Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 21. apríla 2013

Rómske protesty pokračujú !


Predsedníctvo Strany rómskej únie na Slovensku oznamuje, že v období od 25.4. Do 25.5. 2013 bude organizovať masové protestné pochody po okresných mestách východoslovenského kraja a v Bratislave. Prvý pochod by sa mal v ešte presne neurčenom dátume konať v Humennom o ostatných mestách a dátumoch vás budeme informovať.

Protestné pochody tak ako dva predchádzajúce v Bratislave a v Košiciach budú zamerané proti nevšímavosti štátnych a vládnych úradníkov k aktívnemu riešeniu Rómskeho problému, proti diskriminácii, za prácu a slušný život pre našu národnosť. 

O súčasnom stave , nezáujme štátnych a vládnych predstaviteľov strana SRU informovala aj predstaviteľov Svetovej Rómskej organizácie Rromnipen , predstaviteľov ICSW a predstaviteľov EU.
Dôvodom týchto protestov je nezáujem vládnych predstaviteľov o predloženie našich vlastných riešení, našich projektov, zastieranie a kamuflovanie Eurofondov a ich nezmyselné využívanie na projekty bez efektu a akéhokoľvek účinku.

Pred protestnými pochodmi zvolá SRU aj tlačovú konferenciu, kde bude médiá bližšie informovať o priebehu a miestach konaní pochodov.


Zároveň vám prinášame výzvu predsedu Strany Rómskej únie na Slovensku pre všetkých Rómov, Rómskych lídrov, aktivistov a predstaviteľov Rómskych médií :

Rómovia vezmime osud nášho národa do vlastných rúk !


Rómovia je čas, aby sme sa spojili, zabudnime na spory, zabudnime na hádky, spojme sa a vyjdime všetci spoločne do ulíc. Vládnuca strana Smer na čele s Róbertom Ficom nám sľubovala istoty, pracovné príležitosti. Veľa Rómov sa dalo oklamať a uverilo sľubom Róberta Fica, no miesto toho Fico nás berie ako menejcenných ľudí, čo večne čakajú s natrčenou rukou. Takýto obraz sa snaží o nás nahovoriť verejnosti nie len on, ale aj všetci politici v politickej špičke a čo je najhoršie, nemáme zastanie, sám splnomocnenec pre rómske komunity sa svojim postojom stavia na stranu politikov , neprotestuje proti neprávu ktoré sa na nás pácha, naopak, sám svojimi reformami, ktoré chvalabohu zatiaľ boli odmietnuté chce Rómov uvrhnúť do ešte väčšej biedy. 

Nechceme nič navyše, chceme iba spravodlivosť, chceme aby prestali byť naše deti segregované v školách, v školských jedálňach, chceme rovnakú možnosť zamestnať sa ako majoritní občania bez diskriminácie, nechceme aby nás vyhadzovali z reštaurácií, prepadávali na uliciach len preto, lebo máme inú farbu pleti. Odmietame ako národ kolektívnu vinu za všetko zlé čo sa stane, ani my neberieme celý Slovenský národ na zodpovednosť za zločiny jednotlivcov. 


Rómski aktivisti, novinári, politici, prestaňte zatvárať oči pred pravdou, nečakajte pomoc z nefunkčného úradu splnomocnenca, na čele ktorého stojí neschopný človek, ktorý neurobí jediný krok bez dovolenia jeho straníckeho šéfa a ľudí, pod ktorý spadá jeho úrad. Ten človek už stratil svoju Rómsku hrdosť, predal ju za funkciu, nerieši to, čo trápi Rómov, ale snaží sa Rómov uvaliť do ešte väčšej biedy. Preto sa pridajte k nám, k našim protestom, spoločne dosiahneme viac a konečne vezmeme osud nášho ťažko skúšaného národa do vlastných rúk !

František Tanko
Predseda Strany Rómskej únie na Slovensku.


Helena Kmeťová

44 komentárov:

 1. Plně souhlasím s Panem Tankou. Romský národ ( né entikum, je nás po světě 15 000 000 !!!) Musí povstat a musí dát jasně a razantně najevo,že chceme žít, mít stejná práva, stejný přístup ke vzdělání, k práci, a mít stejné povinnosti, jako ostatní národy v EU !!!
  Bohužel jen tímto způsobem, formou rozsáhlých demonstrací přinutíme kompetentní, aby nás začali brát vážně a aby snáma o tom začali jednat. Držím palce všem Romům v EU !!!!
  Aven saste the bachtale savore Roma !!!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. třeba v čechách žije spousta cizinců a problémy nemají. Je to celé o jednom jediném ... že se někteří lidé o nic nesnaží a chtějí mít totéž jako ostatní. Např. kdo může za to, že mají romští studenti špatné výsledky ? Nebudou to rodiče, kteří buď nenaučí děti pořádně česky, neposílají je do školy, netlačí je do učení a jsou jim obecně špatným příkladem ?
   Kdo může za to, že je nespolehlivý zaměstnanec vyhozen z práce ? Není to on sám ?
   Znám víc slušných romů , kteří vystudovali, dokázali se prosadit ... ačkoliv to měli těžší kvůli předsudkům. Závěrem bych konstatoval... kdo se snaží má napůl vyhráno, kdo se nesnaží, může si za svou prohru sám.

   Odstrániť
 2. Takže pán Botoš isto súhlasí aj s tým, aby si cigáni financovali svoj vlastný život. Je tak? Už žiadne pídavky a dávky a doplatky od rasistov!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vážený pán anonymný, v prvom rade, nie Botoš, ale pán Tanko, v druhom rade...nechceme žiadne výhody, ktoré vlastne ani nemáme, sú len výmyslom všetkých fašistov a rasistov a každý, kto má niečo v hlave, si najskôr zistí aká je pravda a potom niečo zo seba vypustí. Ak by bol národ Slovenský len trošku múdry, tak sa k rómskym protestom pridá, lebo nezamestnanosť, hlad, bieda, klesajúca životná úroveň, to je realita celého Slovenska. Lenže národ hlúpy Slovenský biely svoj hnev radšej obráti na tých najbiednejších, ako by mal zaútočiť na politickú silu čo nás všetkých ožobračuje..na to, nemáte ,,gule,, však..

   Odstrániť
  2. Helena Kmetova.Nesouhlasim.Slovaci nejsou zadní hlopaci.Když budou chtit tak pojdou demostrovat proti chudobe a nezamesnanosti taky.Ale zvast.Ne s Romami.Kterym dělaj spatnou povet Degeši z osad a měskych fet.Svim chovanim a jednanim.Kterym skodi nejen sobe ,Romum ,ale všem na slovesku.Mali příklad nedavní případ kdy se zjistilo ze Degeši z osady chytaj,sadisticky muci a zabijou zakonem chraněni zaby.Pro par zadnich stehynek.Ktery zabe odziznou a hodi ji spatky do vody.Tan uhyne.A to vse v dobe pazeni a kladeni vajicek.Tak se nediv ze sou slovaci na Degeše i Romi ktery misto aby to odsoudili.Tak je jestě hájí nastaní.Žemi roste nesasenlivost a rasizmus na obou stranach.:-(((( Pavel

   Odstrániť
  3. Vážený pán Pavel, akým právom nazývate obyvateľov osád Degešmi??? Kto ste, že si toto dovoľujete??? Tí obyvatelia z osád, sú rovnako ľudia ako vy!! Áno, niektorí sa nesprávajú tak, ako by mali a ako to spoločnosť vyžaduje a očakáva. Ale koľko ľudí sa správa oveľa horšie, a to majú vzdelanie, istý spoločenský status a slušné podmienky na bývanie. Tí nie sú degeši len preto, že nežijú v osadách??
   Bez urážky p. Pavel, ale vážte svoje slová a nikoho neponižujte, neurážajte! Ani vám by sa nepáčilo, ak by niekto ponižoval a urážal vás...tak to nerobte iným.
   Adriana Š.

   Odstrániť
  4. Keď niekomu poviete, že je hlúpy, tiež pri tom vymenúvate, každého hlupáka na svete?
   Téma je o cigáňoch, tých žije väčšina v osadách, a tak Pavel písal o nich a nie o slnečniciach, alebo nejakom podnikateľovi Ferkovi.
   A ak už napomínaš, odporúčam jedným metrom, a vysvetli aj p. Kmeťovej, že Slovenský národ nie je hlúpy.
   S pozdravom Ivet

   Odstrániť
  5. Pani Ivet, ak niekoho menujem hlupákom, tak určite to patrí konkrétnej osobe a nie celej spoločnosti. Odkiaľ beriete tú informáciu, že väčšina cigáňov, žije v osadách?? Naštudujte si prosím dostupné informácie a zistíte, koľko percent Rómov žije integrovane medzi majoritou a koľko percent Rómov žije v osadách.
   Za p. Kmeťovú neodpovedám, nech odpovie sama, ona má tu možnosť sa vyjadriť. Ľudia z osady tú možnosť nemajú.
   Pekný víkend prajem.

   Odstrániť
  6. Adrica.Promin ale ja si trvam na svim. Ptal si se kdo jsem?.Rad ti odpovim.Jsem občan ČR.Nevim jak uvas,.Ale unas má každy pravo vyjadřit svouj nazor.I když se to někomu nemusi zrovna libit.Rozdil mezi Romem a Degešem se da pozna jen podle jejich chovani a jednani.A že nejviš Degešu je prave v osadach a v měskych fetech.Je znama vec už leta.A uznavajto i některy Romove na Slovesku.Romove na Slovesku se deli do dvou sklulin.1) Ti co se Degešum vyhybaj jak to jde.Proto že odnich nic dobreho nikdy nepříjde.Naopak škodi všude.2)Romuve co se Degešu naopak zastavaj.A trdy ze za všechno muze jejich chodba.Mnoho znich si znicilo vlasni domia byty co dostali od města.Ale už si vycela bezdomovce co ho popat amok,popat kladivo.A šel bourat most pod kterym žije????.Ja tedy neeee.Pavel.:-)))))

   Odstrániť
  7. Pavel, to že ste občan ČR Vás nijako neoprávňuje nazývať ľudí z osady Degešmi!! Tak ako ste Vy občan ČR, tak oni sú občanmi SR!!! Ale máte pravdu, nemôžem Vám upierať právo na Váš názor a na to, ako sa vyjadrujete - to iba svedčí o Vašom charaktere, ktorý mimochodom je na veľmi nízkej úrovni. Stojím si za svojim názorom tiež, takže sa Vám nebudem ospravedlňovať. Na záver, keďže ste občan ČR, chcem Vám podať len takú malú perličku: Náš terajší splnomocnenec úradu vlády SR pre rómske komunity p. Peter Pollák, pochádza tiež z osady!!! Takže neviem, kto je teraz Degeš...

   Odstrániť
  8. Adrica.Jak je znamo Rom a Defeš se rozlisuje jen podle chovaní.Tak ze Peter Pollak.Podle heho chovani nemuze byt Degeš.Je to človek studovaní a ne hloupí.Bouzel takovich lid je Romskych osadách minimum.A vecinou žiji v chatrcich ala doba kamena.Ano Degeši z osad na Slovesku ssou obcani SR.Ale taky jejzaostalejší menšina na slovesku a celi EU.A vubec jim to nevady.:-(((((Pavel

   Odstrániť
  9. Pán Pavel, Ivet, národ, ktorý nechá na sebe orať je hlúpy. Čo bráni ľuďom vyjsť do ulíc a prihlásiť sa o svoje práva? Pozrite sa okolo seba, koľko je chudoby, koľkí ľudia sa hanbia za to, že sú chudobní a tak sa zadlžujú, len aby sused nevidel, že nemajú na plastové okná, či nové auto a čoraz viac ľudí sa dostáva do spárov exekútorov. A tak je len otázkou času kedy sa väčšina Slovenského národa ocitne na jednej úrovni s tými najbiednejšími rómami. Sľubovali nám prácu, miesto toho je stále viac ľudí bez práce. Kto prácu má, tak neustále žije v strachu že o ňu príde. Ano, momentálne sa u nás žije dobre strednej triede, ale do kedy to vydrží? Nebude treba toľko nových technológíí, ani marketingových odborníkov, keď nebude mať kto technológie využívať, ani nebude komu predávať. Aké dedičstvo zanecháme svojim deťom? Skončia školu a keď nepôjdu niekam za hranice, tak tu sa neuplatnia a čo ich čaká? Národ hlúpy, ktorý na toto nemyslí.

   Odstrániť
  10. A čo sa týka tých degešov...pán Pavel, aké máte vzdelanie? Podľa vášho písomného prejavu vás odhadujem na maximálne základné vzdelanie...to majú aj tí ,,degeši,, tak aký je medzi nimi a vami rozdiel? Odpoviem vám, iba vo farbe a v tom, že majú smolu, že sa narodili v osade a v oblasti, kde je tak vysoká nezamestnanosť, že nemajú šancu sa nikde zamestnať.

   Odstrániť
  11. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť
  12. 100%-ný súhlas p. Kmeťová

   Odstrániť
  13. žasnem ako slepo sa dá obraňovať ľud z osád :D... možno to nieje ich chyba že sa tam narodili, ale chyba ich rodičov, a to je chyba zasa ich rodičov a tak by som pokračoval až dokým by som sa nedostal k tomu že predsa nejaký róm osadu založil, bez súhlasu štátnych orgánov "na čierno" osada. Takže ak by sme mali brať veci od základov, tak ako by sa dalo stavať na zlých základoch? kto preboha čaká že ľudia z osady budú inteligentní a slušní? sú výnimky, ale podľa väčšiny sa posudzuje celok. ak je väčšina obyvateľov osád rómskeho pôvodu - tak je to rómska osada. a ak je tá väčšina nevzdelaná a žijú v špine (ináč je rozdiel žiť v chudobe a žiť na smetisku), tak samozrejme je to špinavá rómska osada. a pár výnimok čo sa napriek nepriazni osudu dostanú na vysokú školu nezmení túto nálepku. takže súhlasím s nálepkou "degeš z osady" a ak to bude človek sčítaný a inteligentný tak si zaslúži môj obdiv a tých zvyšných 99% osadníkov si zaslúži moje opovrhovanie a zopakujem prečo: lebo si za to môžu oni a nikto iný.

   Odstrániť
 3. Vážený pane Anonymný :) Až nastane ta doba, kdy budeme mít všichni rovné příležitosti a rovný přístup ke vzdělání,tak věřím,že se Romové na nějaké dávky vykašlou. To co se děje v různých zemích není vina Romů, ale vina vlád, které např. v ČR a tak i v SK rozkradli, vytunelovali a na Romech pouze vydělávají ziskem z dotací určené na ně.
  Romové se začínají probouzet a uvědomovat si, jak dlouho a v jaké míře se vydělávalo a vydělává na jejich chudobě. Segregace a i nezaměstnanost je záměrně udržována, protože jen tak získají ti spekulanti dotace od EU.
  Co se týče rasistů a xenofobů pane Anonymný, tak jsem nikdy netvrdil a ani nebudu tvrdit, že celá majorita je rasistická či xenofobní. Jsem pedagog a mám zpousty přátel a kolegů z řed majoriti :) Ovšem Vy pane mezi ně určitě nikdy patřit nebudete :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Rovný prístup ku vzdelaniu nastane vtedy, keď:
   A: cigánske deti prestanú dostávať rôzne príspevky za to, že vôbec chodia do školy, príspevky na pomôcky, obedy, desiate,...
   B: alebo vtedy, keď tieto príspevky budú vyplácané na všetky deti bez rozdielu.
   V súčasnosti, keď sú zvýhodňované deti z cigánskych osád, tak sa skutočne tým dávkam nejako nevyhýbajú.
   Ale čo taká multikúltúrna demokratická Veľká Británia? Tipnem si, že aj fakt, že tam cigáni parazitujú na sociálnom systéme, a správy o ich asociálnom chovaní sa šíria z každej strany je nejaká forma viny vlády.
   Alebo je to cigánstvo, a opäť všetci fašisti rasisti bývalí trémisti a iní -isti cigánia? :)

   Odstrániť
  2. Vy nemáte asi veľký prehľad však? Ak by ste ho mali, tak budete vedieť, že u nás nie sú žiadne špeciálne zákony pre Rómov a teda to isté čo platí pre rómov, platí aj pre bielych. To znamená, že ak sú rodičia v hmotnej núdzi, ich deti majú nárok na príspevok pre školopovinné deti a obedy za 1 euro. A poviem vám, že je dosť bielych čo tento príspevok využívajú, aj medzi vami je dosť chudoby, len vy sa za ňu hanbíte a obviňujete z nej nás rómov miesto toho, aby ste ukázali na skutočných vinníkov.

   Odstrániť
 4. Slovensko je dotovano Svetovou Bankou a Fasismem.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Súhlasím s názorom p. Botoša, musíme dať najavo rasistickému Slovensku, že sme tu doma !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A potom prečo svet nenávidí poliakov :D

   Odstrániť
 6. ano suhlsim na funkiach ktorych maju zastupovat romov sedia sakaly ktoty pchaju svoje vacky a nic pre romov nerobia prevracaju svoje kabaty aby mali svoje vyhody a dokedy zehnam kazdemu romovy ktory sa zucastny tejto akcije romovia vidite do ulic a ukazte ze ste tu ze tu ekzistujete spravyte to pre vase dety a dalsie pokolenia dost otroctvu boch svami

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. toto je nádherný príklad kopy sračiek. pre mňa naozaj vláda robí niečo a naozaj sa mám super a naozaj riešia otázku nezamestnanosti vysokoškolákov. ty úbohé stvorenie bez vedomosti jazyka krajiny ktorá ti dáva peniaze na tvoj život čo by si chcel ak ja vysokoškolák nemám prácu, ty chceš niečo iné ako otroctvo? všetko je o snahe. máš internet môžeš sa naučiť po slovensky. vieš po slovensky? začni čítať a vzdelávať sa. ak aj to splníš budeme na rovnakej úrovni a potom ti poviem že máš pravdu že zamestnávateľ nás bude posudzovať na základe farby pleti. len je veľká škoda, že zamestnaný budeš ty, aby nikto prstom neukazoval na zamestnávateľa ako na rasistu, lebo sa stým oháňate ako so sekerou a každý sa bojí byť rasistom, takže ja tiež budem ticho a jediné čo spravím je že si takúto chabú stránku kde plačete nezaložím a budem sa snažiť aj napriek tomu všetkému sa vzdelávať viac, aby na ďalšom pracovnom pohovore si vybrali mňa. z toho vyplýva len to že máš osud v tvojich rukách, len netreba byť lenivý a čakať, že niekto z vlády sa postará o teba.

   Odstrániť
 7. Romale den tumen savore khetane, namuken tumen buteder temurdarel avri andre Evropa the andre avre thana.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. No, áno! Prácu pre všetkých, žiť v mieri, v pokoji, bez predsudkov ,a nenávisti. Bohužiaľ, Romovia trpia najviac, odsunuli ich na vedľajšiu koľaj, berú ich politici a niektori z verejnosti ako niečo podradné.Uvedomujete si, že nič naše nie je iba smrť je naša a pokiaľ žijeme na tejto zemi, dajme aj Romom dôstojnosť, sú predsa tiež Božími deťmi.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prace pro všecny??.Ukaž mi žemi kde to jeste mimo KDRL je.:-)))) Pavel

   Odstrániť
 9. Nepiste tu prosim vas hluposti ze su odsunuti na vedlajsiu kolaj a podobne blaboly. Su to bludy. Osobne poznam romsku rodinu, ktora sice nepatri medzi bohate, a aj ked manzelia nemali bohvieake vzdelanie, ich vsetky tri dcery maju vysoku skolu. Nie su to bohaci, ani "cestovatelia". nemaju auto a dokonca ked bolo treba dceram pocitac koli skole tak ho dokazali zohnat.
  To ze su cigani bez roboty nie je len chyba vlady, chybou vlady je celkovo vysoka nezamestnanost, ale povedzme si otvorene, kto vezme do prace niekoho, kto skoncil povinnu skolsku dochadzku v 5-6 triede ZS, ked ma v sucasnosti moznost zamestnat ludi ktori maju maturitu? Asi len dusevne chory clovek.
  Ked uz sami nemaju vzdelanie, mali by dbat aspon o to aby ich deti dochadzali riadne do skoly, a tak sa dostali na vyssi stupen ako samotni rodicia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Souhlasim.stejni problem mame i v ČR.

   Odstrániť
 10. Pani Kmeťová v prvom rade by ste mali organizovať osvety po romskych rodinách a nie protesty suhlasim s anonymom predo mnou romovia majú také isté možnosti na vdelanie ako iné etniká na Slovensku ale ich rodičia nemajú záujem aby ich viedli ku vzdelaniu a slušnému spravaniu ! nevravím že všetci ! ale v niektorích regionoch sa dá hovoriť o katastrofe čo sa týka gramotnosti ako takýto rodičia môžu ísť svojim deťom príkladom ? prečo neorganizujete výchovno náučné besedy s deťmi v osadách a nevisvetlite im čo pre nich vzdelanie znamená ? aj s pani biháriovou pretože ľpr iba dúchajú do ohňa a hladajú kde by si uhrizli s koláča! mali by ste začať čím skor ! poznám romov ktorí sa vyučili a pracujú nevravte že tým bola udelená výnimka s pozdravom Petrík

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ano osveta je dulezita.Otaska je jestli ji boudou vubec posloucht.Jejich sposob života je jini než ostatnich Romu.Sou to vešmes Degeší.Ktery neuznavaj zadni příkazi a zakoni.Stale jedou podle zviku a pravidel ala doba kamena.Tenhle stav jakym se nachazi jim vyhovuje.Od statu maj socialní davky.A od ativistu romskych a zaliska prava.Když příjedou na eskorzi do romsky osady.Podivat se na nejzaostaléjši mencinu na Slovesku.Dšti sladkosti.Dospěli ruzni darky na přílepsenou a i naky to euro jim daj.Tak se nedivte ze sou spokojeni.:-))))Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Čo len Rómovia ! Všetci ! Cigáni aj gádžovia sa musíme spojiť proti tomuto Fašistickému režimu ! Tak ako som to tu hovoril !
  http://www.youtube.com/watch?v=YtZlN4PW6pQ

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ano,stim souhlasim.Ale jak chcete to dokazat.Když obe strani si navzajem hazou klacky pod nohy a skodi sí!!!.Zemi roste nevrazivost a radykali jak u slovaku.Tak i u romu maj zelenou.:-((((Pavel Tuka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím Pavle! Ako si sa tu vyskytol? Vidíš,vidíš,nevďak a nepochopenie vládne svetom.Tebe tu nadávajú do nevzdelancov,a mne odporúčajú nechodiť a nepísať na túto stránku. Proste nikto nebude rušiť naše status quo. A len tak na okraj:Pavel má problémy s dysgrafiou,či ako sa to volá,preto ten pravopis.Aj keď je to gadžo‚‚dúfam,že sa nehneváš‘‘ tak si ho pre objektívne názory vážim,a verím v jeho nezištný záujem na zlepšení nášho postavenia.Fero Ferenc

   Odstrániť
  2. Pán Ferenc máte pravdu len v jednom, a to že svetom vládne nepochopenie. Ani ja nedokážem pochopiť Vaše vyjadrenie na adresu p. Pavla, ako a čo tým myslíte a či vôbec to myslíte vážne???...ste tak naivný, (veríte v jeho nezištný záujem na zlepšení nášho postavenia a oceňujete jeho "objektívne" názory) alebo ste tak slepý?? Ľudí tu nazýva degešmi! To je podľa Vás tá objektivita a snaha o zlepšenie nášho postavenia??? Poznáte Vy a pán Pavol význam toho slova degeši??? Ak by ich nazval zaostalými, prípadne neprispôsobivými, nemala by som dôvod sa ozývať a pozastavovať sa nad jeho vyjadreniami. Ani Vám sa nepáči, že je tu označený za nevzdelanca a pri tom, má len problémy s dysgrafiou. Ľudia, ktorí ho nepoznajú, nemôžu vedieť o jeho probléme. Tak isto on, nepozná ľudí žijúcich v osadách, nevie nič o ich živote a o problémoch, prečo žijú v osadách a ako sa tam dostali a dovolí si ich ponižovať nadávkami typu degeši?? Vám sa to zdá byť v poriadku??? No mne nie. Na záver zrnká múdrosti pre Vás, na zamyslenie: Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá, Čo nechceš sebe samému, nerob druhému, Hladný neverí sýtemu.
   Pekný deň prajem. Adriana Š.

   Odstrániť
  3. Nerozumiem prečo sa pod článkom o protestných pochodoch diskutuje o niečom úplne inom,no budiž.Pavla Tuku nepoznám osobne,iba z diskusií na iných stránkach.Neviem či pozná ľudí z osád,ich život,problémy.Z jeho vyjadrení mám pocit,že ho mrzí,v ako stave je naša komunita.Mrzí ho,že integrovaní,vzdelaní Rómovia trpia aj za ,ako to píše on ‚‚degešov‘‘Kritizuje majoritu zato,že nemá rozdielny prístup k obidvom skupinám,a tiež tých ‚‚degešov‘‘ zato,že sa nesnažia vlastnými silami dostať na úroveň tých druhých Rómov,ktorí to týmto spôsobom dokázali,ale iba čakajú,kto čo pre nich urobí.Zdieľam podobný názor,preto to vyjadrenie sympatií.Mňa až tak nezaujíma,aké expresívne výrazy kto používa.Mňa zaujíma myšlienka.Fero Ferenc

   Odstrániť
 14. To, že viete súložiť, je síce neprehliadnuteľné, ale národ to z vás nerobí (to by mohli mať svoj národ aj baktérie). Cigáni nemajú vlastné územie, a teda sú len etnikom, v každom štáte, ktorý obývajú, presláveným najmä kriminalitou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neviem kde to ľudia z nerómskeho rodu zobrali že Róm sa rozumie len hudbe, ale to nieje pravda. Rómovia boli túlavý národ a na svojich potulkách po svete sa naučili rôznym remeslám, tieto remeslá s nimi putovali po tejto celej zemi a kam prišli zanechali po sebe kus týchto remesiel a veľa tých remesiel si majorita prisvojila za svoje národné dedičstvo... Tak napríklad rómska noha po Európe putuje už takmer tisíc rokov, vedeli ste napríklad že známa hudobná stupnica e-dur - Durová stupnica pochádza z Indie a že na Európsky kontinent ju priviezli práve Rómovia ? A čo tak šperky, drotári , a iné staré remesla, myslíte si že sú vaším národným dedičstvom milý nerómovia ? Ale to tak nieje, do dnes existujú klany rómskych rodín ktoré sa nazívajú podla remesiel, tak napríklad kotlári, šperkári a inak... No Rómovia sa najviac rozumeli koňom, kôň bol pre náš národ veľmi dôležitý, veď na jeho chrbte sme prešli celý svet. Kôň znamenal bohatstvo aj slobodu a to v nás ostalo... Možno by stačilo keď je reč o koňoch si dať z očí dole klapky milý ľudia z nerómského rodu, keď bude hovoriť že cigáni nič nevedia... Možno by ste sa čudovali čo všetko vieme a vďaka čomu si vy hovoríte kultúrny národ, len ste už zabudli že tým čím sa vaše peri chvália priniesli na konských chrbtoch Rómovia a tu v tejto zemi to zanechali..... Jožko Kmeto

   Odstrániť
 15. Neviem kde to ľudia z nerómskeho rodu zobrali že Róm sa rozumie len hudbe, ale to nieje pravda. Rómovia boli túlavý národ a na svojich potulkách po svete sa naučili rôznym remeslám, tieto remeslá s nimi putovali po tejto celej zemi a kam prišli zanechali po sebe kus týchto remesiel a veľa tých remesiel si majorita prisvojila za svoje národné dedičstvo... Tak napríklad rómska noha po Európe putuje už takmer tisíc rokov, vedeli ste napríklad že známa hudobná stupnica e-dur - Durová stupnica pochádza z Indie a že na Európsky kontinent ju priviezli práve Rómovia ? A čo tak šperky, drotári , a iné staré remesla, myslíte si že sú vaším národným dedičstvom milý nerómovia ? Ale to tak nieje, do dnes existujú klany rómskych rodín ktoré sa nazívajú podla remesiel, tak napríklad kotlári, šperkári a inak... No Rómovia sa najviac rozumeli koňom, kôň bol pre náš národ veľmi dôležitý, veď na jeho chrbte sme prešli celý svet. Kôň znamenal bohatstvo aj slobodu a to v nás ostalo... Možno by stačilo keď je reč o koňoch si dať z očí dole klapky milý ľudia z nerómského rodu, keď bude hovoriť že cigáni nič nevedia... Možno by ste sa čudovali čo všetko vieme a vďaka čomu si vy hovoríte kultúrny národ, len ste už zabudli že tým čím sa vaše peri chvália priniesli na konských chrbtoch Rómovia a tu v tejto zemi to zanechali..... Jožko Kmeto

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Súhlasím s požiadavkami SRÚS a zároveň podporujem organizovanie protestných pochodov.Toho v našom meste sa samozrejme zúčastním.A Jožko Kmeťo:v 12.storočí končil romantizmus a začínala gotika.Také gotické stavby sú vrcholom stavebného umenia.Naši predkovia v tom období mohli na tých koňoch tak maximálne voziť na tie stavby materiál.Trochu objektivity a realizmu naozaj nezaškodí,skôr pomôže. Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pán Ferenc doporučujem publikáciu My rómsky národ, alebo preštudovať celú históriu Rómskeho národa.....

   Odstrániť
 17. Je 25.5.2013. Okrem jedného protestu a lobovania v Bratislave sa uskutočnilo aj niečo iné? Ďalej nikto o ničom neinformoval. E.La.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za odpoveď pani Kmeťová, našla som ju v " Pravde" a Predsedníctvo SRÚ už nemá čo povedať? E.La.

   Odstrániť
 18. Romsky narod neexsistuje a nikdy existovat nebude nakolko co hystoria ,hystoriou jest tak nikde romsky narod nie je spomenuty ,Cigansky ano ale romsky nie .
  Kedy uz konecne zacneme pomenuvat veci pravymi menamy Cigan zostane ciganom ,nie je to urazka je to narod ako kazdy iny ma svoju kulturu a tradicie . polityk -podvodnik . kapitalista -otrokar atd atd A na slovensku je presne tak isto dosraty cigan ako vecinove biele dosrate obyvatelstvo .Kedy si ludia uvedomia ze nie kecami ale cinmi mozu nieco zmenit . Skoda ze len na slovensku a v cechach mame tzv romov v spanielsku su to do dnes Gitanos -cigani . nikto im tu nepovie rom ani by to vyslovit nedokazal .osobne je mi jedno cigan -cernoch -cinan pokial zije v ramci zakonov plni si svoje povinnosti voci statu ,pracuje plati dane a nevnucuje svoju vieru -kultury a tradicie okoliu ma take iste prava a povinosti ako biely . Ale zo zvyhodnovanim sa musi urobit koniec . Zakony pre vsetkych rovnako . aj pre ciganov aj bielich aj pre politikov a sudcov aj policajtov ,bakarov aj podnikatelov .

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...