár mesiacov za minimálnu mzdu?Zamyslite sa nad tým milí bieli spoluobčania, či by skôr nebolo dobré pridať sa k Rómskym protestom, vyjsť do ulíc a hájiť svoje práva. Veď keď sa lepšie zamyslíte, trpíte rovnako ako my, aj medzi vami sa prehlbuje chudoba, rastie nezamestnanosť, za rovnaký nákup v obchode platíte stále viac a ste nútení jesť všetok lacný odpad dovážaný z krajín EU, lebo za 23 rokov od revolúcie naše vlády a nenažraní politici zlikvidovali poľnohospodárstvo, priemysel a urobili nás krajinou závislou na dovoze odpadu zo západnej Európy.
Ano viem, momentálne nás Rómov viníte za to, že ruinujeme túto ekonomiku, politici vás kŕmia týmito lžami, upriamujú pozornosť na nás, rovnaké obete tohto režimu, ako ste vy. Ale keď sa lepšie zamyslíte, viete dobre, že skutoční vinníci nežijú v osadách, ale vlastnia miliónové vily, nosia hodinky v hodnote 8 tisíc eur, sedia v parlamente ako koalícia, či opozícia, ich rodinní príslušníci sedia v správnych radách najbohatších podnikov, bánk, stavebných firiem...toto sú skutoční vinníci, pijavice, čo nás 23 rokov nútia uťahovať opasky, dostávajú nás s ohnutými chrbtami na kolená a smejú sa nám z výšky svojich postov do ksichtu...

Takže milí naši majoritní spoluobčania, ak budete počuť, čítať o najbližšom proteste Rómov za právo na prácu a dôstojný život, nechovajte sa ako hlúpe ovce, čo nemajú odvahu vybočiť zo stáda, aby nedostali ranu bičom, ale pridajte sa k nám, veď všetkým nám ide o to isté. Dôstojný život v tejto krajine, ktorá je tak vaša, ako aj naša.Helena Kmeťová

 

Komentáre

 1. Výborne Helenka!Kde sa v tej tvojej hlavičke berie také skvelé analytické myslenie?Mohla by si robiť školenia pre tkz. rómskych novinárov o tom,ako sa robí kvalitná žurnalistika.Toto je pre mňa už druhý článok,po Jozefovom o špeciálnych školách,po prečítaní ktorého som civel na písmenka v nemom úžase,ako toto niekto dokáže.Fakt výborné,gratulujem! Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ďakujem veľmi pekne Ferko, snažím sa iba písať objektívne, pravdivo a hlavne premýšľať o tom, čo píšem, aby to bolo zrozumiteľné a niečo si z toho čitateľ odniesol.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. len tak dalej, pani kmetova! mate uplnu pravdu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. a dakujem panu tankovi. klobuk dolu!!! drzim vam vsetkym, romom, palce, aj v dalsich aktivitach. nedajte sa. nevzdavajte sa. zviditelnujte sa. protestujte. nemusite cestovat az do blavy, lebo je to drahe z vychodu, protestujte v tych mestach, kde zijete. pred uradom prace, napriklad. len tak dalej :) a slovaci nezamestnani by sa tiez mali konecne zobudit a protestovat.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…