Odmena za nákup na ZľavaDňa

sobota 15. júna 2013

Reakcia na komentáre obyvateľov obce Unín.

Bývať v obci Unín je pre mňa a moju rodinu ako za trest. Ako som spomenul v minulom článku, v roku 2005 som sa presťahoval spolu s rodičmi z mesta Holíč do obce Unín, kde sme si kúpili rodinný dom. Asi po troch dňoch som sa na dvore rozplakal, pretože som nevidiaci a nemohol som sa nikde orientovať. No vďaka pánu Bohu ktorý mi dal do vienka dobrú pamäť a zmysel pre orientáciu, som sa dosť rýchlo zorientoval.
S pomocou mojich príbuzných, ktorí ma vodili po dedine som si veľmi rýchlo zvykol. Ale i tak to nebolo ono. Vzhľadom k tomu, že som bol zvyknutý medzi ľuďmi, tak to tu v obci nebolo nič pre mňa. Nemal som žiadnych kamarátov.
Asi po mesiaci mi zavolala kamoška z Košíc a poslala ma v dedine za bývalou spolužiačkou. Tak som sa tam jedného dňa vybral. A začal  som sa s ňou stretávať viac a viac. Až nakoniec sme sa dali do kopy. Samozrejme, jej rodičia nič netušili.

Ešte predtým než som sa presťahoval do Unína, bol som v rehabilitačnom stredisku pre zrakovo postihnutých v Levoči kde som si robil rekvalifikačný kurz. Tam ma raz navštívil režisér Juraj Lehotský, a spýtal sa ma, či by som si nechcel zahrať vo filme. Samozrejme som mu povedal že áno. A tak som začal točiť s bývalou priateľkou. No cez prázdniny sa situácia zmenila v náš neprospech, preto že matka priateľky si neželala aby jej dcéra chodila s cigánom a vôbec aby točila nejaký film. Tak som mu navrhol, že skúsim prehovoriť moju terajšiu manželku. A vyšlo to. No pri natáčaní sme sa v Uníne stretli prvý krát s prejavom rasizmu. Keď sme točili vonku pred rodičovským domom jednu scénu, prišiel jeden pán, ktorý začal nadávať do hnusných odporných cigánov, že nikto sa nemieni pozerať na čierne tlamy v telke. Nemal som chuť v tom pokračovať no Juraj ma prehovoril , že vraj to sú hlupáci, že to nemám počúvať. A tak sme pokračovali na filme ďalej samozrejme aj s mojou ženou. Raz sme spolu točili za Lakšárskou Novou Vsou, kde sme spali pod stanom, a tam sme sa ešte viac zblížili.

Jedného dňa sa jej mama dozvedela že sme spolu, a tak svoju dcéru zbila. Ja som nechcel žiť a preto som zvolil sebevraždu, otravu liekmi. Prečo? Pretože som bol sklamaný. Sám sebe som nadával že prečo ja nemám právo keď som Róm ľúbiť biele dievča a pojedol som lieky. Našťastie ma zachránili na internom oddelení v Skalici. Zrejme tým sa náš vzťah utvrdil. Manželka mi na druhý deň zavolala a povedala, že odchádza z domu so mnou, ale nevedela kam. Tak som jej povedal že ju vezmem k nám a  sme bývali u našich. Potom sa nám narodil syn. V roku 2009 sme sa spolu s manželkou presťahovali do bytovky tu v Uníne.


Všetko bolo dobre až do chvíle, než som si našiel pred dverami do bytu porezané topánky a zlomenú bielu paličku. Vždy keď sa niečo také stalo, hlásil som to starostovi obce. No vinníka nikdy nebolo. Pred Vianocami toho roku prišiel ku mne brat, a pýtal sa ma, či nechcem kúpiť varhany staršie. Polovicu zaplatil on a druhú ja a doviezol z Holíča varhany. A vtedy začalo peklo. Samozrejme už ako dieťa som hrával na gitare po táborákoch v Holíči. Vzhľadom k tomu, že som Róm, tak ma baví rómska hudba. No to bola tiež príčina pre nájomníkov. Vraj kto tu má počúvať cigánov. Ano priznávam, hral som hlučne, ale nikdy som nerušil nočný kľud a chcel som sa s nimi dohodnúť, ale nedalo sa. Vyhrážali sa mi obesením na kábel od klavíra. Alebo mi kopli do dverí a utiekli.

Jedného dňa ráno som sa s manželkou vybral za starostom, pretože zase nám niekto zlomil na dverách ozdobný venček. Samozrejme starosta informoval rodinu Strakových z bytovky. Večer keď som sedel pred bytovkou, prišli manželia Strakovi a slovne ma napadli. Povedal som im že nemám o čom s nimi hovoriť. Vtom pán Straka zavolal políciu. Manželka informovala moju matku, že príde za mnou polícia. A  brat sa spolu s mamou vybrali ku mne. Ja som mal čiste svedomie, a tak som čakal na políciu. Brat pristúpil k Strakovi spýtal sa ho, či je silný na slepcov a povedal mu nech sa bije s ním. A dal Strakovi jednu facku. Povedal som bratovi nech ho nechá. Prišla polícia a začalo sa dokazovanie. Nakoniec sa ma polícia spýtala či nechcem podať trestne oznámenie ja. Nepodal som ho. 

No problémy neprestali. Jedného dňa bol u mňa brat na návšteve. Keď chcel ísť domov pred dverami si našiel premočené topánky z ktorých sa liala voda po vestibule. Brat sa rozkričal. Na druhý deň sa nájomníci rozčuľovali, že ako si dovoľujeme kričať, že po druhý raz zavolajú na nás políciu. A tak som sa s nimi povadil a tak to to ide dookola.

 Reakcia na jeden komentár : Anonym píše, že sme boli oslovení mladou mamičkou so synom, aby sme chodili na opekačky. Ano prišiel jeden bývalý nájomník raz večer nás volať na opekačku. Povedal som, že nejdeme pretože syn s manželkou už spia. Prišiel po druhý raz a tak som išiel na chvíľu sám. Raz sme boli aj s malým aj manželkou. Povedal som všetkým, že chcem byť so všetkými zadobre, že zabudnem na všetko čo bolo doposiaľ. No nič to nebolo platné. Ano priznám sa bol som na opekačke asi tri razy, no viac som sa toho nezúčastnil, pretože nemienim sedieť s ľuďmi, ktorí nám od začiatku ubližujú,robia nám zle a ohovárajú.  Tým sa napätie len vystupňovalo. Problémy pokračovali. Dnes sa už so žiadnym susedom v bytovke nerozprávam. Vraj porezané šnúrky, detská hra. Hm a čo porezané manželkine čižmy alebo hodené prádlo vypraté so sušiakom na zem v prachu v blate a to bolo nespočetne krát. Alebo pošpinené stoličky, ktoré sme si odrhli dali sušiť pred dvere? To už ani nepočítam.
Vážení Uníňania, vy počítate koľko ja vyfajčím cigariet, alebo že kupujem pivo? Nikdy som dve krabičky nevyfajčil a pivo nepijem, lebo mám črevné problémy. Po druhé ak niekto z vás pochybuje o mojej slepote, nech si to so mnou príde vymeniť. Rád mu svoje oči dám. Bude prosiť aby som mu vrátil jeho oči ste smiešni úbožiaci. Vraj som na sociálnych dávkach, ale ja som predsa na invalidnom dôchodku !  No nie som povinný sa vám spovedať. Keď ste takí pravdovravní , prečo sa skrývate za anonymitu?

Vraj tu nieje rasizmus? Išiel som po ulici a zakričal na mňa pán kurva čierna ty ešte žiješ, teba ešte nezastrelili? A pod. výroky. Alebo prišiel som do pohostinstva a pán zakričí, čo tu robíš čierna tlama vypadni. Bývalej majiteľke povedal, že nech ma neobsluhuje. Alebo keď som vstúpil prvý krát po nasťahovaní do potravín a bolo mi povedané, že ma neobslúžia, že nemám slepý sám chodiť do obchodu. Až som povedal že sa budem sťažovať, tak ma obslúžili. To je charakter čo? To vraví samo za seba. Toto nie sú obyčajné susedské spory, ale rasizmus.

 A teraz neviem ktorý z vás dobrákov napísal, že moju ženu zneužívajú moji bratia. Ak ste to niekto videli, tak sa ukážte a neskrývajte sa, nemyslíte že keď niečo vidíte a ste si istí že to tak je že by ste sa mali ukázať? Alebo podľa seba súdite mňa? U nás sa také niečo nepraktizuje, možno u vás je to normálne. Ale to je úbohé. Krásne klamstvá ste si vymysleli až nato, že sa skrývate za anonymitu.

Ani to nieje pravda že ste obyvatelia z bytovky šli za starostom a žiadali ste ho, aby mi dal pokutu za to, že som si nechal spraviť obklad na chodbe? Nebuďte smiešni. Prečo mi starosta nedal pokutu? Lebo vedel že je to smiešny nápad. On sám zrejme vedel že je to hlúposť. Ano musím priznať, že stála na našej strane bývala domová dôverníčka Hanka Slobodová, keď sa prvý raz porezali tie topánky a zlomila biela palička. Keď niekto zlomí bielu paličku nevidomému človeku, ten človek je bez rozumu to nieje u mňa človek. Ešte sa vrátim k Hanke Slobodovej. Ona bola jediná ktorá bola ochotná sa na tie porezané topánky pozrieť a konštatovala na schôdzi ,že ten kto to urobil, sa môže hanbiť. No žiaľbohu potom sa do toho už nechcela starať, tak ostala ticho. Ale aj za to málo jej ďakujem.

 Uvediem ešte jeden príklad rasizmu. Aj to vyvrátite? Vracal som sa od rodičov spolu so synom a manželkou. Pred pohostinstvom u Dalibora sedel Miro Jančík s mladou priateľkou a psom, ktorý je radený medzi bojové plemená. Keď sme prišli pred pohostinstvo,  podgurážení alkoholom bezdôvodne spustili paľbu nadávok. Čierne opice, kurvy čierne do plynu hoďte sa do vápna. Dnes vás vypálime. Nato som sa ozval. Spýtal som sa ich za čo nám nadávajú, vraj mám držať piču, lebo pustia psa. Synček začal plakať pretože sa bál. Povedal som žene, aby zobrala syna nech idú preč, že ja ich zdržím. Vtom sa Jančík postavil aj so psom a vyzval ma do bitky. Povedal som, nech dá psa preč a začal som sa oháňať bielou palicou pri tom som cúval dozadu. Ako som sa oháňal, zasiahol som Jančíka. Keď som si nevedel dať rady, tak som mobilom zavolal mame a trasúcim hlasom povedal, čo sa deje. Brat utekal na pomoc vtom Jančíkova priateľka kričala, ďalšia čierna opica. Dokonca nadávali aj po príchode polície. Tak že kto je tu rasista?

Vážený pán Palkovič a starosta aj toto sa vyvráti? Len že o tom sú záznamy na polícii. Ja som prešiel celú republiku, no takých ľudí som nezažil nikde. A môžem povedať, mám aj bielych kamarátov a veľa, ale to sú na rozdiel od Uníňanov ľudia. Vyhrážali ste sa aj pani Kmeťovej súdnym konaním a za čo? Lebo mi umožnila napísať pravdu? Máte strach zo zverejnenia toho, ako sa obyvatelia obce chovajú k Rómom a navyše postihnutým Rómom?
Chcel som to vzdať a odísť z tejto obce, ale neurobím Vám tú radosť. Riadne si platím nájom, neporušujem žiadne zákony a vy ak sa vám zdá, že máte prečo, podajte trestné oznámenie, ale pozor, aby som v súdnom spore nebol skôr žalobcom ja, za všetky tie osočovania a klamstvá a rasistické výroky, ktorými mi častujete.

Teraz k tomu teroru môjho syna v škôlke. Ako môže dieťa, ktoré je silne krátkozraké niekoho terorizovať?  Má za sebou 9 operácii, o čom svedčia lekárske dokumenty. Vždy som sa pýtal pani učiteľky Švecovej, ako sa správa synček v škôlke, povedala že dobre, že síce niekedy nechce niečo robiť, ale inak v pohode. Tak že kde je pravda? Pani Rehákova dobre vie, koľko úsilia nás stálo než sme ho do zariadenia dostali. Špeciálny pedagóg v Bratislave, detský psychológ v Skalici. Teraz som musel volať do školy v Bratislave pre zrakovo postihnuté deti aby volali sem do školy. Pani riaditeľke Pospíšilovej som volal. Veď pani Reháková o tom dobre vie,všetko bolo v pohode, až jedného dňa pani učiteľka Švecová zavolala, aby sme si prišli pre syna vraj robí zle. Manželka išla preňho našla ho sedieť v šatni smutného. Zobrala ho stadiaľ a on chudák plakal celou cestou, že on chce byť v škôlke. Dôvod bol taký že p. Švecová povedala, že nechcel ísť na vychádzku, že mal držať malé dievčatko za krk. Samozrejme mi nič neostávalo, len to prijať. No viem že môj syn sa nevie biť, takže som s tou verziou na pochybách. On sa brániť nevie. Už pred nastúpením do škôlky sa po dedine šepkalo, že oni si nebudú dávať deti s cigánom do škôlky. Ale to nebudem rozoberať, preto že tu sa nedá veriť nikomu.
Rodičia mojej manželky sa vzdali svojej dcéry a od narodenia vnuka ho ešte nevideli. Aj to svedčí o charaktere bielych. Nie je pravda, že nadávam svojmu synovi do dementov, terorizujem svoju manželku a že u nás je stále krik. Ak by to tak bolo, už dávno by odo mňa ušla aj s dieťaťom, veď jej rodičom by to len vyhovovalo.

A teraz k tým krádežiam. Ak ste niekto počuli, že ja posielam svoju ženu kradnúť, tak sa mi láskavo ukážte. Preto že jeden povedal a s prepáčením pustil do gatí. Moja manželka bola s malým v potravinách a malý zobral detský šampón a dal ho mame do tašky tak, že si to nevšimla. Samozrejme z toho spravili predavačky mega krádež. Rýchlosťou svetla sa táto novina širila dedinou. A ako je známe o Uníne, každý k tomu niečo pridal. Ja nepotrebujem kradnúť, dostávame obaja invalidné dôchodky a slušne uživíme seba aj naše dieťa. Vážení obyvatelia, ak si myslíte, že mňa dostanete na lopatky, tak sa mýlite.

A ešte k tomu obvineniu z bytovky. Nieje pravda že som obvinil rómsku susedu v bytovke zo všetkých tých vecí, ktoré sa nám stávajú. A poviem aj prečo. Preto, že ona tu ešte nebývala v bytovke keď sa to všetko začalo diať. Ona prišla rok po nás. Tak si prestaňte vymýšľať. A poviem úprimne, je mi ľúto tej Rómky, že vám to žerie aj s navijákom a ešte chcete aj vyvolať medzi nami spor, aby to bolo akože ,,medzi cigánmi ,,
Dajte nám prosím pokoj, nechajte nás v pokoji žiť. Máme dosť trápenia so svojim postihnutím a nie neustále riešiť Vaše zlomyseľnosti a zákernosť. Ak vám tak vadíme, jednoducho nás ignorujte, zamestnajte sa niečim užitočnejším ako je vymýšľanie nových zlomyseľností voči nám a našej rodine a bude sa nám žiť všetkým v pohode a v kľude!
S pozdravom, Miroslav Daniel.


http://www.redakcia1.com/2013/05/tazky-zivot-nevidiaceho-roma-v-obci-unin.html

link na predchádzajúci článok, pod ktorým nájdete komentáre obyvateľov obce Unín, samozrejme anonymné a kvôli ktorým dostal pán Daniel možnosť ešte raz sa vyjadriť k tejto téme. Možnosť vyjadriť sa dostali aj zástupcovia obce, ale neurobili tak, samozrejme okrem anonymných komentárov plných špiny a ohovárania. A prinášame Vám aj ukážku z filmu Juraja Lehotského Slepé Lásky, v ktorom pán Daniel účinkoval.49 komentárov:

 1. Ťažko sa mi hľadajú vhodné slová po tom, ako som si toto prečítala. Pán Daniel,máte to veľmi ťažké a vážim si vás, že aj napriek tomu, že s týmito sedliakmi musíte zdieľať život v bytovke, nebál ste sa otvorene prehovoriť. Vy podľa nich ako " Cigán -čierna huba" , máte ich urážky a napádanie brať ticho a s pokorou, ak nie, a ozvete sa, tak ste neprispôsobivý. Ale čomu sa to vlastne Rómovia majú prispôsobiť majorite? Závisti, hamižnosti, kedy sused suseda udá za tri spadnuté jablká ná jeho pozemok, alebo meter pozemku? Nehovoriac o tých, ktorí túto majoritu reprezentujú vo svete ako Gorily, ktoré rozkradli a zdevastovali tento štát. Nie, oni im pôjdu dať ešte svoje hlasy, aby mohli vykrikovať v krčme pri pive, ako ich okrádajú Cigáni, lebo kradnú drevo ná fúriku. Neuvedomujú si, že bieli politici odvracajú pozornosť od svojich zlodejských praktík ná Rómov, a tým neustále zhoršujú spolužitie a susedské vzťahy. Ako vidieť, aj ná vašom prípade, že sa im to darí. Áno, hocijaký ožran v krčme, ktorý nikde nerobí a chodí sa realizovať do tejto " inštitúcie" nesiaha mnohým Rómom ani po členky, si môže rýpnuť a svoju frustráciu a lenivosť si vybije ná tom, koho sa nemá kto zastať, hlavne ak stojí za ním ďaľšia partia bielych ožranov. Vaši susedia nemôžu a nikdy nepripustia, že vy, ako Róm máte viac slušnosti a charakteru, ako oni všetci po kope. Oni vám neodpustia zo závisti už len to, že ten byt vôvec máte, lebo ho mohli dostať ich súkmeňovci. Budete to mať ešte veľmi ťažké, želám vám veľa síl, aby ste to zvládli.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. aj mne sa hladaaju tazko slova po tychto polopravdach a vymysloch daniela co zneprijemnuje zivot dalsim 11 rodinam..prosim vas co viete o tom hovno tak sem radsej nepiste alebo ponuknite azyl panovi danielovi. urcite sa presvedcite co je to za voborneho cloveka a suseda

   Odstrániť
 2. Až teraz som si prečítal predchádzajúci článok a diskusiu k nemu.Dve veci:
  1.,21 rokov som pracoval na smeny.Keby mne po nočnej smene niekto vyhrával na klavíri,tak by mal ten klavír otrepaný o hlavu,bez ohľadu na to o koho ide.
  2.,nosím okuliare s 3-mi dioptriami.Bez nich je pre mňa akákoľvek činnosť problematická.Nehľadajte za tým nič iné ako zvedavosť:akým spôsobom obsluhuje telefón slepý človek?Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale pán Ferenc, dúfam že nemyslíte vážne tú otázku, ako obsluhuje telefón slepý človek...predpokladám, že pre nevidiacich sú špeciálne telefóny,s upravenými klávesnicami, tak ako aj existuje pre nich aplikácia na PC, kde sa im písaný text prenáša do hlasového oznamu. Aj ja som krátkozraká, mala som 3 dioptrie, ale hanbila som sa za okuliare kým ma skoro pár krát nezrazilo auto, zle som odhadla vzdialenosť, odvtedy ich nosím a zrak sa mi zlepšil o viac ako polovicu :) Čo sa týka toho vyhrávania..poradila som aj ja pánovi Danielovi slúchadlá, alebo stíšiť zvuk, ale porezané topánky, zlomená palička, ktorá je jediným pomocníkom pre nevidomých, to je trochu moc..ešte že nemá psa, toho by mu asi otrávili...

   Odstrániť
  2. Ešte väčší nadhľad ľudkovia, motáte sa dokola, len ak je cieľom dokázať, že aj Záhorie potrebuje sociálno antropologický prieskum, tak je to O.K. E.La.

   Odstrániť
  3. my sme tiez pani kmetova poradili panovi danielovi sluchadla niekolko krat ale odpoved bolo ze medzi 6 a 22 hod si moze robit co chce bez ohladu nato ze tu spia male deti a ludia su po nocnej. palicku pan daniel pouziva v unine posledny rok, predtym chodil bez palicky a to tu nikdy nebol , jediny z bytovky sa stazoval ze mu ide spatne markiza kedy to dame opravit , a sam mi povedal ako idu od vychodu mraky. zozaciatku sme sa na tom smiali ale teraz mi je z toho doplacu.

   Odstrániť
 3. Pani redaktorko ,šeci v Uníne poznajú co je Mira zač.Až na Vás.Aj keby ste Miru za svatého vyhásili ,na jeho charaktri sa nic nezmjení.
  Sama sebja by ste zhovadzli,keby ste Uníňanú vysuechli..
  Reči sa vedú a voda teče.Pravda ostane pravdú,že pes psa žrat nebude

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dobrý deň!
  Ako domovník spomínanej bytovky som ochotný v prípade záujmu Vám poskytnúť nestranný rozhovor.
  Situáciu poznám, pripravte si otázky

  S pozdravom Martin Horinka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobry den p.Horinka mozem sa spytat na ,p Daniela čo je to za cloveka ? Ako by ste vy mi ho mohl popisat ako človeka Dakujem.

   Odstrániť
 5. Dobrý deň pán Daniel. Myslím, že je zbytočné komentovať diane v škôlke pred celým národom, to čo sa odohrávalo, to zostalo a zostane medzi nami učiteľkami a vami ako rodičami, takže je zbytočné vôbec komentovať správanie vášho syna, vždy ste sa spýtali na jeho správanie, my sme vás informovali vždy a osudný deń vy viete, čo sa odohrávalo, my to vieme tiež, tak by som bola rada, aby sa to nerozoberalo a hlavne aby sa nepoužívali mená pani učiteľka Švecová, vtedy sme to uzavreli, tak nie je čo riešiť ohľadom škôlky. A aj osobne pri bytovke sme sa rozprávali o tom, tak by som to ďalej neriešila. Zdraví vás pani učiteľka Švecová.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Dobrý deň!
  Ako domovník spomínanej bytovky som ochotný v prípade záujmu Vám (PANI REDAKTORKA) poskytnúť nestranný rozhovor.
  Situáciu poznám, pripravte si otázky

  S pozdravom Martin Horinka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pán Horinka, nebudem sa pýtať, môžete reagovať priamo tu, pod článkom na to, čo bolo napísané. Vidíte že nikomu nebránime v reakcii, pokiaľ sa bude držať v medziach slušnosti.

   Odstrániť
 7. Nechápem jedno prečo sa pretriepa rodina pána Daniela,za to že je róm? Mám dojem,že sa tu snaží len zviditeľniť nič iné,každý žije ako vie. Nestačili mu slepé lásky? teraz vzniká toto úbohé fórum? Je vidno,že pán Daniel a pani redaktorka nemá nič iné na práci ako písanie. Kto býva v Uníne vie ako sa medzi "sedliakmi" žije a vie sa prispôsobiť,no a komu sa to nepáči tak nech si nesťažuje.. lebo mu to aj tak nepomôže. Ale ak sa chce niekto zabávať ako na slovenskej celebrite Martinke z Turca... nech sa páči daľší prípad ... pán Daniel z Unína. Hanba ľudom,ktorý zviditeľnujú našu obec týmto spôsobom. Nepatrím medzi sedliakov,ale s normálnymi ľudmi si rozumiem a nikto z ľudí čo býva na bytovke nepatrí k sedliakom,keby pán Daniel išiel s manželkou a synom do kostola namiesto pohostinstva nenadávali by mu do čiernych opíc :-D je to celkom zábavné... ako sa róm necíti dobre medzi nami :-D a ak si vytvoril takéto spolunažívanie tak jedine svojimi postojmi a správaním,niet čo dodať. Nech podá aj 36 sťažností behom roka na príslušné inštitúcie...a možno ho dajú aj do televíznych novín a nebudeme známy len Unínskou slivovicou ale aj nespokojným invalidným Rómskym občanom. Každý sa cíti dobre medzi svojimi. Tak nech s tým žije dalej alebo nech nájde iné riešenie nikto ho nenúti odísť a ani ostať. ANONYM z Unína

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Tak tento komentár nemá chybu a je to napísané jasne a výstižne, komu sa nepáči, nech ide, kde sa mu bude páčiť a myslím, že týmto komentárom, by bolo dobre dať veľkú bodku nad týmto trapným obhajovaním pána Daniela, aký je diskriminovaný, všetci vieme kde je pravda. A súhlasím, že pán Daniel nemá inšie nastarosti, iba stále sa zviditeľňovať a sťažovať, obrázok si v obci spravil ukážkový, na jeho mieste by som chodila kanálami a to ako obhajoval svoju ženu, že to malý syn jej dal šampón do tašky, tak to nie je pravda, spýtajte sa miestnych predavačiek, dokonca ja som bola vtedy v obchode a bola som pritom, ako ju čapli a vôbec tam nebol syn, bola tam sama a úplne sproste kradla a nie raz, a to by bolo písania na dlhú stranu a úplne iný príbeh by to bol a nie ako sa pán Daniel obhajoval, je to všetko klamstvo, ale myslím, že radšej čas využijeme lepšie, než tu písať o Danielovi, vieme aký je a to nám stačí, samozrejme, že pani Kmeťová nemôže byť na našej strane, lebo vašinský by jej dali čo preto, to je zákon rómov. Prajem pekný deň v Uníne.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Pani redaktorka, milí čitatelia! Aby sme to dajak ukončili, dovoľte mi aby som ako domovník bytovky v ktorej pán Daniel žije so svojou rodinou podal vyjadrenie: veci ktoré popisuje sa mu počas 4 rokov obývania tunajšieho bytového domu prihodili. Neprislúcha mi jatriť staré neprávosti, ktoré sa s odstupom času nedajú dokázať ani vyvrátiť, aj keď som o väčšine z nich nebol doteraz informovaný. Ospravedlňujem sa teda za človeka, ktorý to zo zbabelosti nedokáže urobiť sám! Pravda je však taká, čo môže potvrdiť aj sám Mirek Daniel, že osočenie celej bytovky v tomto smere nie je na mieste. Veď dodnes sa nezistilo kto je páchateľ, tak sa radšej všetci kompletne označili rasistami! Pán Daniel sa osobne vyjadril, že na bytovke sú aj ľudia slušní, pracovití, ktorí dokážu pomôcť. Žiaľ toto sa do uvedených článkov akosi nedostalo resp. sa to tam nehodilo! Pravdou je aj to, že od uverejnenia spomínaných článkov hudba z jeho bytu zneje prijateľným a nerušivým spôsobom - takže vďaka. Pán Daniel prispel na detské ihrisko, ktoré sme svojpomocne a za podpory OU Unín vybudovali, prispel aj na spoločnú anténu, za čo mu patrí vďaka tiež(ako aj ostatným obyvateľom). Možno sa len nechal uniesť emociami keď písal tieto veci, ale nie je všetko také horúce ako sa zdá. O KAŽDODENNEJ KRUTOSTI,ktorú musí trpieť nemôže byť ani reči. Nechcem tu vyzdvihovať "bielych", ale veci ktoré opísal možno pramenili z bezmocnosti a bezradnosti niekoho, kto si v danej situácii nevedel pomôcť. Mám na mysli porekadlo"jak sa do lesa volá, tak sa z hory ozýva". Ruku na srdce Miro, tá systematická hlasná hudba to bolo silné kafé po nočných smenách! Inak to čo sa deje za dverami jeho bytu je jeho súkromná vec. Ono keď zakričí počujú to aj vrchné podlažia, upratovanie spoločných priestorov a priestorov pred domom tiež nie su jeho doménou, ale na to bol upozornený. Smutné je,že do diania okolo bytovky sa nezapája, čo ma mrzí. Apropo, žije tu ešte jedna romska rodina, nikdy som nezaznamenal žiadny problém. Dokážu sa pobaviť, zasmiať i napriek tomu, že sa starajú o postihnuté dievčatko sú ochotný pomôcť keď je potreba. Môžem tu prehlásiť, že hyenizmus ani rasizmus som nijakým spôsobom nezaregistroval a problémy ktoré mu boli spôsobené sú jednoducho DAREBACTVO a NASCHVALY! Nakoľko problémy nie sú kažkodennou záležitosťou a ako sám hovorí týkajú sa len jeho rodiny, bolo mu doporučené aby si nainštaloval kamerový systém pred dvere svojho bytu a vinník bude odhalený. Ja som sa týmto ospravedlnil, za niečo resp. za niekoho a snažil som sa vniesť do celej aféry objektívny názor na vec. Džentlmenské by bolo, keby aj pan Daniel podobne zareagoval a ľuďom ktorí dostali NEPRAVOM titul hyeny a rasisti vyslovil omluvu. PS: Dotklo sa ma pani redaktorka, že Vy neznalá pomerov v tomto smere ste vyniesli ortieľ nad všetkými ľuďmi žíjúcimi v obci Unín,žiaľ aj nad tými, ktorí dokázali poradiť či pomôcť jemu či členom jeho rodiny. Verte, viem o takých prípadoch. Korunu tomu všetkému ste nasadili výrokom o možnosti existencie psa, ktorého K E B Y pán Daniel mal určite by sme ho otrávili! Toto tvrdenie pramení z Vašej dedukcie alebo nevraživosti voči nám? Veď Vy ste z nás preventívne urobili ďalších netvorov a tyranov zvierat! To je neprofesionalita najväčšieho kalibru o urážke ani nehovoriac! Špiny už bolo dosť, každý jeden človek a čitateľ bez ohľadu na farbu pleti nech sa zamyslí sám nad sebou a drží hesla: ČLOVEK K ČLOVEKU BUĎME ČLOVEKOM! Martin Horinka domovník

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Vážený priatelia, ak vás tak môžem nazvať, neviem či nemáte inú prácu v obci Unin ako neustále sa navážať do mojej redaktorky Heleny Kmeťovej, a nášho blogera pána Daniela. Socializmus už skončil aby si si dovolili niekoho potierať za to že vyjadril svoj vlastný názor, pocity.... Tak isto asi vám všetkým ušlo, že článok je dielom pána Daniela a už by bolo na čase prestať za tento článok napadať Helenu Kmeťovu!!!! Helena Kmeťova len sprostredkovala článok a publikovala za pána Daniela, pretože on je nevidiaci a nevedel by sa orientovať admine Redakcie 1. Dovolte na záver aby som vám pripomenul, že som dal možnosť oficiálne reagovať pánovi Palkovičovi, čo on odmietol, prepáčte ale vaše anonymne reakcie nepovažujem za relevantnú odpoveď na články pána Daniela. Tak isto musím podotknúť že vaše reakcie sú prízemné, neslušné a plné vulgarizmu čo ukazuje že pán Daniel to až tak zo svojimi článkami neprehnal, pretože ak dokážete popísať a neslušne vstúpiť do súkromia pána Daniela, čo potom dokážete na živo.... Asi s tými "hyenami" to nebolo až tak prehnané, lebo zatiaľ sa tak chováte a celému svetu to svojimi komentárami aj dokazujete !!!!! S pozdravom Jozef Kmeťo šéfredaktor redakcie 1

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nikto sa do p. Kmeťovej nenaváža, pokiaľ som dobre informovaná, na Slovensku existuje tlačový zákon-právo na odpoveď.
   Nakoľko bol napísaný článok o obyvateľov obce Unín, a zvlášť o obyvateľoch bytovky, majú právo sa k tomu vyjadriť.
   O spôsobe akým to urobili, že niektoré príspevky neboli príliš slušné a korektné sa môžme baviť niekde inde. Každý sa vyjadruje ako vie.
   Pán Palkovič je inteligentný a vzdelaný človek, preto sa do tejto kauzy nezapája, lebo by sa to obrátilo v konečnom dôsledku proti nemu. Na rómskom blogu predsa nemôžte kopať za nás "gadžov".
   Robíte presne to isté na čo upozorňujete a čo kritizuje u nás! Tento blog j plný nenávisti a osočovania. Ak sa chcete naučiť s nami žiť, lebo ešte stále tu Tvoríme majoritu, tak sa naučte prispôsobiť.Nikto vám neberie vašu kultúru, vaše pesničky, tance...umenie...ale násile, rasizmus, sociálne vydieranie štátu, to už je trocha príliš.

   Odstrániť
  2. Nemyslím si že práve ste relevantne odpovedala na komentár pána Kmeťa šéfredaktora Redakcie 1. Pretože presne o tom pán Kmeťo písal. Áno, na Slovensku je tlačový zákon nie len s právom na odpoveď, ale aj na slobodný názor a to bolo ja v prípade pána Daniela. Lenže viete aký je rozdiel narozdiel od vás, a vám podobným ? Pán Daniel svoj názor nenapísal anonymne ako vy a vaši priatelia z obce Unin, napísal ho verejne a pod svojím menom a to ma vždy väčšiu váhu ako komentáre ktoré som si mal aj ja možnosť prečítať. Písala ste že tento blog je plný nenávisti, no neviem čo potom a o čom sú komentáre na pána Daniela.... Neviem kto je pán Palkovič ale keď pán Kmeťo mu dal možnosť sa oficiálne vyjadriť a on to odmietol a nemyslím si že pod rúškom anonymity neprispel do diskusie je o jeho Inteligencii, predpokladám že musel byť s pánom Kmeťom v kontakte, keď pán Kmeťo vo svojom komentári píše že dal priestor sa oficiálne na články pána Daniela vyjadriť. Blog je plný nenávisti, ja si myslím že je to vec pohľadu, rómsky blog Redakcia 1 je o názoroch nás rómov, no aj keď sa vám to nepáči my rómovia musíme tú vašu nenávisť voči nám znášať každý deň. Nemyslím si že pán Kmeťo zakladateľ tohoto blogu išiel von s pocitom že jeho práca a práca jeho kolegov bude chválená zo strany väčšiny nerómov, a preto ma vaša poznámka neprekvapila.... Richard Suchý PS: ako vidíte nemám problém sa podpísať pod svoj názor, na rozdiel od vás a vašich priateľov, tak na napadlo čo je to za názor pod rúškom anonymity, taký názor ma váhu asi toľko čo pes vonku .... domyslite si....

   Odstrániť
  3. ja sa podpisem a zajtra su tu jeho bratri a uvrestana mama ktora nas nazyva spinami a nadava nam v ciganstine.

   Odstrániť
  4. pan kmeto jedna vec je tu divna ato ze pani kmetova napise clanok podla p. daniela kde sme oznaceny za rasistov a hyeny. potom tu zacnu pisat obyvatelia bytovky a pani kmetova sa lakne zacne sa ospravdlnovat a prislubi ze tento nepravdivy prispevok stiahne. nasledne sa karta otoci a pan daniel tu napise jeho neskutocne zivotne utrpenie a este sa do nas s vacsim usilim obujete.
   Vy ste zo susedskeho sporu ktory si daniel sposobil sam urobili rasisticky problem nazvali hyenami a rasistami.nikde tu nepisete ze dalsie romske rodiny ziju v unine a dokonca jedna na bytovke. takto vy z ludi robite rasistov? je to ubohe , ale aj spatna reklama je reklama.
   Ja sa tu uz nebudem nijak k vam vyjadrovat ale urobili sme kroky aby vas nepravdivy clanok a osocovanie skoncili.

   Odstrániť
  5. Milý anonym ja samozrejme nebudem komentovať vyjadrenia pána Daniela Redakcia 1 rómski blogeri je otvorená každému názoru, aj keď sa iným nepáči. Redakcia 1 je blog, my nie sme profesionáli, sme blogeri a blog je predovšetkým o názore autora, autor nemusí prehľadať na pocity iných, on píše o svojich názoroch a pocitoch, znovu musím povedať o tom je blog!!! Ako seriózny človek som dal možnosť sa oficiálne na články pána Daniela vyjadriť pánovi Palkovičovi ktorý v tejto veci bol najaktívnejší, odmieto!!!! Pre mňa to tým skončilo, pan Daniel vyjadril vo svojich článkoch pocity, neporušil tým ani zákon, a dokonca ani ten tlačový..... Čo sa týka Helenky Kmeťovej áno, bola zastrešená súdom, a ďalšími opletačkami... Ja som jej jasne povedal že sa nemusí ničoho báť a nebojím sa ani ja takýchto dvojzmyselných komentárov ktoré vlastne hovoria o trestnom oznámení čí priamo súde. Postavím sa za moju Redaktorku Helenu Kmeťovú a blogera pána Daniela, som ochotný sa zúčastniť aj súdneho pojednávania. Redakcia 1 neporušila tlačový zákon, zabudli ste milý anonym že socializmus skončil, kedy sa zatváralo za slobodu prejavu. Hoci vám sa článok pána Daniela nepáči, dokonca sa vás dotkol, napriek tomu zákon nebol porušený, je to subiektivny názor a pocit blogera pána Daniela. Keby za každý článok od blogera mali byť súdy, keď sa nám niečo nepáči, tak by neexistovali ostatné blogi na Slovensku. Toľko k danej téme.... Jozef Kmeťo

   Odstrániť
 11. Pán Daniel nenapísal svoj názor,ale svoju autobiografiu.V nej seba vykresľuje ako nevinnú obeť a všetkých okolo ako rasistov,fašistov a neviem ešte koho.Myslím si,že chyby sú na obidvoch stranách,teda nie tak jednostranne,ako to prezentuje pán Daniel.Je evidentné,že Redakcia 1 kope za Rómov bez výhrad.Výnimkou je práve Helenka Kmeťová,ktorá paradoxne v tejto kauze dopadla ako tá zlá.Pritom ona jediná vie písať objektívne,nezaujato a vecne.Pravdou tiež je,že práca Jozefa Kmeťa nie je chválená minimálne jedným Rómom.
  Nemám problém podpísať sa pod svoj názor:Fero Ferenc,alebo Ignác Kováč,alebo Martin Demeter,alebo........................................aj tak je to jedno.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Pán Ferenc alebo Kovač, alebo kto vlastne ste, ja si myslím že vy nie ste róm, iba sa za neho vydávate.... Beata

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prosím vás Beáta,kto by sa už len dnes vydával za Róma?Vy nečítate blogy Redakcie 1?Však Rómov na Slovensku pomaly za každým rohom lynčujú.Verte mi,som čistokrvný Róm,iba sa na svet okolo pozerám objektívne.Keď robíme niečo zle,tak poviem,že je to zle.Ak robíme niečo dobre,tak poviem,že je to dobre.Podobne aj u majority.Ja nehľadám výhovorky a zvaľovanie viny na iných,ale pri našich problémoch hľadám pravdu a riešenia,riešenia aj vlastnými silami,schopnosťami a umom.
   Som pragmatik a detailista.Príklad:pán Daniel píše,že na ulici za nim pokrikujú rasistické nadávky.Moja otázka.ako si môže byť nevidomý taký istý,že tie nadávky sú od gadžov?iba Fero Ferenc,tamto hore bola iba parafráza na hrdinský čin Richarda Suchého.

   Odstrániť
 13. Pán Ferenc, ja sa musím zamiať, už dlhšie sledujem vaše komentáre a nevychádzam z údivu, vy keď ste róm, tak ja som kráľovná Kleoptara. Viete aj Róm môže písať kriticky, príkladom je pani Helenka Kmeťova ktorej články tak chválite, lenže ste zabudli že Helenka píšeše aj typicky Rómsky a má za sebou podobné články ako Jozef Kmeťo, Lucia Curejova a pod... Čo som tým chcela povedať, že samotná kritika neznamená že už som iný, alebo nie som róm, od Heleny Kmeťovej je vidieť že je rómka aj vtedy keď píše kriticky, čo vo vašom prípade skôr ukazuje že ste nenávistný GADZO, pretože vaše komentáre nie sú kritické, ale plné zosmiešňovania, hanenia, čo je tipické pre komentovanie GADZOV ktorý nenávidia všetko čo je rómske... Preto podla štýlu písania vašich komentárov, pochybujem že ste skutočný RÓM.... Napríklad len vaša myšlienka kde sa snažíte potopiť pána Daniela, a ukázať že on nieje nevidiaci, lebo má telefon, počítač alebo ten váš posledný komentár " Daniel píše,že na ulici za nim pokrikujú rasistické nadávky.Moja otázka.ako si môže byť nevidomý taký istý,že tie nadávky sú od gadžov? " Toto dokáže napísať len gádžo, romák by toto nenapísal... Polemizujete nad slepotou pána Daniela a ako by ste chceli dokázať že pán Daniel je klamár a iba sa hrá na slepého, čo už nevydržala ani vaša obľúbenkyňa Helenka Kmeťova a vo svojom komentári vám napísala že pre slepých existujú aj mobili a počítače s programami pre nevedomých.... Apropó ďalším tipickým znakom že ste gádžo je polemizovanie " Moja otázka.ako si môže byť nevidomý taký istý,že tie nadávky sú od gadžov? " No sotva v dedine budú na neho rastické pokrikovania kričať rómovia, mohli by kričať je že slepý, a podobne smiať sa mu aj to by vyšlo skôr z úst mladeže.... Snažíte sa potopiť človeka, ukameňovať a urobiť z neho klamára, polemizujete nad jeho slepotu a podobne. To sú typické znaky hlúpeho gádža a to vás aj prezrádza :-)))) Pán Kmeťo by vás poslal do .... Lenže on už na vás kašle, no a ja nie som taká horkokrvná ako pán Kmeťo, tak ja sa len smiejem na tým ako sa neustále snažite v každom článku ktorý nieje podla vašej vôli najsť klamstvo, chyby a podobne.... Na adresu pána Kmeťa ste napísal že minimalne jeden rom ho nechváli, mysleli ste tým seba... Nemyslím si že pán Kmeťo by od takého človeka ako ste vy potreboval chválu, no ja pána Kmeťa a každý slušný človek chválim, pretože vyjsť von z myšlienkou slobodného rómskeho blogovania si zaslúžilí úctu a uznanie... A vy pán Ferenc ako kto skutočne ste sa nad sebou zamyslite, ale to nedokážete pri svoje náročnej povahe, tak pokračujte v polemizovaním, zosmiešňovaní a chlácholte svoje hlupe ego a utvrdzujte sa v tom aký ste dokonalí že každého oklamete že ste róm..... Pán Kmeťo by vám napísal čo ste, ja to neurobím a tak sa iba smejem nad vami ..... Lydia

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lydka tak toto ste zabila, presne tak to je ako Kriminalistiky odbor GRAFOlÓGIA Jednoducho každé písanie nesie v sebe znaky a vy ste to presne popísala aké znaky nesie v sebe písanie pána Ferenca. Ja si tiež myslím že sa nejdná o skutočného róma obsah jeho komentov je typický pre Gádžov ktorý sa tvária ako konštruktívny kritici, ale obsah ich komentárov je plný nenávisti.... Pán Ferenc má evidentný problém zo všetkým čo je rómke, napriek tomu si nenechá ujsť komentovanie, ako by sa tým..., raz mu to pán Kmeťo napísal. Pánovi Ferencovi ako konštruktívnemu kritikovi páčia články kde sa na rómov nadáva a podobne. Články kde sa konštruktívne polemizuje nekomentuje.... Napríklad tak nenávidený v jeho očiach pán Kmeťo napísal skutočne konštruktívny článok, Kam sa strácajú rómske talenty, kde popísal chyby na oboch stranách, tam kritika pána Ferenca sa akosi zabudla napísať :)))) Ja asi viem prečo konštruktívny článok kde sa len nenadáva na rómov nezaujal pána Ferenca, pretože tam nemôže ukázať ako pohrda s romami. Pána Ferenca fascinujú články jednej viny a to na strane rómov, tam vie dať svoju " konštruktívnu kritiku" V článkoch kde sa človek musí zamyslieť chýba pánovi Ferencovi inteligencia, preto článok pána Kmeťa nechal bez povšimnutia.... Pán Ferenc má rád články kde môže polemizovať ako je to prípad pána Daniela, bože aké je to ubohe ako sa snaží dokazať že pán Daniel je vlastne klamár, lebo on vidí :))))) Používa predsa TELEFON POčíTAč :-)))) Je to skutočne neslušný človek čo sa skrýva na menom Fero Ferenc. Pán Ferenc má rád články kde je iba jasna chyba na strane rómov, tam priam ožije,. tam kde to tak jasné nieje nastáva u neho čas "konštruktívnej kritiky" a polemizovania, čo keď ....??? Ján Polák

   Odstrániť
  2. Ja musím zo všetkým súhlasiť, pán Ferenc, je pravda, že ja som na vlastnej koži nejako diskrimináciu nepocítila, teda aspoň nie do takej miery, aby mi to nejako narušilo rovnováhu, aj keď, zažila som prepadnutie v parku, bielymi mladíkmi a niekoľko rokov som sa bála vyjsť sa ma na ulicu, doteraz mám strach, keď vidím hlúčik mladých ľudí a mám okolo nich prejsť, ale predsa som žila a žijem pomerne slobodne, s dávkou sebavedomia, lebo viem že veľa bielych vrátane mojich susedov mi nesiaha ani po členky. A preto píšem články tak ako píšem, som kritická k Rómom, lebo každý jeden tak môže žiť, každý jeden sa k tomu môže svojimi silami dopracovať. Ale na druhej strane nie som slepá a nezatváram oči pred tým, že nie všade je situácia rovnaká. že sú miesta, kde ani najlepšie oblečeného Róma neobslúžia v reštaurácii lebo je Róm, naše dievčatá automaticky pokladajú za k..y, všetci sme zlodeji, darebáci a vyciciavame tento štát. Možno si ani nevieme predstaviť, čomu musia čeliť. čo si budeme navrávať, politici štvú ľudí proti nám. Neriešením drobných problémov, ktoré prerástli do celonárodných škandálov ako kauza Dobrovodsky, čierne stavby, Lunik9 neustále obracajú pozornosť na nás a trpíme tým všetci. Takže chceme či nie, musíme sa tým zaoberať, aby sa nám nestalo, že nás budú mlátiť vraždiť beztrestne na ulici ako židov pred 2 sv. vojnou. Títo ľudia, tento stádovitý národ slovenský si neuvedomuje ako s ním politici manipulujú, ako ho zneužívajú. Hlupáci, veď aj oni žijú z dávok v hmotnej núdzi, mnohí živoria, mnohým hrozí že ostanú na ulici lebo nestíhajú platiť svoje dlhy, ale kto za to môže? No predsa rómovia, nie? Veď aj sám premiér to potvrdil. Keby bol tento národ múdry, tak sa vyzbrojí a celú koalíciu aj s opozíciou pošle niekam do čerta už konečne. Z našich demonštrácii si robili posmech, somári, veď cigáni štrajkovali aj za nich, to si neuvedomujú, že bez práce je skoro pol milióna ľudí a rómov z toho môže byť tak 10 - 15 percent. A čo sa týka pána Kmeťa, pán Ferenc, verte mi, že ja sama sa mám od neho ešte čo učiť. Najmä jeho trpezlivosti, tolerancii, láskavosti, pokore a schopnosti správne sa rozhodnúť keď treba a zachovať si chladnú hlavu :) v tom ako píše nie je žiadna falošná solidarita, jeho články vychádzajú z dobroty jeho srdca a obdivu k tradíciám. svet by bol možno lepší,keby sme sa dokázali dívať na všetko aspoň trochu tak ako on, verte mi :-) A k pánu Danielov sa už nevyjadrujem, je to už len na ňom a na obyvateľoch obce, ako budú spolu vychádzať, a ako sa naučia tolerovať. Možno to, že sa to takto prepralo verejne prispeje k tomu, že obe strany si uvedomia, že niekde urobili chybu...Helena Kmeťová

   Odstrániť
  3. Helenka,
   Som zhnusený z toho,ako pán Daniel zneužil tvoju dobrosrdečnosť a empatiu.Vystavil ťa verejnému pranierovaniu,vyhrážkam súdom.Majorita z tej dediny tu jasne,inteligentne a argumentačne vysvetlila,že pán Daniel si vymýšľa a situácia nie je taká jednoznačná.Tvoji kolegovia namiesto podpory sa snažia silou-mocou napraviť pokrivený charakter pána Daniela.Lenže prekrývať jednu lož ďalšou lžou sa nedá dlho.
   Prosím ťa,nič sa od pána Kmeťa neuč.Buď taká aká si.Celá táto Redakcia 1 nech sa modlí,že ťa majú.Bez teba by to bol iba spolok podpriemerných jednosmerných pisálkov..Fero Ferenc

   Odstrániť
  4. Dobrý večer ja sa musím pridať k tomu čo napísal pán Frenec. Ako viete že pán Daniel je pokrivený charakter, na základe komentov ? A ešte pani Helenky sa nikto nezastane ? A čo ten komentár kde pán Kmeťo jasne deklaroval svoj postoj pani Helenke a pánovi Danielovi. Pán Kmeťo je jeden charakterný muž a viem že keby prišlo k súdu, tak v prvom rade budú za zodpovednosť brať jeho, lebo Redakcia 1 je jeho výtvor. A nehovoriac že tento muž by sa postavil aj za Pani Kmeťovu čo verejne deklaroval..... Magda

   Odstrániť
  5. Ja som zhnusená z Vás Fero Ferenc. Tak prízemného človeka ako ste Vy, som ešte nevidela. Evidentne pokrivený charakter mate Vy. Prosím Vás, nebudte taký aký ste, lebo robíte si iba hanbu. Robíte zo seba necitlivého a arogantného človeka. Nechce sa mi veriť, že vo svojom vnútri ste naozaj taký. Cela vaša rodina by sa mala za Vás modliť, aby Vás Boh osvietil a naplnil svätým duchom, aby sa z Vás stal človek so srdcom a aby ste nebol podpriemerný, zaujatý a zaslepený krikľúň, ktorý si nevidí ďalej od špičky nosa.
   PS: To, že urážate a podceňujete blogérov ako aj celú redakciu1, s výnimkou p. Kmeťovej, ku ktorej cítite nápadnú náklonnosť, nebudem radšej komentovať. Tiež si myslím, že ide len o váš jednosmerný pohľad.
   Adriana Š.

   Odstrániť
 14. Som hrdý na to,že moje príspevky Rómovia čítajú,dlhodobo sledujú a zamýšľajú sa nad nimi.Skoro v každej diskusii sa vyskytnú dvaja ,traja i viacerí,ktorí sa s tým zdôveria.Asi je to tým,že ku každej kritike prikladám aj návrh riešenia, načo nie sú Rómovia zvyknutí.Riadia sa totiž filozófiou-my kritizujeme-vy riešte.Preto sme tam,kde sme.V biede,chudobe,nevzdelanosti,izolovaní v osadách a ghetách.Hendikep pána Daniela vôbec nezosmiešňujem.Snažím sa iba vžiť do jeho problému.Jednoducho zatvorím oči a skúšam robiť jednoduché činnosti.Viaceré sa absolútne nedajú.Netvrdím,že pánovi Danielovi v obci neubližujú,no tak isto si nedovolím tvrdiť,že všetci naokolo ubližujú bezdôvodne jemu.
  Pán Daniel je nevidomý,zdravotne postihnutý.Prečo ste všetci ostatní slepí ,aj keď netrpíte týmto postihnutím? Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Milí priatelia ja vám zo srdca Ďakujem za vašu podporu. Pána Fera Ferenca nebudem už komentovať, je to zbytočné... Zoberme to tak priatelia že komentáre pána Ferenca sú korením našej práce -:))) V osobe pána Ferenca sme získali aktívneho čitateľa a fanušíka našej redakcie 1 -:))) Kto sa skutočne skrýva za týmto menom je v podstate jedno. Pán Ferenc má svoj názor, tak ho rešpektujme. Viete priatelia ja som raz napísal pánovi Ferencovi že budem jeho komentáre mazať, ale som človek ktorý miluje slobodu názoru, preto som založil aj Redakciu 1. Keby som pristúpil k cenzúre komentov pána Ferenca, išiel by som proti svojmu presvedčeniu a nie len to, takým ľudom ako je pán Ferenc by som dal príležitosť na mňa si ukazovať. Keby som pristúpil k moderovaniu komentov pána Ferenca. Samozrejme že aj ja čítam jeho komenty, a musím povedať že niekedy sa mi rozum zastaví, ale potom si poviem, aj taký ľudia sú, žiaľ, ale sú... Teraz ma naviac pobavilo že k svojim komentom pán Ferenc prikladá aj návrhy riešenia problemov, no a my nie sme nato zvyknutý :-))) Povedzte mi ľudia čo na to napísať, vám sa zdvihne len adrealin, a pán Ferenc sa tomu iba smeje. Nie nebudem už jeho komenty komentovať, to by jeho komenty za niečo museli aj stáť... Dám mu priestor nech komentuje, nebudem ho nijako prenasledovať ani nič podobné. Ved možno jeho komentovanie je jedinou radosťou jeho života, priatelia veľmi ťažko sa žije človeku ktorý ma v sebe toľko predsudkov ako pán Ferenc, ja osobne by som tak nedokázal žiť a preto mu dávam aj priestor.... Jozef Kmeťo

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Pán Kmeťo! Ak chcete mazať príspevky,tak začnite tými svojimi.V mojich príspevkoch nenájdete jediné vulgárne slovo,invektívu,nadávanie.Za tie vaše by sa nemusel hanbiť ani profesionálny nadávač.Som človek,ktorý miluje slobodu názoru?Pán Kmeťo,vy si dokážete uvedomiť,čo táto veta znamená?To ja by som tiež nedokázal žiť v takom živote,aký žijete vy.Musí byť otrasné ísť po ulici a v každom gadžovi vidieť teroristu.
  Na záver:vy si viete vôbec uvedomiť,že svojimi článkami iba rozduchávate vášne a prehĺbujete nedôveru a napätie medzi majoritou a Rómami?Raz to možno praskne,a nikto nebude pozerať na to,kto je aký Róm.Všetci budeme v jednom vreci.Uvedomte sa!Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konečne z Vás vyšla pravda von!! :-) Fúú, muselo to byť pre Vás veľmi ťažké, však? Takže ak som to správne pochopila, ak sa budeme tváriť, že na Slovensku neexistuje rasizmus a diskriminácia, ak nebudeme na tento fakt verejne poukazovať, TAK MOŽNO "keď to praskne", nás (inteligenciu, integrovaných Rómov) nehodia do jedného vreca spolu s tými neprispôsobivými a problémovými!!!??? Hahaa :-))))
   Pán Ferenc, uvedomte si jedno: Ak ste naozaj Róm, nepomôže Vám nič - "keď to praskne" - ani vaše predsudky, ani nenávistné postoje, ani slušný život, jednoducho NIČ!!! Presne ako píšete, všetci budeme v jednom vreci! Bez rozdielu!! Aj Vy budete spolu s ostatnými v tom pomyslenom vreci, už len preto že ste (ak ste) RÓM!!! Pretože či sa Vám to páči, alebo nie, či s tým súhlasíte, alebo nie, cigáni sú nenávidení. Aj tí, čo tvrdia, že nikdy sa nestretli s osobnou diskrimináciou, v podstate nie je tomu tak! Nakoľko poznáme viacero druhov diskriminácie a teda každý človek sa s ňou stretáva počas svojho života! Len Rómovia často pociťujú aj dvojnásobnú diskrimináciu! Rómka - ako žena, ak je ŤZP, na základe rasy a na základe veku! Tak sa netvárte, že ste slepý!!
   Adriana Š.

   Odstrániť
 17. pán Ferenc prečo urážate pána Kmeťa, teraz vám napísal veľmi inteligentne prečo nemaže vaše príspevky, o akých vulgarizmov to píšete ? Ano, pamätám si keď vám napísal tvrdé slova, a ja ho aj chápem, ale teraz vôbec vás neurazil, tak prečo ste vybehli ako sršeň.... Predýchajte to.... Ste neslušný človek, možno že pán Kmeťo použije tvrdé slova, ale vy ste neslušný, stále utočíte na tvorbu pána Kmeťa a pritom mu nesiahate ani po päty... Ste neslušný a zlý človek ktorý vopred škatuľkuje, kto tie vášne rozdúchava ste vy a vám podobný. Nakoniec viete čo vlastne pán Kmeťo urobil, keď ho súdite.... Ja si myslím že preto vaše príspevky nemaže, aby si ľudia o vás urobili názor sami, lebo v podstate ste šašo.... Irena

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja sa tiež musím pridať, lebo je neuveriteľné ako stále pranieruje prácu pána Kmeťa tento ako ste ho nazvala Irena šašo menom Ferenc. Je priam neuveriteľné ako tento človek pri každej seba menšej príležitosti napadne pána Kmeťa a nesiaha mu ani nie že po päty ani po nechty jeho nohy... Pán Kmeťo sa o niečo snaží, dokázal spojiť ľudí pre myšlienku rómskeho blogovania a čo ste dokázal vy pán Ferenc, nadávať, zosmiešňovať, vopred vyjadrovať súdy ! Ako pani Irena napísala ste neslušný človek !!!!! Milan

   Odstrániť
  2. Irenka dobrý ťah je to šašo počmáraný

   Odstrániť
  3. Všimli ste si niečo, že tento šašo Ferenc reaguje len na komenty kde môže priamo zaútočiť, zosmiešniť alebo ponížiť či vopred stanoviť súd... Tento zrejme neúspešný človek vo svojom súkromnom živote nevie reagovať na pádne argumenty. Zrejme sa jedná o človeka ktorý toho v živote moc nedokázal a tak to dopĺňa zúrivými komentármi. Čo sa týka pána Kmeťa, ja osobne ho nepoznám, ale sledujem jeho vyjadrenia na facebooku, človek ktorý dokáže o láske skladať básne, či napísať pár viet na zamyslenie, nemôže byť zlý, či blbec ako ho charakterizuje pán Ferenc. Nakoniec pán Kmeťo má v priateľoch vyše 1700 ludí aj to svedčí aký je to človek. K pani Helenke Kmeťovej by som chcela dodať že ste výnimočná pani, dokáže krásne a profesionálne písať, pán Kmeťo píše svojim vlastným štýlom, ale váš prejav je rýdzo profesionálny a patrí vám čestné miesto na tomto blogu. Som rada že sa držíte, že ste verná tomuto blogu a chcem vám len napísať že vám fandím. Pán Kmeťo je snílek on vidí tento svet cez detský pohľad, vy ste pragmatička a to sa užasne doplňa, cez sen pána Kmeťa vy tomu dodáte svoj pragmatizmus a tento blog môže takto dosiahnuť silu aká tu ešte nebola. Pán Kmeťo ako cukríky rozdáva nádej, a vy ostatný na tomto blogu tomu dávate tvár, ale aby tá tvár mala svoj tvar, musí byť najprv sen... Nakoniec dovolte aby som sa ešte vyjadrila k pánovi Ferencovi, môžete sa hanbiť, iba hanbiť !!!! Lenka Posvancova som Nerómka !!!!

   Odstrániť
  4. Vážení RÓMOVIA a NERÓMKA!Pri vašej horlivosti ste si nevšimli fakt,že diskutuje sa pod článkom o problémovom spolunažívaní pána Daniela s obyvateľmi obce.Ak budete chcieť kádrovať moju osobu a vymýšľať psychologické profily ,tak to robte pod článkom o mojej osobe.Podobne chválospevy a očarenie osobou pána Kmeťa prezentujte pod článkom o Jozefovi Kmeťovi.
   Invektívy,urážky a podobné pokusy o zosmiešnenie mojej osoby svedčia len o neschopnosti pochopiť trochu náročnejšie myslenie.Pre tých menej chápavých:mňa môže uraziť iba inteligentný človek.Vy k takým určite nepatríte.Fero Ferenc

   Odstrániť
  5. No nenachádzam dostatočný údiv na posledný komentár pána Fera Ferenca, aký je zrazu dômyselne vtipne dôrazný, tak pretože sa tu nenadáva na pána Kmeťa, či pani Kmeťovú či ostatných blogerov tak už komenty nesúvisia s článkom. Ale keď tento pajác pranieroval pána Kmeťa a ďalších to už sa nemuselo týkať témy článku, alebo mám vám pripomenúť vaše komenty a súvis s článkami pán Frenec ? A k tomu že vás môže uraziť len Inteligent, trošku otrepaná fráza nemyslíte pán Ferenc, niečo iné si vymyslíte. Viete že debili v v ústavoch tiež o sebe hovoria že tam nepatria, dokonca sa čudujú, ostatné si domyslite inteligent... Vy máte náročne myslenie pán Ferenc ? To ste nemyslel vážne a čo je náročne na komentároch v ktorých zosmiešňujete, ponižujete a vopred stanovujete sudy, to nesvedčí o náročnom zmýšľaní, to svedčí skôr o vašej hlúpej povahe a narcistickému chválospevu samého seba. Idete polemizovať nad slepotou človeka, presne ako napísala vám jedna pisateľka, ako by ste sa snažili dokázať že pán Daniel je klamár, ale mám vám pripomenúť vaše komenty náročne zmýšľajúceho človeka ? Čo je náročne na tejto vete, vysvetlite mi to, lebo ja zrejme nedosahujem vašu inteligenciu " nosím okuliare s 3-mi dioptriami.Bez nich je pre mňa akákoľvek činnosť problematická.Nehľadajte za tým nič iné ako zvedavosť:akým spôsobom obsluhuje telefón slepý človek?Fero Ferenc" To je to náročné zmýšľanie alebo prejav idiotizmu ... Alebo mám nájsť ďalšie komentáre vy náročne zmýšľajúci... Ste nechutný a neslušný človek, pokiaľ sa nenadáva na rómov, alebo na pána Kmeťa, či na ostatných blogerov tak už nie sme inteligenti, aké úbohé, prízemné vyjadrenia pán Ferenc. Milan

   Odstrániť
 18. Nedokázala som čítať odpovede k pôvodnému článku. Doslovne ako decko som so strachom len tak nazerala, či to už skončilo a aj modlila, aby si niekto " nevylámal krky". Vylámali Fera Ferenca! Nenormálnou obkľukou, drsne, a predsa to dal. AKÍ SME ROVNAKÍ. E.La.

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Dobrý deň, no všetci tu nevychádzate z údivu, ja nevychádzam z údivu ako ženiete na pomyslenú hranicu upálenia pána Ferenca. Ako prepáčte všetci sa tu hráte na demokratov a zástancov slobodného slova a pritom pánovi Ferencovi to slovo upierate, trošku sa nad sebou zamyslite !!! A teraz k pánovi Kmeťovi, ako prepáčte ale pán Ferenc má pravdu, pán Kmeťo zo svojimi článkami rozdúchava vášne, dal som si tú prácu že som čítal jeho články a to je plejáda rasistických úvah ako je rómom ubližované a len táto spoločnosť môže zato v akom stave sa rómovia nachádzajú... Pán Kmeťo by sa mal dať liečiť, je to nenormálne čo popísal. Založil Redakciu 1 ale mal by ju odovzdať profesionálom ako je pani Kmeťová Helena, lebo tým že pôsobí na tomto blogu ženie ostatných blogerov do záhuby. Pán Ferenc nie ste sám som s vami aj ja, obaja by sme mali prinútiť Kmeťa odstúpiť od vedenia tohoto Blogu !!!! Ladislav R

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Konečne to niekto priamo napísal, Ladislav R má pravdu vedenie tohoto blogu by mala prevziať pani Helena Kmeťová, Jozef Kmeťo je pisárik ktorý nedosahuje profesionálnej úrovni, nikdy sa nevyrovná pani Kmeťovej H. A ostatný blogeri by sa mali zamyslieť a vyhnať z vedenia Redakcie 1 pisárka Kmeťa!!!! Alebo pre objektívnosť by mal prevziať vedenie Fero Ferenc, myslím si že s pani Helenu by tomuto blogu dali úroveň... Len ako donútiť Kmeťa aby sa vzdal vedenia Redakcie 1, myslím si že sami blogeri by sa mali proti tomuto človeku postaviť. Pani Kmeťova H ja by som sa z vás postavila, ladislav R tiež a Fero Ferenc myslím si že by sa pridal. Zoberme Kmetovi tento blog !!!!! Zuzana

   Odstrániť
  2. Neviem či vôbec si všetci uvedomujete ale Ladislav, pani Zuzana hovoria čistú pravdu. Redakcia 1 je už čítaný blog a ten by potreboval zmenežovať a riadenie ktoré by nebolo jednosmerne postavené. Jozef Kmeťo tento blog ženie do záhuby, hrá sa na inteligenta ale nemá ani na pani Helenu Kmeťovu, ani na Fera Ferenca, ani na ostatných blogerov. Nakoniec chodil do Osobitnej školy, on sám to verejne priznal: http://kmeto.blog.idnes.cz/c/151077/Ako-maly-chlapec-som-veril-ze-svet-je-ruzovy.html V článku Ako malý chlapec som veril, že svet je ružový.... Viete čo to vlastne znamená, že inteligenčne je na úrovni možno dnes 17 ročného chlapca, stavím sa že jeho Inteligenčný kvocient je pod 90... Preto nebudte smutný pána Ferenc Kmeťo na vás inteligenčne nemá, aj keď tu o ňom píšu chválospevy. Tak isto vyzývam všetkých blogerov aby si uvedomili že v osobe tohoto zrejme mentálne slabšieho jedinca Kmeťa sa ženú do záhuby, čo by bolo škoda, lebo myslím si že píšu preto aby ich články boli čítané, nie aby zapadli prachom. Vyzývam vás preberte vedenie tohoto blogu, myslím si že je to dobrý nápad aby vedenie prebral pán Fero Ferenc a Helena Kmeťová blog by dostal objektívnosť!!! Tak isto by som zakázal publikačnú činnosť podpriemerného inteligenta Kmeťa. Áno, založil redakciu 1 ale vy blogeri ste jej dali tvár nie tento blb Kmeťo!!!! Takže zoberte vedenie tohoto blogu Kmeťovi a dajte ho do rúk pána Ferenca ale Kmeťovej H. Vyzývam ťa Kmeťo zamysli sa a už neurážaj nikoho tu ani pána Ferenca lebo vieme že si debil z osobitnej školy!!! Fero Ferenc aj ja sa pripájam k myšlienke aby ste vy a Helena K prebrali vedenie tohoto blogu. Miro

   Odstrániť
  3. Miro, musím Vám vypapulovať, chodíme sem na návštevu, tu nie je politické grémium - aj toto je čitateľné, aj keď sa nepodpisujeme sme priehľadní.
   Ak si necháme pri každom slove radiť právnikom, psychológom, politológom a neviem kým ešte, budeme síce múdro vravieť, ale úprimný nebudeme. " Kmeťov" blog je. Ak chcete asertivitu, trendy kreatívnosť, manipuláciu, treba hľadať inde. Čo konkrétne z "Kmeťovho" blogu mám ja? Neurážaj sa, bráň sa, pozri za roh - ale nie tu, v reáli! Som pred výučným listom, F.F. potrebujem aj maturitu!

   Odstrániť
  4. Ladislav R, mám pocit, že Vám chýba objektívny názor, lebo keby ste čítali komentáre p. Ferenca, určite by ste nenapísali to, čo ste napísali - ženiete na pomyslenú hranicu upálenia pána Ferenca. Nepreháňajte prosím Vás :-))) To akože jeho komentáre plné ponižovania sú v poriadku?? Zamyslieť by ste sa mali v prvom rade Vy. Dúfam, že ste to nemysleli vážne, že redakciu1 má pán Kmeťo odovzdať profesionálom...:-) Nič nebráni p. Ferencovi, alebo iným profesionálom, aby si založili vlastný blog, ktorý si budú viesť ako sa im to páči, alebo hodí!!! Pán Kmeťo "niečo" z vlastného vrecka už investoval do založenia tohto blogu. A ak sa Vám zdá, že pod vedením p. Kmeťa má nízku profesionálnu úroveň, nikto Vás nenúti čítať články na tomto serveri...Nájdite si lepšie a na vyššej úrovni a nezahadzujte sa tu s nulami.
   Adriana Š.

   Odstrániť
 20. Akosi sa nám diskusia zmenila, ak takto dopadne každá diskusia, tak ďakujem pekne aspoň si ľudia utvoria názor o tejto redakcií. K čomu ste sa dopracovali od milujúceho manžela a otca pána Daniela k pánovi Kmeťovi a jeho redakcií. Celé je to úbohé pod úrovňou.

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...