Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 6. júna 2013

František Tanko – jediná cesta ako bojovať proti chudobe, je spojiť sa.Stretli sme sa v nedeľu, ochotne prišiel za mnou z Bratislavy. Chvíľu mi trvalo, kým som ho zlomila na tento rozhovor, pretože nerád rozpráva o sebe. Nie je to človek, ktorý sa chce za každú cenu zviditeľniť napriek tomu, čo o ňom politici z iných rómskych, ale aj nerómskych strán rozprávajú. Po mnohých problémoch, v malom meste totiž v nedeľu len s ťažkosťami nájdete otvorenú reštauráciu, či kaviareň, sme sedeli za stolom a pili obľúbene presso s mliekom. Gentlemansky mi ponúkol svoju čokoládku, čo sme dostali ku káve a rozhovor sa mohol začať. Keďže ako som spomínala, o sebe toho veľa rozprávať nechcel, tak iba v skratke , aby sme ho predstavili : František Tanko má 42 rokov, pochádza z ôsmych detí, žije v Bratislave, má  Stredné odborné vzdelanie, je otcom 2 detí, jeho hlavnou záľubou je hudba, tej sa momentálne venuje profesionálne ako DJ na diskotékach a v kluboch. Dlhé roky pracoval ako vodič sanitky v zdravotníctve. Neskôr založil s.r.o a stal sa majiteľom Dopravnej a záchrannej služby. Túto činnosť vykonával donedávna, kým mu ako jedinému dopravcovi Všeobecná zdravotná poisťovňa odmietla predĺžiť zmluvu. Keďže na jeho spoločnosť neboli žiadne sťažnosti, ani nemal žiadne problémy, môžeme to brať ako politický krok na odstránenie nepohodlného človeka....

Ako ste sa dostali do politiky?

Asi pred piatimi rokmi som založil občianske združenie s názvom Unia Rómov na Slovensku. Naše občianske združenie je zložené z viacerých rómskych združení. Pred 4mi rokmi som urobil prvú demonštráciu proti neonacizmu a Kotlebovi v Krompachoch. Rómom v Krompachoch som otvoril oči, ukázal som im, že sa nesmú báť a schovávať pred neonacistami, ktorých tam pravidelne privádzal Kotleba. Demonštráciou sme poukázali na nečinnosť vtedajšieho ministra Kaliňáka a tak sa konečne problémom začala zaoberať aj vláda. Potom sa situácia v Krompachoch ukľudnila, ľudia sa prestávali pred kotlebovcami schovávať v lesoch. Ja som tiež vtedy musel v sebe nájsť kus odvahy. Dostával som kopu anonymných vyhrážok cez telefón. Niekto sa mi vyhrážal napadnutím, fyzickou likvidáciu, ak neprestanem so svojimi aktivitami, ale mňa to nezastavilo. Nerobil som si z toho ťažkú hlavu. Musím ale povedať, že nikdy som za  občianske združenie nerobil žiadne projekty na získanie grantov, nikdy som  nežiadal žiadne peniaze a mohol som..ale proste svedomie mi to nedalo.
Potom som sa zoznámil s pánom Farkašom z Rimavskej Soboty a on mi vnukol nápad založiť politickú stranu a tak sme začali zbierať podpisy .Ako jediná strana sme zozbierali 18 tisíc podpisov, pritom stačilo aj 10 tisíc. Na moje prekvapenie ministerstvo vnútra nevyhodilo ani jeden podpis. 29.11. 2011 sme založili Stranu Rómskej únie na Slovensku a prvý snem strany sme mali v Tornali.

O pár mesiacov ste už šli do volieb ...


Ano, potom sme šli do marcových volieb 2012, kde som bol veľmi sklamaný z Rómov.

 
Získali ste iba niečo vyše 2 tisíc hlasov ...


Mali sme 2800 hlasov a bolo to veľké sklamanie, pretože ako jediná politická strana sme urobili takú kampaň, akú na Slovensku ešte žiadna rómska strana neurobila. Musím podotknúť, že veľmi nám ublížili skupovači hlasov. Najhoršie bolo, že strana SMER-SD udrela v deň volieb. Dopoludnia prišli do osád a vystrašili Rómov, potvrdili to aj médiá, v denníku SME bolo, že v deň volieb sa v Sečovciach pýtali Rómov, koho budú voliť a Rómovia potvrdili, že musia voliť SMER. SMER totiž využil svoju silu v tom, že pohrozili Rómom, že ak nebudú voliť č. 11, nedostanú aktivačné práce.


Aký máte politický cieľ a čo chcete dosiahnuť?


To je dobrá otázka, môj politický cieľ je, aby už za tých 23 rokov sa Rómovi ako strana dostali do parlamentu a bránili svoju národnostnú menšinu. Toto je môj životný sen, aby aj Rómske deti boli na takej istej vzdelanostnej úrovni a mali taký istý prístup ku vzdelaniu ako biele deti, pretože nikto z nás tu nebude večne a potrvá to ešte strašne dlho, kým sa prelomí táto bariéra. Väčšina ľudí na východnom Slovensku moju filozofiu už pochopili, ale na druhej strane treba ešte vykonať kus práce a presvedčiť Rómov, aby svojich potencionálnych regionálnych poslancov dostali do parlamentu. Ak by sme sa v posledných voľbách dostali do parlamentu, určite by sme nedovolili aby sa podnikali proti Rómom také kroky, ako chystá splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.

  
Dostali ste a dostávate aj ponuky z iných politických strán , kandidovať za ich strany?


Samozrejme, dostával som a dostávam ponuky stále od majoritných strán, ale ja som sa nikdy nezapredal a ani nezapredám, pretože ja som vyrastal v chudobe. Ja viem, aké to je, nejesť dva – tri dni a preto sa aj čudujem Rómom, že kedy si už konečne otvoria oči. Je veľmi zlé, keď sa Róm zapredá za 5 – 10 eur, vydrží mu to hodinu, dve, alebo jeden deň a potom čo?
Pozrite sa na Maďarov, Ukrajincov, ako držia pri sebe, ale na druhej strane maďarská menšina dostáva peniaze od Maďarov, ukrajinská od Ukrajincov a Rómovia nič. Rómovia sú na okraji spoločnosti a toto je taký môj životný cieľ, aby sa to už konečne zmenilo. Nie je možné, aby nás niekto strieľal, ako napríklad v Hurbanove. Nie je možné, aby Kotleba napádal Rómov ako napríklad v  Krásnohorskom podhradí a splnomocnenec pre rómske komunity mlčí a nešiel medzi Rómov, aby skľudnil situáciu.

 Aký máte názor na reformy pána Polláka?


Ja nepoznám kompletnú stratégiu a chystané reformy, tak zatiaľ sa k tomu nemôžem vyjadrovať.


Zatiaľ predstavil prvý návrh zákona o vymožiteľnosti pohľadávok...


Uvidíme, čo to ukáže v praxi. Rozprávať môžeme o hocičom, ale prax môže byť úplne iná. Obávam sa hlavne, aby sa to nezvrtlo proti pánovi Pollákovi.


Čítala som o tom, že váš inovatívny program obsahuje aj návrh, aby sa Rómsky jazyk vyučoval na školách .


O Rómsky jazyk na školách máme záujem, ale podotýkam že po vyučovacích hodinách. My sme pánovi Paškovi, predsedovi parlamentu navrhli posilniť Rómskych asistentov. Pretože štát robí v tomto veľkú chybu, že nedáva väčší priestor týmto asistentom. Rómski prváčikovia nastúpia do školy, sú tam pár týždňov a šupnú ich do osobitných škôl. Bieli učitelia robia z týchto detí debilov, čo len nahráva určitej skupine majoritného obyvateľstva.


Nie je aj chyba rodičov, že chcú aby ich deti chodili do osobitných škôl?


Nemyslím si to, že by rodičia chceli, aby ich deti chodili do osobitných škôl, ale je pravda, že je chyba aj v nich, že sa nevenujú výchove detí v dostatočnej miere. Žijeme v 21 storočí a tá situácia Rómov sa dúfajme zlepší.

 
Takže nie je pravda, že chcete aby bol na školách hlavný vyučovací jazyk Rómsky po štvrtú triedu ZŠ?


Nie, je to hlúposť, lebo novinár čo to písal, nás zle pochopil. Je pravda, že sme chceli, aby sa Rómske deti zlepšili v Rómčine, aj čo sa týka gramatiky, ale aby sa vyučoval po škole, v družinách a vo voľnom čase. Aj preto sme žiadali, aby sa zvýšil počet Rómskych asistentov. Pretože väčšina Rómskych asistentov ani nevie rozprávať po rómsky..
Chceme väčšiu vzdelanosť nášho národa, chceme dostať našich ľudí do parlamentu, aby hájili naše záujmy . Dosiahnuť to, aby tam, kde je väčšinové rómske obyvateľstvo boli rómski starostovia, v obecných zastupiteľstvách aby boli rómski poslanci. Zatiaľ máme 26 starostov. A je obrovská škoda, že väčšina z nich sa dali ,,ukecať,, a s veľkou pravdepodobnosťou pomáhali vo voľbách strane SMER.

Ste spokojný s tým, aký priestor dávajú médiá rómskym politickým stranám?


Je veľká škoda, že majoritné médiá nedávajú taký priestor Rómskym stranám a politikom, ako majoritným politikom a stranám, alebo Maďarským stranám.

 
 A čo Rómske média? 


No ja poznám iba jedno Rómske médium, ktoré nám dalo priestor a informuje Rómsku verejnosť o našich aktivitách a to je vaša Redakcia1. Romano Nevo ľil, GipsyTV aj Mecem nejavili záujem o nami pripravované demonštrácie a viac sa o nás zaujímali majoritné médiá. Dokonca V Košiciach keď sme robili demonštráciu, neprišli tam zástupcovia Mecem, pritom majú v Košiciach sídlo.


Takže okrem nás o vás nejavia záujem... 


 Ano, to je pravda, ignorujú naše aktivity. A je to na škodu celého Rómskeho národa.


Ešte by som sa vrátila k tým Rómskym starostom. Nedávno prebehla v TV informácia o zneužívaní aktivačných príspevkov, dokonca jeden starosta zamestnal ako upratovačky v škôlke niekoľko svojich príbuzných a škôlku neupratoval nikto.


Takýmto starostom treba dať na frak. Mala by sa vytvoriť určitá skupina ľudí, ktorá bude monitorovať činnosť starostov. Ale ja verím tomu , že v roku 2014, kedy budú starostovské voľby, už nebudú tí starostovia čo boli, teda hlavne tí, čo zlyhali.


   Čo vzdelanie starostov? Myslíte si , že starostovia by si mali povinne doplniť vzdelanie?


Samozrejme, vzdelanie je alfou – omegou. Starosta, ktorý má iba základné vzdelanie tam nemá čo hľadať. Ja síce poznám starostu, ktorý má iba základné vzdelanie, ale má pri sebe človeka, ktorý je inžinier a spolu to robia a darí sa mu, stará sa o svoju obec. Sú lokality, kde sa skutočne starosta stará o svojich voličov, dbá o svojich obyvateľov.

 A čo zneužívanie aktivačných prác?


To bolo v obci Jarovnice, tam je starosta Florián Giňa, ťažko povedať, tá Markíza tam prišla neohlásene, ja si myslím, že to bolo na objednávku jednej politickej strany.


A nemyslíte si, že v niečom mali pravdu?  


Samozrejme, súhlasím s tým, ten redaktor tam bol v utorok a v stredu šiel do obce Žehňa, tiež neohlásene a tam tí ľudia makali už o pol siedmej ráno. 40 ľudí čistilo obec a vo štvrtok sa vrátili do Jarovníc a tam už tiež ľudia pracovali.

 A nemyslíte si, že takéto ,,prepadovky,, by nemala robiť televízia, ale úrad práce?


Podľa legislatívy a podľa zákona úrad práce nie je povinný kontrolovať týchto sociálne odkázaných ľudí a práve preto my by sme chceli navrhnúť ministerstvu práce a sociálnych vecí, aby sa nastolil systém kontroly aj pre týchto ľudí.


Potom by vlastne bolo menej problémov, ľudia by prestali poukazovať na to, ako Rómovia zneužívajú tieto aktivačné práce...


My ako strana sme dali dobrý návrh ministerstvu, ale musím povedať, že to ešte budú dlho ignorovať, pokiaľ nás do Bratislavy nepríde aspoň 5 tisíc, čo nie je v dnešnej dobe až taký problém, to je 10 osád po 500 ľudí. A to už by museli riešiť, pretože to by bol veľký medzinárodný škandál. Ale je skutočne len otázka času, kedy tí ľudia sa vzbúria. Dokonca teraz, keď sme mali v Košiciach stretnutie, nejaký Európsky poslanec povedal, že na riešenie Rómskeho problému sa dali milióny a je zhrozený z toho, ako tí ľudia v obciach žijú.


Nemyslíte si, že toto by mal v prvom rade riešiť úrad splnomocnenca pre rómske komunity?


Ja som sa v čase, keď Pollák nastúpil do úradu splnomocnenca s ním stretol a navrhol som mu vznik tzv. ,,krízového managementu ,, kde by bolo asi 6 ľudí , ktorí by nepretržite monitorovali túto Rómsku problematiku a keď by bol problém napríklad v Žehre, Bystranoch, či Kežmarku, úrad splnomocnenca sa o tom dozvie a vyšle tam svojho koordinátora z pozície úradu. Zoberme si príklad z Malaciek, tam keby niekto z úradu prišiel za tými Rómami a porozprával sa s nimi, ja verím tomu, že sa s nimi dá dohodnúť, len im treba dohovoriť. Ja neviem, či sa stretol pán Pollák s Rómami z Malaciek, ale viem že keď prišiel Kotleba do Krásnohorského Podhradia, nebol tam. Dokonca sa nezúčastnil ani pohrebu tých zastrelených Rómov. Ja musím povedať, že za éry splnomocnencov som ešte nezažil takého splnomocnenca, ako bol pán Galbavý. Bolo by dobré, keby sa vrátil na post splnomocnenca. To bol človek, čo komunikoval s ľuďmi, stretával sa s nimi. On mal dokonca stretnutie s premiérom a zrušil ho a šiel na stretnutie s Rómami. To bol skutočný splnomocnenec Rómov.

 Čo demonštrácie? Budete pokračovať ďalej?

 Samozrejme my nekončíme. Zrušili sme niekoľko demonštrácií kvôli tomu, že sme dostali pozvánky na stretnutia najskôr s prezidentom, potom predsedom parlamentu pánom Paškom a naposledy nás prijali na ministerstve práce a sociálnych vecí. Veci sa trochu pohli, zatiaľ nechceme predčasne jasať, ešte nemáme vyhraté, dostali sme nejaké sľuby , ale bolo by predčasné o tom hovoriť. Ak sa nám nepodarí dosiahnuť aby sa situácia začala aktívne riešiť, vyjdeme znovu do ulíc a nezastavia nás ani vyhrážky, ktoré dostávam. Ja v tom nie som sám, nemôžu zastaviť všetkých. Mám okolo seba veľa schopných ľudí, ktorí budú pokračovať ďalej ak sa mne niečo stane.

 
Mnohí vám vytýkajú z majority, že to, čo robíte, robíte pre peniaze, alebo chcete získať peniaze...


Ako som už spomínal, ja som mohol na Občianske združenie vypracovať niekoľko projektov, ale ja peniaze nechcem. Nechcem sa obohatiť na úkor niekoho, ja to nepotrebujem, svedomie by mi to nedalo. Na mňa nikto nemôže poukazovať, že ja som prebral peniaze na Rómov, v tomto mám svedomie čisté. To, čo si bieli rozprávajú, nech si rozprávajú, ale každý nech sa pozrie na seba, aká je situácia, či budú mať z čoho zaplatiť nájom, aké sú doplatky na lieky, aká je zdravotná starostlivosť, pomaly bieli žijú horšie ako mnohí Rómovia. Ľudia si musia uvedomiť, že takto sa donekonečna žiť nedá. Ja mám veľa známych z majority, čo ich vyhadzujú na ulicu, lebo nemajú z čoho zaplatiť byt. A preto by sa mali pridať k nám, mali by sme vytvoriť spoločnú cestu. Preto nás vlastne prijalo aj ministerstvo práce, lebo mali informácie, že našimi demonštráciami strhneme aj časť majority a pridajú sa k nám a toho sa boja, kam by to mohlo viesť.
 Ľudia sa už raz musia zobudiť a uvedomiť si, kto rozkradol tento štát. Nie Rómovia...Rómovia nepredali elektrárne, plynárne, nemocnice. Róm ukradne z hladu vrece zemiakov, alebo drevo aby sa zohrial, ale kto nás všetkých dostal tam kde sme?  Na to nech si všetci odpovedia a potom nech niekoho súdia. Jediná cesta ako začať bojovať proti chudobe je spojiť sa.

Staň sa naším fanúšikom na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1Zhovárala sa Helena Kmeťová.


 
 
 8 komentárov:

 1. Gratuľujem autorke k vynikajúcemu článku a pánoví Tankovi želám veľa úspechov v jeho práci.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Souhlasim:Ten članek je velmi dobře napsani.Jen některymi názori pana Tanka nesouhlasim.Učitele delaj z Romskych děti debili!!. Jak trdy.Pan Tanko tak vezeně urazi Romsky učitele.Přeně tak.Mezi učiteli,vychovateli a asistenti sou i Romove!!.Na jednu stranu trdy pan Tanko ze chče zdělani Romi.Ale zaroven si nevazí praci nučitelu.Ktery to zdelani poskytuji??.Je prada ze mezi rodici,dětmi a Učitem znikaj nedorozumění.Všude jinde v EVropě mimo Sloveska a Česka.Je ze děti umi mateska jezyk a uzední.Ale na Slovesku i Čechach se stava ze příjde prvnaček do školi a umi jen rodni jazyk(romstimi).Ale uzedni slovestinu,čestinu ani slovo.To se uči teprve ve škole.Nediv te se ze je to pro učitele deprimujicí.Když vydy zanebani Romsky děti co castu nemaj znalosti zakladny higieni.A domuvit se snim neda.Proto že neovlada uzrední jazyk a to slovestinu,nebo četinu.Pokut Romove tohle nezmení??.Tak zlepsení ve škoství necekejte!!.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milý Pavle obsahu tvýho sdělení není možné rozumět když skoro v každém slově máš chyby.
   Takže to školení v jazyce si musíš dát především ty.Já jsem taky Rom a neposmívám se Ti a já si myslím že ten Tanko něco dokázal v dnešním kapitalismu když dokázal podnikat takových let když všude bud řádí mafie a nebo všechno drží v rukou gádže,já taky vím co to je podnikání a je to moc těžký a člověk nikdy neví jestli třeba zítra bude práce...a v továrnách pro cikány není místo,nevezmou je do práce a když už je vezmou tak jim daj 2 x tolik práce,základ úspěchu je umět se v dnešním světě obracet,jinak to nejde a nebo prostě odjet do Anglie protože tady se situace nikdy nezlepší.

   Odstrániť
 3. K Helenke: výborný,na profesionálnej úrovni urobený rozhovor.Niet viacej čo dodať.
  K Ferovi Tankovi: si charizmatický človek,a je teda jasné,že si väčšina pri zmienke o SRÚS predstavuje teba.Myslím si,že by bolo dobre predstaviť všetkých členov vedenia strany a oblasť ich pôsobenia.Treba sa Rómom prezentovať ako kolektív,v ktorom každý člen je profesne zdatný riadiť a niesť zodpovednosť za zverenú agendu.
  Je to iba môj názor a nemusí korešpondovať so zámermi strany. Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Fero Ferenc:Kolektiv SRUS.:-)))))Tak to dlouhe psani nebude.Je to pan Tanko,jeho rodina.Par přatel,znamich a sipazantu.Celkovi pocet 2 800 lidi.Jedna veci Romska osada to vše.:-)))))Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Pavel,od teba,známeho antiTanka sa iné ako irónia ani nečaká.SAS má 300 členov a je druhýkrát v parlamente.Teda nie je podstatné koľko členov strana má,ale koĺko voličov osloví.SRÚS na Slovensku dominuje ako relevantná politická reprezentácia Rómov.Nemá v podstate konkurenta.Splnomocnenec a poslanec Pollák zlyhal na celej čiare.Skús napísať na jeho stránku kritický názor na jeho osobu, alebo činnosť..Buď si istý,že príspevok bude zmazaný a tvoj prístup zablokovaný-moja osobná skúsenosť.Neschopnosťou komunikovať,rešpektovať iný názor,zneužívaním moci a postavenia si stále zväčšuje okruh odporcov.Čím vlastne pomáha SRÚS ,ktorej okruh sympatizantov rastie,ku ktorým ako vieš sa od začiatku hlásim.Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Mě se nezamlouva ani jeden.Pollák neni aktivní a problemi řeši pomalu nebo vubec.Tanko je popolista co placa nesmyslí.Kdyby se dostal na Pollákovo misto jako Slnomocněnec pro Romi.Tak dopadne stejně zalosně jako pollák.Sami předvolební sliby.Ale skutek utek..-))))Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Máš pravdu Pavel.Keby sa Tanko dostal na Pollákovo miesto,tak by dopadol rovnako.Rozdiel je v tom,že Tanko si to uvedomuje ,a preto SRÚS navrhuje úrad splnomocnenca zrušiť.A napíš mi tu stranu,ktorá nepoužíva populizmus,ako predvolebný boj.Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...