Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 20. marca 2013

Média, ako nástroj proticigánských nálad

Rómovia sa z médií a z dennej tlače môžu o sebe dozvedieť všeličo, len nie to, čo by radi videli uverejnené. Väčšinou nejde o pravdu, ale o vymývanie mozgov našich spoluobčanov, ktorí sa tomu vôbec nebránia a konečne zdieľajú spoločný bod záujmu. V tlači sa rozmazávajú rôzne negatívne správy zo života Rómov, potýčky z hromadných bitiek, krádeží a po novom sa píše nekonečné množstvo článkov na naše skupinové margo, kde sa poukazuje len na život chudobných a zaostalých rómskych osád. Zbytočne by ste v médiách čakali, že napíšu o vzorných, pracovitých Rómoch, že vám predstavia rómskych podnikateľov, novinárov, pedagógov, umelcov, jednoducho rómsku inteligenciu alebo usporiadané rodiny a vzorných študentov. Ktokoľvek uverejní článok v súvislosti s nami, musí si byť vedomý, že pod svojím príspevkom nájde extrémny záujem horlivých buditeľov Slovenska, nacionalistov, vyrývačov a prívržencov antisemitizmu, pripravených napľuť nám do tváre.


Média a tlač neakceptujú naše práva a nachádzame sa v položení, ako nechcená hromada smetí. Verejne sa neakceptuje fakt, že každý z nás pri narodení obdržal svoje meno, ako každý občan tejto republiky. Zámerne sa nám upiera toto právo a média nás vystavujú hromadnému posmechu a nechutným proti - cigánskym náladám. Dôkazom sú diskusné príspevky a komentáre k článkom, ktoré prekračujú hranice akceptovateľnosti a nie sú absolútne v súlade so zákonmi. Márne by ste na internete hľadali niečo pozitívne, nájdete len to, čo spomínam aj napriek našej každodennej snahe zmeniť to.

Priam neomylne podľa jednotného vzoru nás nazývajú alebo pomenúvajú od cigánskych psov, zvieratá, potkany, darmožráči, asociáli a pod. Predbiehajú sa v rozličných nadávkach a urážkach dokonca aj voči našim deťom a nechcime ani pomyslieť kam by boli schopní až zájsť. Denná tlač a média idú príkladom, písaním blogov a relácií o nás a zaručene si môžete prečítať k nim horúce reakcie, kde sa môže ľubovoľne buď posielať do plynu alebo beztrestne urážať. Takáto je situácia a vyzerá to, že nikto v tomto štáte nemá úmysel urobiť poriadok a potrestať vinníkov. Dokonca ani vláda nemieni zastaviť toto mediálne prenasledovanie a posledné udalosti nasvedčujú tomu, že média a vláda idú ruka v ruke a ich cieľ je obrátiť pozornosť od reálnych problémov a získať priazeň voličov hecovaním proti neprispôsobivej menšine.

Neustále sa dáva do pozornosti príživníctvo na sociálnych dávkach, stavby načierno a drobné krádeže. Majorita ich definuje, ako asociálov a predstavitelia extrémnej pravice pod zámienkou záujmu o blaho národa pravidelne usporadúva protesty. Sú Rómovia, ktorí žijú v otrasných hygienických podmienkach, ako sú aj Rómovia, ktorí žijú, ako ktorýkoľvek iný občan tohto štátu, zámerne sa však priam predbieha zverejňovať neutešený stav týchto sociálne - odkázaných Rómov, avšak nie za účelom pomôcť im. Táto spoločnosť dáva jasne najavo, že podporuje a zdieľa segregáciu majority od rómskej menšiny bez rozdielu.

Namiesto toho, aby sa pomenovali skutočné reálne problémy a konečne sa niečo urobilo pre všetkých obyvateľov, brnká sa na cigánsku strunu. Neverím, že honičkou za sociálnymi dávkami, ktoré utekajú z prázdnej pokladnice sa vytrhne a vyrieši údajne jediný a prvoradý problém. Naopak majoritné obyvateľstvo je príčinou stagnovania problémov lebo našu vládu nechala v prvom rade odpočívať v pokoji na vavrínoch a v druhom rade je presvedčené, že treba sa popratať s Rómami, ako jediným najpálčivejším problémom. Zrejme nikomu nevadí, že výdaje na nečinnú, zle fungujúcu samosprávu a vládu stoja peniaze daňových poplatníkov, ale naši gadžovia vidia len zbytočné výdaje pre tzv. asociálov – nechcenú, nedefinovateľnú hromadu s tmavou pleťou.

V súčasnej dobe jediným programom vlády je preverovanie minimálnej sociálnej mzdy asociálov a jej penálne krátenie v rámci porušovania občianskeho zákonníka a prípadného neplnenia si svojich občianskych povinností. Majoritné obyvateľstvo jasá a teší sa, zase bol odložený ďaleko na bok vôbec fakt, že v tejto krajine nemáme rovnaké možnosti a práva, ako ktorýkoľvek iný občan a riešenie problémov sa začalo od ďalekého konca. Musím len konštatovať, že doteraz som nepočula, žeby boli také isté opatrenia prijaté aj voči majorite a pravdepodobne sa ostatní pokladajú za lepšiu rasu, zrejme sa nechce vidieť skutočnosť, že aj medzi majoritou sú podvodníci, zlodeji vo veľkom, neplatiči daní, miliónové čierne stavby, bezdomovci, nezamestnaní a ľudia ktorí rovnako sú na soc. dávkach. Aj medzi vami sú bandy, ktoré okrádajú ľudí v metskej doprave, dokonca ide o veľmi mladistvých, ktorí sú na drogách, prežívajú na ulici a živia sa krádežami. Je veľa neduhov, ktoré priam ohlodávajú túto spoločnosť a nechce sa vidieť iný problém, okrem rómskeho.

Kritizuje sa , že rómske deti sú náchylné k záškoláctvu a nevykazujú náležité vedomosti. Rómovia sa naopak sťažujú, že ich deti sú segregované na školách, v nemocniciach lebo vraj smrdia a majú vši. Ako je možné, že inde vo svete majú chuť tieto deti študovať a sú považované za nadané? Odpoveď je jasná a krátka, spoznali iné krajiny a iných ľudí, žeby držali nad nimi nenávistné pohľady a palicu, ako u nás? Gadžovia tvrdia, že to je inak, my tvrdíme, že to je inak. Koľkokrát som si prečítala rozhorčené reakcie, nezamestnaných Rómov, ktorí chcú pracovať, ale dostáva sa im len ignorovanie od majority, teda tejto spoločnosti. Keď sa to tak vezme sme vlastne hračkou vo vašich rukách, hráte sa s nami a manipulujete, ako sa vám zachce a príde vhod. Údajne nechceme robiť a keď niekto sa pováži povedať, že to nie je pravda, počúvam:
" To im máme teraz tlieskať lebo sú slušní ".
Nie netlieskajte nám, ale neklamte a nechajte nás žiť a pracovať! Lebo už dávno nie je pravda, že sme nevzdelaní a nechce sa nám robiť. Aj Rómov, ktorí majú vzdelanie je dosť a každý deň je počuť, ako sme odmietaní na pohovoroch alebo hneď telefonicky upozornení, že nemusíme ani unúvať, ak sme príslušníkmi tmavej menšiny. To, čo mnohí z našich radov, dosiahli vo svojom súkromnom a spoločenskom živote určite nemusia ďakovať nikomu z vás a úspech určite nedosiahli pre - vychovaním do nerómskej mentality. Mnohí sme sebestační, schopní tvoriť, uvažovať, húževnato pracovať, vychovávať svoje rodiny a dokonca vám môžeme byť aj vzorom. Aj medzi vami nemáte všetci vysoké školy a taktiež ste odkázaní na prácu v podnikoch a vo fabrikách, kde nie je nutné ani stredoškolské vzdelanie. A chcela by som vidieť, ako všetci nezamestnaní a študenti si idú sami vytvárať prácu, aby nebodaj neobťažovali túto krajinu svojim bezradným nárekom hladných.

Dnes je jednoducho v móde udrieť si do poriadneho Róma. Skôr odhadujem, že majorita Slovenska nám uštedruje pekné zauchá, ako keby sa chcela vypomstiť a hlavne si odľahčiť svoju nenávisť voči nám, ktorú má vštepenú od malička. Stránia sa smradľavých a bezzubých, ale keď vidia slušného šikovného Róma zatvárajú päsť od zlosti, že nejaký cigáň vôbec niečo dokázal a vie sa obracať, čo by sa mohlo nazvať „pomstou na slušných“. Predstavte si, že ste na vozíku a k tomu vám chýbajú ruky a máte znetvorenú tvár, viete si predstaviť, ako sa na vás znechutene pozerajú všetky okoloidúce oči a vy nemáte ani odvahu dvihnúť ani len zrak, lebo už ste aj unavený neustálym opovrhovaním. Takto podobne sa reaguje, keď sa objaví človek s tmavou pleťou, či malý alebo dospelý. Sme jediná menšina, ktorú rozoznáte podľa farby pleti a podľa typických čŕt tváre a už na prvý pohľad vysielate svoje neprívetivé signály smerom k nám. Človek s tmavou pleťou v zápätí reaguje, ako keby skutočne pochopil, že je nechcený a dokonca na seba berie aj pocit viny, že je to skutočne tak. Niekto reaguje bezmocne, niekto reaguje agresívne, niekto pasívne, každopádne však nemôžete čakať, že po toľkých desaťročiach ukazovania na nás prstom len preto, že sme Rómovia, tiež vám nikto z nás tlieskať nebude.
Za komunizmu sme museli robiť lebo inak by nás zavreli “
Ach, áno, často som počula v tej dobe, ako moji rodičia a príbuzní hovorievali „ musíme chodiť do roboty lebo dilinovia – gadžovia - komunisti by nás dali do basy. Koľko fantázie ste len schopní vypotiť a čo je najlepšie ešte tým blbostiam veríte a podávate si to, ako ten najlepší výplod sveta. Chodili sme do práce, plánovali našu budúcnosť, zabávali sa a hlavne nemali sme prázdne košíky, tak ako aj vy. Aj medzi vami boli ľudia s ľavými rukami, či za komunizmu alebo aj dnes, je zrejmé, že to nechcete vidieť lebo v podstate, kto kradne medzi vami vo veľkom, vlastne mu závidíte a tiež by ste radi dosiahli podobné úspechy. Ako inak si vysvetliť, že sa navzájom medzi vami zlodejmi prehliadate. Podľa toho je aj vidieť, ako ste viedli tento štát od zániku komunizmu a po toľkých rokov ste dospeli k záveru, že jedinou prekážkou k napredovaniu stojíme my, Rómovia a Európska Únia, ktorá nás chráni.

Nechcem sa z nikoho vysmievať a ani urážať, ale tá istá pesnička do omrzenia dokáže poriadne otráviť nervy, žalúdok a samozrejme naše perspektívy, ktoré sú v nedohľadne s nekonečným opovrhovaním považovať nás za vlastníkov mien, ako aj práva na rovnaké možnosti existencie v tejto krajine. Táto spoločnosť zámerne vytvára nepriateľské podnebie pre všetkých Rómov a snaží sa nás vytlačiť zo spoločenského a politického života. Márne by som čakala, že bývalý pápež by stratil slovo aspoň v jedinkú nedeľu za všetkých Rómov, aspoň len za tých ktorých v zime presúvali len Boh vie kam. Počas zimy, ich domovy boli zbúrané a ľudia presunutí do špinavých, smradľavých objektov, ktoré predtým slúžili na výstavné trhy. Údajne z hygienických dôvodov boli natlačení všetci na kope, ženy, deti, muži a starci. Pravým dôvodom ich presunu boli prichádzajúce voľby a taliani sa zavďačili hlasmi primátorom za vyprázdnenie Ríma a ďalších veľkých miest. Nie je krajina v Európe, kde by neboli prenasledovaní Rómovia, pribúdajú ďalšie a ďalšie spisy, Európska Únia ukladá pokuty, medzi nimi Taliansko, ktoré prosperuje v nenávistnej kampani, Francúzsko a Nemecko.

Pripadá mi to, ako v čase, keď Židia boli vystavovaní na pranieri a obviňovaní hromadne z neúspechu vtedajšieho hitlerovského Nemecka, ešte predtým než ich všetkých deportovali do koncentračných lágrov. Aj vtedy Cirkev mlčala dokonca aj vtedy, keď jej boli podané dôkazy o tom, že Židia sú systematicky eliminovaní v plynových komorách. K tomu len dodám, že toto všetko sa udialo a bolo naplánované nie psychopatickou alebo kriminálnou mysľou, ale s jasným triezvym vedomím, zmazať existenciu nežiadúcej vrstvy obyvateľstva.

Na jednej strane Slováci kritizujú, že Rómovia sa nechcú vzdelávať, ale vzápätí žiarlivo sledujú, čo by sa nám mohlo vraj zadarmo ešte dať. Európska Únia akceptuje náš národ, našu kultúru, históriu, umenie a jazyk. Má v pláne do budúcna zaviesť rómčinu, ako jeden z európskych jazykov a čím by sa vytvorili nové perspektívne možnosti pre vzdelaných a šikovných Rómov. To znamená, že by sa vytvorili naše samosprávne úrady a naše problémy by sme si konečne riešili samy. Už dávno v našej krajine mali byť zavedené Základné školy s vyučovacím jazykom rómskym, kde by mohli mať možnosť pracovať rómski pedagógovia, čo doteraz nebolo príliš praktizované. Vo veľkej časti sa rómsky problém snažili vyriešiť nerómovia a len málo z našich radov bolo včlenených do projektov na ktoré boli vyčlenené fondy EÚ. Slováci kričia, že peniaze sa dostávajú len na Rómov a sú údajne chránení, ako vzácna zver, ale mňa by zaujímalo koľkí z vás nenásytných gadžov ste sa tými peniazmi, čo neboli pre vás nabalili.

V podstate keď sa to tak vezme majorita by mohla byť spokojná, že naša menšina nenapreduje a tým vlastne nemáme možnosť sa začleniť do spoločenského a politického života na Slovensku. Časy sa zmenili a čo včera Róm nechcel vidieť, dnes oveľa rýchlejšie chápe a všetko okolo seba citlivo vníma . Už dávno nie sme toho názoru, že nás hádžete do jedného vreca, sme za jedno v tom, že je vám úplne jedno, či sme zlí, dobrí slušní, veriaci, pracovití alebo milí. Bez rozdielu by ste ste nás vymazali jedným ťahom a to citujem mnohých z vás, gadžov:

"To je jedno, aj tak vás slušných je vás málo"
"Doteraz mi nič neurobili, ale odteraz majú po chlebe"
"Treba vykopať jednu obrovskú jamu a zakopať ich ešte za živa"
"Do plynu s nimi"

Sprvu len málo Rómov tušilo kam až zájde táto hysterická, mediálna besnota, ktorá nemá konca kraja. Mnohí z nás nemôžu pochopiť, že v mene nenávisti nemáte žiadne pohnútky podporovať a ísť po boku nacionalistickej pravice, ktorá vysoko nad vašimi hlavami nesie obraz Jozefa Tisa. Vám, ktorí ho velebíte, odporúčam predovšetkým modliť sa za jeho zatratenú dušu. Jemu a ani tejto krajine v žiadnom prípade neprinesie osoh zo zvelebovania a vzkriesenia jeho nectenej osobnosti.


Foto: Zdroj internetBlanka di Carbini


30 komentárov:

 1. To znamená,že by sa vytvorili naše samosprávne úrady a naše problémy by sme si konečne riešili sami.Už dávno mali byť v našej krajine základné školy s vyučovacím jazykom rómskym,s rómskymi pedagógmi.Prečo tak skromne?Treba žiadať samostatný rómsky štát.Blanka,ty toto čo si napísala naozaj na ulici zažívaš?To potom musíš mať hrozný život.Ja chodím normálne do práce,po ulici,zdravím sa tak s Rómami ako aj s gadžami ,poklebetíme a ideme ďalej.Nedémonizuj,lebo to nie je pravda.Mnoho gadžov sa správa k Rómom lepšie ako samotní Rómovia.A hádam neberieš vážne diskusné príspevky anonymných autorov na diskusných fórach. Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť
  2. Pán Fero, kedy sme si potykali? Gratulujem vám, že máte super život, aj ja žijem len medzi nerómami a môj manžel je gadžo a v podstate by som sa mohla tváriť, že problémy neexistujú. Vadí mi, že Róm alebo cigáň sa dostáva do povedomia, ako skôr niečo negatívne alebo nadávka. Ak ste nepochopili o čo mi ide, vysvetlím. Keby média nepoužívali označenie Róm ale iniziálky mien, ako to robia u väčšiny obyvateľstva, nemuselo by sa každý deň prať s nami špinavé prádlo, nemám chuť sa tam nachádzať. Môžem si o vás aj myslieť, že vlastne sa zabávate na chudákoch, ktorý nedosiahli vašu úroveň? Skúste si vygoglovať EU a Rómovia, či vám vyjde to čo mne, keď som našla materialy o tom, že EU má projekt zaviesť rómský jazyk, ako jazyk patriaci do EU a s ním zaviesť náležité úrady, ak nie napíšte mi na e-mail, vám to doložím. Ak nemáte záujem o ZŠ s rómským jazykom, prenechajte voľbu ostatným, maďarská menšina si toto právo užívala, prečo nie rómská menšina? Vaše slová budem podávať ďalej určite aj iní rómovia budú nadšení z toho, ako sa máte a budú vám určite blahoželať.

   Odstrániť
  3. Ja som Róm,moja manželka Rómka,naše deti Rómčata.Píšeme si rómsku národnosť.Žijeme integrovane medzi majoritou.Neurobil som nič,len som porovnal život mojej rodiny s tým,čo ste napísala.Nič z tej neznášanlivosti,predsudkov,rasizmu a ešte neviem čoho sme nezažili.Susedia,známi,si nás vážia,chodia si pre rady,dávajú nás za vzor.Všetci sme vyštudovaní,zamestnaní,plníme si povinnosti.Miestna organizácia Slovenského zväzu žien ma navrhla na ocenenie Otec roka,gadžovská organizácia si vybrala Róma.Mne je jedno či ma označia Róm,Cigán,lebo sa o mne hovorí len v superlatívoch a to je dôležité.Plačete na nesprávnom hrobe.Ten Róm.o ktorom píšu v novinách ,o neprispôsobivosti,lenivosti,využívaní sociálneho systému,krádežiach a pod. o tom ani nevie.A keby aj vedel,tak to je posledné,čo by ho trápilo.Nikde som nepísal,že som proti zavádzaniu rómskeho jazyka medzi jazyky používané v EP.Práve naopak,myslím si,že je to potrebné a Rómom to pomôže.A praktická rada nakoniec:založte noviny a píšte o Rómoch len pozitívne,bez označenia.Alebo prestaňte čítať noviny,lebo tak sa písalo,píše aj bude písať.Zmeniť to môžeme iba my Rómovia,ale nie ohradzovaním sa a rozhorčovaním. Fero Ferenc

   Odstrániť
  4. Pán Ferenc nechápem prečo uvádzate svoje ocenenia a aká ste vzorná rodina zrovna pod mojím príspevkom, ktorý jasne hovorí, že nikde média neuvrejňujú okrem Mecem, vzory s usporiadaných Rómov. Je zrejmé, že ste si to ani vy neprečítal. Áno na jednej strane Rómovia plačú a na druhej strane nič proti tomu nerobia! A moja skromná osoba si dovolila upozorniť tú malinkú časť slovákov, že existujú aj iní romovia a tiež máme svoje názory.

   Odstrániť
  5. Milá pani Blanka di Carbini.Príslušnosť k rómskemu etniku,hrdosť na svoj pôvod,robenie dobrého mena našej menšine, sa najlepšie robí osobným životom,nie písaním nezmyslov.Čo si vy vlastne o Rómoch myslíte?Normálne veci považujete v podaní Rómov za niečo mimoriadne,čo by mali média vychvaľovať do nebies?My nie sme primitívni barbari,ale normálni ľudia.Sa zobuďte.Fero Ferenc

   Odstrániť
  6. Napísali ste dosť veľa rád, čo by som mala a čo nemala podľa vás robiť, uvedomte si,že ste jediný, čo sa tu do mojej osoby navážate, môj článok čítalo vyše 200 osôb, tak prečo by som mala brať ohľad na vaše rady. Ono najlepšie by bolo keby ste mi poslali váš skromný životopis a tak by som ho hodila na internet a slintali by sme všetci od závisti a v žiadnom prípade si určite nedovolíme pri čítaní vzácneho dokumentu ani šuchnúť nohami. Česť vašej pamiatke. Keďže zrejme nemáte nič iné na práci ja vám určite milý Fero Frenc odpovedať nebudem a keď vaše komenty sa priblížia k hranici osočovania a výšklebov jednucho požiadama, aby vaše komentáre boli vymazané. Svoj názor na môj článok ste si povedal, prípadne zmeňte druh čítania, ale vy tu nie ste kvôli čítaniu, aj moji kolegovia vás už poznajú, alebo si myslíte,že sme blbý? Za aký dres hráte, počkajte tipnem si, ale nie ja viem veľmi dobre odkiaľ vietor fúka!!!

   Odstrániť
  7. Milá pani Blanka di Carbini!Chcem Vás poprosiť o zmazanie mojich príspevkov pod článkom.Zároveň sľubujem,že už nebudem reagovať na Vami napísané články.Ďakujem. Fero Ferenc

   Odstrániť
  8. Pán Fero Ferenc, na mňa ľudia tiež takto reagujú. Každí žiada ostré, sebavedomé vystupovanie, nájdu vo Vašej poznámke to, čo tam vôbec nie je, v podstate hovoríte - áno, pekne - ale dostanete to natreté od vlastných tak, že Vás prejde chuť k niečomu sa vyjadriť. Ja som tak zdeformovaná, že sa ešte aj ospravedlním a pokloním. Vy ste svoje presvedčenie obhájili. Nepochopila som čo pani Blanku tak rozohnilo. Ja by som veĺmi chcela byť Vašou susedkou.

   Odstrániť
 2. pan Kmeto tarate ako vzdy,media si tie negativne javy neprisobivych nevymysleli,situacia s vasou castou komunity je este horsia-a vy chcete respekt-preco-preto ze obhajujujete asocialov,nasilnikov a vytrznikov,namiesto toho aby ste robili osvedu medzi osadnikmi,ze nemaju terorizovat ostatnych spoluobcanov,ze si maju robit poriadok,ze maju posielat deti do skoly,ze ich maju ucit hygienickym navykom,ze nemaju devastovat svoje byty. Vy namiesto toho aby ste sa distancovali od asocialnej casti svojho etnika,neustale ich obhajujete,nachadzate primitivne klise vyhovorky, prekrucate a vy chcete vymyvat mozgy,ty ludia co ziju blizko osad su zufaly a obracaju sa aj namedia a nie opacne.
  Kolkokrad vas zbil biely,kolkokrat vas okradol,kolkokrat sa vam vyhrazal?Ani raz,na rozdiel od tisicov slovakov ktory toto zazili na vlastnej kozi a vy mate nehanebnu drzost takto prekrucat fakty?Co este chcete aby sa zbity a okradnuty klanali tym ktory ich okradaju a terorizuju,aby imn dali svoje byty a uspory,aby media klamali a tvrdili ze vsetci cigani su slusny,fantasticky,skvely ludia,ktory su chudatka na kazdom kroku bity, terorizovany, utlacany, znevazovany a neviem co.Ved aj vdaka takym ako ste vy potom nastava situacia ze ked cigani porusili dopravne predpisi,tak policajtom nadavali do rasistov a fasistov-ved nic ine ich neucite,len to ze mozu aj vrazdit,lebo oni su len chudatka obete rasistov.Ked schvalujete utoky aj na tych ktory pomahaju ciganom ci uz lekari, ucitelia, hasici, hygienici-tak sa necudujte-ako slusny clovek moze obhajovat asocialne a patologicke javy a potom sa este cuduje preco na neho niekto zazera.Pan Kmeto nie zavist a to co vy skatulkujete je na vine ze ludia na vas zazeraju,ale vasa obhajoba toho co kazdy slusny clovek odsudi,to ze ste z jedneho etnika to neznamena ze budem podporovat uplne vsetko a nezmyselne obhajovat.Kto obhajuje asocialne javy nech sa necuduje ze sa sam svojim postojom niekde zaradil.Kedy ste co ponukli,ani raz-sak co vy nemusite znasat to co robia vasi etnicky bratia,nemam vas polutovat?-hadzu vam vykaly na dom,opluvaju vas a vase deti,vyhrazaju sa vam denne bitkou,okradaju vas,devastuju vam okolie atd?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Autorom príspevku nie je pán Kmeťo! To značí, že ste si to poriadne ani neprečítali. Dožadujem sa spravodlivosti, aby média uvádzali mená a etniu. Tým by sa vyriešilo veľa vecí a my ostatní by sme si mohli konečne vydýchnúť. Problém sa zveličuje a je vidieť, že nepoznáte pravdivé skutočnosti a chcete vidieť len to čo chcete. Každá minca má dve strany. Nikto netvrdí, že osady a hrozný stav v akom sa nachádzajú neexistujú. ale bohužiaľ sa podávajú veci tak, aby pritiahli čo najviac čitateľov a nerešpektujú sa práva nás ostatných, ktorých sa to netýka. Môj brat len zázrakom prežil napadnutie v centre Bratislavy skínmi, keď sa vracal z fabriky , dokonca si trúfnu aj na ženy! Ďakujem Jožkovi, že založil tento blog a máme možnosť aj rómovia, publikovať naše názory a skúsenosti.

   Odstrániť
 3. spytajte sa hlavne svojich obhajcov z mimovladiek ako sa nabalili na romoch,opytajte sa starostov a vasich zastupcov a splnomocnencov kde su peniaze-vsetko najlepsie hadzat na gadzov a rasistov a co vy pan Kmeto nemate peniaze,nerobite v mimovladke,neberiete prachy za toto blogovanie?Co ste urobil pre to aby sa situacia zlepsila,co ste urobil preto aby sa peniaze nerozkradli a ked tak v tejto krajine boli najviac okradnuty Slovaci,netvrdim ze ciganmi,ale to nikoho neospravedlnuje.A este sa vyhrazate,ze co ked romovia pochopia-ze naz budu zabijat,mate na mysli? V prvom rade by mali pochopit ze zit slusne a pracovat, vychovavat deti,mat poriadok sa oplati.A nevyhrazajte sa lebo keby Slovaci neboli zbabely narod,keby boli svorny a vedeli by chapat suvislosti,tak by sme videli.A ked media neskacu tak ako vy piskate je zle,budte rad ze mate media take ake su,lebo keby nedali priestor aj vasim aktivistom,tak neviem,neviem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie nie sme platení za uverejňovanie, robíme to gratis pre dobrú vec. Patrím do skupiny rómov, ktorí sa nemajú za čo hanbiť, neospravedlňujem nikoho z osady ani nikoho, kto sa nevie zmestiť do kože. Takých ako som ja je dosť a je načase, aby ste si dávali pozor, keď hádžete všetkých do vreca. A ako vidím, všetko ste vzal hupom a hneď bojovať a atď. Čo iné by som mohla čakať a to dokazuje, že som napísala pravdu.

   Odstrániť
 4. zase daco vymysleli tie ,,hnusne svine novinarske rasisticke,,http://krimi.noviny.sk/cierna-kronika/19-03-2013/ruslana-kurilcova-deti-v-plaveckom-stvrtku.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nepíšem o problémoch v Plaveckom Štvrtku, oblasť poznám pochádzam zo Záhoria, píšem o ľuďoch, ako som ja. Rešpektujte nás, nie sme všetci z Luníka a z Plaveckého Štvrtku (aj keď všetkých aj tam by som tiež nehádzala do jedného vreca, zase jeden vzorec?).

   Odstrániť
  2. V mojom príspevku o tom hovorím " zamestnať rómských pedagógov a pomocníkov.

   Odstrániť
 5. pan anonymny, vy ste clanok vobec nepochopil. skuste si ho precitat este styrikrat, snad to bude stacit. a vasu nenavist voci romom a zaslepenost skuste odlozit za dvere, mozno to pomoze pochopeniu clanku. viera

  OdpovedaťOdstrániť
 6. aj ja som sa prave nedavno pozastavila nad tym, ze media su zaujate, a vykresluju romov len z tej horsej stranky, media su nespravodlive a neobjektivne voci romom. ked urobia daco zle, hned to zverejnuju a pripisuju to vsetkym romom. a potom je obraz romov v spolocnosti presne taky, ako vo vyssie uvedenych komentaroch od viacerych anonymnych prispievatelov. tento obraz je vsak nepravdivy, falosny. lebo to, co media zverejnia, sa tyka iba konkretnych jendotlivcov, teda mensej casti etnika, nie vsetkych romov, nie vacsiny. ale v hlavach nerozhladenych slovakov sa to zobrazi ako ze vsetci romovia, alebo aspon vacsina, je takychto, a tak sa z mnohych slovakov stavaju rasisti ci nacionalisti. a o romoch si myslia presne to, co im podsuvaju neobjektivne media - vid pripsevky vyssie.
  media obrovskou mierou prispievaju nielen k osocovaniu romov ako etnika, ale aj k sireniu nenavisti slovakov voci romom.
  to, ze romovia sa staraju o svoje pribytky, ze ich nedevastuju, aj ked ich dostali z eurofondov, to uz v mediach nie je. pre media je zaujimavy len ten zly pohlad na romov z lunika 9.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za váš názor a som rada, že sme na jednej vlne. Aj ja nie som nadšená za stav v ktorom sa nachádzame, máte pravdu všetko sa točí len okolo problému Luník a podobných osád. Dáva sa do popredia dokonca, aký slovník používajú t.j. neuvedomelosť a vulgarita, ale len na poníženie nás všetkých a zaplnenie programu,ktorý majú nariadený zhora. Pomohlo by veci, čo som už spomínala, aby sa neudávala národnostná identita, čo sa deje len pri rómoch, čítali ste niekedy, Jozef T. príslušník maďarskej menšiny ale to by nezaujalo vôbec čitateľov. Všetko dobré.

   Odstrániť
  2. Poprosím vás o odpoveď.Hneď na vedľajšej stránke sa píše o úspešnej podnikateľke pani Adamovej.Je podľa vás správne,keď tam napísali, že je to Rómka?Fero Ferenc

   Odstrániť
  3. Vidím, že máte chuť debatovať, prečo nie. Hoďte mi link lebo mám aj domácnosť a momentálne sa k tomu dostanem neskôr,trpezlivosť pán Ferenc.

   Odstrániť
 7. mate pravdu pan autorov pochlebovac,nechapem clanok,lebo spinave klamstva sa pochopit nedaju.
  a ciganov na rozdiel od vas poznam dokonale nie iba z medii,takze viem co si musia vytrpiet od nich ty ktory z nimi ziju
  apropo preco sa tak mnozia a preco sa neodstahuju,ked ziju medzi rasistami,fasistami a su udajne pod stalym utlakom a diskriminaciou?
  mate komunisticky pohlad na media,ich ulohou nie je ukazovat to co je normalne,ulohou medii je ukazovat negativne a patologicke javy,nikde media netvrdia ze to robia vsetci romovia,ak sa pobiju biely,alebo niekoho prepadnu tak to takisto ukazu alebo takisto informuju o tunelovani,podvodoch aj o spinavostiach politikov a predsa ani statny uradnici ani ani politici sa neohradzaju,nevyplakavaju a netvrdia ze vsetci su vykreslovany ako zlodeji a podvodnici.
  pan Dobrovolsky a mnohy iny by chceli mat Kmetove problemy.-nuz ale zase si vsetko onalepkujte vsetko rasizmom a nenavistou,lebo nic ine nemate-je to pohodlnejsie ako nieco riesit alebo davat fakty,statistiky a argumenty.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Z vašej strany je to článok o špinavých klamstvách? Aspoň na jedno by som vám odpovedala. Môj brat pracuje s p. Dobrovodským a náramne si rozumie nielen s ním ale aj inými kolegami - romami. Všetci mu dávajú za pravdu, áno je to tak! Ale aj tak p. Dobrovodský zatiahol všetkých rómov bez vynimky do svojej kauzy. Prečo sa toto všetko nedialo len o probléme rodín Galbovej a Danihelovej? Prečo v tom museli byť všetci? Nuž keď som upozornila brata na isté linky kde jeho kolega spolupracuje so SNS,len zmeravel od údivu.

   Odstrániť
 8. http://www.cas.sk/clanok/246242/strelba-v-romskej-osade-18-vystrelov-zasahovalo-100-policajtov.html

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čo s tým máme spoločné? A zase tá istá pesnička?

   Odstrániť
 9. Vy nie ste normálny navážate sa do pána Kmeťa, ale pán Kmeťo článok nenapísal.... Somari čítate a neviete čo čítate ....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím, veľa vecí viď napísané veľmi reálne podľa vzoru tzv. slušných rómov, ako vidím nebolo akceptované a môžeme len dúfať nejakú zmenu voči nám? Viď nevie ani kto ho písal?

   Odstrániť
 10. Anonymný21. marec 2013 15:19:

  ved presne toto, co vy teraz robite, je kritizovane autorkou blogu. media uviedli, ze ide o romsku osadu, a vy sa hned na to vrhnete ako sup a davate to do pozornosti. lebo rom! keby media neuviedli, ze ide o romsku osadu, tak by ste to tu nevlozili. tak media, ako aj taki supi ako vy, rozostvavate ludi proti romom. a teraz mi povedze, z toho, ze ste to sem vlozili, co tym sledujete? naco ste to sem dali? ma to byt riesenie socialnej nudze ? len u romov? ci co ste tym chceli povedat? ze takto je to vo vsetkych romskych osadach na slovensku? ci aj na celom svete? proste co z toho vyplyva, ked tu vlozite link? to si myslite, ze nikto nikdy nepocul o nasilnostiach ci kriminalite, aj romov? a vy tu idete robit osvetu ci co? vy ste hrozne kratkozraky a nerozumiete ani sam sebe, nie to tejto problematike.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Autorka si asi nevsimla, ze media praveze NEUVADZAJU, ze ide o Romov. Nazvu ich "mladici, obyvatelia" a pod. A aj tak je kazdemu jasne, o koho sa jedna. A to nie len v televizii kde to ukaze obraz osady, ale aj v tlaci bez ilustracnych fotografii. Preco asi? Stereotyp? To, co autorka ziada.. UKAZAT NORMALNYCH SLUSNYCH LUDI SPOMEDZI ROMOV.. AHA NORMALNI SLUSNI LUDIA! To ten stereotyp este posilni. Nezda sa Vam nahodou? Skuste trosku porozmyslat. Ak by ukazali Slovaka.. prislusnika majority,.. AHA SLUSNY CLOVEK chodi do roboty plati dane... tak a co teraz, co ma byt? Totalne nezaujimave. Tym, ze je taky isty prispevok o Romovi zaujimavy, to tiez o niecom svedci.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...