Preskočiť na hlavný obsah

Rómovia sa prebúdzajú !Priznám sa, že pred marcovými voľbami 2012, kedy som prvý krát zaregistrovala aktivity Strany rómskej únie som bola trochu skeptická. Myslela som si, že to bude tak ako doteraz s inými podobnými subjektami...prídu, namútia trochu vody pred voľbami, neuspejú a zľahne sa po nich zem na ďalšie štyri roky...Týmto sa musím ospravedlniť pánovi Tankovi, predsedovi Strany rómskej únie, lebo v poslednom čase vyvíja aktivity, ktoré prebúdzajú Rómov na celom Slovensku. Zlá situácia na Slovensku, kríza, stúpajúce vlny rasizmu a neschopnosť úradu splnomocnenca pre rómske komunity, ktorý sa vydal cestou malého dvora a veľkého biča na Rómov, burcuje celé Slovensko. Najskôr to bola petícia za lepší život, demonštrácia za prácu v Bratislave , ktorá bola jednou z prvých chystaných demonštrácií, po ďalších mestách, rôzne výzvy našim vládnym predstaviteľom na dialóg a je tu aj tento otvorený list, ktorý pán Tanko adresuje premiérovi Ficovi :Vážený pán Premiér!

Ľudia si zaslúžia istoty! S týmto heslom ste Vy a Vaša strana Smer šli do marcových volieb 2012.
„ Voliči si môžu vybrať, buď si vyberú zlepenec, ktorý pôjde cestou zdražovania, alebo si vyberú stabilnú vládu, ktorá pôjde cestou podpory hospodárskeho rastu, zamestnanosti, hľadania príjmov do štátneho rozpočtu od bohatých bánk a silných. A samozrejme, cestou stability a istoty pre konkrétnych ľudí,“

Toto sú Vaša slová, slová, ktoré priviedli ľudí do volebných miestností s jasnou predstavou koho majú voliť. A je jedno, či to boli rómski voliči, alebo slovenskí, všetci sa zhodli a vybrali si Vami sľubované istoty. Po roku Vašej vlády je tu čas rekapitulácie pán premiér, ľudia sa právom pýtajú, kde sú tie sľubované istoty, prečo nerastie zamestnanosť, prečo príjmy do štátneho rozpočtu nejdú od bohatých bánk a od silných, ale na plátanie dier v rozpočte doplácajú stále viac obyčajní ľudia. 


Chudobní sú ešte chudobnejší a bohatí stále bohatší. Každý mesiac rastie nezamestnanosť, čoraz viac ľudí je odkázaných na pomoc štátu, stupňujú sa národnostné vášne a doplácajú na to poväčšine naši ľudia, Rómovia, tiež Vaši voliči a občania tejto republiky. Svojimi nedávnymi výrokmi ste možno nechtiac, tiež pomohli zdvihnúť nacionalistické vášne, no Vy veľmi dobre viete pán premiér, že my Rómovia tento štát neruinujeme. Preto Vás žiadame v mene všetkých Rómov, ale aj všetkých občanov Slovenskej republiky, aby ste splnili svoje predvolebné sľuby, chceme prácu, nechceme byť na ťarchu štátu, nechceme aby naše deti hladovali. Žiadame Vás, aby ste splnomocnenca pre rómske komunity pána Petra Polláka priviedli k efektívnejšej práci, k riešeniu pálčivých káuz ako je problém s nevysporiadanými pozemkami pod osadami, kauza Malacky, problémy s rómami zo zbúraných bytoviek, ktorí vytvárajú nové osady..atď.

Dňa 6.3 2013 sme uskutočnili našu prvú demonštráciu za prácu a slušný život pre všetkých v Bratislave a pripravujeme ďalšie, v iných mestách a v iných termínoch a budeme pokračovať dovtedy, kým nesplníte svoje predvolebné sľuby.
 


František Tanko

Predseda Strany rómskej únie na Slovensku.
Mnohí sa pýtajú, aký to má zmysel, či to nie je iba snaha o zviditeľnenie niekoho,  no myslím že je to úplne inak. Je to snaha o zviditeľnenie niečoho...problému, ktorý tu je už desiatky rokov a nikto nieje ochotný s ním skutočne niečo robiť. Do rómskych projektov šli za tie roky milióny eur,  do vzduchu vyhodené peniaze na nezmyselné projekty, projekty nesúvisiace s rómskym problémom ani okrajovo a samozrejme nesmieme zabudúť, že veľa z tých peňazí skončilo vo vreckách politikov, primátorov, starostov a samozrejme zakladateľov nezmyselných občianskych združení. 
Veríme, že pán premiér splní všetky svoje predvolebné sľuby, bude dostatok pracovných príležitostí pre všetkých a nebudeme v budúcnosti ako menšina závislí na pomoci štátu.
Helena Kmeťová.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Nevera u Šarköziovcov z Cigánskych diablov

V partii Cigánskych diablov v týchto dňoch dujú poriadne vetriská. Podľa informácií Nového Času je na pretrase nevera a intrigy. Zdroj Nového Času tvrdí, že manželka Ernesta Šarköziho Silvia má mať až podozrivo blízko k prvému huslistovi Štefanovi Banyákovi, ktorý má s manželkou Katkou dvoch synov.


Podľa Silvie Šarköziovej ide však o výmysel, ktorý má jej rodine uškodiť.„Nie, nie je to pravda,“ vyhlásila Silvia, no pripustila, že práve v domácnosti u Banyákovcov nebolo vždy všetko s kostolným poriadkom a v ich domácnosti plnej hádok sa riešili otázky nevery. „Dôvodom ich hádok mala byť nevera Banyákovej manželky Katky,“ vyjadrila sa opatrne Silvia Šarköziová. Podľa jej slov práve Banyák upodozrieval svoju manželku z nevery. „Ja neriešim, či to bola alebo nebola pravda, ja sa do ich manželstva absolútne nestarám ani nechcem. Mňa sa to netýka,“povedala Šarköziová.


Nevera, alebo len novinárska kačica?

Jeden z komentárov ma však doslova šokoval: "Reálne, Sylvia je krásna žena a Ernest…

Zborov : Video ktoré zachytáva ako policajti bijú Rómov v osade, zachytáva scénu ako z hororu, kde policajti bijú ľudí hlava nehlava...

***RTVS má k dispozícii video, na ktorom policajti bijú obuškami Rómov v osade*** Video, ktoré sa podarilo získať European Roma Rights Centre (Centrum pre práva Rómov), zachytáva scénu v Zborove, okres Bardejov, keď podvečer 16. apríla 2017 privolali policajnú hliadku pre šarvátku medzi Rómami. Niekoľko policajtov sa zaháňa obuškami aj na deti, jeden z nich surovo sotí do staršej ženy, ktorá stojí pokojne bokom a zrazí ju na zem. Policajti sa na videu opakovane zaháňajú na ľudí, ktorí nekladú žiaden aktívny odpor. Rómovia tvrdia, že zásah si natočili viacerí, zachovalo sa však len toto jediné video. Pracovníkom Centra pre práva Rómov povedali, že večer po zásahu sa totiž policajti vrátili a donútili ich ostatné videá z telefónov vymazať. Video sme ukázali aj policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. „Viaceré z tých zákrokov sa mi zdajú zjavne neprimerané. Na môj podnet som video preposlal na policajnú inšpekciu, ktorá okamžite začne konanie, aby sa celý zásah vyšetril,“ povedal ná…

Kráľ rómskych piesní Kamil Polakovič z City Boys z Trnavy zase oklamal ľudí, zobral zálohu a neprišiel hrať...

Kto z nás by nepoznal Kamila, úžasného speváka, hudobníka, skladateľa rómskych piesní. Právom sa označuje za kráľa rómskych piesní. No to je jeho jedna stránka, druhú stránku jeho života len málo Rómov pozná a tí čo mali možnosť Kamila spoznať aj inak mi určite dajú za pravdu...


Tvrdí, že jej pokazil najkrajší deň v živote. Renáta Čonková (36) z Kokavy nad Rimavicou (okr. Poltár) si plánovala svoju svadbu mesiace dopredu, chcela, aby bola dokonalá.

Klasický scenár, ktorý Kamil urobil vo svojom živote nie jedenkrát, zobral zálohu, dohodol sa termín kedy príde hrať a v deň termínu Kamila nikde... To bol prípad aj Renáty Čonkovej.

Ešte vo februári oslovila kráľa rómskych piesní Polakoviča. „Dohodli sme sa, že vystúpi so svojou kapelou za honorár 1 000 eur. Päťsto som mu poslala dopredu ako zálohu. Navyše, sľúbil mi, že nám zloží svadobnú pieseň, tak som mu dala ďalších 260 eur,“ vysvetľuje Čonková.