Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 8. augusta 2013

Cigán skap!

Lucia Curejova foto album
...no ľudia, v noci som bola s malou na pohotovosti, mala vysoké teploty a celá sa triasla. Dostala som strach, že môže dostať afibrílne kŕče. Ihneď som jej dala štvrťku diazepanu a snažila som sa do nej dostať Nurofen sirup. Zaťala zuby a jednoducho som to do nej nedostala. Čípky paralenu som jej nedala, nebola som si istá, či sú v poriadku pri tých horúčavach a nemala som ich v chladničke. Tak som ju niekoľkokrát opláchla vlažnou vodou a rýchlo na pohotovosť. No a tam sa ukázalo, ako predsudky voči Rómom škodia a sú hrozné. Ospalé sestry a doktorka boli podráždené, že vyrušujem, a začali trápne otázky, akože či viem, že existujú čípky paralen a nurofen, keď nechcela sirup, či viem, že ak idú zúbky, tak sú teploty, či viem ako často treba podávať sirup a čípky, či viem, že sa dávajú zábaly. Že som sa jej najprv doma mala snažiť zraziť teplotu... A keďže mi išlo o bezpečnosť malej tak som sa nechcela "hádať" o tom ako ma vnímajú len preto, že som Rómka. 

Tak som povedala, že viem ako sa podávajú lieky a skladala som teda maturitu s materstva, pretože som jej všetko ako na skúške zodpovedala a podotkla som, že keďže mám dieťa, snažím sa byť informovaná a viem aj to, že jej hrozili afibrialné kŕče, a preto som prišla. Malá má plynatosť, tak sa pýtala čo jedla. Povedala som, že sme boli aj v "mekáči", ale malá zjedla iba pár hranoliek, ale vypila viac nezriedeného džúsu . Boli sme tam len kvôli hračke z happy meals, takže viac som pojedla ja. A viete čo napísala do správy? Že v noci som jej podala väčšie množstvo nezriedeného džúsu!!? 

To by som nikdy neurobila. Potom, keď videla, že hlúpa nie som a sledujem, že malá má už cez týždeň príznaky, ktoré by mohli znamenať aj vírovú meningitídu, a že mám obavy, tak uznala, že všetko som urobila správne, a že je vidieť, že sa o malú starám. Tak vraj, ak by to do troch dní neprešlo, nech ideme k svojej lekárke na odber krvi ... Takže, ak má rómska matka strach o dieťa, tak musí najprv zložiť maturitu z vedomosti o detských chorobách a postupoch liečby a o liekoch a tak....Ešteže som študovala sociálno-zdravotnícku prácu, aj keď som pre sťahovanie výšku nedokončila, hlúpa asi nie som a ako každá normálna matka sa zaujímam o to, čo by mohlo dieťa ohrozovať na zdraví. 

Tak nemáme to u lekárov len tak jednoduché, kým prejdeme k vyšetreniu, najprv treba zodpovedať "kvíz"... Tak takúto smutnú skúsenosť prežila moja priateľka, ktorá nechcela byť menovaná. Viete, prečo nechcela byť menovaná? Tak iba preto, aby sa môj článok nedostal ku zdravotnému personálu v danej nemocnici a ambulancii. Sama ma prosila, aby som ju v článku nemenovala, lebo sa bojí o nulovú zdravotnú starostlivosť pre svoju dcérku. Dnes si Róm a si nikto! Aj keď si čestne platíš zdravotné odvody a si slušný občan, jednoducho si cigán, tak pre slovenský zdravotný personál môžeš kľudne skapať a ani sa za tebou neotočia.  
Foto internet 
Prednedávnom som bola s mojou mamkou na pohotovosti. Mala veľmi nízky tlak a nepomáhalo jej ani pitie vody, kávy, nič... Nevládala, bola veľmi slabá a cítila sa veľmi zle. Zazvonili sme na sestričku, ktorá sa chladno opýtala o čo ide. Surovo mamke povedala, že vôbec nevyzerá na to, aby mala nízky tlak. Tak som sa tej sestričky opýtala, či má doktorské vzdelanie, lebo ak nie, tak nie som zvedavá na jej posudok, a vôbec nie na jej názor. Začala kričať na mňa, ale nerobila som si z nej nejakú vedu, pretože s úsmevom som sa jej ďalej pýtala, či si myslí, že na jej povolanie má správny prístup k pacientom. V tom prišla doktorka a nemohla si dovoliť ďalej "štekať" a hrať sa na "rotwailera" Tá, na moje prekvapenie, bola veľmi milá a hneď začala konať svoju prácu, za čo som jej vďačná. 

 V Staroľubovnianskej nemocnici sa už stalo stovky prípadov, kde sa Róm necíti byť človekom. No musíme byť ticho, aby sme boli vyšetrení a pomohli nám. Môžem spomenúť pôrodnicu, kde číslo izby 4 a 7 je čisto rómska izba. Švagriná bola na zadržiavanie, aby nemala predčasný pôrod. Našla v tej izbe vši. Zavolala na sestričku a tá na ňu ešte vyskočila, keď si pýtala druhú izbu. Neviem presne, či potom išla za primárom, alebo riaditeľom nemocnice vybaviť to. Podobný prípad som mala aj ja, ale ja som hneď riešila problém s riaditeľom nemocnice, ktorý vedel o mojej vtedajšej práci v MECEM, vtedy ešte RPA-Roma Press Agency. No tie sestričky, ktoré mi ukázali inú izbu sa na mňa pozerali vražedným pohľadom. Žiadna solidarita, humánnosť, ľudský prístup, a takýto ľudia pracujú na takom mieste, kde je solidarita a ochota pomôcť veľmi dôležitá. Vlastne základ práce. 


Hyppokratova prísaha 
Róm, ak chce byť zdravý, či bezpečne rodiť zdravé dieťa, tak musí zaplatiť, alebo držať hubu. Ináč môžeš pre všetkých skapať. No česť výnimkám. Ideš k lekárovi a veríš, že ti pomôže. Očakávaš, že ťa vyšetrí, predpíše potrebné lieky a uzdravíš sa. Keď sedíš v čakárni tri hodiny a pred tebou volajú dnu k lekárke nerómov, alebo priateľov a známych, aj tak si ticho, len aby ťa doktor videl a pomohol. Ale keď od toho lekára nedostaneš lekársku starostlivosť, alebo ti nenapíše potrebné lieky, tak od koho iného môžeš očakávať pomoc??! 

Veď lekár dnes hrá veľmi dôležitú úlohu pre každého chorého. Malý prieskum môjho osobného názoru a pohľadu na lekársky postoj k Rómom... Si Róm a ideš k lekárovi, tak sto percentnú lekársku starostlivosť nečakaj. Zabudni! Vidno, že si Róm z osady, tak ani 50 percentnú lekársku starostlivosť nečakaj. Snívaj! Smrdíš, tak nečakaj už vôbec žiadne ošetrenie na tele. Si múdry a povieš si, čo chceš, tak ako Róm hráš sa podľa sestričiek na veľmi drzého pacienta. Ak vidia, že nevieš rozprávať, alebo sa nevieš správne vyjadrovať, tak očakávaj veľmi drzé správanie. Ak vidno, že si bohatý Róm, tak pekne zacvakaj doktorovi a nešetri. No čo dodať na záver môjho článku? Iba to, že zdravotný personál by nemal zabudnúť ani na minútku vo svojom pracovnom čase na Hippokratovu prísahu a jej význam, pretože aj my Rómovia sme ľudia, máme svoje deti, matky, rodičov, vnúčence. Aj my chceme žiť, rodiť a tešiť sa zo života. Aj pre nás život a zdravie je najdôležitejšia hodnota, rovnako ako aj pre nerómov. Tak každý lekár, zdravotná sestra, primár, či riaditeľ nemocnice by mali vedieť, že aj v nás prúdi krv, bije srdce, cítime... Ja osobne verím v Boha a verím aj tomu, že Boh všetko vidí a dokonca aj na to verím, že pre každého Božie mlyny melú pomaly a isto... 


Lucia Curejova      Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia115 komentárov:

 1. tiež si myslim, ze k Romom sa zdravotnici spravaju s predsudkami:( a nielen zdravotnici.. ale ked som to cele precitala, tak verte tomu, ze takto zle sa zdravotnici spravaju aj k neromom.. cest vynimkam.. ja som sestra a casto sa hanbim, ako sa spravaju k ludom:( musim ale napisat, ze pohotovost je pre zivot ohrozujuce zhorsenia zdr.stavu takze, ked ste dcerke nedala cipok a sla hned na pohotovot a vypocula ste si kazen,ze ste mala vyskusat najskor cipky, tak taku istu kazen by si vypocula aj mamina z majority, lebo LSPP je pre akutne ohrozenia na zivote, akutne zhorsenie zdr.stavu neriesitelne doma... ale da sa to aj vludne vysvetlit... a ak vasa dcerka (alebo ste ich zazila u niekoho z okolia) uz febrilne krce mala,tak je jasne,ze ste sa ich bala.. (diazepam sa neoporucuje len preventivne pri horucke,ale len pri anamneze febrilných krcov v minulosti).. drzim vam palce,nech sa s neznasanlivostou a podradovanim stretavate, co najmenej ..maťa

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Vy v tom sice vidite "rasyzmus", ale rovnako, alebo aj horsie sa dnes polobohovia v bielych plastoch spravaju skoro ku vsetkym pacientom. Ked manzelka so synom v podobnom stave prisla na pohotovost, sestricka na nu navrieskala, ci musi so zvysenou teplotou otravovat na pohotovosti o desiatej vecer a ci decku nemohla dat zabal a cipok a ist s nim rano k obvodnej lekarke. Az moj vstup do ambulancie, ked som sestricku velmi chladne poucil o slusnom chovani skludnil situaciu.

  A porod? Myslite, ze doktori kaslu iba na vas?? Lekarovi som dal asi malo, tak porod dopadol tak, ze si manzelka liecila traumu u psychologa este rok a syn ma lahku mozgovu dysfunkciu (je dyslektik a dysgrafik).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mila pani Curejova. Mate pocit, ze cigani, ktori nikdy nezavadili o pracu a nezaplatili do zdravotnej poistovne ani cent maju mat narok na rovnaku starostlivost ako nas par chudakov, co platime od 60 do 200€ mesacne na odvodoch a potom v cakarni sedime a cakame, kym si tazkotonazna cigana vyriesi svoj problem so zarazenymi vetrami??

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. arty... zdrav star. by mala byt pre vsetkych rovnaka, bez diskriminiacie podla sociálneho alebo ineho statusu.. nie je to tak-uplatky... viem o pripade, ze deti z detskych domovov (aj neromske) nedostanu rovnaku sancu na zdrav.starostlivost ako ine deti, pri ktorých "stoji" pri vysetreni rodic...

   zdravotne odvody su odvadzane do ZP aj za nepracujucich, takze aj preto mám mat, kazdy rovnaku zdr. star.
   ak chcete mat nadstard, priplatte si ho .. mata

   Odstrániť
  2. zabudla som, ze na Sk je obeznych ludi vela-nesprávna zivotospráva.. zeby bol problem vo fin. situácii slovakov, ze namju na kvalitnu stravu? nie, ved nasi politici nam slubuju sociálne slovensko... a problem so zastavenymi vetrami je teda velmi castý

   Odstrániť
 4. Lekařka přísahoa Hipokratová plati pro vsechni pacienti bez rozdilu.Osetřít vas musi.I když jste z osady a rok ste nevydeli vodu.Nebo bezdomovec.Poslednim tazenim když okolo něho poletují masasky.:-((((Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Klamete!!!Teraz som sa vrátil z návštevy u lekára.Nič z toho,čo tu píšete sa v ambulancii neudialo.Normálne ma vyšetrili,pichli injekciu,vzájomne sme si zaželali príjemný víkend a s úsmevmi na tvárach rozišli.
  Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Fero Ferenc:Mozna neklame.Zalezi případ od případu.I lekaři sou lidi.Steně jako jejich pacienti.A znam i opacni případy.Kdy pacient by zli ahruby na sveho leleře.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Áno, všetci klameme, len Fero Ferenc nie !!!! Tak aby bolo jasné pán Ferenc, to že sa na vás usmeje sestrička, neznamená že sa nedeje to čo je v článku opísané... Na východe Slovenska segregované izby pre rómskych pacientov boli tak známe že boli tŕňom v oku aj Amnesty International, táto organizácia na to ako prvá aj upozornila !!!! tak prestaňte sa tu robiť ako by v tejto spoločnosti nebol rasizmus, či predsudky.... Každý má nejaké negatívne skúsenosti, a Rómovia by mohli hovoriť obzvlášť, kedy im síce bola poskytnutá lekárka starostlivosť, ale s riadnou dávkou predsudkov alebo priameho rasizmu!!!! V Malackách v nemocnici sa odohrali prípady kedy aj rozum ostal stáť..... Tak tu prestante!!! A nehrajte sa na Róma, lebo nie ste Róm som o tom presvedčený... Hráte sa na Róma aby ste mohol podkopávať, bagatelizovať to čo sa v tejto spoločnosti deje, a čím sa my Rómovia každý deň stretávame... Ste nechutný človek !!!! Dodo

  OdpovedaťOdstrániť
 8. ‚‚Si Róm a ideš k lekárovi,tak 100%-nú starostlivosť nečakaj‘‘Som Róm,išiel som k lekárovi a dostal som 100%-nú starostlivosť.Píšem o svojom prípade,ktorý je úplne v protiklade s názorom autorky blogu.Nikde netvrdím,že sa prejavy predsudkov a rasizmu voči Rómom v zdravotníctve nevyskytujú.No je nekorektné hodiť všetkých lekárov a sestričky do jedného vreca,keď nás samých do krvi uráža,ak nás hádžu do jedného vreca.Mne sa dostáva maximálnej zdravotnej starostlivosti.Som totiž držiteľom Zlatej Jánskeho plakety,čo si u Róma lekári veľmi vážia.Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fero Ferenc ty si tak držiteľom Kokota !!!!

   Odstrániť
  2. Nie,mýliš sa.Držiteľom teba nie som.
   Fero Ferenc

   Odstrániť
  3. Načo tie vulgarizmy, pán ktorý za menom Ferenca sa skrýva je bohvie kto... Ale ja sa čudujem veď pán majiteľ stránky môže zistiť podla IP adresy, pokiaľ viem weby máju službu ktorá vždy ukáže IP adresu, keď niekto napíše správu, či komentár... Lebo ja by som bola tiež zvedavá kto je tento pán Fero Ferenc. Všetko bagatelizuje, na všetko má odpoveď... Ale hlavne je to geniálny sudca... A skutočne len zdvíha vášne zo svojimi komentármi.... Milka

   Odstrániť
  4. A ja s pánom Ferencom súhlasím. Nebudem to rozvádzať, chystám článok. Helena Kmeťová.'

   Odstrániť
 9. Čo je to s Vami? Neviete, nedokážete, nechcete počuť, že sa nevieme správať, že chybička je v nás? Čo znamená poriadny Róm? Nafúkaný, pozlátený, s veľkým hlasom, s veľkým bruchom, s chválenkárskymi rečami, keď si požičiava peniaze, požaduje automaticky všetko zadarmo, ohovára vlastného brata, chváli sa kde, koho, ako podplatil a obabral, taký čo neprijme, že pravidlá sú iné - nie zlé, ale apriori nie - pre iných nech sú? Čo má ženu strčenú len v kuchyni, ide za ním 5 metrov - to je dobrý Róm? Zabávať sa na tom, že učí svoje rozmaznané decko nadávať, biť spolužiakov, vyhlasovať sa za umelcov, nechcieť poznať inú kultúru, nepočúvať pravdu? Ani od vlastných? Nechať sa utvrdzovať naďalej v tom, že takto to má byť, očarovaný vlastnou mini slávou - to je primitív. Vy máte alergiu na to, keď sa povie jednoduchá pravda? Dodo, môže to byť, že keď 4,5 milióna tvrdí niečo, a O,5 mil. niečo, že si to netreba aspoň vypočuť? Veď sluch máme výnimočný. Čo chcete? To čo je v Čechách? Ľudkovia, keď je problém sťažujte sa. Keď nie sú podané sťažnosti, tak neexistujú problémy, netreba nič riešiť. Reklamujte, sťažujte sa konkrétne. Aj ľudských práv sa to týka, keď budú sťažnosti,aj výbor na ochranu ľudských práv zasadne a porieši. Roztrhať niekoho za to že má inú skúsenosť / ani nie názor/ je nechutné a len dokazuje to, že sa nevieme správať. E.La.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...