Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 17. júla 2013

Za plotom, či múrom... v krajine Cigánovo

     
O tom, že v našej krajine (a nie len v našej) sa čoraz častejšie prejavujú známky rasizmu a diskriminácie voči rómskemu etniku nemožno popierať, ani utajovať. Protirómska nálada takpovediac graduje. Sled udalostí, ktoré sa za poslednú dobu udiali, ma nenechávajú chladnou a iba ma utvrdzujú v tom, čo už dávno viem. Musím podotknúť, že v žiadnom prípade prejavy rasizmu a diskriminácie naschvál nevyhľadávam a nie som typ človeka, ktorý ho vidí všade okolo seba. No ani si neidealizujem Rómov, nechcem a nebudem človekom. ktorý si neuvedomuje a nevidí chyby na strane Rómov. 
Verte mi, že aj mňa samú hnevá nezáujem, ľahostajnosť, nezodpovednosť a asociálne správanie niektorých ľudí. Ale na rozdiel od rasisticky zmýšľajúcich ľudí, nespájam to s etnicitou a uvedomujem si, že je to len dôsledok sociálneho vylúčenia! Akékoľvek iné hľadanie príčin takzvaného „rómskeho problému“ nie je nič iné, ako rasizmus. Trestné činy jednotlivcov, nemožno spájať s celým etnikom, lebo je to potom zločin, ktorý sa nazýva kolektívna vina!
V susedných Čechách stále počuť o protirómskych protestoch radikálnych extrémistov, ktoré sprevádzajú násilnosti a fašistické heslá. Na Slovensku ešte stále rezonuje téma policajnej akcie v Moldave nad Bodvou, ktorú si mimochodom prezident policajného zboru p. Tibor Gašpar veľmi pochvaľoval, nakoľko v rómskej osade sa údajne znížila kriminalita a vyjadril sa, že v budúcnosti plánujú niečo podobné zorganizovať aj v iných osadách. Takýmto spôsobom si chce polícia vybudovať rešpekt!? To, že pritom porušuje všetky platné zákony, že za to SR zožala kritiku od Európskej Únie a Európskej komisie, asi našim mocipánom nevadí. 
Rómovia sú  problém, ktorý sa majorita snaží riešiť tak, že by sa ich najradšej nejako zbavila. Keďže spoločnosť nedokáže prelomiť bludný kruh extrémnej chudoby, sociálnej izolácie, ktorá logicky vedie k sociálnej zaostalosti. Snaží sa problémy s „cigánmi“ riešiť radikálne. Napríklad tak, ako mesto Košice, ktoré od  roku 2008 zbúralo na Luniku IX niekoľko bytoviek, ich obyvatelia prišli o strechu nad hlavou. Bytovky zrovnajú zo zemou, ale ľudia tu zostanú, nevyparia sa! Rodiny odídu žiť do lesa, alebo sa nasťahujú do chatiek odkiaľ ich za nejaký čas opäť vyženú. Už teraz v lese pri sídlisku žije už asi stovka ľudí, ak nie viac. Nikto z bytoviek, ktoré budú zlikvidované, by nemal dostať náhradné bývanie. Toto je riešenie situácie?? Kam naša spoločnosť speje?? Namiesto napredovania vraciame sa späť do praveku! Ďalším dôkazom anticiganizmu sú segregačné ploty a múry, ktoré majú s takýmto radikálnym spôsobom vyriešiť problém s neprispôsobivými Rómami. Dozvedela som sa na stránkach internetu, že na Slovensku máme zatiaľ štrnásť protirómskych múrov a plotov! Samozrejme, že toto všetko sa deje s tichým súhlasom štátu! Betónové múry a protirómske ploty nie sú len na východe Slovenska, ale aj v Partizánskom, vo Vrútkach, v Zlatých Moravciach, Seredi či v Plaveckom Štvrtku. Miesta a obce sa samozrejme bránia a akýkoľvek náznak rasizmu odmietajú.
Obávam sa toho, že protirómske múry a ploty budú len pribúdať, keďže nikto z kompetentných sa neozve. Nikto nie je schopný, alebo skôr nechce, vyjadriť nahlas nesúhlas a kritiku proti takýmto riešeniam a praktikám! Nikto nezakročí a nepoukáže na antidiskriminačný zákon, ktorý údajne nestačí proti vyčleňovaniu menšín! Pýtam sa prečo?? Naozaj niet iného vhodnejšieho spôsobu na riešenie rómskeho problému? Na čo sú nám všetky tie peniaze z fondov EU na podporu sociálnej inklúzie a integrácie Rómov, ak jediným a najlepším riešením sú segregačné múry a ploty?? To si nikto neuvedomuje, že ak toto pripustíme, tak sa sociálna izolácia v rómskych osadách ešte viac prehĺbi a problémy vo všetkých oblastiach sa rapídne zväčšia? Aký život čaká deti, ktoré majú žiť takto izolovane za betónovými múrmi v krajine „Cigánovo“, kam chce majorita Rómov vytlačiť?? Aká perspektíva čaká Rómov žijúcich v chudobných komunitách? Mám silné obavy, že situácia a postavenie Rómov sa bude len zhoršovať a nechcem ani pomyslieť na to, kam to povedie.

Aj v meste v ktorom bývam, by najradšej niektorí jeho obyvatelia postavili múry, aby tak „osadníkov“ vyčlenili ešte viac na okraj spoločnosti a zabránili im prístup do mesta. Nestačí, že žijú v segregovanej rómskej osade. Žiadajú oveľa viac! Niektorým jednoducho vadí, že ich bežne stretávajú, že sa osadníci voľne môžu pohybovať na verejných priestranstvách. 
                                                                              
Rómov z osady nazývajú asociálmi. Je choré nazývať asociálmi všetkých ľudí, ktorí bývajú v osade. Rómsky splnomocnenec Peter Pollák pochádza tiež z osady, je preto asociál?
Ľudia si často zle interpretujú význam slova asociálne správanie a zamieňajú si ho so sociálnou zaostalosťou. Slušnosť a vzorné správanie abstinuje tam, kde sa prejavuje rasizmus a rasistické zmýšľanie. O slušnosti neonacistov sme sa mali možnosť presvedčiť v Duchcove. Pýtam sa Vás milí čitatelia ako nazvete „obyčajných slušných ľudí“, ktorí pochodujú ruka v ruke s neonacistami, ktorí zaútočili na políciu v Duchcove? Toto nie je asociálne správanie?? Alebo asociáli sú len Rómovia a sú nimi už len pre ich pôvod??

Ľudia by sa nemali rozdeľovať podľa farby pleti, ani podľa národnosti, či etnicity. Rozdeľujme ľudí podľa skutkov a zásluh, rozdeľujme ich na dobrých a zlých. Oddeľme sa od nenávistných ľudí, ktorí pod rúškom „slušnosti“ ukývajú xenofóbne a rasistické prejavy. Tu treba postaviť pomyslené múry a ploty, aby sme tak zabránili ďalšiemu pogromu. Vyjadrime nahlas znepokojenie a nesúhlas s narastajúcimi protirómskymi náladami. Nedovoľme, aby napätie medzi majoritou a minoritou prerástlo do obludných rozmerov smerujúcich ku krviprelievaniu. Začnime spolunažívať, rešpektovať sa a hľadať k sebe cestu porozumenia. Až vtedy ak to spoločne dokážeme, budeme žiť krajší život, bez nenávisti a strachu.

  Adrica
Nájdeš nás aj na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1


31 komentárov:

 1. Za tento článok sa staviam zo všetkými rukami aj nohami veľmi dobrý článok. Vidím že Redakcia 1 napreduje.... Paľo

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mur vo Vrutkach sa staval aby ochranil deti a personal materskej skolky pred asocialmi z vedlajsiej ulice, ktori hadzali kamene po detoch, opluvali ich, nicili vybavenie skolky a vulgarne napadali ucitelky.

  Ma teda autorka rasisticke nazory a hovori, ze mur proti asocialom je protiromsky ? Alebo sa nam snazi naznacit ze je medzi tymito pojmami nebodaj korelacia ?

  ****

  A preco zacali problemy v Ceskych Budejoviciach, ci Duchcove tiez autorka dako zamlcuje, ved v presile zautocit na manzelsku dvojicu a lyncovat ich, ci napadnut tehotnu pani ktora chrani napadnute dieta, je urcite ospravedlnitelne, ved to boli len konkretny vinnici, co na tom ze sa ich tam zbehlo 100.

  Aktualny clanok z IDNES ohladom obce Bystrice pod Hostinnem, kde odbornik varuje pred dalsimi demonstraciami, pretoze po nastahovani sa novych nepracujuich obyvatelov nastali problemy.

  ****

  Množství krádeží v obchodech se za poslední rok zvedlo o 200 procent. V naprosté většině případů jde o děti, které jsou právně nepostihnutelné, a tak je policie může jen doprovodit k rodičům.

  Problémy byly i ve škole, kde si jeden třeťák vytvořil vlastní gang a obíral ostatní školáky o drobné či svačiny. Ani dětská hřiště nejsou stranou jejich zájmu.

  "Jsme zvyklí na to, že si děti na hřišti hrají a dospělí na ně dohlížejí. Ale na děti z Podhoranu nedohlíží nikdo. Dospělí je vypustí ven a o víc se nestarají," popsal šéf městské policie Radek Sigmund.

  Zdroj: http://zlin.idnes.cz/romove-v-hotelu-podhoran-v-bystrici-pod-hostynem-fb9-/zlin-zpravy.aspx?c=A130716_1952017_zlin-zpravy_ras

  ****

  Na zaver poprajem vela zdravia a rychle uzdravenie napadnutemu dochodcovi z Keceroviec, na ktorom si miestny osadnici skusali aka ostra je ta sekera.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobre milý anonym vy poukazujete na niektoré fakta prečo prichádza ku stavaniu múrov, či demonštráciám v Čechách. Vidím že ste veľmi spravodlivý muž, ktorý za spravodlivosť, by spravodlivo zrejme keby mohol poslal rómov do plynu, alebo by aspoň nás obohnal ostnatým plotom... Dobre poďme teda demonštrovať proti kriminalite, je zaujímavé keď napadli v Čechách rómsku rodinu a takmer pritom zhorelo malé rómske dievčatko, Česi nešli do ulíc, keď gádžo spácha trestný čin nejde sa do ulíc za boj proti kriminalite, ale že nejaký cigánsky debil sa nevie zmestiť do kože, napadne rodinu, či nejakého starca tak všetci gadže kričia, idú do ulic a kolektívnou vinou odsúdia všetkých nás Rómov. Chodte do čerta milý anonym s takou spravodlivosťou!!!! JK

   Odstrániť
  2. Milý anonym,ja zase prajem tomu popálenému nevinnému dievčatku,nech sa mu rýchlo zahojí dušička,pretože tvárička jej zostane už navždy postihnutá, prajem rodine ,ktorej zavraždili tupé holé hlavy matku ,ktorá vychovávala sedem detí,aby už nikdy nemuseli znášať takých tupcov vo svojom okolí, prajem rodine zavraždených dvoch mladých ľudí,ktorí sa ničím neprevinili, a ožratí grázli na nich zaútočili len tak,lebo boli Cigáni,aby vrahovia zhnili v base, prajem rodine, ktorej zavraždili štyroch členov,aby ich vrah mal do konca života noc čo noc výčitky svädomia, pretože nebol potrestaný......Takýchto prípadov je veľa,kedy vy bieli sa zo všetkého vyvlečiete,na všetko máte milíón výhovoriek,ktoré za úplatky advokátov si aj presadíte,alebo vám akože zašibe, vtom ste dokonalí,dokazujú to prípady rodičiek,ktoré porodia bábätko a vzápätí ho zabijú, ale len čo odídu zo súdu beztrestne, tak ďalej robia fľandry.Ćo ak by išli Cigáni proti vašej obrovskej kriminalite protestovať ako vy, i keď to vaše hulákanie a rozbíjanie výkladov pod vplyvom alkoholu sa tak nedá nazvať,podľa mňa ,je to obyčajný vandalizmus,ktorý dokážete len vy,bieli.Na čo sa to vy bieli hráte ,na inteligenciu ? Však EU vás poznajú ako napríklad rodinu Bučkovcov, to je ten správny príklad slovenskej rodiny, ako to u vás funguje.Nepáči sa vám to milý anonym ? No,vidíte,práve som vás všetkých bielych hodila do jedného vreca s kriminálnikmi,vrahmi,dementními Bučkovcami,pedofilmi,ktorí zneužívajú vlastné dcéry-zase sa objavil nie ojedinelý prípad- , pridám zlodejských politikov,ktorí rozkradli miliardy, nie drevo na fúriku. No,čo, ako sa cítite,už ste dostatočne nasrdený a červený od hnevu ? Aspoň viete,ako sa cítia Cigáni,keď ich hádžete všetkých do jedného vreca. Z.T.

   Odstrániť
  3. Milá Z.T Ja vás milujem, nenormálne dobre píšete, napíšte mi na redakčný email, nechcete sa stať našou Blogerkou ? Jozef Kmeťo

   Odstrániť
 3. Velmi dobře napsaní članek o situaci mezi SLováky a romskou mencinou na Slovesku.Uns v Čechach to to bouze přechazi na tichou válku.A bouze se doni aktivně zapojili Romska skupina.Kterym říkame Degeší.Ktry sou vecinou sichicky alabylní a rady se nechj vyprovokovat k nasili.Vecinou ve skupině 2 a vice osob někoho napadnou a brutalně zmatí.Ti to napadeni so už hlaseni každy den.A dokonce tohle ponděli byli 3 a to jednou už i v Praze.To nahravá estemistum.Ktery se snazi svi demostrace uměle udezovat.A například v Českych Budějovici iu se pochodn na cikani na sidlistě Maáj stal tradici každou sobotu.Město vyzvalo svolavatele aksi a demostraci.Aby už stim přestali.Jenze ti mal stale podporu obyvatel na sidlisti Máj.Taky vyzvalo Romsky předavi aby si ve svi komunite udělali pozadek.A jak se ukazolou sou to samozvánci auž upně bez vlivu na Romskou komunitu tam.Problem je ze Romove svi předaci nevoli.A ti jsou ze sterych nadřazenich Romskych rodu svi postim maj z odtče na syna,případně příbuzní..A tak neni nikdo kdo by je naradi.Pokut si Romove neprosadi volbu novich svích zastupcu a předabu.Budou stale nejzaostalejší měncinou v ČR.Souhlasim.Ploti,muri(česky zdy) nic neviřesí.Najivna přestava ze klesne okoli polutu a zdy kriminalita je klamna.Mozna na den,na dva.Pak Romuve si sopmenou na žebřík.Nebo to v noci podkopou.A než kohout zakokrha.Jisti ze mu zmizeli přeznoc všecni slepice.A nedaleky Romsky osadě maj drubezi hodi.:-))))pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 4. maš plnu pravdu,treba gadžov nakopat do ich rasistických hlav-to naši v čechach davaju gadžom co treba,aj my ich nakopeme-pišce dalej jak nas toty spiny gadžovske utlačaju a my rome tote špiny fašisticke zachalete mame hlušic-nas romov teši že je taky co pišece na internete jak nas utlačaju aj policajti gadže a že treba na šickych palice,dobre že dakto piše že my utlačany ta možeme branic pred špinami gadžovskym

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Niektory su tu vraj zhrozeny s toho clanku a tvrdia ze to nieje uplna pravda. Avsak odkazujem ludom,ktory citaju tento clanok a myslia si ze za vsetko si mozeme sami toto: Ak jeden rom zabije neroma to neznamena ze vsetci romovia su vrahovia
  Ak dvaja romovia okradnu starenku to neznamena ze vsetci romovia okradaju
  Ak traja romovia nechcu pracovat lebo radsej budu sediet doma a zit zo socialky to neznamena ze vsetci romovia vyuzivaju socialne davky
  A tak by som mohol pokracovat dalej a dalej.
  Rasizmus a diskriminacia existuje a treba proti tomu bojovat, lebo ked romovia budu uplne zniceny potom budu nasledovat dalsi, ako chudobna vrstva?
  ako ludia s ciernimi ocami?
  ako madari na slovesku?
  ako rusnaci na slovensku?
  a tak dalej a tak dalej.
  Zobudtme sa zo sna vsetci romovia aj neromovia Rasizmus a diskriminacia ja hrozbou pre bezpecnu buducnost Slovenska!
  Gratulujem za clanok

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak jeden, ak dvaja, ak traja, to mozeme hodnotit ako jednotlivcov, ale co ak su tie cisla ine ? Co ak ich je 20-50 alebo sto, to uz nie je jednotlivec, to je komunita.

   Len par prikladov:

   1.

   Polícia zasahovala v nedeľu (7. júla) po 22.00 h v rómskej osade v obci Čakanovce, okres Košice-okolie, kde riešila hromadný konflikt medzi osadníkmi.

   "Policajti po príchode na miesto zistili, že takmer celá osada, zhruba 100 obyvateľov, je značne pod vplyvom alkoholu a medzi nimi dochádza k hádkam a šarvátkam," informoval dnes košický policajný hovorca Alexander Szabó.

   2.

   Ďalší rómsky spor vyústil do bitky, v ktorej neboli použité iba päste, ale aj bejzbalky a zbrane! Na dvore rodinného domu v Seredi si v sobotu vybavovali účty miestni osadníci. Emóciami zmietanú približne 60-tku Rómov musela krotiť privolaná polícia.

   3.

   Po smrti miestneho vodcu Rómov zavládla v Nových Zámkoch dusná atmosféra. Obyvatelia sa totiž už niekoľko dní nevedia zhodnúť na jeho nástupcovi. V stredu dokonca hádky o novom "bossovi" vyústili do hromadnej bitky na Hlavnom námestí, ktorej sa zúčastnili desiatky Rómov.

   Do centra mesta pripochodovali v skupinách a po zuby ozbrojení. S mačetami a palicami v rukách sa potom pustili do protivníkov a vôbec ich nešetrili. Mestská polícia, ktorá na mieste zasahovala, si dokonca musela na pomoc privolať aj kolegov zo štátnej a skupinu znepriatelených Rómov sa im nakoniec podarilo rozpustiť.

   4.

   Tancovačka a potom rúbačka - takto slávila koniec týždňa mládež v Rimavskej Sobote. Podgurážených bitkárov zachytili bezpečnostné kamery, ako si to „rozdávajú“ priamo uprostred križovatky a v jednu chvíľu sa zdá, že sa do mlátenia zapojili takmer všetci z ulice. Výsledkom boli polámané nosy a tržné rany po tvárach „hrdinov“.

   5.

   K mimoriadne surovej bitke došlo v stredu večer v Ostrovanoch pri Sabinove. Podľa informácií Daniely Jurekovej tu lietali palice, sekery aj lopaty. Podľa slov viacerých svedkov sa muži bili hlava nehlava. "Sem prišli asi štyridsiati a chceli ísť sa pobiť do izby," popísala udalosť sestra napadnutého mladíka. Bitku museli zastaviť až privolané policajné hliadky.

   Odstrániť
  2. Komunitu možno, ale nie celý národ, alebo to ti milý anonym ma slúžiť k tomu že nenávidíš celé spoločenstvo Rómov ???? A prosím neskladaj nám tu učty, lebo začnej ja, a sa s toho nespamätáš, začnem účtami rozkradnutého hospodárstva, alebo začnem účtami mafistických popráv, či účtami GORILI, Sanky a podobne ? Alebo mám začať učtovať, vraždy, znásilnenia, miliardové rozkrádačky ????? Načo poukazuješ, stále je to hovno oproti tomu ako ste si vy Gadže rozkradli svoj vlastný štát, prečo tam nevystaviš učty, preto tu sa tak strápnuješ, ani podpísať sa nevieš zbabelec ..... Milan H

   Odstrániť
  3. Taraš nesmysli.Vyzivas občasky valce na Slovesku??.Bouzel vaší předaci sou totalně neschoni.Steně jako unas v ČR.A pokud nedostanete rozum a nezvolite si jini.A to demokratickou često .A ne podle zviku zdoby kameni.Pak muzou Slovaci sněkym jednat o naprave a řeseni problemu.To plati i unas.Pokut budou protiromsky demstrace a zdruhy strani utoky Degešu na spoluobcani.Tak se tich problemu nikdy nezbavíme.:-((((pavel

   Odstrániť
 6. Napisal som vsetci ? Alebo som napisal kominuta ? Tak mi nevkladaj do ust co som nepovedal.

  Ked nadavate na majoritu nerobi vam problem generalizovat, hned su vsetci rasisti, hned vas vsetci nenavidia, preco tiez nehovorite tiez len o konkretnych osobach. To ze sa medzi beznych protestujucich dostali extremisti, robi z beznych ludi extremistov ? Asi tazko.

  A uvedom si jedno, komu chces skladat ucty z rozkradnuteho hospodarstva, alebo goril ? Beznym pracujucim ludom ? Im ides rozpravat, ze nemozu protestovat proti kradeziam a nasiliu ktore sa na nich siri z osad, pretoze ich vrchnost rozkrada tento stat ? Uvedomujes si ze pracujuceho cloveka, nech je akehokolvek etnika, okradaju obe skupiny naraz ? Evidetne nie. Lebo by si nemohol napist to co pises.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Môj pekný anonym kto generalizuje ? Môžeš povedať že článok autorky tohto blogu generalizuje ? Nie si to náhodou ty zo svojimi komentármi ? Ved si dobre prečítaj čo píšeš, a potom hovor generalizovaní, alebo si stratil prehlad o svoji komentároch ???? A keď ja a moji priatelia sa nato ohradia čo píšeš a o čo sa vlastne snažíš už sme zlý ???? Pracujúceho človeka okrádajú obe skupiny, a ty si už čo stratil aj zvyšok rozmu ???? Štát nás okráda všetkých, nie skupina romov s fúrikom dreva.... Ako prestaň sa hrať na spravodlivého, lebo ti tá spravodlivosť vypichne oko... Chudoba nepozná národnosť, a krádeže z osád budú stále pretože je tam chudoba aká sa len tak nevidí.... To nieje o tom či rom, to je o chudobe ..... Milan H

   Odstrániť
  2. Dokym sa budete len lutovat o obvinovat vsetkych okolo, bez toho aby ste si priznali aj vlastnu vinu nic sa neudeje. Chudoba mozno nepozna narodnost, ale ako sa hovori chudobna na cti netrati, takze je len na samotnom cloveku ci davky, nech su uz akokolvek velke ci skor male, minie zmysluplne, alebo si z nich zaplati satelit, toluen a alkohol. A odpusti si komentar ze to nie je pravda, mam kilometer za domom osadu, takze to mam bohuzial kazdy den nazivo.

   Riesite kde pojdu ludia z Lunika, ked sa zburaju domy, ale to ze tie panelaky znicili prave ti ludia co sa musia vystahovat nikto neriesi, nehovoriac o obrovskych dlzobach ktore za sebou zanechali. Podla vas mate len prava, prava, prava, ale povinosti vas uz vobec nezaujmaju.

   Odstrániť
  3. Vidim ze ste vobec nepochopli co som napysal,a to nieje po prvy krat.
   Ja som rom nikdy som nekradol,nikidy som nefetoval,vystudoval som pracujem rozpravam 5 jazykmi.
   Vdaka takym ludom ako vy som musel cely zivot dokazovat ze niesom ako ty cigani,ty !jednotlivci! ktorych nenavidite.
   Lenze problem je ze vy nenavidite vsetkych ciganov a otazka je preco?
   Polozme si otazku?
   Ja osobne ak nesuhlasim s niekym a nemam ho rad tak sa snim nebavim a nestaram sa o jeho zivot,ale to neznamena ze budem nenavidiet celu jeho rodinu,ktora za nic nemoze!
   Vas problem je ze proste nechcete aby cigany zili vo vasom okoli,chcete sa ich zbavit!Je vam jedno ci ten cigan zije normalnym zivotom, bez problemou ako slusny obcan statu.Proste ciganov nechcete!
   A AK NECHCETE RIESIT PROBLEMY MEDZI ROMAMI A NEROMAMI neviem preco sa zapajate do diskusie, ziadne riesenie aj tak nemate! Frantisek B.

   Odstrániť
  4. Ide o to, ze vy sa na situaciu divate z pohladu vzdelaneho cloveka, a vadi vam ako sa ludia k vam niektori ludia spravaju. Ja to berem, a uznavam ze to ze musite nieco dokazovat nie je fer, ale problem je momentalne v tom, ze nie su ti problemovi su jednotlivci, ale bohuzial tymi jednotlivcami su ti vzdelani a bezproblemovi. Aspon teda v oblasti kde zijem. A dokym sa toto nezmeni, nezmeni sa ani pohlad vacsiny.

   Vas komentar o nenavisti nejdem komentovat, lebo je nepravdivy. Nie je ich vela, ale mam niekolko znamych z tejto komunity, ktory ak mozu pracuju, a svoju pracu odvadzaju kvalitne, a ak nemaju pracu, tak sa aspon snazia zapajat do aktivit v prospech mesta ci ich komunity. Uprimne sa tesim, ked vidim, ze niekto zobral svoj osud do svojich ruk a robi pre to nieco, a je uplne jedno ci kope kanaly, alebo soferuje autobus.

   Co ma vsak neskutocne uraza, je ked vidim ako rodicia zanedbavaju svoje deti, nestaraju sa o ne, a tie sa bezcielne taraju mestom a v najlepsom pripade len zobru s toluenovym sackom. Pritom rodicia travia cele dni popijanim lacneho alkoholu a pofajcievanim. Mame vecierku vedla firmy a mozete mi verit ze su to desiatky litrov alkoholu denne. Tie deti nezasluzia to v com ziju, pretoze za to nemozu, bohuzial ich rodicom to stat toleruje, dokonca by som povedal ze ich svojim benevolentnym pristupom v tom podporuje.

   Riesenie ktore hladate je uplne jednoduche, treba podporovat tych ktory maju zaujem, ale prisne sankcionovat tych co sa nevedia spravat ako by sa na ludi v tomto storoci patrilo.

   Odstrániť
  5. Bla bla bla milý anonym. Nič iné len bla bla bla bla, iba poukazovanie, a oni sú taký, a oni sú zlodeji, fetoši, míňajú svoje dávky po daromnici, napadajú ľudí, ako hovorím bla bla bla, ako chcete tento fakt zmeniť, prečítali ste si vôbec dobre článok ktorý komentujete ? Nikto predsa nepopiera žalostnú situáciu v rómskych getách, ale aj autorka článku sa zamýšľa ako vôbec k tomu došlo, zamýšľa sa nad izoláciou a čo prinesie táto izolácia do budúcna, ved rómske geta tú niesu rok, ani dva.... Rómske deti automaticky izolujú v špeciálnych školách, hoci intelektuálne tam nepatria, sú izolované takto celé školy, alebo donedávna celé triedy. Vy si čo myslíte milý anonym, čo táto izolácia prinesie, aký z nich budú občania tohoto štátu, ja vám napíšem aký, tým že sú izolované celé generácie sa s izoláciou vžili, oni kašlú na vaše princípy, pravidla, veď v tej izolácii vyrástli.... Už viem čo napíšete a kam máte dať tie deti keď sú neprispôsobivé, do riti milý anonym do veľkej riti, namiesto toho aby sa s deťmi pracovalo, ich izolujeme.... Nie my roma, ale táto spoločnosť môže za stav ktorý teraz prerástol jej cez hlavu, raz sa vaša segregácia, utláčanie, nedovolenie si stavať príbytky romov vedla vaším a vyhnanie týchto rodín za humna dedín a miest, je vás trest a je to výsledok kam to všetko dospelo a dospeje, pretože vy nieste schopný prijať róma, my normálne žijúci rómovia sa deň čo deň stretávame s pohŕdavými pohľadmi, ja nechcem vidieť pohľady keď napríklad o prácu sa ide pýtať róm z osady.... Článok je predovšetkým o tom aby na oboch stranách sme vedeli prijať zodpovednosť a ochotu tento problém riešiť, no už vidím aká je z vašej strany ochota. Keď čítam vaše komentáre, tak mi je s toho zle predkladáte tu účty, čo všetko urobili a blbosti, ako hovorím bla bla bla, žiadna ochota sa zastaviť, a skutočne pouvažovať nad článkom.... Len to svoje ste ako koňe, celá táto spoločnosť je ako kôň ktorý ma na očiach klapky a cvála a cvála, nič nevidí len ide až narazí na múr a nerozbije si hlavu... Autorka článku sa zamýšla nad slovom asociál, pokiaľ je človek asocial a odkiaľ začína chudoba a jej dopady na život. Áno je to presne o tom, nám, vám, mne sa dobre tu mudruje keď máme čo jesť, kde spať, ale čo človek ktorý nemá nič, pre boha ten človek stratí chuť do života a od straty chuti do života, o niečo sa snažiť je len krôčik k alkoholu, k fetu, a asociálnemu spôsobu života. Chudoba, izolácia dokaže strašné divy a nakoniec keď sa pozriete do histórie tak presne asociálne prvky života môžeme zaznamenať aj napríklad v chudobných častiach Anglicka 19 a začiatkom 20 storočia a neboli to Rómovia. Jednoducho chudoba izolácia urobí to čomu dnes hovoríme Rómsky problém, takže ďalej nám predkladajte účty, bľabocte aký sú zly a podobne pokiaľ sa to celé nezhorší, pretože to sa nebude zlepšovať, aj keď neviem aké tvrdé opatrenia urobíte, pokiaľ bude trvať izolácia, segregácia iné to nebude...

   Jozef Kmeťo šéfredaktor blgu Redakcie 1

   Odstrániť
 7. Tieto slova ma zaujali: Riesenie ktore hladate je uplne jednoduche, treba podporovat tych ktory maju zaujem, ale prisne sankcionovat tych co sa nevedia spravat ako by sa na ludi v tomto storoci patrilo.

  Suhlasim s tymito vetami ak sa bude jednat o vsetkych obcanov Slovenskeho statu.
  Obcan bezohladu ci je rom alebo nerom ak spacha trestny cin ma bit potrestany,ale ma mat aj pravo bit obhajeny!
  Avsak spolocenske spravanie nieje zalozene na zakone ale skor na urcitej moralke alebo ak chcete urcitom stupni vychovy.Nemozme trestat ludi len preto ze ziju na najnizsom stupni spolocnosti ako takej. Trestat ludi preto lebo sa narodili v kruhu kde chudoba a nevzdelanost vladne,je nedemokraticke!
  Vase riesenie totiz uz davno existuje vysse 50 rokov, a poviem vam ze nefunguje! Frantisek B.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale to je predsa samozrejme ze zakony musia platit pre vsetkych. Nie je mozne aby boli vynimky, a toje aj problem preco to doteraz nefungovalo, pretoze sa doteraz vynimky robia.

   Ked sa rozvadzaju pracujuci manzelia, tak sud skuma ake podmienky na vyvin budu mat deti u toho ktoreho rodica, ci je tam taky a taky pocet m2 v izbe, ci su tam fungujuce hygienicke zariadenia, atd. Ale ked zije 10 clenna rodina v drevenej chajde, ktora ma 30m2, tak to sa toleruje, pretoze je to ako to niektory zvyknu nazyvat "obvykly sposob ich zivota".

   Ale dnes je jasne, ze taketo prostredie fyzickemu aj psychyckemu vyvoju dietata ublizuje, treba aby stat dodrziaval stanovene podmienky. Chcete zit v drevenom domceku a vodu si nosit zo studnicky a privyrabat si kopanim kanalov alebo pletenim kosikov ? Vporiadku, ale okolo domceka musi byt cisto, deti musia mat svoj priestor v dome, nielen na spanie, ale aj vzdelavanie a ostatne cinnosti potrebne pre ich zdravy vyvoj, a rodicia sa musia o deti aj zodpovedne starat a chranit ich. Nie len rano "vypustit" do sveta a vecer poratat.

   Dnes je 18teho, aka je sanca ze do 3-4 dni budu v spravach clanky, ze policajti zasahovali pri hromadnej bitke 50-100 alkoholom povzbudenych nepracujucich ? Typujem 100%. A peniaze co isli na ten alkohol, to su presne tie peniaze o ktore rodicia ukratili svoje vlastne deti.

   Odstrániť
 8. Bla bla bla milý anonym. Nič iné len bla bla bla bla, iba poukazovanie, a oni sú taký, a oni sú zlodeji, fetoši, míňajú svoje dávky po daromnici, napadajú ľudí, ako hovorím bla bla bla, ako chcete tento fakt zmeniť, prečítali ste si vôbec dobre článok ktorý komentujete ? Nikto predsa nepopiera žalostnú situáciu v rómskych getách, ale aj autorka článku sa zamýšľa ako vôbec k tomu došlo, zamýšľa sa nad izoláciou a čo prinesie táto izolácia do budúcna, ved rómske geta tú niesu rok, ani dva.... Rómske deti automaticky izolujú v špeciálnych školách, hoci intelektuálne tam nepatria, sú izolované takto celé školy, alebo donedávna celé triedy. Vy si čo myslíte milý anonym, čo táto izolácia prinesie, aký z nich budú občania tohoto štátu, ja vám napíšem aký, tým že sú izolované celé generácie sa s izoláciou vžili, oni kašlú na vaše princípy, pravidla, veď v tej izolácii vyrástli.... Už viem čo napíšete a kam máte dať tie deti keď sú neprispôsobivé, do riti milý anonym do veľkej riti, namiesto toho aby sa s deťmi pracovalo, ich izolujeme.... Nie my roma, ale táto spoločnosť môže za stav ktorý teraz prerástol jej cez hlavu, raz sa vaša segregácia, utláčanie, nedovolenie si stavať príbytky romov vedla vaším a vyhnanie týchto rodín za humna dedín a miest, je vás trest a je to výsledok kam to všetko dospelo a dospeje, pretože vy nieste schopný prijať róma, my normálne žijúci rómovia sa deň čo deň stretávame s pohŕdavými pohľadmi, ja nechcem vidieť pohľady keď napríklad o prácu sa ide pýtať róm z osady.... Článok je predovšetkým o tom aby na oboch stranách sme vedeli prijať zodpovednosť a ochotu tento problém riešiť, no už vidím aká je z vašej strany ochota. Keď čítam vaše komentáre, tak mi je s toho zle predkladáte tu účty, čo všetko urobili a blbosti, ako hovorím bla bla bla, žiadna ochota sa zastaviť, a skutočne pouvažovať nad článkom.... Len to svoje ste ako koňe, celá táto spoločnosť je ako kôň ktorý ma na očiach klapky a cvála a cvála, nič nevidí len ide až narazí na múr a nerozbije si hlavu... Autorka článku sa zamýšla nad slovom asociál, pokiaľ je človek asocial a odkiaľ začína chudoba a jej dopady na život. Áno je to presne o tom, nám, vám, mne sa dobre tu mudruje keď máme čo jesť, kde spať, ale čo človek ktorý nemá nič, pre boha ten človek stratí chuť do života a od straty chuti do života, o niečo sa snažiť je len krôčik k alkoholu, k fetu, a asociálnemu spôsobu života. Chudoba, izolácia dokaže strašné divy a nakoniec keď sa pozriete do histórie tak presne asociálne prvky života môžeme zaznamenať aj napríklad v chudobných častiach Anglicka 19 a začiatkom 20 storočia a neboli to Rómovia. Jednoducho chudoba izolácia urobí to čomu dnes hovoríme Rómsky problém, takže ďalej nám predkladajte účty, bľabocte aký sú zly a podobne pokiaľ sa to celé nezhorší, pretože to sa nebude zlepšovať, aj keď neviem aké tvrdé opatrenia urobíte, pokiaľ bude trvať izolácia, segregácia iné to nebude...

  Jozef Kmeťo šéfredaktor blgu Redakcie 1

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pan Kmeto, ak som s klapkami na ociach ja, neviem preco mate pocit ze vy ste vynimka. Oslobodte sa prosim od mantry menom chudoba. Mate pocit ze majorita nevie co je chudoba ? Ked sa otcovia rodin vybrali hlusit do bani v Amerike, aby svoje tazko zarobene peniaze doniesli spat a investovali bud do poli alebo do vzdelania svojich deti ? Ale aku chudobu vidno dnes ? Nagelovanych mladikov v modnom obleceni pofajcievajucich pri ceste a pocuvajuich MP3ky z telefonov, oh a aby som nezabudol tak este popijajucich teraz modne energeticke napoje. Znacku vam nepoviem, ale flaska je kriklavo oranzova, a upratovacka kazdy den par kuskov na parkovisku pred firmov musi upratovat. Pritom stale ide o ludi, ktori nepracuju, t.j. ziju z davok.

   Za socializmu tito ludia zili medzi majoritou, nikto ich neizoloval, nesegregoval, lebo stat proste nariadil ze v kazdom xtom vchode bude byvat taktato rodina a hotovo. Ako je mozne ze kazdy hned vedel kto v tom vchode byva ? Co za strasna sila nutila tychto ludi nicit svoje okolie. Ake nutkanie im kaze vyhadzovat smeti z okna napriek tomu ze pred domom su smetne kose. To je rasizmus, ze ludia, nech su z akehokolvek etnika, nechcu zit vedla ludi ktory nemaju elementarne hygienicke normy a normalne spravanie ?

   Co sa tyka osobitnych skol, netvrdim ze sa nestavaju pripady ked je do osobitnej skoly zaradene dieta ktore by mozno vychodilo zakladnu skolu, lenze vy uplne zamlcujete stav kedy sa nici genofond tohto etnika, incestami, neviazanym sexom, zanedbavanim zdravotnej starostlivosti. Nechcite aby som vam sem daval linky na mnozstvo clankov o tejto hroznej realite, staci spomenut Richnavu, Rudnany, Dobsinu ci Kobeliarovo. Je bezne ze rodia 14-15 rocne deti, po styku s bratrancom, bratom ci nebodaj otcom ! Ved to je strasne preboha, uvedomujete si to ? Tie deti za to nemozu, a to ma strasne rozculuje, ze su takto zneuzivane len kvoli davkvam, ci kvoli uspokojeniu momentalnych sexualnych potrieb ich "partnerov". A dokym sa to bude tolerovat tak sa to bude len zhorsovat.

   Druha vec je vysoka agresia u tychto deti, nulove respektovanie ucitelov, napadanie spoluziakov ci rozne kradeze. Len na ilustraciu ZS Plavecky Stvrtok. Deti z majority neodisli z tejto skoly, lebo im vadi, ze niekto ma iny odtien, ale preto ze na tejto skole ziju v strachu uz aj ucitelia, nie to ziaci.

   Ak sa budete nudit odporucam dokument BBC Gypsy Child Thieves, ktori dokumentuje nove skusenosti zapadnej europy. Kde socialne odbory nevedia pochopit preco niekto komu ponuknu pracu, ubytovanie a vzdelanie pre ich deti, da vzdy radsej prednost kradeziam na ulici. Tam to totiz uz na segregaciu a chudobu neuhrate, pretoze tie staty ich realne chcu zapojit do bezneho zivota, ale oni proste nemaju zaujem. Mozno pochopite preco si majorita casom zacne vytvarat odstup, pretoze sa da pomoct 1x 2x 5x, ale ak to niekto sustavne odmieta a zije v rozpore s predstavou spolocnosti, tazko moze cakat ine spravanie.

   http://www.youtube.com/watch?v=LGDj0B5WQaA

   *Len pre istotu, aby nedoslo k omylu zdoraznujem ze hovorim iba o skupine ludi, ktori maju asocialne spravanie a nestaraju sa o svoje deti, resp. ich dokonca zneuzivaju.

   Odstrániť
  2. Kmeťko, jedno vám musím uznať - to obviňovanie všetkého a všetkých vám ide dokonale.

   SitňaN

   Odstrániť
  3. Ďakujem pán SitňaN, ste presne ako ten kôň o ktorom píšem v mojom komentári, čo ste si s toho komentáru zobrali, že obviňujem, to je dosť málo... Tak krásnu nenávisť vám prajem a hodne dlhý život ... Kmeťo

   Odstrániť
 9. Vidim ze mozme vysvetlovat co cheme ale stale sa vraciame ktomu istemu. Oni piju, oni sa nestaraju o deti, oni sa biju a tak dalej a tak dalej.
  Jozef K. aj ja sme uz napysaly rozne pohlady na situaciu ale vy stale hovorite o tom istom dookola . A tak to je uz od druhej svetovej vojny,preto sme sa nikdy k nicmou nedostali.
  Frantisek B.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. kmeto je cigansky rasista ktory zurivo obhajuje vsetkych asocialov-on robi bla,bla,klame a to je ako každy cigan,klamu aj biely ale cigani ako kmeto su majstri klamania,vybera to co sa mu hodi,neodpoveda na fakty,on place a narieka aky su cigani chudaci a on bude pre nich stale daco pozadovat-kmeto tvrdi vsetci cigani su svätci a vsetci gadzove zly rasisti a cigani maju pravo kradnut a vrazdit a rasisti gadzove maju drzat hubu a krok,tvrdi ze ciganom treba dat vsetko zadarmo,odovzdat majetky a ked cigan znici treba dat zadarmo byty,samozrejme len im,on tvrdi ze nemaju platit nic a podobne ciganske len vecne vyplakavanie,len vecne poziadavky a bludy a klamstva -urobte vlastny stat a bude pokoj,ale to by ste do 10 rokov zdochli od hladu,alebo by ste sa pozabijali-kmeto chod do osady zit medzi svojich,ked tak strasne nenavidis vsetkych bielych a vsetci su zly rasisti,ked tak milujes osadnikov tak zi medzi tymi ktorych milujes a ne falosne zit medzi nenavidenymi bielymi-si len falosny zufalec plny komplexov a nenavisti

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To chce predýchať, otvoriť si okno, umožniť prísun kyslíku do mozgu, teda keď ti z neho kúsok milý anonym ostalo.... To čo si napísal, nebudem komentovať, ale to že sa nevieš ani podpísať, svedčí aký si zbabelec že za svoje myšlienky sa hanbíš, iba kričíš, nič iné... Ale ďakujem ti, zdvíhaš popularitu nášho blogu, ty nenávidíš cigánov, ale už si tak chorí s tej nenávisti že si nedáš ujsť všetko čo kde sa šuchne o cigánoch, buď máš málo sexu a tak sa pritom ukájaš, alebo veľa sexu a ten ti vrazil do mozgu a zobral aj posledný kúsok rozumu :)))) Moje, ako som povedal to chce čerstvý vzduch, síce nenávisť ta neprejde, ale aspoň si okysličíš svoj chorí mozog. ľúbim ťa a ty mi za oplátku môžeš vieš čo .... :)))) Kmeťo

   Odstrániť
  2. Anonymný19. júla 2013 19:54 - Ak by si Rómovia spravili vlastný štát, zdochli by ste vy od hladu a nikdy nič by ste nevybudovali, lebo všetky peniaze, ktoré idú z Európskej únie na Rómov, končia vo vašich vreckách! Tu je dôkaz - Podľa Polláka len za posledných šesť rokov prišlo z Európskej komisie na podporu projektov, ktoré mali pomôcť Rómom, okolo 200 miliónov eur a nikto vraj nevie, kam sa podeli.
   Splnomocnenec uviedol, že ani nedokážu zrátať, koľko peňazí pritom išlo za tie roky na projekty zo štátneho rozpočtu.
   „Napriek tomu nemáme žiadne viditeľné úspechy, ktoré by sme mohli prezentovať,“ povedal nám Pollák. (lebo peniaze nešli na Rómov!!!) „Nejaké ostrovčeky tu sú, ale nie adekvátne vynaloženým peniazom. Keď začneme preverovať, kam sa peniaze podeli, zistíme, že vôbec do rómskych komunít nedorazili. (Tu vidieť, kam šli cigánske peniaze) - Opravilo sa za ne námestie, po ktorom síce Rómovia chodia, ale v osade nemajú pitnú vodu. Alebo postavila sa požiarna zbrojnica, v osade však kopec ľudí nemá elektrinu. Mnohé projekty, napríklad vybudovanie zberných dvorov, kompostovísk či dokonca cyklotrasy, sa vykazujú ako rómske, ale nemajú s Rómami nič spoločné.“
   L.V.
   Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/6873023/splnomocnenec-pollak-stav-na-luniku-ix-ohrozuje-cele-kosice.html#ixzz2ZhucOGnK

   Odstrániť
  3. Pán/pani L.V to čo ste napísali je veľké klamstvo a vytrhnuté z kontextu, takto potom vznikajú fámy, polopravdy ktoré len vyhrocujú nenávisť !!!! Absolútna väčšina peniazov z Eurofondov na riešenie rómskej situácie skončili, nie v rukách rómov, ale primátor, starostov, a v kase vlády... Ta tieto peniaze sa stavili diaľnice, infraštruktúra obci a miest a podobne Informovala o tom TV Markíza minulý týždeň a správu najdete aj na stránke Marikzi a TASR !!!!! Takže to je taká špinavosť takéto klamstva tu písať ako hrom !!!!!! Kmeťo

   Odstrániť
 11. kmeto tvoja reakcia len ukazuje ze cigan zostane ciganom,som rad ze si tak reagoval ako si reagoval-no a ze si tak blby ze moje reakcie dvihaju popularitu blogu,to skor tie klamstva a ciganstva co tu siris otvaraju mnohym oci a to ze v tom ze cigan ostane ciganom,nech sa akokolvek snazi pretvarovat-sexu mam dost o to sa neboj,ak nemas ine argumenty,ale pri tom sexe nenajebem 10 deti o ktore sa neviem postarat,tak ako tvoji bratia a ktore od kolisky po hrob sa stara stat
  kto je zbabely-za mnou nestoji 20 clenov komunity z nozmi a britvami,tak jasne ze budem v anonymite-az sa naucite cigani riesit veci dialogom a nie nasilim,tak potom nebudem anonymny

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale ty môj malý anonymný jedoško, ale koľko máš v sebe nervou, ty si uzlík jedov, nervou, ty moje malé chudiatko s mašličku.... Vieš pre teba bude cigán, cigánom aj vysokoškolsky vzdelaný róm, ty patríš k ľudom ktorý jednoducho nemajú radi ciganov, ja si myslím že ty nemáš rád nie len cigánov ale všetkých ktorý s tebou nesúhlasia, zrejme aj maďarov, židov, černochou, aziatov, ty si jednoducho RASISTA!!!! Vieš čo mi môžeš ? Už som ti to napísal :))))) Kmeťo

   Odstrániť
  2. Prosím.Nehádžte cigánov,maďarov,černochov,židov a aziatov do jedného vreca.
   Pre niektorých z nich to nemusí byť spravodlivé.

   Odstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...