Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 11. augusta 2013

Vymiera cigánsky talent...

Dnes vám napíšem o tom, ako sme my cigáni v celku nadaní národ. Od nepamäti vie každý z nás od malička spievať, tancovať, podaktorí aj hrať na hudobnom nástroji. Naši pradedkovia boli kováči, košikári, drotári... Tieto remeslá živili celú rodinu. Gádže mali kone, ciganský kováči mali prácu... Od skorého rána bolo počuť tĺkot kladiva vo vyhni, ako opracovával žeravé železo na výrobu podkov, či pántov na dvere, kutáčov,škrabákov. Týmto cigánom čo pracovali sa žilo dobre. Vždy mali peniaze. Iní zase boli muzikanti, čo sa stali nimi z pokolenia na pokolenie. Naučili sa nejaké akordy jeden od druhého, kto to poriadne nevedel, tak odspieval. Tvorili cigánske "bandy", schádzali sa čáve z okolitých dedín dokopy. Volali ich na svadby, zábavy, pohreby, dokonca žiadne sviatky sa neudiali bez cigánskej hudby. Vyhrávali na všetky hody v susedných dedinách, kde ich uctili peniazmi, koláčmi aj naliateho alkoholu. Gádže boli milí, veselší, zaspievali, zatancovali si s nimi a hlavne mali cigánov radi. Pred nikým nezatvárali dvere, lebo cigán bol súčasťou ich života. Vianoce boli najkrajšou udalosťou v roku, vtedy sa chodilo spievať pod oknami sedliakov, kde každý cigáň dostal "ježiška".
Dnes je doba elektriny, všetko za nás robia stroje, vytešujeme sa pri rôznych výdobytkoch nejakých prehrávačov, čo si sami púšťame, tak zaniká náš samostatný prejav hudby. Naša mládež sa málo zapodieva vlastnou tvorbou, niečo sám vyprodukovať na klasických inštrumentoch, aby sa zviditeľnil samotný talent, ktorý v ňom drieme po našich predkoch. Prevládajú všade bubny, tĺkoty a buchoty, čo mi pripomína môjho pradeda pri obrábaní železa, ale vtedy pri tom nikto netancoval. Zabúdajú na naše pekné piesne, tie ľúbezné, halgatá, čo vie interpretovať z úst jedine cigán. Dnes sa ani netancuje tak, aby sa preukázal náš folklór pohybu, naše cigánske tradície, všetko pekné zaniká v tejto chaotickej dobe. Naša kultúra vymiera, na výnimky, kde sa "muzikantstvo" stalo ich povolaním. Remeselníkom sa nestávate generačne s otca na syna, naše prsty zručnosti sa pomaly paralyzujú k nečinnosti a k nechcenej chudobe.
Prestali sme sa o seba starať, zaujímať sa o naše potomstvo, čím sa dnes zapodieva, aké má koníčky. Mladým kúpime len drahé mobily, do ktorých fagani klepkajú od rána do večera. Prispievate ustavične na kredit, lebo sa spolu nerozprávajú v realite, len cez platenú linku z mobilov. Počuť ako z tých ich "škatuliek" vychádza hlasná hudba, odkiaľsi z Afriky, kde černosi pri takejto hudbe tancujú, aby konečne zapršalo... Naše deti nevedieme k tomu, aby sa sám realizoval. Existujú všelijaké skupiny cigánskej mládeže, čo si myslia, že sú muzikantmi. Všetko za nich urobí mechanika,nahraté "plejbeky" čo vychádzajú z tých synťákov, čo nahradia všetkých interprétov poriadnej muziky. Mne sa osobne dnešná cigánská hudba nepáči, ale to je vkus každého z nás.
Všade počúvame, čítame, ako sa snažia gádže nás cigánov najradšej vyhubiť, pritom sa vyhubíme sami... Zabúdame na našich rodičov, prarodičov, odkiaľ sme prišli. Zabudli sme, že naši rodičia, alebo tých mladých prarodičia, boli vo vojne zajatí v lágroch v Nemecku pre nás čo tu teraz žijeme. Koľko krvi museli preliať, zomrieť, aby sme mali svoje miesto pokoja v rodnej domovine.
Prestali sme si ctiť staršieho človeka, lebo jeho poznatky a skúsenosti nie sú tak moderné, nechceme si od nich zobrať príklad. Nerešpektujeme tých, čo nám dali život, že tím ľuďom na nás najviac záleží. Nikto z dieťaťa nevychováva zločinca, ale poriadneho človeka, lebo to je jeho najväčším poslaním pre ľudstvo... Odovzdať všetko dobré čo je vo mne, mojej krvi, nech pokračuje... Správna výuka nie je len v školách, ale hlavne v každej cigánskej rodine. Ukážme celému svetu, že sme národ, ktorý "nezakrnel" v rozvíjaní taletov, čo odovzdá len matka svojej dcére a otec prenechá svojmu synovi, to mu neumožní žiadny počítač, neuvidí v televízii...To sa musí vytvoriť len u nás doma, v našich rodinách...   
Mariška zo Stupavy Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1
14 komentárov:

 1. Velmi dobře napsani članek a souhlasim snim!!.Romska kultura upada.Stejně jako celi Romsky narod.Nektery Romove to dobře vědí.Ale proti tomu nic nedělaj.Romsky předaci sou slaby a neschoní zaroven!!.A chubu proc sou natom Romove tak bydně hladaj jen u Gažu,ne ve svich zadach!!.U nás Cechach se dokonce hromadně přidavaj anarchistum.Ktery si hrajou na ochranci uboheho naroda Romskeho.Ale zadni řeseni jejich bydné situce nenavrhnou a nemaj.Naopak tenhle chaos,zmatek a nadarchye se jim libi.Vecina Romu sou dnes bez prace.Tech par co podnika by se dalo spovitat na prstech jedni ruky.A mnozi se k Romum ani nehalasi.A to bud sámi.Nebo je ze svich řed zavistliví Romove vylocili.Romska kultura pomalu,ale jistě zanika.Romsky autoří si stezují ze je pokut pisou svim mateskym jazykem romstinou nikdo nečte.Slovestině,madastine i čestine velmi malo.Tehle bydni stav se podepsal i na domeně Romu.Muzice,spevu a tanci taky.Unas v ČR stale existuji umelacka zemesla tipo kovaře,dratenika,kotlaře,atd.Jen že je provuzují Česi a Roma mezi nima nenajdete ani jednoho!!.Na Slovesku tomu bude zrovna tak.Uveu příkad z daleky Afriky.Tam turisti přijedou do rezervace.Nafilmuji a nafoti přírodu a žvízata.A cestou spatky se stvy v domorodí osadě kde si nakoupí suveniri,atd.Na Slovesku,.Turiste příjedou do Mali Gatri,nebo na Oravu.Natoci si film,nebo udělaj par fotek.Ale Romskym osadam se vyhnou obloukem.A proc??.Romove nemaj co nabydnout.To je vás problem!!!!.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Toto všetko je pravda,ale,zabuda sa na jednu vec,dnes romov ani nikto nezamestná,neocení a neváži,aj keď je v danom obore lepší a fundovanejší.Potom sa nečudujme,že sa ani nesnažia a nemaju zaujem.
  Toto je podľa mňa tiež jeden so závažných dovodov romskej populácie.A keď niečo vie,tak, keď má rozum,uteká radšej do zahraničia,kde sa vatšinou uplatnia.Nenávisť v čechách a na slovensku je voči tejto populácii obrovská,vobec sa nečudujem,že romovia nemaju zaujem o nič.Niekedy a vobec dosť často sa mi zdá,že médiam a im podobným orgánom tento obraz zlých a neprisposobivých romov velmi vyhovuje.Však nie všeci su primitívny,a veľmi veľa z nich naše republiky reprezentovali po celom svete,ale o tom sa už nepíše,lebo ,,dobrý rom,,? to nám predsa nesedí,a to ani nechceme. Poviem jeden príklad:Pán Bitto z Bratislavy bol vynikajuci huslista typu,, Jascha Heifetz,, bol koncertným majstrom v Milánskej La Scale,hral duety so slávnym ruským huslistom Dávidom Oistrachom,potom sa stal koncertným majstrom Švédskej Kráľovskej Filharmonie,kde posobil aj ako Hudobný vedec,a takýchto príkladov je velmi mnoho,som zvedavý,prečo sa o tom nepíše,keď hociaký biely nemuzikant je u nás považovaný za ,,Celebritu,, Česť výnimkám samozrejme.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neviem, kto je autorom tohto príspevku, ale skláňam klobúk dole a tlieskam...sám ste si odpovedal na otázku, prečo sa nepíše o Rómovi,ktorý hral duety so slávnym huslistom...preto, lebo dobrý cigáň, normálny nie je dosť zaujímavý...také niečo nám nevyhovuje a ani to nechceme. Médiá potrebujú senzácie, sledovanosť, či čitateľnosť a dopyt je práve po tých čo sa dá na nich ukázať prstom: Aha akí sú...ako žijú, hrôza, čo robia...Toto ľudia chcú, adrenalín a klebety kto s kým atď.

   Odstrániť
  2. Adrica, veď napíšte, presne bez tých syndrómov. Myslíte, že by sme to neprijali i tu v R1? Túto poznámku píšem pod vplyvom čítania KHER.cz. Neberte to ako výčitku, alebo neželateľnú reklamu, bola to totiž obrovská úľava a oddych od politikárčenia a materializmu, do ktorého sú vťahovaní Rómovia bez rozdielu postavenia. E.LA.

   Odstrániť
  3. Ďakujem za reakciu Adrice,myslím,že takuto závažnu otázku ako je vnímanie romov,nevyriešime,pokým východoeuropska majoritná populácia nedospeje duševne do takého stavu,aby romov a taktiež iné rasy vnímali bez predsudkov a nenávisti.Osobne som presvedčení,že keby europske dotácie,ktoré dostávame na tieto populácie spravoval niekto iný ako naše vlády a jej organizácie pre romsku otázku,nakolko,95% penazí končí na ich švajčiarských učtoch,tak by sa dávno určité problémy dávno vyriešili.Osobne som sa stretol s vela romami(tzv.Sinti) žijucimi na ,,Západe ,, a čuduj sa svetu,su na urovni a žiju velmi dobre,nemaju problém sa presadiť,tam sa vatšinou pozerá na to,čo vieš a nie akeho si povodu.Viď taký ,,Gypsy King,,však kolko takých je v čechách, slovensku a nič. Ten pisateľ,ktorý tu hovorí o ľudoch,ktorý len čakaju na takéto talenty u nás,to má trochu pomýlené,doteraz mám v pameti porotcu zo Super-Star,ktorý sa vyjadril do televízie ohladne romskeho sutažiaceho učastníka: Spievaš pod tonom ako všetci cigáni.Toto si dovolí človek,ktorý s hudbou nemá nič spoločné a dokonca vyberá talenty.Pýtam sa,nie je to na hlavu postavené? To takto sa u nás vyberaju talenty? ľudia,ktorý nemaju šajnu o hudbe,sami spievať nevedia,to znamená,že nie je kompetentný,sebakritický,taký rozhoduje o tvojom osude.A takto je to vo všetkom. Ľudia musia vyspieť. Je to veľká škoda,nakolko romska kultura a umenie maju niekolko-tisícovu historiu a je strašne bohatá a rozmanitá,radí sa k najstarším kulturam na svete a samotný romský národ na nu pomaly,ale isto zabuda.Týmto príspevkom nechcem nikoho urážať ani nikomu ubližovať,len ma mrzí,že ľuská nevedomosť a predsudky dokážu zničiť veľa dobrého a pekného,je to škoda.

   Odstrániť
 3. Taky máš necem pravdu.Ale ono to s Romi a jejich praci neni tak jednoduchy.Dam příkad Romsky kuchař když zada o praci ji nedostane.Ale jen proto ze jeho předchudci mimochodem taky Romuve mu udělali spatnou rekalmu.Prvni odvaděl nekvalitni praci.A všechno spalil.Druhy si chodi do prace jek se mu zlibilo.A kolikrat pod vlivem alkoholu.A třeti dokonce krad.Tak se neni cemu divit ze majitel restaurace čtrtiho i když mozna tentokrat i dobryho kuchaře neveme.Proto že má strach aby se znová nenapalil jaku u tech předchozich.Pro ho ani nevyškousí.Romska spatna povest ohledne prace je všeobecně znama.Samotni Romove spatnou povesti nic nedelaj.A jen nadavaj na Gaže ze je diskryminuje a do prace neveme.Ale proc je tomu tak? Nezeši jako spousta jinich veci!!!.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pavel, takýto názor má väčšinová populácia, presne ako ste napísali...negatívne skúsenosti s Rómami a ich zlá povesť sú dôsledkom toho, že majorita potom všetkým hádže do jedného vreca a podľa Vás, sami si môžme za to!! No nie je to 100 percentná pravda!! Z časti áno a to, že my Rómovia dávame gádžom svojim správaním a konaním do rúk zbraň, ktorú potom používajú proti nám. Ale tie zlé či negatívne skúsenosti sú aj s nerómami a predsa ak príde prácu žiadať opäť neróm, tak ju dostane a nikoho nenapadne povedať: "Bože, však už boli tu tri ženy nerómky a vždy boli s nimi nejaké problémy, tak už ďalšiu nechcem, aj keby bola tip-top a radšej prácu dám mimozemšťanovi, či mimozemšťanke!!"
   Iba ste Pavel potvrdili svojimi vyjadreniami, čo už dávno vieme...že na Rómov platí kolektívna vina, čo je mimochodom zločin!!!

   Odstrániť
  2. Ti to naziívas kolektivni vynou.Ale dolu by se to nazvati obycejnou opatrnosti.U nas v ČR je v 30.4 svatek rovnodenosti a páleni čarodejnic.A je taky zvikem skakat přes ohen.Pokud skociš spatně?.Spališ se.Pak máš na vyber.Bud budeš pokracovat?.Ale vice opatností.Nebo skakat přestaneš.To sami je s Romami.Pokud más snima spatní skuseností??.Bud budeš přístě vice opatnější,aby se to neopakovalo!!.Neno se jim zdaleka pokut to jde vyhnes!!.To s kolktivní vynou nema nic spolecniho.U zadny zlocin se nejedná!!.Pavel

   Odstrániť
 4. vážení,neviem prečo sa odvraciate od témy,tu pisateľka sa nevyjadruje o tom,či niekto by mal byt zamestnaný a kde,ale tu je podtata myšlienky toho,že máme viesť deti nejkému záujmu ,zbadať v ňom talent ,včas ho podchytiť, aby nezanikla romska kultúra v tradíciach a v talentoch.
  tu je každému ponúknutá možnost sebarealizácie vo vlastnom prejave písania do vlastného článku s vlastnou tématikou ktorou chcete nás čitateľov osloviť..

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ono to daleko od tematu neni.Naopak ono to spolu souvíši.Kdaž je talentováni ditě.Ale jeho rodicejsou sociane slaby.Jakou sanci ma ze ten například hudebni talen ti rodice podpoří??.Minimalní.Proto že ti rodice sou sami zavysli na statu.A tomu ditetí momoc nemohou!!.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 6. pavle, to je výhovorka,však dieťa nadané nepotrebuje školy platené od nikoho,ked samé má dobrý sluch ,ani naši prerodičia neboli školení ani dokonca nepoznali noty a svojimi výkonmi zahanbili ,tých čo sa učili na konzeratoriu. je pravda ,že dnes sú rodiny z nízskym príjmom ,ale sú aj sponzori čo tieto nadané deti podporia.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. To nenizadna vymuva,ale holi fakt.Prni kdo přívede na švet ditia starase oně od narozeni sou jejich rodice!!.Pokud se oni neumi postarat sami o sebe a zabespecit tak i rodinu??.Tak zadni dite nama sánci se uplatnit.Bež podpory vlasni rodini.To je vas problem.Romuve spolehaj jen na pomoc jinich a vecinou nadacich a proromskych aktivistu.Ti toho zneuzivaj a vesele duveživí Romi okradaj a přízivuji se nanich jak jen to jde.Romuve to dobře vedi.Ale maj tolik problemu ze jim je to upně jedno.Hlavně ze se oně nekdo stara!.Taková je smutná realita.Nadani Romsky děti přípominaj batolata.Pokud je Rodice napostavi na nohy.A nanauči je chodit??.Sami to neudělaj!!!!!Pavel.........

  OdpovedaťOdstrániť
 8. PAVLE!chodili ste vôbec do školy? po vás nie je možné čítať,a vaše komentáre sú .....tak,vzdávam sa nadalej s vami zaoberať ,lebo my si nerozumieme .
  nedá sa vydedukovať,ste cigaň , gadžo,čech,slovák?len niekto čo nevie sa vyjadrovať!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Jak sem tu už 100% psal jsem dislektik a dizgrafik.Proto sou tech komntařich chyby.To ale neznamená ze svi nazory nezvezejnim.A necham se umlce temi co se jim neliby!!.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...