
V roku 1968 zanechal učenie a išiel za bratmi manuálne pracovať. Tam sa spoznal s dobrými muzikantmi, ako bola rodina Gondolanovcov, Bagrarovcov, Fecovcov a ďalších popredných muzikantov. V roku 1969 založil novú kapelu Terne Čhave, kde hrali už vlasnú tvorbu, vlastné skladby. Chodili po koncertoch na celom území Československa. V roku 1971 vyhrala jeho žena Kvetoslava Halušková za slobodna, na celoštátnej speváckej súťaži prvé miesto. Od tej doby vraj patrili medzi najlepšie rómske kapely v Československu. V tej dobe boli ich skladby veľmi populárne, ako aj La kere bala, dža more-dža more... Neskôr sa odsťahovali do Košíc a tam začal hrávať s Karolom Adamom, kde vystupovali v televízii v relácii Posedenie pri pesničke. Hrali aj vo filme Ružové sny a O poštáris avel. Tu boli použité ich piesne a skladby. Pán Turták počas svojej kariéry pracoval aj ako poradca pre Zväz Rómov v Košiciach.
Neskôr aj v rómskom podniku Buti ker, a aj v Prahe v Nevo drom. Zúčastňovali sa na rómskych festivaloch a ich piesne boli prehrávané aj v rozhlasoch. Ich popularita sa zvýšila a boli pozvaní aj na 1.svetový kongres Rómov v Anglicku. Pre prísny režim tej doby sa na kongres nedostavili a to pána Turtáka dosť zarmútilo. V presvedčení, že mi Rómovia plní temperamentu a talentu pre tanec a spev, musíme mať svoje miesto pre zdokonalenie, učenie a profesionalitu, začal pomáhať s vypracovaním štatútu a projektu na otvorenie rómskeho divadla Romathan v Košiciah. Projekt im bol schválený a Romathan dodnes funguje. V roku 1987 emigroval do Nemecka a dodnes tam má svoju skupinu a ďalej tvorí hudbu a hrá. Podľa slov jeho syna, je pre neho hudba elixírom a zmyslom života. V roku 1999 založil Rómske združenie pre Rómov a Sintov s názvom Romano Jilo, kde ako predseda robieva rôzne kultúrne akcie v Nemecku a v Európe. Prezentujeme rómsku kultúru a ročne usporadúvame Svetoví festival v Stuttgarte. Tohto roku sa svetový festival bude konať 5.októbra 2013 v Stuttgarte. Viac info o festivale: janturtak@hotmail.de V jeho šľapajách ide aj jeho syn Ján Turták junior, ktorý vedie skupinu Sidorban. Narodil sa v Prahe 10.08.1976 a ako malý chlapec sa zaujímal o hudbu. V 11 rokov zložil prvú pieseň Narov čaje narov. Jeho strýko Dušan Turták, ktorý vyhral 1.miesto v Československej hudobnej súťaži, ho učil hrať na gitare. V Nemecku spoznal nemeckých cigánov so skupiny Sinty. Naučil sa ich prvky na gitaru a zmiešal to s vlastnou kombináciou a tak začal tvoriť vlastnú hudbu. "Zložil som veľa známych piesní. Jedna z nich je Sukar jakha, ktorú už pozná celý svet", povedal Turták... "V tejto nahrávke som dal za speváka môjho synovca Mária Turtáka." Sidorband hovorí o sebe, že je úprimný a nemá rád falošnosť. Je hrdý, že je Róm, že vie hrať a tvorí hudbu, najmä, keď sa ľudom páči jeho hudba. "Moje srdce je na pravom mieste," povedal, keď som sa ho pýtala, či má svoje logo. Každému odkazuje: "Mám veľa nových piesni, ktoré budem ešte dávať dokopy s rôznymi kapelami a muzikantmi. Takže sa máte načo tešiť!"
Staň sa naším fanúšikom na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1
Lucia Curejová
Milá Lucie Čureová, četl jsem váš článek a musím říct, že se mi líbí váš styl psáni. Libí se mi, jak jste článek pojala a jak jste ho odborně napsala. Z vašeho psaní je cítit, že se nesnažíte v článku zviditelnit sama sebe a že nekoukáte víš, než dohlédnete. Netoužíte sklízet žádné vavříny ani slávu, neventilujete svoje pocity, fráze, vzpomínky ani zážitky. Nečekáte, že vám čtenáři budou padat k nohám a klanět se vám. Napsat článek muže skoro každý, ale jen málokdo ho umí napsat tak, aby neprezentoval sám sebe, ale objekt o kterém chce psát. Vy, se můžete psaním klidně živit, vám nejde o to, vyrazit někomu dech, vy umíte čtenáře zaujmout, potěšit, a musím vám říct, že já jako čtenář se za vás nemusím stydět. Vy jste každým coulem novinář, patři vám můj obdiv. Přejí vám úspěch a slávu. Gejza Horváth Brno
OdpovedaťOdstrániť