Preskočiť na hlavný obsah

Savo Drom

Zamysleli ste sa niekedy čo prebieha v hlave "gadža", keď vidí Rómov? Osobne si myslím, že prvé čo ho napadne "daj si pozor, aby ťa neokradol". A čo prebieha v hlave Róma keď vidí "gadža", myslím si, že je viacej odpovedí, ale prvou bude asi "dikh dilino gadžo", čo v preklade znamená "pozri blbý beloch", a druhou odpoveďou je, že "dajme si pozor, to sú skinheadi"...
Nemyslím si, že ten "gadžo" je rasista len preto, že ma obavy o svoju peňaženku, on sa totiž narodil v spoločnosti, ktorá mu stále vtĺkala do hlavy príbehy o tom, ako róm zmlátil, alebo okradol niekoho koho pozná. Nemyslím si však ani, že róm nenávidí "gadža", on totiž tiež vyrastal v spoločnosti, ktorá mu rozprávala o miliónoch ľudí, ktorí nenávidia Rómov, a ktorí chcú len ich vyhynutie.
Táto nedôvera, neistota, nenávisť je každodennou realitou na Slovensku.
Nehľadám zodpovedných, kto bol prvý ktorý začal túto vojnu, lebo keďže som róm, ja sám by som povedal, že vinní sú Slováci, ale verím, že môj dobrý kamarát, ktorý je neróm by sa zasmial a povedal by, no nie som si taký istý...

Rómovia trpia už viac ako 1000 rokov a tá bolesť, tá nedôvera je v našich génoch.
Teda pýtam sa sám seba „Savo drom"??! Aká cesta je tá pravá? Byť stále nahnevaný na túto spoločnosť, skrývať sa, nedôverovať si, stále hľadať len jednoduchšiu cestu k úspechu? Otázka, ktorú by si mali poloziť všetci Rómovia, aj nerómovia! My Rómovia chceme vidieť úsmev na tvári našich detí a neróm? Asi tiež...
Prísne zákazy, hrubá sila, slepá viera v čisté Slovensko nikdy nebude riešením!
Milí čitatelia, pretože sloboda a demokracia to nikdy nedovolí! Často si premietam v hlave udalosti z mojej minulosti a pravdou je, že k nim patria diskriminácia a rasizmus. Pýtam sa však sám seba, dáva mi to dôvod nenávidieť všetkých Slovákov, nerómov myslieť si, že všetci chcú moju smrť? Samozrejme, že nie, lebo keby som tak zamýšľal, sám by som sa stal rasistom, zabil by som vo mne demokraciu a slobodu!
Pre mňa sa môj hnev mení na silu pokračovať ďalej, dokazovať niečo, naučiť moje dieťa byť hrdým Rómom, ale byť aj cieľavedomým človekom. Môj hnev ostane vo mne navždy, lebo bolesť je veľká, ale nevyužijem ju nikdy proti druhým ľudom, ale radšej zmením môj hnev na energiu, ktorá mi dá možnosť žiť v prítomnosti a budovať bezpečnú budúcnosť.
Nie nie, ja nechcem učiť, alebo nútiť ľudí byť ako ja, to vôbec nie! Každý má právo žiť, a premýšľať ako on sám považuje za vhodné. Totiž, aj keď budem človek, ktorý nemá chuť sa umývať, človek ktorý chce žiť vo svojom kútiku a "kašle" na druhých, človek, ktorý sa chce len zabávať od rána do večera, nedáva nikomu nárok mi zobrať možnosť, čo jesť a mať strechu nad hlavou. Nikto nemá nárok povedať, že ten a ten je odpadom spoločnosti, každý človek na svete má právo na to minimum, jedlo a ubytovanie!
Pýtam sa teda znova „Savo Drom“, aká cesta je pravá??! Situácia je komplikovaná, cesta bude dlhá a zložitá. Chcem len povedať nevzdávajme sa..!


František B. 

Nájdeš nás aj na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1

Komentáre

 1. Nemám námietky voči obsahu autor chce nájsť odpoveď na otázku, ktorú si dáva asi každý z nás. Ako sa dostať z tohto kolobehu nenávisti. No písať Róm s malým "r" tak to je hanba, ako svet!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Braňo,je tam jeden preklep, ostatné je v poriadku,vy už fakt neviete, čo,a ako skritizovať, vynášať súdy, prezentovať sa ,ako odborník na gramatiku, zase vynášate súd, z ktorého obviňujete niekoho iného pod iným článkom. Máte nejaký problém s vlastnou osobnosťou. Z.T.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak, je mi z toho už zle, takto každého zhadzovať, len aby niekto ukázal svoju prevahu a poslal iných do...

   Odstrániť
 3. Brano beriem do uvahy, na buduce si dam vetsi pozor. Frantisek B

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja vidím že Redakcia 1 sa stále rozrastá, super !!! Držím palce všetkým blogerom

   Odstrániť
 4. Velmi dobře napsano.Pokusim se to napsat sní strni.A to Česky.Když vidim Roma-ku?.Co mě napadne??.Živa bytost,asi človek.Chodi mluvi divnim jazykem,kretemu neruzumim ani slovo.Do bře spiva a hraje na hudebni nastoje(to ja nedokažu).Maj dar najit hlupaka a napalit ho.Kdysi jsem schaněl dveře na Š 120.Který nebyli široko daleko sehnani.Tak sem se zminil jednomu Romuví.Ten hnez ze je do tidne přiveze.Ale potřebuje 500 kč.Zatiden příjel ale bez dveří a chtel dalšich 500 kč ze do dvou dnu je bude mit.Tak sem si proti dveře přišel knemu.Zani nemel.Ale prí jema kamarad a on nemel auto dispozici.Potřebuje 1000 kč za 2 hodini je příveze.A ja mu to zase dál.Nased do auto a už sem ho,ani dveře na Š 120 a penize neviděl.Pak mi teprve došlo ze jsem vůl a to korunovanej.Od te doby sem u Romu opatrni.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako zo starých vtipov - prešibaný a dôverčivý. Ale u Vás prišlo ponaučenie. Druhá strana už vníma , ale ešte celkom nechce prijať, že prefíkanosť, rafinovanosť je dnes už prežitá a že obabrú len sami seba. Upustiť od tradičných nezmyselných taktizovaní na každej úrovni, zanechať folklór v správaní jednotlivcov i celku. To nenadávam nikomu, tiež len hľadám cestu. E.La.

   Odstrániť
 5. Souhlasim.Nektery Romove trdy ze je jen Gazove pomlouváj.A tim jim skazili povest poceli Evropě.Bouzel si neuvedomojí ze zato skazenou povest si vecinou muzou sami.Když někoho okradete,nebo podvedete?.Na 100% vás chvalit nebude.Ba naopak,řené svemu okoli aby si na vas dávalí večí pozor.Aby nedopali stejně.A tak spatna povest Romu potuje z generace na generaci.A když dokonce to Romum nevady.A nesnaří se o napravu.Neni se comu divit ze za ukradeniho koně.Co ukrad kdysi děd Rom.Plati dodnes jeho děti a mnoucata.Kterym nikdo neveří a vyhybaj se jim.Nebo je hlidaj aby taky něco neukradli!!.A tak znika narodnosni nesnasenlivost a nenavist!!.:-((((Pavel

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Nevera u Šarköziovcov z Cigánskych diablov

V partii Cigánskych diablov v týchto dňoch dujú poriadne vetriská. Podľa informácií Nového Času je na pretrase nevera a intrigy. Zdroj Nového Času tvrdí, že manželka Ernesta Šarköziho Silvia má mať až podozrivo blízko k prvému huslistovi Štefanovi Banyákovi, ktorý má s manželkou Katkou dvoch synov.


Podľa Silvie Šarköziovej ide však o výmysel, ktorý má jej rodine uškodiť.„Nie, nie je to pravda,“ vyhlásila Silvia, no pripustila, že práve v domácnosti u Banyákovcov nebolo vždy všetko s kostolným poriadkom a v ich domácnosti plnej hádok sa riešili otázky nevery. „Dôvodom ich hádok mala byť nevera Banyákovej manželky Katky,“ vyjadrila sa opatrne Silvia Šarköziová. Podľa jej slov práve Banyák upodozrieval svoju manželku z nevery. „Ja neriešim, či to bola alebo nebola pravda, ja sa do ich manželstva absolútne nestarám ani nechcem. Mňa sa to netýka,“povedala Šarköziová.


Nevera, alebo len novinárska kačica?

Jeden z komentárov ma však doslova šokoval: "Reálne, Sylvia je krásna žena a Ernest…

Zborov : Video ktoré zachytáva ako policajti bijú Rómov v osade, zachytáva scénu ako z hororu, kde policajti bijú ľudí hlava nehlava...

***RTVS má k dispozícii video, na ktorom policajti bijú obuškami Rómov v osade*** Video, ktoré sa podarilo získať European Roma Rights Centre (Centrum pre práva Rómov), zachytáva scénu v Zborove, okres Bardejov, keď podvečer 16. apríla 2017 privolali policajnú hliadku pre šarvátku medzi Rómami. Niekoľko policajtov sa zaháňa obuškami aj na deti, jeden z nich surovo sotí do staršej ženy, ktorá stojí pokojne bokom a zrazí ju na zem. Policajti sa na videu opakovane zaháňajú na ľudí, ktorí nekladú žiaden aktívny odpor. Rómovia tvrdia, že zásah si natočili viacerí, zachovalo sa však len toto jediné video. Pracovníkom Centra pre práva Rómov povedali, že večer po zásahu sa totiž policajti vrátili a donútili ich ostatné videá z telefónov vymazať. Video sme ukázali aj policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. „Viaceré z tých zákrokov sa mi zdajú zjavne neprimerané. Na môj podnet som video preposlal na policajnú inšpekciu, ktorá okamžite začne konanie, aby sa celý zásah vyšetril,“ povedal ná…

Kráľ rómskych piesní Kamil Polakovič z City Boys z Trnavy zase oklamal ľudí, zobral zálohu a neprišiel hrať...

Kto z nás by nepoznal Kamila, úžasného speváka, hudobníka, skladateľa rómskych piesní. Právom sa označuje za kráľa rómskych piesní. No to je jeho jedna stránka, druhú stránku jeho života len málo Rómov pozná a tí čo mali možnosť Kamila spoznať aj inak mi určite dajú za pravdu...


Tvrdí, že jej pokazil najkrajší deň v živote. Renáta Čonková (36) z Kokavy nad Rimavicou (okr. Poltár) si plánovala svoju svadbu mesiace dopredu, chcela, aby bola dokonalá.

Klasický scenár, ktorý Kamil urobil vo svojom živote nie jedenkrát, zobral zálohu, dohodol sa termín kedy príde hrať a v deň termínu Kamila nikde... To bol prípad aj Renáty Čonkovej.

Ešte vo februári oslovila kráľa rómskych piesní Polakoviča. „Dohodli sme sa, že vystúpi so svojou kapelou za honorár 1 000 eur. Päťsto som mu poslala dopredu ako zálohu. Navyše, sľúbil mi, že nám zloží svadobnú pieseň, tak som mu dala ďalších 260 eur,“ vysvetľuje Čonková.