Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 7. mája 2013

Dva rómske tábory, alebo Tanko verzus Pollák !Zdá sa, že Rómski aktivisti, politici, novinári, politológovia a aj samotní Rómovia sa rozdelili na dva tábory. Jedni podporujú splnomocnenca pre Rómske komunity Petra Polláka a druhí zasa predsedu strany Rómskej únie na Slovensku Františka Tanka. 


Pozvanie prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ešte viac zvýraznilo tieto dva tábory a akoby vytýčilo hranice. Mnohí sa pýtali, čo vyrieši toto stretnutie, skepticky a aj s posmechom to niektorí komentovali. Je výnimočné, že hlava štátu prijala zástupcov Rómskej politickej strany vôbec a predstavitelia strany dostali po prvý krát príležitosť oficiálne predložiť svoj projekt riešenia Rómskeho problému. Ukázali, že z ich strany nejde len o kritiku doterajšieho ničnerobenia Petra Polláka, ale prichádzajú aj s konkrétnymi riešeniami. Že to nebolo iba také oficiálne prázdne stretnutie plné fráz svedčí aj to, že miesto vyhradenej pol hodiny na prijatie, bola nakoniec hodina aj pol intenzívnych rozhovorov. Ivan Gašparovič sa o rómsky problém skutočne zaujíma a nie je mu život v rómskych komunitách úplne neznámy, veď pochádza z Poltáru, kde je veľmi silná rómska komunita. Keď sa prezidentovi posťažovali na ignoráciu zo strany vládnych predstaviteľov, prisľúbil im, že sa bude snažiť sprostredkovať zástupcom SRU-SK stretnutie buď s premiérom, alebo s Ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom, ktorého chcú oboznámiť so svojou myšlienkou zriadenia Rómskej pracovnej agentúry, ktorá by v každom meste , v oblastiach s vysokou koncentráciou rómskej populácie intenzívne hľadala prácu pre Rómov. Lebo ako Tanko zdôraznil, predovšetkým o to ide aj v našich protestných pochodoch, chceme prácu a nechceme nič zadarmo. Stretnutie s prezidentom ale nezastaví Rómske protesty a ten najbližší bude 15.5. v Bratislave pred Ministerstvom práce a sociálnych vecí, Uradom vlády a pred Národnou radou.
Odozva na toto stretnutie nenechala dlho na seba čakať, či už zo strany splnomocnenca pre Rómske komunity, ktorý označil Tanka za klamára a jeho kroky za populizmus. Nuž, je to na polemiku, kto je väčší klamár, či pán Tanko, ktorý doteraz nikomu nič nesľuboval, nepúšťa do éteru prázdne frázy a dožaduje sa iba predvolebných sľubov vládnucej strany Smer, alebo pán Pollák, ktorý akoby zabudol že je Róm, že Rómovia ho volili a že je splnomocnencom pre Rómske komunity a nie splnomocnencom svojich šéfov Matoviča a Kaliňáka. Opatrenia, ktoré chystal proti Rómom, by dostali tých najchudobnejších úplne na kolená a nič by neriešili, pokiaľ sa nevyrieši problém so zamestnanosťou. Veľké kauzy, ktoré nahrávajú nacionalistom a pomáhajú rozdúchavať rasovú nenávisť ako nevyriešené pozemky pod osadami, či spor Dobrovodského so svojimi susedmi doteraz nie sú vyriešené, ale pán Pollák inak stíha plesy, veľkolepú oslavu dňa Rómov a iné aktivity. Ako som už spomínala na začiatku, existujú tu dva tábory, kľudne by sme to mohli nazvať aj tak, že jeden tábor je závislý na financiách úradu splnomocnenca a preto bude do nebies vychvaľovať ničnerobenie Petra Polláka, len aby im nestopol financie, čo by ich dostalo na dlažbu a preto sa hrajú na tie tri opice ,, nič nevidím, nič nepočujem a mlčím ,, a druhý tábor je finančne nezávislý a tým pádom si môže dovoliť ten luxus riadiť sa svojim zdravým rozumom a prejaviť svoje vlastné názory. Kam sa milí čitatelia zaradíte vy, je už len na vás. Helena Kmeťová

6 komentárov:

 1. "Trochu" jednostranný a veľmi zjednodušený pohľad na danú tému p. Kmeťová, ktorý pripomína PR manažmnet. Myslím, že najlepšie by bolo, keby sme sa absolútne nedelili na nejaké tábory, ale ak by sa ľudia a ich sily spojili pre dobro veci! Však ide predsa obom o to isté - riešenie rómskej problematiky. Viem, že p. Pollák pozýval p. Tanka na spoločné pracovné stretnutie, ale p. Tanko nebol ochotný sa ho zúčastniť. Nehodnotím to, ani nekritizujem, pretože nepoznám dôvody p. Tanka, prečo pozvanie neprijal. Možno by len stačilo urobiť spoločné kompromisy a nevznikli by žiadne tábory, ale team ľudí, ktorí majú chuť niečo pozitívne dosiahnuť pre nás Rómov. Je pravda, že kroky p. Polláka sa akosi spomalili a postupy, ani výsledky rómskej reformy zatiaľ nevidíme. Ale jeho návrhy v niektorých oblastiach sú dobré a hlavne dosiahnuteľné. No na všetko potrebujeme čas. Nemôžme očakávať, že šibnutím zázračného prútika sa všetko rýchlo zmení a vyrieši, keď tak dlho sa nič neriešilo.
  Čo sa týka p. Tanka, ten tiež bude potrebovať istý balík finančných prostriedkov na dosiahnutie svojich cieľov, čo sa týka rôznych projektov. Sám to zdôraznil vo svojom vyhlásení.
  Adriana Š.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno ! Vyznieva to jednostranne, lebo mám pocit, že tá jednostrannosť je oprávnená. Na problém skutočne treba pozerať "jednoducho" a nerobiť z neho zložitý problém. Snahy Fera Tanka smerujú skutočne k jednému a jednoduchému cieľu...., a to zabezpečiť možnosť práce za mzdu každému, kto môže a chce pracovať. Je pravda, že to nie je špecifikom pre Rómov, lebo ten problém nemajú iba oni. Dôležitým je, aby celá spoločnosť, bez ohľadu na etnikum, ťahala tým smerom - zabezpečiť možnosti na prácu. Toto je ale už vecou systému, ktorý nevyrieši ani Pollák, ani Tanko, ani ten svätý, čo je nad nimi obomi !
   To môžu vyriešiť len občania tejto republiky tým, že sa spoja a poženú z parlamentu a vlády tých, čo to tu bastardia už mnohé roky, pod heslom nastolenia systému priamej demokracie. Nech občania rozhodujú o vážnych veciach, ktoré im kvária život, nie nejakí partajníci, finančníci, či vládni splnomocnenci.
   Gabo Karácsony

   Odstrániť
 2. Výborne Helenka!!Komplexné a jednoznačné zhodnotenie situácie.Iba pribrzdení Rómovia si zatiaľ neuvedomili,že skupina okolo Fera Tanka vznikla ako prirodzená reakcia na neschopnosť a nevedomosť pána Polláka riešiť problémy Rómov. Opakujú po ňom mantru o 20 ročnom neriešení problému ako ..... Už som to písal inde:problém doteraz mala riešiť majorita,ktorá nechcela,nevedela a nepoznala problém.Pán Pollák nepotrebuje čarovný prútik.On na rozdiel od majority hovorí,že chce problém riešiť,vie ako ho riešiť a pozná podstatu problému.Má podporu vládnej strany,a teda neexistujú prekážky na predkladanie a schvaĺovanie návrhov riešení.Prečo to teda pán Pollák nerobí?Mňa napadá jediná odpoveď:lebo to nevie. A ako píše správne Helenka: Fera Tanka podporujú nezávislí a slobodní Rómovia,čo je dôkazom o ozajstnom záujme riešiť rómsky problém.Príživníci prisatí teraz na Pollákov cecok majú problémy Rómov v.........hlavne cicať kým je čas.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Super, akože veľká politika - dva tábory, vládnúci a opozícia? Treba kopírovať politikárčenie? Ľuďom to ale nič neprinesie, a účastníkom len výrobu nepriateľov. Máme úradníka, treba ho použiť. Šéfovia vedia veľmi dobre ako a opoziční Rómovia ho len pomôžu zakopať , ak nebudú kopať do spoločnej brány. E.La.

   Odstrániť
 3. Souhlasim.Ti dva tabory už existuji dlouho.Tankova SRUS ve volbych totalně proadla a zisk 0,11%.Jedini Rom co se dostal do parlamntu je prave Peter Polak.Ktryho si Fico vybral za spmnomocněnce vlady pro Romi.Romove hnet jasami a celali od nej zazraky.Ale zapomeli ze je v to parlamentu sam.A jeho popolisticka stana o Romi ma zajem jako ostatni jen před volbami.Ale sou jim ukradeni.Mozna Peter Pollák nakky plan má?.Ale sam ho neprosadi?.Pan Tanko když videl ze Pollák je bezradni.Okamzi tě chxtil druhy dech.A dal dohromdvi vlasni plan na zlepšeni situace Romu.Problem je ze SRU-SK neni v parlamentu.A tak ho nemuze prosadit.Tak to skusil přes prezidenta Gašparovice.Ktery se o Romskou problematiku zajima.Ale sám na má velmi mali pravomoce.Neco prosadit.Jedine sprostřekoval jenani mezi Ficem a Tankem.Otasky je jestli Fico bede chtit s Tankem jednat.Když Takko se polousi o natlak přes demostrace ve sloveskych městech.A nektery jeho navrchy sou placani do vodi.1)Například agentura pro Romi.Co jim bude hledat praci.:-)))))To parlamentu neprojde ani nahodou.Je to zbytečni vyhazovani penez.Kdž už dnes je Uzat prace.Ktery tu praci taky nema ani pro slovaky.A nezaměsnanost stale roste.2)Znovu zavest uzad Vajdy.Ktery bude mit sve misdo v obecnich uzadech a v měskych radnicich.Tohe se mělo řešit už v 90 letech.A ne dnes.A) Tehdy jeste žili stary vajdove.Ktery to muhli předat macim.B)Dnes neni naco navazat.Ve městech je dejme tomu 10 Romskych lokalit.A kolik by mělo byt podle Tanka tech Vajdu??.Jeden nebo každa lokalita by měla mit sveho??.C)Osadach si Degeší navikli na anarchii.A tak pochybuji ze by nakyho Vajdu vubec poslouchali.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dobrý deň
  Veľmi vám ďakujem za váš záujem o moje reklamy!
  Som finančný konzultant skupina súkromných investorov.
  Moje finančné partnerov by chcel investovať v oblastiach pod všeobecného nehnuteľností, hotelov, priemyslu, financovanie projektov, ktoré sú menej pravdepodobné, že cez vaše vzťahy a vaše tajné.
  Sme otvorení dialógu a nadchádzajúce návrhy z vašej strany.
  munhoz.vagner64@gmail.com
  Aj pre vás.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...