Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Cigáni v nepráve a nacisti na čele zákona

V Maďarsku slobodné nosenie hákového kríža, červenej hviezdy a iných nacistických a komunistických znakov je dnes veľmi moderné. Moderné sa to zdalo aj pre maďarský ústavný súd, ktorý rozhodol beztrestné nosenie znakov.
Už v máji tohto roku sa presne ukáže, kto je skínom, nacistom, fašistom podľa ich oblečenia a symbolov. Možno nimi budú moji susedia, alebo ich deti. V škole nimi môžu byť učitelia a zamestnanci škôl, kde chodia aj moje deti. Alebo aj predavačka v obľúbenom obchode. Kto vie, kde presne a u koho sa to prejaví? Určite si povedia, že ak slobodne a beztrestne, tak otvorene na plno!
Môžme kričať, nadávať, hádať sa, či žalovať hocikde a hocikomu. Právo je na ich strane. Hitler žil a bol v práve. Skíni začali zabíjať, prepadávať a sú a budú v práve. Fašisti stále žijú a neonacisti sa hrajú, že idú s módou v nevraživosti a neľudskosti. A to všetko robia na naše adresy a s právom.
 Zbytočne tu začnem rozpisovať ako my Rómovia trpíme pre nedostatok slobody, bezprávia... To sa tu už o tom toľko rokov píše, medializuje, rieši a stále ten istý bod. Nacisti sú v práve a my Rómovia v zajatí neznášanlivosti.


Koľko veľa projektov, programov, filmov, správ a mnoho organizácii proti rasizmu, za ľudské práva a slobody, nadácie za rovnosti medzi ľudmi pracovalo proti ním? A stále sa musíme obávať o naše životy. Podľa môjho poznania a rečí mojich rodičov a známych ide o 20 rokov. Story o ich cestovaní do Čiech za prácou, kedy boli plní obáv a strachu na staniciach. Alebo keď išli na nákupy a mladí skinheadi im vyhodili z nákupných tašiek nakúpený tovar... A pri takýchto skutočných storkách môžem pokračovať do rána. Raz môj otec rozprával, že celú noc sa skrýval v Poprade na staničnom WC, len aby ho skinheady nezbili. Nespal celú noc, krčil sa na WC so strachom o život.
Teraz sa tu v Maďarsku budú krčiť od strachu pri každom pohľade na hákový kríž, červenú hviezdu, kladivá... Majorita nechce rómskeho suseda. Veľa giet, osád, segregácií na školách,rasistických útokov, diskriminácii na trhu práce...Je toho veľa pre nás Rómov a Židov. Teraz aj slobodné nosenie hákového kríža, nacistických symbolov, červenej hviezdy ako aj kosáka a kladiva.
 Ani Európska únia, Európska komisia, NATO ani nikto iný nie je schopný zastaviť fašistické procedúry na ničenie Rómov a Židov už tak dlho. Prišla aj Maďarská garda a takmer polovičke Maďarov sa zapáčili. Keďže boli politicky aj právom zakázaní, zostali iba ako Politická strana JOBBIK. Tento zákon ich určite posilní, už iba pre ich zbavenie o slobodnom nosení ich uniformy pred pár rokmi. Jedno viem, že keď uvidím v autobuse osobu s hákovým krížom, tak hneď pri prvej zastávke spolu s deťmi vystúpim a ďalej pôjdem peši. Ak moje deti budú hladné a v obchode pri nákupe bude osoba s podobnými znakmi, tak radšej nechám deti hladujúce, lebo sa budem báť o seba a deti, aby nás nenapadli. Takže vždy bez rozdielu kde a kedy, či bude pršať alebo snežiť tak radšej s deťmi pôjdem von z autobusu, vlaku, obchodu, alebo sa skryjem, ako keby som prežila napadnutie a útoky.
 Ak Maďarský súd dovolil nacistom nosenie hákových krížov, tak neskôr im môže dovoliť aj napádať, zabíjať a vraždiť. A čo my Rómovia zmôžeme? Nič! Ako doteraz, vôbec nič nezmôžeme proti takýmto ľuďom, taktikám, nenávisti, diskriminácii...

Lucia Čurejová.

Komentáre

 1. ja sa vam cudujem, ved romov je viacej ako nacistov, tak co sa nezorganizujete, vyberte si tiez nejaky symbol, ste predsa v pocetnej prevahe, ich je par tisic, vas je par stovak tisic, ukazte im, ze su sraci. lebo su.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ano su sraci ale bohuzial oni sa vedia zorganizovat aj po stovky ale nasi romovia bohuzial sa nevedia ta zorganizovat to je velka chyba romou ved ras verym ze romovia budu spolu a pojdu za svoje prava aj ked......

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nato nebudú mať čas niečo obhajovať...:D takto to je správne keď sloboda prejavu tak pre všetkých nie len pre negerské menšiny....

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…