Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 25. augusta 2013

Z iného pohľaduzdroj internet
Keď som nedávno surfoval na Internete s cieľom dozvedieť sa čo je nové vo svete, ako vždy narazil som na rôzne videá a články 
s Rómskou tematikou. Nič šokujúce. Keď som však začal čítať komentáre, tak som pocítil hnev a ľútosť. Totižto väčšina ľudí ,ktorí komentovali, by chceli, aby Cigáni boli vyhubení čim skôr, aby Cigáni existovali len v historických knihách, kde by sa spomínalo na Cigánov ako na nezaradenú vrstvu živočíchov,kde ani vedci nevedeli či to boli opice, ktoré boli v štádiu evolúcie, alebo zvieratá s nevyvinutým mozgom. Komentáre zhrňujú ako vždy pracovitosť, prispôsobivosť, kriminalitu a morálku Cigánov.


Po niekoľkých minútach hnevu som sa však rozhodol pozrieť na problém inými očami. Očami človeka, ktorý pozná danú tematiku a chce byť objektívny. Musel som sa však vrátiť o niekoľko rokov dozadu aby som mohol pochopiť kde problém začal a prečo je stále nevyriešený. Po niekoľkých sekundách mi však došlo, že presne takto sa problém vždy riešil. Stále sa hľadalo kto to všetko začal a kto je na vine. V tejto kope hnevu  medzi Rómskou komunitou a ne-Rómami ten problém dodnes pretrváva. Moja objektívnosť ma zároveň  núti myslieť, že to nie je len problém rozdielnosti, kultúry, pleti, sociálneho postavenia ale je v tom niečo oveľa viac. Treba sa pozrieť na vec zo všetkých uhlov.
Po prvé Rómska komunita je jediná existujúca populácia na svete, ktorá nemá svoj štát. Táto populácia žije už tisícročie na území Európy s cieľom nájsť svoj domov. Po druhé Rómska komunita až do pádu komunizmu žila mimo spoločnosti a preto ich sociálny vývoj je omeškaný aspoň o 20 rokov. Po tretie dnešná demokracia rozdelila Rómsku populáciu na Rómov, ktorý žijú naďalej ako pred 20 rokmi, na Rómov žijúcich vo veľkomestách a na Rómov, ktorý skrývajú, že sú Rómovia aby mohli uspieť v živote.
Najväčším problémom pre Rómov v dnešnej spoločnosti je psychologicky stav Rómov. Totižto Rómovia žijúci v osadách neveria, že lepšia budúcnosť je možná a Rómovia žijúci vo veľkomestách sú unavení byť stále terčom pre extrémistov. Stále sa hovorí o pomoci pre integráciu Rómov a existujú rôzne programy na vylepšenie situácie Rómov, ale nikdy sa nehovorí o ich psychologickom stave. Nemala by byť ponúknutá aj psychologická pomoc pre ľudí ktorí ju potrebujú? Hovorím o ľuďoch, ktorí neveria v budúcnosť, majú problém s alkoholom, s drogami, s kriminalitou. Pretože títo ľudia to sami nedokážu!
zdroj internet
 Z iného pohľadu... ak hovoríme o Rómoch žijúcich vo veľkomestách treba zabudnúť na Rómsku problematiku, pretože tam neexistuje. Jedná sa o sociálnu chudobu ako takú. Nejedna sa o Rómsku komunitu ale skôr o život na Slovensku a ako pomôcť chudobným rodinám v každodennom živote!
A to najdôležitejšie treba zničiť extrémizmus! Nehovorím o ľuďoch, ktorý sú hrdý na svoj štát „byť hrdým Slovákom“ ale o ľuďoch 
s chuťou zabíjať, ponižovať, ničiť. Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1

 František Balog
9 komentárov:

 1. Velmi dobře napsani članek.Jen bych opravil par veci.1)Narodu co nemaj svuj vlasni stat je vice.Ale maj vyhodu ze nekocovali jako Romove sem a tam! A sou na svem uzemi po staleti.2)Romska zaostalost neni jen 20 let.Ale vice 50 a nekde i 100 let od sostatnich.Romove to dost dobře ví.Ale o napravu se malo kdo znich snaři!!.To je váš problem.3)Ti co se snazi o napravu vecí?.Žijou vecinou v městech.A Romove z osad je odmitaj.Naopak stale udrzuji zviky a trdyce z doby kameni.Proto se zane na oplatku ti co máj naky zdelani a neco sami dosahni stidi.A Romsky komunitě se nehlasi!!.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pekny článok, ale rómska komunita práve do pádu komunizmu nežila segregovany život. Naopak, socialistický systém sa snažil o integráciu rómov. Mali sme prácu, bývanie, rovnaký pristup ku vzdelaniu. Nežnou revolúciou sa všetko zmenilo. Prví rómovia prišli o prácu, mnohí prišli o bývanie, lebo zo sociálky nedokázali platiť nájom, alebo sa ulakomili na pár korún a predali svoje byty,peniaze rozflakali a tak vzniklo veľa nelegálnych osád.Keď sa začal uvoľňovať pracovný trh, ľudia stratili pracovné návyky zvykli si na život na okraji spolocnosti...vyrástla nám generácia analfabetov, úplne nepoužiteľná pre pracovný trh a s ktorou je ťažký dohovor, Prinútiť ich, aby boli sami ochotní pre seba niečo urobiť a nechať si pomôcť, o tom by ti vedelimnohí ľudia rozprávať..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Přesně tak.Unas v ČR je to podobní.Jen stim rozdilem ze nename Romsky osady.Ale městka getha co rostou jak houby po desti.Lichvaři a to i Romsky nalakaj Romi do svího domu,bytu,ubytovni na levni najem.Ktery pak inkasuji zane na socialce.Problem je ze je to vecinou ve městech s vysokou nezaměsnanosty.Tak že když se tam nastehuji praci nesezenou.A roznozi jen pocet nezamesnanich.A tim i zroste konkurence na jedno voni misto.Misni i Romuve se proti tomu bouzi.Ale neic nezmuzou.Pavel

   Odstrániť
  2. pani kmeťová ,celú situáciu veľmi výstižne ste opísala a s vami súhlasím .lepšie by som to nenapísala .
   považujem v tomto vaše zmýšľanie za priame ,všetkým nám zrozumiteľné k podstate danej témy. dakujem vám ste dôkazom,že niektorí máme dobré názory ,bodaj by takých bolo viac ,maria.

   Odstrániť
 3. Vážim si a rešpektujem vaše komentáre ale musím reagovať na vaše podnety ohľadom komunizmu. Obdobie komunizmu pre Rómov sa dá zhrnúť do dvoch skupín. Prvá :po druhej svatovej vojne bolo zavedene nútené prispôsobovanie Rómov do spoločnosti. Druha : počas 80-tych rokov, kedy Rómovia začali veriť v dobru budúcnosť. Viem, že som dosť mladý na to aby som niečo mohol dokázať, ale vďaka “bohu“ existujú historici . Skúšal som nájsť niečo v Slovenčine aby ste si to mohli prečítať, ale bohužiaľ väčšina textov je v angličtine a francúzštine. Sú jasne dôkazy o tom, že Rómovia po druhej svatovej vojne boli nútený k drastickým zmenám. Hovorí sa o odobratí pozemkov a zvierat(Kone), kočovanie bolo zakázané, na každú dedinu a mesto bolo vypočítaných 5 percent Rómov a ženy boli sterilizovane. Kde je tu Sloboda, Demokracia a to hlavne ľudské práva?!! Je pravdou, že komunizmus nám dal možnosť pracovať, učiť sa ale ľudia veď to sú veci na ktoré ma pravo každý človek, veď na tom je založená civilizácia! A keď Rómovia konečne začali v niečo veriť „Gadže“ sa rozhodli všetko zmeniť. A dobre tak!! Komunisti nenašli žiadne riešenie pre Rómov ani pre Slovákov! Ďakujem

  http://www.coe.int/t/dg4/education/roma/Source/FS2/6.1_communism_english.pdf

  OdpovedaťOdstrániť
 4. v článku je veľmi veľa gramatických chýb a dosť závažných. Nedalo by sa to opraviť?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Články ,ktoré píšem sú overené vo Worde, Openoffice a ešte cez internetové stránky ktoré sú venovane pravopisu. Samozrejme budem rad ak mi napíšete na môj email, kde ste našli pravopisne chyby. Som len bloger, takže určité pravopisné chyby sú možné. S pozdravom František Balog.

   Odstrániť
  2. Pán Balog veľmi zaujímavý blog...tie chybičky, sú len menšie nedostatky. Každý môže urobiť v pravopise chyby, stane sa, nikto nie je dokonalý. Pre mňa je oveľa viac dôležitý obsah článku. Prijmite prosím len malú radu: nominatív množného čísla sa vždy píše s mäkkým i/í - napr.:..a na Rómov, ktorý (í)skrývajú...alebo: ...o ľuďoch, ktorý(í) sú hrdý(í) - pomôcka,sú viacerí, nie jeden, preto sa píše í.
   Tiež prídavné mená sa nepíšu s veľkým písmenom, ak nezačína veta, ale s malým napr.: Rómska komunita..., treba zabudnúť na (r) Rómsku problematiku...ak ide o názov etnika, národa, píše sa s veľkým písmenom, ide o podstatné meno: Národné a kmeňové mená a mená príslušníkov iných etnických skupín.
   To je len rada, nie výčitka. Prajem veľa úspechov.

   Odstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...