Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Savo Drom

Zamysleli ste sa niekedy čo prebieha v hlave "gadža", keď vidí Rómov? Osobne si myslím, že prvé čo ho napadne "daj si pozor, aby ťa neokradol". A čo prebieha v hlave Róma keď vidí "gadža", myslím si, že je viacej odpovedí, ale prvou bude asi "dikh dilino gadžo", čo v preklade znamená "pozri blbý beloch", a druhou odpoveďou je, že "dajme si pozor, to sú skinheadi"...
Nemyslím si, že ten "gadžo" je rasista len preto, že ma obavy o svoju peňaženku, on sa totiž narodil v spoločnosti, ktorá mu stále vtĺkala do hlavy príbehy o tom, ako róm zmlátil, alebo okradol niekoho koho pozná. Nemyslím si však ani, že róm nenávidí "gadža", on totiž tiež vyrastal v spoločnosti, ktorá mu rozprávala o miliónoch ľudí, ktorí nenávidia Rómov, a ktorí chcú len ich vyhynutie.
Táto nedôvera, neistota, nenávisť je každodennou realitou na Slovensku.
Nehľadám zodpovedných, kto bol prvý ktorý začal túto vojnu, lebo keďže som róm, ja sám by som povedal, že vinní sú Slováci, ale verím, že môj dobrý kamarát, ktorý je neróm by sa zasmial a povedal by, no nie som si taký istý...

Rómovia trpia už viac ako 1000 rokov a tá bolesť, tá nedôvera je v našich génoch.
Teda pýtam sa sám seba „Savo drom"??! Aká cesta je tá pravá? Byť stále nahnevaný na túto spoločnosť, skrývať sa, nedôverovať si, stále hľadať len jednoduchšiu cestu k úspechu? Otázka, ktorú by si mali poloziť všetci Rómovia, aj nerómovia! My Rómovia chceme vidieť úsmev na tvári našich detí a neróm? Asi tiež...
Prísne zákazy, hrubá sila, slepá viera v čisté Slovensko nikdy nebude riešením!
Milí čitatelia, pretože sloboda a demokracia to nikdy nedovolí! Často si premietam v hlave udalosti z mojej minulosti a pravdou je, že k nim patria diskriminácia a rasizmus. Pýtam sa však sám seba, dáva mi to dôvod nenávidieť všetkých Slovákov, nerómov myslieť si, že všetci chcú moju smrť? Samozrejme, že nie, lebo keby som tak zamýšľal, sám by som sa stal rasistom, zabil by som vo mne demokraciu a slobodu!
Pre mňa sa môj hnev mení na silu pokračovať ďalej, dokazovať niečo, naučiť moje dieťa byť hrdým Rómom, ale byť aj cieľavedomým človekom. Môj hnev ostane vo mne navždy, lebo bolesť je veľká, ale nevyužijem ju nikdy proti druhým ľudom, ale radšej zmením môj hnev na energiu, ktorá mi dá možnosť žiť v prítomnosti a budovať bezpečnú budúcnosť.
Nie nie, ja nechcem učiť, alebo nútiť ľudí byť ako ja, to vôbec nie! Každý má právo žiť, a premýšľať ako on sám považuje za vhodné. Totiž, aj keď budem človek, ktorý nemá chuť sa umývať, človek ktorý chce žiť vo svojom kútiku a "kašle" na druhých, človek, ktorý sa chce len zabávať od rána do večera, nedáva nikomu nárok mi zobrať možnosť, čo jesť a mať strechu nad hlavou. Nikto nemá nárok povedať, že ten a ten je odpadom spoločnosti, každý človek na svete má právo na to minimum, jedlo a ubytovanie!
Pýtam sa teda znova „Savo Drom“, aká cesta je pravá??! Situácia je komplikovaná, cesta bude dlhá a zložitá. Chcem len povedať nevzdávajme sa..!


František B. 

Nájdeš nás aj na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1

Komentáre

 1. Nemám námietky voči obsahu autor chce nájsť odpoveď na otázku, ktorú si dáva asi každý z nás. Ako sa dostať z tohto kolobehu nenávisti. No písať Róm s malým "r" tak to je hanba, ako svet!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Braňo,je tam jeden preklep, ostatné je v poriadku,vy už fakt neviete, čo,a ako skritizovať, vynášať súdy, prezentovať sa ,ako odborník na gramatiku, zase vynášate súd, z ktorého obviňujete niekoho iného pod iným článkom. Máte nejaký problém s vlastnou osobnosťou. Z.T.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak, je mi z toho už zle, takto každého zhadzovať, len aby niekto ukázal svoju prevahu a poslal iných do...

   Odstrániť
 3. Brano beriem do uvahy, na buduce si dam vetsi pozor. Frantisek B

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja vidím že Redakcia 1 sa stále rozrastá, super !!! Držím palce všetkým blogerom

   Odstrániť
 4. Velmi dobře napsano.Pokusim se to napsat sní strni.A to Česky.Když vidim Roma-ku?.Co mě napadne??.Živa bytost,asi človek.Chodi mluvi divnim jazykem,kretemu neruzumim ani slovo.Do bře spiva a hraje na hudebni nastoje(to ja nedokažu).Maj dar najit hlupaka a napalit ho.Kdysi jsem schaněl dveře na Š 120.Který nebyli široko daleko sehnani.Tak sem se zminil jednomu Romuví.Ten hnez ze je do tidne přiveze.Ale potřebuje 500 kč.Zatiden příjel ale bez dveří a chtel dalšich 500 kč ze do dvou dnu je bude mit.Tak sem si proti dveře přišel knemu.Zani nemel.Ale prí jema kamarad a on nemel auto dispozici.Potřebuje 1000 kč za 2 hodini je příveze.A ja mu to zase dál.Nased do auto a už sem ho,ani dveře na Š 120 a penize neviděl.Pak mi teprve došlo ze jsem vůl a to korunovanej.Od te doby sem u Romu opatrni.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako zo starých vtipov - prešibaný a dôverčivý. Ale u Vás prišlo ponaučenie. Druhá strana už vníma , ale ešte celkom nechce prijať, že prefíkanosť, rafinovanosť je dnes už prežitá a že obabrú len sami seba. Upustiť od tradičných nezmyselných taktizovaní na každej úrovni, zanechať folklór v správaní jednotlivcov i celku. To nenadávam nikomu, tiež len hľadám cestu. E.La.

   Odstrániť
 5. Souhlasim.Nektery Romove trdy ze je jen Gazove pomlouváj.A tim jim skazili povest poceli Evropě.Bouzel si neuvedomojí ze zato skazenou povest si vecinou muzou sami.Když někoho okradete,nebo podvedete?.Na 100% vás chvalit nebude.Ba naopak,řené svemu okoli aby si na vas dávalí večí pozor.Aby nedopali stejně.A tak spatna povest Romu potuje z generace na generaci.A když dokonce to Romum nevady.A nesnaří se o napravu.Neni se comu divit ze za ukradeniho koně.Co ukrad kdysi děd Rom.Plati dodnes jeho děti a mnoucata.Kterym nikdo neveří a vyhybaj se jim.Nebo je hlidaj aby taky něco neukradli!!.A tak znika narodnosni nesnasenlivost a nenavist!!.:-((((Pavel

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…